Sommarserien 4/8-15, Sandarne, Ingarö, Gustavsbergs OK
Resultat 287 startande
Plac Bana A - 7,0 km, 18 K 53 startande Sluttid Född år
1 David Bejbom Järla Orientering 46:40 86
2 Oskar Svensson Finspångs SOK 48:46  
3 Erik Berzell Järla Orientering 50:38  
4 Martin Hunhammar OK Ravinen 50:39 95
5 Markus Martinelle Söders-Tyresö 51:53 80
6 Oskar Makmberg IFK Umeå 51:58  
7 Dan Wester Järla Orientering 52:21 84
8 Harri Karlsson OK Denseln 52:25 80
9 Johan Strandberg Gustavsbergs OK 53:14 84
10 Peter Andersson Söders-Tyresö 54:15 74
11 Linus Kajsajuntti IFK Lidingö SOK 54:42 78
12 Gustav Eklöf Ulricehamns OK 55:27 90
13 Johan Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK 57:32 76
14 Emil Lauri Järla Orientering 58:06 83
15 Love Berzell OK Ravinen 1:00:28 92
16 Elsa Jansson Järla Orientering 1:01:10 88
17 John Hartley OK Ravinen 1:01:36 76
18 Olov Ericson Rehns BK 1:02:11 90
19 Erik Herne OK Ravinen 1:03:15 99
20 Magnus Falkenström Skogsluffarnas OK 1:03:16 73
21 Joel Bergkvist Centrum OK 1:04:52 86
22 Linus Rispling Centrum OK 1:07:08  
23 Göran Nilsson Snättringe SK 1:09:23 56
24 Lukas Scharnagl IFK Göteborg 1:09:43 92
25 Egil Morast Haninge SOK 1:10:08 98
26 Martin Granqvist Kamrat och IF KIF 1:11:22  
27 Hugo Lindbärg OK Södertörn 1:12:19 99
28 Per Mårtensson OK Ravinen 1:13:26 67
29 Sverker Lenas Centrum OK 1:14:32 74
30 Joel Berring Centrum OK 1:16:17 53
31 Georg Eklöw OK Södertörn 1:16:38 99
32 Joakim Skantze Sundbybergs IK 1:17:36 67
33 Anders Käll Tumba-Mälarhöjden OK 1:18:25 70
34 Kristoffer Tengroth Sundbybergs IK 1:19:10 0
35 Gunnar Langs Skarpnäcks OL 1:19:13 58
36 Johan Hedman Söders-Tyresö 1:19:14 77
37 Stefan Nordström OK Älvsjö-Örby 1:20:30 80
38 Jesper Lagerberg OK Södertörn 1:20:42 67
39 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 1:21:15 85
40 Björn Lönne Skarpnäcks OL 1:21:38  
41 David Pettersson OK Ravinen 1:21:49 82
42 Janne Nilsson Centrum OK 1:23:04 62
43 Lars Segerman Skarpnäcks OL 1:23:26 70
44 Hanna Korhonen OK Ravinen 1:23:41 96
45 Jukka Loukusa Gustavsbergs OK 1:24:40 65
46 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 1:27:06 66
47 Reijo Korhonen Haninge SOK 1:31:03 53
48 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 1:32:41 61
49 Martin Bogensperger ASKÖ AUSTRIA 1:48:39  
  Morgan Karlsson Sundbybergs IK Felst. 88
  Måns Hellgren OK Södertörn ej fullf. 95
  Alexander Käll Tumba-Mälarhöjden OK ej fullf. 0
  Pelle Forsberg IFK Enskede ej fullf. 68
Plac Bana B - 5,5 km, 16 K 83 startande Sluttid Född år
1 Axel Granqvist OK Ravinen 41:53 99
2 Martin Larbo IFK Lidingö SOK 45:56 75
3 Stefan Svensson Gelius Snättringe SK 48:18 70
4 Johan Sisell OK Södertörn 49:06 77
5 Baptiste Girard OK Ravinen 49:43 94
6 Per Forsgren Tumba-Mälarhöjden OK 52:14  
7 Mats Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 52:26  
8 Johnny Junegard Tullinge SK 52:44 59
9 Julia Lauri OK Tisaren 54:03 92
10 Stina Jansson Järla Orientering 56:21 84
11 Lars Greilert Haninge SOK 57:13 62
12 Sofia Börjeskog OK Tor 57:30 84
13 Tina Junegard Tullinge SK 57:51 70
14 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 58:08 84
15 Niklas Wansölin OK Ravinen 58:10 86
16 Kristoffer Edshage Centrum OK 58:19 81
17 Göran Hellgren OK Södertörn 59:41 64
18 Hanna Lagerberg OK Södertörn 59:43 0
19 Ola Henriksson Järla Orientering 59:49 63
20 Kristina Bergstrand Söders-Tyresö 1:00:40 63
21 Joel Ahlquist Skarpnäcks OL 1:00:53 73
22 Lennart Swahn Sundbybergs IK 1:01:25 65
23 Fredrik Setterqvist OK Södertörn 1:01:36 84
24 Cia Hunhammar Bromma-Vällingby SOK 1:01:54 65
25 Ingemar Gard Söders-Tyresö 1:01:57  
26 Hanna Brus Snättringe SK 1:04:18  
27 Christer Nilsson Stora Tuna OK 1:04:36 58
28 Tove Lagerberg OK Södertörn 1:04:37 94
29 Emma Martinelle Söders-Tyresö 1:05:10 80
30 Mark Ruda OK Ravinen 1:05:25 0
31 Kajsa Dahlberg IFK Umeå 1:05:52 79
32 Mikael Moser   1:06:02  
33 Emma Sundvall Järla Orientering 1:06:12 96
34 Björn Linder Gustavsbergs OK 1:06:25 72
35 Lars Berzell Väsby OK 1:07:05  
36 Mattias Ivares OK Södertörn 1:07:07 0
37 Joakim Lindell Gustavsbergs OK 1:07:40  
38 Nils Eklöw OK Södertörn 1:07:46 65
39 Rolf Karlsson Järla Orientering 1:09:17 58
40 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 1:09:42 57
41 Paul Norén OK Södertörn 1:10:09 49
42 Lukas Hellgren OK Ravinen 1:10:18 99
43 Curt Rahlén OK Ravinen 1:10:45 55
44 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 1:11:06 54
45 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 1:12:28 50
46 Nina Herne OK Ravinen 1:12:47  
47 Mats Hainke Snättringe SK 1:13:47 71
48 Fredrik Morast Haninge SOK 1:14:14 65
49 Terese Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK 1:16:11 78
50 Linnea Gillberg Centrum OK 1:16:55  
51 Göran Ivares OK Södertörn 1:17:40 58
52 Mats Aronsson Bromma-Vällingby SOK 1:17:42 62
53 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 1:20:28 47
54 Jan Lindgren OK Södertörn 1:21:00 54
55 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 1:23:08 56
56 Tord Jansson Södertälje-Nykvarn OF 1:23:48 56
57 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 1:24:45 51
58 Anders Larsson Skarpnäcks OL 1:24:47 50
59 Lovisa Nilsson Stora Tuna OK 1:25:14 89
60 Ingemar Larsson Tullinge SK 1:28:18 49
61 Patrik Nilsson Bromma-Vällingby SOK 1:28:25 6
62 Kristin Nilsson Bromma-Vällingby SOK 1:28:26 4
63 Henrik Morast Haninge SOK 1:29:16 70
64 Niklas Doyle Skarpnäcks OL 1:31:49  
65 Magnus Bolander Snättringe SK 1:32:31 66
66 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 1:34:29 64
67 Jörgen Mårdberg 1:34:32  
68 Ove Torsson IK Trenne Ullared 1:35:41 54
69 Sverker Tiren Hellas Orientering 1:37:28  
70 Göran Kron Karlbergs SIF 1:37:58  
71 Sandra Westerström OK Ravinen 1:42:07  
72 Malin Strandberg Gustavsbergs OK 1:42:08 0
73 Erica Strandberg Gustavsbergs OK 1:42:09 96
74 Christina Nordström Bodens BK 2:07:21 59
75 Erland Ljungström Spårvägens OK 2:24:35 36
  Elisabeth Hovmöller Söders-Tyresö Felst. 75
  Bo Hjorth OK Ravinen Felst. 58
  Martina Craig OK Ravinen Felst. 70
  Erika Hörnfeldt OK Ravinen Felst. 73
  Tomas Björelind Järla Orientering Felst. 60
  Louise Klingstedt OK Södertörn ej fullf. 85
  Kasper Fransson OK Ravinen ej fullf. 99
  Katharina Novak HSV Grossmittel ej fullf. 92
Plac Bana C - 3,5  km, 12 K 78 startande Sluttid Född år
1 Jan Karlsson Söders-Tyresö 31:22 64
2 Michael Granqvist OK Ravinen 32:35 64
3 Staffan Kjellman OK Ravinen 32:59 66
4 Mats Gunnemyr Söders-Tyresö 36:10 66
5 Tommy Holmér Väsby OK 36:34 59
6 Annika Lundström Sundbybergs IK 40:38 72
7 Amilia Engel OK Ravinen 41:26  
8 Per Wall OK Södertörn 41:28 52
9 Camilla Engel OK Ravinen 41:43 71
10 Moa Vestblad OK Ravinen 42:13 99
11 Sune Sisell OK Södertörn 42:41 51
12 Ann Granqvist OK Ravinen 44:03 67
13 Caroline Larsson OK Södertörn 44:29 85
14 Matz Larsson Gustavsbergs OK 44:35 52
15 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 44:41 43
16 Rune Rådeström Snättringe SK 44:52 43
17 Marie Malmborg Söders-Tyresö 45:25 60
18 Louise Strandberg Gustavsbergs OK 45:39 88
19 Bo Hedlund IFK Enskede 47:52 41
20 Terese Holmström   48:00 93
20 Emilie Holmström Järla Orientering 48:00  
22 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 49:24 57
23 Olle Blomgren OK Södertörn 49:40 51
24 Peter Östlund OK Milan 50:33 50
25 Johnny Rahlén OK Ravinen 52:27 94
26 Åke Wansölin Söders-Tyresö 52:40 48
27 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 52:53 47
28 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 53:33 52
29 Lena Risby OK Ravinen 53:52 57
29 Rune Karlsson Sundbybergs IK 53:52 36
31 Ingemar Lindqvist Snättringe SK 54:41 47
32 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 55:16 48
33 Peter Landén Gustavsbergs OK 55:40 66
34 Karin Greilert Haninge SOK 58:11 62
35 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 58:25 53
36 Anna Curtius Järla Orientering 59:03 75
37 Aila Haltonen Haninge SOK 59:19 38
38 Glenn Widerström OK Ravinen 59:58 57
39 Göran Glanshed IFK Enskede 1:00:05 45
40 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 1:00:10 43
41 Helena Korhonen Haninge SOK 1:00:50 51
42 Stina Boräng Snättringe SK 1:03:00 74
43 Börje Pahlén Söders-Tyresö 1:03:03 42
44 Ingrid Graneli Haninge SOK 1:03:23 51
45 Åsa Linnersjö Söders-Tyresö 1:04:04 76
46 Jenny Söderberg Järla Orientering 1:06:12 4
47 Maggan Tärnblom Söders-Tyresö 1:06:28 57
48 Nathan Rubain Skogsluffarnas OK 1:06:33 77
49 Per Södersten OK Ravinen 1:08:16 45
50 John Östlund Sundbybergs IK 1:08:26 45
51 Tom Zäll Tullinge SK 1:10:12  
52 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 1:10:54 56
53 Kalle Högberg OK Södertörn 1:10:59 56
54 Hugo Isgren IFK Enskede 1:11:37 39
55 Annika Sundvall Järla Orientering 1:11:55 63
56 Ulf Alenius IFK Lidingö SOK 1:12:31 41
57 Katarina Lindbärg OK Södertörn 1:12:55 66
58 Erika Bolander Snättringe SK 1:13:36 74
59 Mats Dahlberg IFK Kiruna 1:13:43  
60 Monika Persson OK Södertörn 1:13:59 62
61 Håkan Falk OK Ravinen 1:19:08 62
62 Leif Hermundstad Snättringe SK 1:20:28 40
63 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 1:25:41 42
64 Göran Grimvall Täby OK 1:26:37  
65 Jan Larsson Tullinge SK 1:27:16 43
66 Kerstin Jensen   1:27:33  
67 Kerstin Zäll Tullinge SK 1:27:38 44
68 Anna-Lena Costermans Järla Orientering 1:31:17 69
69 Kerstin Morast Haninge SOK 1:45:06 66
70 Mats Sunesson OK Skogsstjärnan 1:55:33 53
  Börje Lenas Felst. 44
  Monika Högberg OK Södertörn Felst. 55
  Klas Langels Skarpnäcks OL Felst. 45
  Joel Nordström   Felst.  
  Åke Andreasson Gustavsbergs OK ej fullf.  
  Margareta Hjelmkvist Gustavsbergs OK ej fullf. 49
  Johan Sandvall Skarpnäcks OL ej fullf.  
  Marianne Thorsson IK Trenne Ullared ej fullf. 57
Plac Bana D - 3,0  km, 10 K 46 startande Sluttid Född år
1 Hannes Svahn OK Ravinen 26:06 99
2 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 37:48 49
3 Kristin Andrée Järla Orientering 40:16 83
4 Sofia Lauri Järla Orientering 40:23 85
5 Kjell Holmberg OK Södertörn 41:12 50
6 Isak Gelius Snättringe SK 43:32  
7 Gittan Gelius Snättringe SK 46:40 71
8 Robert Rylander Spårvägens OK 46:47 57
9 Johanna Sahlstedt Söders-Tyresö 46:54 80
10 Emma Risby OK Ravinen 49:57 93
11 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 52:20 56
12 Martin Eriksson OK Södertörn 52:35 50
13 Alvin Craig OK Ravinen 53:26 4
14 Mats Holmgren IFK Enskede 54:28 3
15 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 55:15 34
16 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 56:22 42
17 Gunnar Lindholm 56:57  
18 Ronny Hedlund OK Södertörn 57:15 43
19 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 57:31 35
20 Yngve Rahlén OK Ravinen 58:51 96
21 Anders Carlinger Skogsluffarnas OK 59:26 63
22 Olof Sunesson   1:00:00  
23 Carl Carlin Söders-Tyresö 1:00:15 48
24 Richard Welander OK Älvsjö-Örby 1:00:52 37
25 Andris Rozenbachs 1:04:20  
26 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 1:04:45 39
27 Benny Bogstedt Tullinge SK 1:05:43 40
28 Andreas Boräng Snättringe SK 1:08:14 2
29 Mimmi Vestblad OK Ravinen 1:08:50 63
30 Melker Carlinger Skogsluffarnas OK 1:16:04 4
31 Erika Carlinger Skogsluffarnas OK 1:16:15 66
32 Claes Rundström OK Älvsjö-Örby 1:20:39 52
33 Gunilla Glanshed IFK Enskede 1:22:41 46
34 Berit Lindunger Haninge SOK 1:24:05 40
35 Ingvar Oskarson 1:35:18  
  Vilma Karlsson Snättringe SK Felst. 99
  Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF Felst. 39
  Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF Felst. 38
  Heidi Bjerkhaug OK Ravinen Felst. 55
  Peter Klingstedt OK Södertörn Felst. 47
  Birgitta Westergren Täby OK Felst.  
  Karin Bauer IFK Lidingö SOK Felst.  
  Sara Ekmqvist Centrum OK Felst.  
  Inger Pahlén Söders-Tyresö Felst. 43
  Elisabeth Carlin Söders-Tyresö Felst. 49
  Lennart Westergren Söders-Tyresö ej fullf. 30
Plac Bana E - 2,2  km, 7 K 28 startande Sluttid Född år
1 Tiger Landén Gustavsbergs OK 31:27 2
2 Petramy Börjesson Gustavsbergs OK 32:19  
3 Lisa Törnqvist OK Ravinen 33:17 71
4 Nilla Bogensperger ASKÖ AUSTRIA 33:24  
5 Daniel Kjellman OK Ravinen 35:05 3
6 Gösta Gureland Snättringe SK 38:32 23
7 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 39:40 34
8 Anton Wannqvist   42:21 2
9 Linnea Wall OK Södertörn 45:31 9
10 Sandra Löfgren Snättringe SK 51:55  
11 Fabian Wanninger Snättringe SK 55:38  
12 Ylva Lagerberg OK Södertörn 57:46 68
13 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 1:00:13 44
14 Tove Svelund Spårvägens OK 1:04:20 2
15 Tove Karlsson Järla Orientering 1:06:01 3
16 Anders Ejevall   1:07:54 85
17 Henry Deckner Skarpnäcks OL 1:07:57  
18 Artur Mild Gustavsbergs OK 1:10:02  
19 Oskar Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK 1:13:29  
20 Lisa Hainke Snättringe SK 1:14:16 2
21 Liv Herne OK Ravinen 1:14:47  
22 Patricia Fundeborg Fredrikshofs IF Skid & OK 1:15:30  
23 Pyttan Asplund OK Södertörn 1:33:29 45
24 Sofie Lindell Gustavsbergs OK 1:49:36 67
   
  Edvin Wannqvist Felst. 49
  Stella Wanninger   Felst. 2
  Anders Nilsson Bromma-Vällingby SOK ej fullf. 2
  Susanne Norberg   ej start