Luffarligan   2016-10-26  HSOK klubbstuga vid Rudan I Haninge
Arr: Haninge SOK     Banläggare: Berit Lindunger, HSOK
204 startande
Plac Bana A - 5,8 km 11 startande Sluttid Född år
1 Johan Lindqvist Täby OK 45:20 73
2 Johan Lindbom Hellas Orientering 46:27 87
3 Henrik Sjögren Haninge SOK 46:30 74
4 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 47:39 96
5 Juha Loenberg Skarpnäcks OL 49:24 67
6 John Hartley Söders-Tyresö 50:30 76
7 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 52:45 61
8 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 60:27 54
9 Christian Olsson OK Ravinen 63:13 77
10 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 63:54 59
11 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 86:12 50
Plac Bana B - 4,7 km 34 startande Sluttid Född år
1 Per Ljung Stockholms OK 43:01 60
2 Janne Nilsson Centrum OK 43:03 62
3 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 47:58 56
4 Robert Halvares Klubblös 51:32 72
5 Åke Wansölin Söders-Tyresö 54:39 48
5 Håkan Tärnrot Hellas Orientering 54:39 57
7 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 56:00 49
8 Sune Sisell OK Södertörn 56:25 51
9 Jan Lindgren OK Södertörn 56:49 54
10 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 57:11 44
11 Göran Andersson Enebybergs IF 57:59 48
12 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 58:06 44
13 Lars Grankvist Täby OK 58:19 49
14 Willy Ljungdell Täby OK 58:54 47
15 Anders Larsson Skarpnäcks OL 59:30 50
16 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 59:47 56
17 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 59:55 47
18 Bo Norbäck Tullinge SK 60:13 46
19 Sven Setterqvist OK Södertörn 60:14 51
20 Arne Kaijser Klubblös 60:43 50
21 Claes Andersson OK Södertörn 61:25 65
22 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 61:47 48
23 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 65:35 41
24 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 67:38 47
25 Svante Frid Enebybergs IF 69:09 51
26 Göran Kron KSIF 70:04 55
27 Matz Larsson Gustavsbergs OK 70:50 52
28 Eva Elnerud Sigtuna OK 71:47 56
29 Niclas Lidström Frösö IF 73:04 66
30 Ronny Hedlund OK Södertörn 73:35 43
31 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 90:21 49
32 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 92:07 48
33 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 100:29 37
34 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 103:18 49
Plac Bana C - 3,4 km 69 startande Sluttid Född år
1 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 34:27 46
2 Bernt Eriksson Spårvägens OK 34:59 46
3 Torbjörn Bergman Snättringe SK 35:21 55
4 Ulf Bråsjö Järla Orientering 35:35 49
5 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 36:14 50
6 Rolf Skoglund Hellas Orientering 36:15 44
7 Urban Boström Solna OK 36:48 49
8 Leif Mörkfors Järfälla OK 38:51 62
9 Bo Hedlund IFK Enskede 39:56 41
10 Bengt Eriksson Väsby OK 40:25 42
11 Lars Englund Järla Orientering 40:51 43
12 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 41:45 50
13 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 42:12 42
14 Börje Pahlén Söders-Tyresö 42:50 42
15 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 43:28 50
16 Torbjörn Tirén Hellas Orientering 45:21 43
17 Kenneth Berglund Hellas Orientering 46:03 43
18 magda cigle Auseklis IK 46:07 0
19 Jacob Hård af Segerstad OK Södertörn 46:30 55
20 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 46:48 40
21 Jan Larsson Tullinge SK 48:19 43
22 Jan Söderberg IFK Lidingö SOK 48:25 40
23 Bo Eklund IF Thor 48:38 44
24 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 48:50 41
25 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 48:56 44
26 Ulla Clevnert Spårvägens OK 48:57 50
27 Bo Romson Hellas Orientering 49:01 43
28 Jan Olof Norén Järla Orientering 49:07 44
29 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 50:17 49
30 Gunnar Hellström Haninge SOK 50:21 44
31 Lars Cedérus Snättringe SK 50:46 39
32 Christer Hedin IFK Enskede 51:07 47
33 Kurt Andersson Enebybergs IF 51:10 42
34 Gösta Guteland Snättringe SK 51:41 38
35 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 51:47 54
36 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 52:12 44
36 Andris Rozenbachs TK IF 52:12 51
38 Anna Blomgren Tullinge SK 52:35 48
39 Ingrid Graneli Haninge SOK 52:36 51
40 Martin Eriksson OK Södertörn 52:56 50
41 Stefan Pettersson Klubblös 53:30 54
42 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 53:41 48
43 Hans Carlsson Hellas Orientering 54:29 47
44 Mats Holmgren IFK Enskede 54:30 53
45 Gertrud Vilhelmsson Stigfinnarna 55:03 49
46 Marianne Söderberg IFK Lidingö SOK 55:39 48
47 Leif Hermundstad Snättringe SK 56:11 40
48 Ulf Eskilsson OK Södertörn 56:15 36
49 Christer Andersson ATG 57:06 44
50 Jörgen Widlund Nynäshamns OK 57:18 48
51 Dagny Tiren OK Ravinen 57:53 46
52 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 57:57 47
53 Kerstin Loenberg Skarpnäcks OL 58:00 65
54 Hugo Isgren IFK Enskede 58:06 39
55 Claes Andersson Snättringe SK 58:48 47
56 Kjell Bergman Stigfinnarna 59:04 43
57 Inger Jansson Nynäshamns OK 59:08 45
58 Lars Dyrhage Järfälla OK 59:37 47
59 Ulf Alenius IFK Lidingö SOK 60:50 41
60 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 61:27 48
61 Kurt Kisslig Waxholms OK 65:41 41
62 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 66:13 42
63 Ingemar Johnsson OK Södertörn 68:19 44
64 Lars Eric Dahlstedt IFK Lidingö SOK 68:47 37
65 Inger Pahlén Söders-Tyresö 71:00 43
66 Ann Sjöberg EIF 73:19 38
67 Per Geijer FM IF 102:22 56
68 Anders Hallgren Gustavsberg 111:33 45
- Per Södersten Gustavsbergs OK ej godk 45
Plac Bana D - 2,3 km 79 startande Sluttid Född år
1 Kjell Holmberg OK Södertörn 33:29 50
2 Jan Bojling Solna OK 38:33 45
3 Bertil Rydgren IFK Enskede 38:59 41
4 Tord Jonsson Rotebro IS OK 39:38 61
5 Anki Landarv Klubblös 39:46 66
6 Elisabeth Bengtsson Haninge SOK 41:04 61
7 Viveka Backman Tullinge SK 41:17 50
8 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 41:40 34
9 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 41:41 43
10 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 41:45 47
11 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 44:34 35
12 Björn Stolt OK Ravinen 44:35 39
13 Rune Rådeström Snättringe SK 44:43 43
14 Stig Lindskog Visborgs OK 45:02 38
15 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 45:32 38
16 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 45:52 35
17 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 46:22 39
18 Lars Nordin Solna OK 46:37 44
19 Sven Olov Johansson Söders-Tyresö 46:46 43
20 Olof Sunesson Stockholmspolisens IF 46:54 43
21 Lennart Sjöstål Klubblös 47:47 44
22 Barbro Cedérus Snättringe SK 48:34 42
23 Hans Svensson Skogsluffarna 48:37 48
24 Anki Holmberg Järla Orientering 49:25 47
25 Torsten Jansson Skogsluffarna 49:26 36
26 Sigrid Blom Tullinge SK 49:28 40
27 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 51:00 40
28 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 51:03 32
29 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 53:58 40
30 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 54:07 37
31 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 54:11 33
32 Sverker Tirén Hellas Orientering 54:47 45
33 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 55:21 49
34 Göran Grimvall Täby Ok 56:20 40
35 Gunnel Balck IFK Enskede 56:35 44
36 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 57:30 36
37 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 57:33 42
38 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 57:56 34
39 Sven Jansson Snättringe SK 58:37 33
40 Eva von Heijne Sigtuna OK 59:01 40
41 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 59:37 29
42 Roland Persson IFK Enskede 60:25 46
43 Margaretha Nylund OK Södertörn 61:02 50
44 Erik-Olov Cloth Tullinge SK 61:07 38
45 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 61:32 29
46 Olle Nygren Tullinge SK 61:59 38
47 Bo Eklind Klubblös 62:20 47
48 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 62:29 49
49 Benny Alfordsson Tullinge SK 63:44 40
50 Yngve Hedberg Snättringe SK 65:15 28
51 Viviann Andersson Snättringe SK 66:47 47
52 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 67:15 48
53 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 68:21 39
54 Kerstin Pettersson Tullinge SK 68:26 43
55 Staffan Melinder Tullinge SK 68:31 40
56 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 69:09 43
57 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 70:15 31
58 Stig Mattsson OK Ravinen 70:17 32
59 Lars-Erik Perneby Tullinge SK 70:37 40
60 Sonja Perneby Tullinge SK 70:45 43
61 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 71:01 55
62 Key Lindell OK Södertörn 71:32 44
63 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 73:38 34
64 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 75:09 40
65 Erkki Vesa Söders-Tyresö 76:13 48
66 Kristina Skoglund Hellas Orientering 76:49 44
67 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 80:14 39
68 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 83:51 37
69 Jan Hägerskog Skogsluffarnas OK 86:30 37
70 Britt-Marie Skog Skogsluffarnas OK 89:24 46
71 Göran R Wallén IFK Lidingö SOK 97:58 33
72 Ingrid Gunnarsson Täby OK 101:24 38
- Anton Mörkfors Järfälla OK ej godk 4
- Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej godk 42
- Leif Gustafsson Storviks IF ej godk 42
- Anna Persson Tullinge SK ej godk 48
- Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK ej godk 28
- Margit Lundström OK Sänkan ej godk 43
- Lars Öhman Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 44
Plac Bana E - 1,7 km 11 startande Sluttid Född år
1 Göran Glanshed IFK Enskede 29:31 45
2 Inger Andersson Söders-Tyresö 40:12 50
3 Ingvar Johannesson Solna OK 40:29 36
4 Gunilla Glanshed IFK Enskede 41:11 46
5 Gunvor Granath Nynäshamns OK 41:17 39
6 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 41:54 44
7 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 42:42 38
8 Mona Forslund IFK Enskede 43:14 42
9 Thorsten Höglund Turebergs IF 46:38 36
10 Solveig Spångberg IFK Lidingös Skid o OK 58:25 34
- Marianne Bergstrand Skogsluffarnas OK ej godk 35