Vinterserien  2017-01-22  Enskede IP  Enskede
Arrangör: IFK Enskede
250 Startande
Plac Bana A - 7,1 km 39 startande Sluttid Diff Km-tid
1 Göran Thimberg Söders-Tyresö 45:45   06:27
2 Kristoffer Tengroth Sundbybergs IK 46:02 +0:17 06:30
3 Mattias Ågren Centrum OK 46:43 +0:58 06:35
4 Alexander Hansen Söders-Tyresö 47:10 +1:25 06:39
5 Tomas Holmberg Centrum OK 48:47 +3:02 06:53
6 Mattias Allared Tumba-Mälarhöjden OK 49:27 +3:42 06:59
7 Martin Larbo IFK Lidingö SOK 49:30 +3:45 06:59
8 Alexander Käll Tumba-Mälarhöjden OK 50:20 +4:35 07:06
9 Pelle Forsberg IFK Enskede 50:37 +4:52 07:08
10 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 51:43 +5:58 07:18
11 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 52:29 +6:44 07:24
12 Sverker Lenas Centrum OK 52:37 +6:52 07:25
13 Mikael Wilhelmsson Söders-Tyresö 53:03 +7:18 07:29
14 Anders Käll Tumba-Mälarhöjden OK 54:03 +8:18 07:38
15 David Hector Snättringe SK 54:48 +9:03 07:44
16 Göran Eklund Skarpnäcks OL 55:55 +10:10 07:53
17 Patrik Adebrant Tumba-Mälarhöjden OK 56:41 +10:56 08:00
18 Fredrik Hedin IFK Enskede 57:52 +12:07 08:10
19 Linus Holmqvist OK Österåker 57:57 +12:12 08:11
20 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 59:11 +13:26 08:21
21 Janne Nilsson Centrum OK 59:48 +14:03 08:26
22 Jenni Simola Finspångs SOK 59:49 +14:04 08:26
22 Jörgen Batz Skarpnäcks OL 59:49 +14:04 08:26
24 Niklas Wansölin OK Ravinen 59:51 +14:06 08:27
24 Ove Hedlund IFK Enskede 59:51 +14:06 08:27
26 Claes Andersson Klubblös 1:00:41 +14:56 08:34
27 Tom Svensson Hammarby IF OF 1:02:00 +16:15 08:45
28 Mattias Holmberg Centrum OK 1:02:14 +16:29 08:47
29 Mattias Berglund Bromma-Vällingby SOK 1:02:26 +16:41 08:49
30 Christian Olsson Frösö IF 1:03:11 +17:26 08:55
31 Elias Adebrant Tumba-Mälarhöjden OK 1:03:49 +18:04 09:00
32 Per Ljung Stockholms OK 1:05:07 +19:22 09:11
33 Sanna Batz Skarpnäcks OL 1:05:10 +19:25 09:12
34 Torbjörn Svedin Brunflo IF 1:09:27 +23:42 09:48
35 Katarina Rundström IFK Enskede 1:09:31 +23:46 09:49
36 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 1:12:58 +27:13 10:18
37 Lena Öhman Centrum OK 1:13:06 +27:21 10:19
38 Nicklas Doyle Skarpnäcks OL 1:14:17 +28:32 10:29
39 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 1:20:30 +34:45 11:22
Plac Bana B - 4,7 km 51 startande Sluttid Diff Km-tid
1 Jan Carlsson Söders-Tyresö 36:53   07:47
2 Mats Sandin Haninge SOK 39:09 +2:16 08:16
3 Per Franzén OK Södertörn 39:23 +2:30 08:19
4 Mats Hainke Snättringe SK 39:54 +3:01 08:26
5 Göran Nilsson Snättringe SK 40:15 +3:22 08:30
6 Jonas Lindholm Centrum OK 41:32 +4:39 08:46
7 Hannes Svahn OK Ravinen 41:34 +4:41 08:47
8 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 41:39 +4:46 08:48
9 Pelle Bengtsson IFK Enskede 41:45 +4:52 08:49
10 Lars Landström Långhundra IF 41:50 +4:57 08:50
11 Arne Back OK Södertörn 42:28 +5:35 08:58
12 Oskar Hermansson Hellas Orientering 42:44 +5:51 09:02
13 Elisabeth Larsson OK Södertörn 43:04 +6:11 09:06
14 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 43:17 +6:24 09:09
15 Tina Junegard Tullinge SK 44:27 +7:34 09:23
16 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 44:33 +7:40 09:25
17 Nina Thörnqvist Söders-Tyresö 45:32 +8:39 09:37
18 Rolf Karlsson Järla Orientering 45:35 +8:42 09:38
19 Stefan Norlin IFK Enskede 45:39 +8:46 09:39
20 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 45:41 +8:48 09:39
21 Anders Bengtsson Sundbybergs IK 46:44 +9:51 09:52
22 Bo Lauri Snättringe SK 47:04 +10:11 09:57
23 Pär Dahlström Tullinge SK 47:46 +10:53 10:05
24 Reijo Korhonen Haninge SOK 48:04 +11:11 10:09
25 Ingemar Gard Söders-Tyresö 48:32 +11:39 10:15
26 Nils Eklöw OK Södertörn 49:05 +12:12 10:22
27 Paul Norén OK Södertörn 49:21 +12:28 10:26
28 Sofia Persson Snättringe SK 49:39 +12:46 10:29
29 Karolina Bergh Papasikas Skarpnäcks OL 49:44 +12:51 10:30
30 Olof Persson Snättringe SK 49:48 +12:55 10:31
31 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 50:02 +13:09 10:34
32 Ileana von Melen IFK Enskede 50:16 +13:23 10:37
33 Ebba Adebrant Tumba-Mälarhöjden OK 50:48 +13:55 10:44
34 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 51:25 +14:32 10:52
35 Carin Kihlström Täby OK 51:41 +14:48 10:55
36 Jan Lindgren OK Södertörn 52:06 +15:13 11:00
37 Niclas Lidström Frösö IF 53:37 +16:44 11:20
38 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 54:25 +17:32 11:30
39 Helena Adebrant Tumba-Mälarhöjden OK 54:45 +17:52 11:34
40 Kalle Blom IFK Enskede 56:36 +19:43 11:57
41 Per-Åke Holm Sigtuna OK 57:14 +20:21 12:06
42 Therese Persson Snättringe SK 59:14 +22:21 12:31
43 Hanna Brus Snättringe SK 59:31 +22:38 12:34
44 Anders Larsson Skarpnäcks OL 1:01:39 +24:46 13:02
45 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 1:01:50 +24:57 13:04
46 Pontus Rosberg OK Linné 1:02:49 +25:56 13:16
47 Inez Eklund Skarpnäcks OL 1:03:17 +26:24 13:22
48 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:09:35 +32:42 14:42
49 Rune Rådeström Snättringe SK 1:19:17 +42:24 16:45
50 Gunnar Hellström Haninge SOK 1:22:38 +45:45 17:28
51 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 1:31:17 +54:24 19:17
Plac Bana C - 3,9 km 82 startande Sluttid Diff Km-tid
1 Peter Andersson Söders-Tyresö 30:29   07:52
2 Tobias Gelius Snättringe SK 31:05 +0:36 08:01
3 Tommy Holmér Väsby OK 31:07 +0:38 08:02
4 Max Klasson OK Ravinen 33:04 +2:35 08:32
5 Mats Windstedt Fredrikshofs IF Skid & OK 33:42 +3:13 08:42
6 Mats Gunnemyr Söders-Tyresö 34:07 +3:38 08:48
7 Lars Klasson OK Ravinen 34:35 +4:06 08:56
8 Anders Björklund IFK Enskede 34:59 +4:30 09:02
9 Erik Lidström Lauri Snättringe SK 35:17 +4:48 09:07
10 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 35:31 +5:02 09:10
11 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 35:59 +5:30 09:17
12 Ingvar Svensson Bjursås OK 36:24 +5:55 09:24
13 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 36:31 +6:02 09:26
14 Marita Axelsson OK Ravinen 36:55 +6:26 09:32
15 Åke Wansölin Söders-Tyresö 38:07 +7:38 09:50
16 Staffan Zilling OK Södertörn 38:10 +7:41 09:51
17 Sofia Zilling OK Södertörn 39:18 +8:49 10:09
18 Olle Blomgren OK Södertörn 39:21 +8:52 10:10
19 Ulf Bråsjö Järla Orientering 39:58 +9:29 10:19
20 Torbjörn Bergman Snättringe SK 40:17 +9:48 10:24
21 Björn Reger Söders-Tyresö 40:23 +9:54 10:26
22 Justus Arenander Skarpnäcks OL 40:54 +10:25 10:34
23 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 41:06 +10:37 10:37
24 Rune Carlsson Sundbybergs IK 43:02 +12:33 11:07
25 Kjell Holmberg OK Södertörn 43:22 +12:53 11:12
26 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 43:27 +12:58 11:13
27 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 43:37 +13:08 11:16
28 Annika Svensson Solna OK 43:44 +13:15 11:18
29 Tommy Lindberg Haninge SOK 44:25 +13:56 11:28
30 Anita Karlsson OK Södertörn 44:47 +14:18 11:34
31 Anna Perneby Tullinge SK 46:04 +15:35 11:54
32 Emma Persson Tumba-Mälarhöjden OK 46:07 +15:38 11:54
33 Jan Rönnberg Klubblös 46:14 +15:45 11:56
34 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 46:40 +16:11 12:03
35 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 46:43 +16:14 12:04
36 Roger Larsson Snättringe SK 46:51 +16:22 12:06
37 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 47:06 +16:37 12:10
38 Ingela Arenander Skarpnäcks OL 47:12 +16:43 12:11
39 Christer Andersson ATG 47:14 +16:45 12:12
40 Ronny Hedlund OK Södertörn 48:11 +17:42 12:27
41 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 49:13 +18:44 12:43
42 Bo Davidsson Solna OK 49:25 +18:56 12:46
42 Clas-Göran Herrgård Täby OK 49:25 +18:56 12:46
44 Aila Halttunen Haninge SOK 49:31 +19:02 12:47
45 Per Södersten Gustavsbergs OK 50:29 +20:00 13:02
46 Anethe Mansén Skarpnäcks OL 50:38 +20:09 13:05
46 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 50:38 +20:09 13:05
48 Jörgen Persson Tumba-Mälarhöjden OK 50:42 +20:13 13:06
49 Ludde Blom IFK Enskede 50:52 +20:23 13:08
50 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 50:58 +20:29 13:10
51 Gösta Guteland Snättringe SK 51:17 +20:48 13:15
52 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 51:30 +21:01 13:18
53 Åke Lewander Skarpnäcks OL 53:09 +22:40 13:44
54 Helena Korhonen Haninge SOK 53:57 +23:28 13:56
55 Nina Wallander Järla Orientering 54:06 +23:37 13:58
56 Jan Larsson Tullinge SK 54:20 +23:51 14:02
57 John Östlund Sundbybergs IK 54:41 +24:12 14:07
58 Börje Pahlén Söders-Tyresö 55:05 +24:36 14:14
59 Claes Andersson Snättringe SK 55:12 +24:43 14:15
60 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshofs IF Skid & OK 56:17 +25:48 14:32
61 Hannes Lindqvist IFK Enskede 56:45 +26:16 14:39
62 Lovisa Lindqvist IFK Enskede 57:00 +26:31 14:43
63 Håkan Svahn OK Ravinen 57:49 +27:20 14:56
64 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 58:53 +28:24 15:12
65 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 59:21 +28:52 15:20
66 Martin Eriksson OK Södertörn 59:44 +29:15 15:26
67 Björn Simons Sundbybergs IK 1:01:41 +31:12 15:56
68 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 1:02:02 +31:33 16:01
69 Björn Stolt OK Ravinen 1:02:10 +31:41 16:03
70 Klas Langels Skarpnäcks OL 1:03:30 +33:01 16:24
71 Tommy Svensson Klubblös 1:05:12 +34:43 16:50
72 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 1:07:13 +36:44 17:22
73 Åsa Nylén Bromma-Vällingby SOK 1:23:00 +52:31 21:26
73 Anna Turesson Bromma-Vällingby SOK 1:23:00 +52:31 21:26
75 Joel Lundgren Skarpnäcks OL 2:04:03 +1:33:34 32:03
76 Turid Wärngård Skarpnäcks OL 2:04:09 +1:33:40 32:04
  Ingrid Graneli Haninge SOK ej godkänd    
  Måra Stegard Skarpnäcks OL ej godkänd    
  Jörgen Stegard Skarpnäcks OL ej godkänd    
  Thomas Fehrm Solna OK ej godkänd    
  Stellan Fehrnström Enebybergs IF ej godkänd    
  Mats Lundblad Täby OK ej godkänd    
Plac Bana D - 2,9 km 53 startande Sluttid Diff Km-tid
1 Ludvig Sandahl  Järla Orientering 32:44   11:36
2 Gustav Eggöy Markhester Snättringe SK 36:01 +3:17 12:46
3 Fredrik Eggöy Markhester Snättringe SK 36:02 +3:18 12:46
4 Jan Bojling Solna OK 37:17 +4:33 13:13
5 Susanne Holmberg OK Södertörn 37:47 +5:03 13:23
6 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 40:09 +7:25 14:14
7 Stig Thorsson Södertälje-Nykvarn OF 40:15 +7:31 14:16
8 Johan Karlsten Solna OK 41:32 +8:48 14:43
9 Leif Thorsson OK Grip 42:11 +9:27 14:57
10 Gustav Björklund IFK Enskede 43:23 +10:39 15:23
11 Ulf Eskilsson OK Södertörn 43:39 +10:55 15:28
12 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 43:48 +11:04 15:31
13 Lena Jansson Järla Orientering 44:14 +11:30 15:41
14 Bo Källström OK Milan 44:28 +11:44 15:46
15 Ing-Marie Back OK Södertörn 44:37 +11:53 15:49
16 Lars Westin Vallentuna-Össeby OL 44:53 +12:09 15:54
17 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 45:50 +13:06 16:15
18 Kristina Zilling OK Södertörn 47:49 +15:05 16:57
19 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 48:09 +15:25 17:04
20 Sixten Westerlund Södertälje IF 48:49 +16:05 17:18
21 Svenåke Svensson Snättringe SK 48:55 +16:11 17:20
22 Weine Johansson Södertälje-Nykvarn OF 49:13 +16:29 17:27
23 Britt Eriksson Hammarby IF OF 50:14 +17:30 17:48
24 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 50:15 +17:31 17:49
24 Nikiforos Papasikas Skarpnäcks OL 50:15 +17:31 17:49
26 Dagny Tirén OK Ravinen 50:37 +17:53 17:56
27 Göran Andersson Täby OK 50:56 +18:12 18:03
28 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 51:12 +18:28 18:09
29 Berit Gustavsson Södertälje IF 51:47 +19:03 18:21
30 Siv Frölund Haninge SOK 53:19 +20:35 18:54
31 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 53:20 +20:36 18:54
32 Sten Johansson Gustavsbergs OK 53:48 +21:04 19:04
33 Lars Löthman Järfälla OK 54:00 +21:16 19:08
34 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 54:57 +22:13 19:29
35 Stig Gustavsson Södertälje IF 55:23 +22:39 19:38
36 Lars Persson Väsby OK 56:11 +23:27 19:55
37 Margaretha Nylund OK Södertörn 57:35 +24:51 20:25
38 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 57:37 +24:53 20:25
39 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 57:59 +25:15 20:33
40 Gunnel Balck IFK Enskede 58:53 +26:09 20:52
41 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 1:02:31 +29:47 22:10
42 Berit Lindunger Haninge SOK 1:04:01 +31:17 22:42
43 Roland Bolin Snättringe SK 1:04:12 +31:28 22:45
44 Catrin Tengvall Klubblös 1:06:22 +33:38 23:32
45 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 1:12:32 +39:48 25:43
46 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 1:12:36 +39:52 25:44
47 Daniel Ekenstedt Tullinge SK 1:31:55 +59:11 32:35
  Anders Ejewall Snättringe SK ej godkänd    
  Lennart Hävrén Tullinge SK ej godkänd    
  Anna Rosnäs IK Stern ej godkänd    
  Göran Grimvall Täby OK ej godkänd    
  Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej godkänd    
  Sören Andersson Centrum OK ej godkänd    
Plac Bana E - 2,3 km 16 startande Sluttid Diff Km-tid
1 Lars Nordin Solna OK 32:08   14:16
2 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 38:39 +6:31 17:10
3 Josefin Lindqvist IFK Enskede 39:47 +7:39 17:40
4 Ingvar Johannesson Solna OK 43:03 +10:55 19:08
5 Inger Pahlén Söders-Tyresö 44:31 +12:23 19:47
6 Gunvor Granath Nynäshamns OK 48:08 +16:00 21:23
7 Margareta Bergh Skarpnäcks OL 48:30 +16:22 21:33
8 Tilde Mansén Skarpnäcks OL 48:40 +16:32 21:37
9 Sonja Perneby Tullinge SK 49:55 +17:47 22:11
10 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 51:31 +19:23 22:53
11 Erika Perneby Klubblös 54:31 +22:23 24:13
12 Sven Jansson Snättringe SK 55:10 +23:02 24:31
13 Eeva Europe Klubblös 55:33 +23:25 24:41
14 Pyttan Asplund OK Södertörn 56:46 +24:38 25:13
15 Sigurd Swahn OK Älvsjö-Örby 56:48 +24:40 25:14
16 Christina Swahn OK Älvsjö-Örby 56:51 +24:43 25:16
Plac Bana F, MTO - 11,1 km 9 startande Sluttid Diff Km-tid
1 Patric De Boussard IFK Enskede 47:11   04:40
2 Ronnie Pettersson Haninge SOK 49:15 +2:04 04:52
3 Tomas Holmberg Centrum OK 52:31 +5:20 05:12
4 Nadia Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 53:15 +6:04 05:16
5 Håkan Dahlbäck OK Österåker 56:00 +8:49 05:33
6 Bengt Andersson (E-bike) Söders-Tyresö 59:09 +11:58 05:51
7 Elisabeth Bengtsson Haninge SOK 1:16:10 +28:59 07:32
8 Hans Tarandi IFK Lidingö SOK 1:16:17 +29:06 07:33
9 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 1:49:30 +1:02:19 10:51
Plac Bana G, MTO - 3,8 km 2 startande Sluttid Diff Km-tid
1 Pontus Axell IFK Enskede 41:28   10:56
  Emil Wik Klubblös ej godkänd