Luffarligan   2017-02-01  Enebybergs IP
Arrangör: Enebybergs IF  Banläggare: Leif Lundqvist
193 startande
Plac Bana A - 5,1 km   13K 16 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 34:17 59
2 Johan Lindqvist Täby OK 34:30 73
3 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 39:01 58
4 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 39:57 53
5 Janne Nilsson Centrum OK 41:11 62
6 Per Ljung Stockholms OK 44:10 60
7 Ingemar Gard Söders-Tyresö 45:35  
8 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 47:09 54
9 Stig Andersson OK Linné 50:42 52
10 Lars Jansson Run Academy 50:55 66
11 Paul Norén OK Södertörn 51:00 49
12 Leif Åkerblom OK Österåker 53:25 54
13 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 56:45 51
14 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 1:20:37 38
15 Stefan Olsson Klubblös 1:28:23  
  Alexandro Martinez Täby OK Felst.  
Plac Bana B - 4,4 km   13K 40 startande Sluttid Född år
1 Mikael Sundqvist Tullinge SK 40:35 60
2 Claes Andersson OK Södertörn 40:51 65
3 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 40:59 46
4 Lars Grankvist Täby OK 41:16 49
5 Bengt Eriksson Väsby OK 43:53 42
6 Sune Sisell OK Södertörn 44:24 51
7 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 44:41 47
8 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 44:42 49
9 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 46:01 56
10 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 46:35  
11 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 46:39 50
12 Jan Lindgren OK Södertörn 47:02 54
13 Kjell Holmberg OK Södertörn 48:18 50
14 Tommy Lindberg Haninge SOK 48:20 50
15 Torbjörn Bergman Snättringe SK 48:53 55
16 Åke Wansölin Söders-Tyresö 49:03 48
17 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 50:09 50
18 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 50:44 44
19 Bo Davidsson Solna OK 54:01 53
20 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 54:07 41
21 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 55:05 48
22 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 55:15 47
23 Ingvar Svensson Bjursås OK 56:47 46
24 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 57:40 49
25 Leif Wallenbro Väsby OK 58:26 49
26 Magnus Hektor Järla Orientering 59:09 64
27 Rolf Skoglund Hellas Orientering 59:16 44
28 Kerstin Rosengren Attunda OK 1:00:55 46
29 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 1:01:08 46
30 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 1:03:54 50
31 Bo Winander Järfälla OK 1:08:44 48
32 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 1:08:52 56
33 Svante Frid Enebybergs IF 1:10:22  
34 Kurt Eriksson Vandrarringen 1:11:00 50
35 Gunnar Hellström Haninge SOK 1:16:34 44
36 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 1:17:42 49
37 Aila Halttunen Haninge SOK 1:20:27 49
38 Eva Elnerud Sigtuna OK 1:25:38 56
  Martin Eriksson OK Södertörn Felst. 50
  Ronny Hedlund OK Södertörn ej fullf. 43
Plac Bana C - 3,3 km   11K 75 startande Sluttid Född år
1 Anders Gezelius OK Ravinen 30:34  
2 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 31:49 46
3 Rune Rådeström Snättringe SK 33:24 43
4 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 33:45 51
5 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 37:35 42
6 Kurt Andersson Enebybergs IF 37:40 42
7 Olle Arman Nyköpings OK 37:41 49
8 Håkan Boije Attunda OK 38:23 44
9 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 38:51 58
10 Christer Andersson ATG 38:57  
11 Lennart Hävrén Tullinge SK 38:58 52
12 Ulf Stridh Snättringe SK 39:05 46
13 Ulf Åström OK Roslagen 39:15 38
14 Göran Larbo Attunda OK 39:19 45
15 Jan Larsson Tullinge SK 39:43 43
16 Christer Hedin IFK Enskede 39:56 47
17 Thord Rådberg OK Roslagen 40:15 42
18 Börje Pahlén Söders-Tyresö 41:02 42
19 Bengt Friberg Järfälla OK 41:38 45
20 Anne Lundmark Järfälla OK 42:00 49
21 Gösta Guteland Snättringe SK 42:47 38
22 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 42:54 52
23 Ingrid Graneli Haninge SOK 43:00 51
24 Ulf Eskilsson OK Södertörn 43:15 36
25 Göran Johansson Snättringe SK 43:30 41
26 Åke Lewander Skarpnäcks OL 43:38 45
27 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 43:47 39
28 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 44:03 39
28 Sören Johansson sala OK 44:03  
30 Per Geijer FM IF 44:07  
31 Anders Edling OK Linné 44:13 46
32 Bengt-Olov Törnqvist Sigtuna OK 44:26 44
33 Birgitta Klang Långhundra IF 45:19 45
34 Mats Lundblad Täby OK 45:34 47
35 Marianne Hamilton Enebybergs IF 46:15 43
36 Eva von Heijne Sigtuna OK 46:38 40
37 Hans Carlsson Hellas Orientering 46:45 47
38 Lars Stålberg Klubblös 47:18  
39 Tomas Pettersson Haninge SOK 47:26 52
40 Ulf Skogtjärn OK Linné 47:27 46
41 Hans Holmberg Vallentuna-Össeby OL 47:58 43
42 Lars Nordin Solna OK 47:59 44
43 Leif Hermundstad Snättringe SK 48:12 40
44 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 48:40 39
45 Kenneth Berglund Hellas Orientering 48:56 43
46 Kristina Frisk Attunda OK 49:19 46
47 Conny Husén OK Roslagen 49:24 45
48 Lars Dyrhage Järfälla OK 50:46  
49 Inger Pahlén Söders-Tyresö 51:19 43
50 Göran Frisk Attunda OK 52:24 48
51 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 52:57 42
52 Bengt Fahlin IBM-Klubben 53:04 41
53 Hans Gustavsson Nyköpings OK 53:44 49
54 Per Södersten OK Ravinen 54:27 45
55 Lars Eric Dahlstedt IFK Lidingö SOK 54:51 37
56 Ingemar Johnsson OK Södertörn 54:53 44
57 Carin Runqvist Järfälla OK 55:50 47
58 Ulla Gummeson Väsby OK 56:52 50
59 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 56:56 40
60 Sivert Söderbärg OK Roslagen 57:47 37
61 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshofs IF Skid & OK 57:56  
62 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 58:36 41
63 Tomas Bruce OK Ravinen 59:23 44
64 Britt Nordqvist OK Sänkan 59:34 45
65 Klas Langels Skarpnäcks OL 1:01:39  
66 Björn Simons Sundbybergs IK 1:02:08  
67 Tomas Möller OK Södertörn 1:04:41 44
68 Olle Jacobson Rotebro IS OK 1:06:04  
69 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 1:10:50  
70 Stefan Pettersson Klubblös 1:13:11  
71 Kjell Tancred IBM-Klubben 1:14:13 42
72 Bo Winald Hellas Orientering 1:26:18 36
73 Ingvar Oskarsson Klubblös 1:42:44  
74 Siv Frölund Haninge SOK 2:57:51 41
  Ingvar Larsson Gustavsbergs OK Felst. 40  
Plac Bana D - 2,5 km  9K 62 startande Sluttid Född år
1 Bo Källström OK Milan 31:32 39
2 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 31:48 47
3 Lars Persson Väsby OK 32:47 35
4 Sven-Erik Widin OK Österåker 35:04 40
5 Bo Westling Häverödals SK 35:35 44
6 Bertil Ljungemyr IFK Lidingö SOK 35:50 36
7 Sigurd Wallén Täby OK 36:39 35
8 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 36:44 39
9 Britt Eriksson Hammarby IF OF 36:45 39
10 Tord Jonsson Rotebro IS OK 37:12  
11 Sven Jacobsson IF Thor 38:33 40
12 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 38:47 38
13 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 39:58 35
14 Caje Jacobsson IF Thor 42:37 42
15 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 43:08 42
16 Bengt Sylvan Enebybergs IF 43:57  
17 Mathias Sjögren Enebybergs IF 44:09  
18 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 44:18 40
19 Margareta Wallén Täby OK 44:53 38
20 Kjell Jansson Väsby OK 46:04  
21 Alf Persson OK Österåker 46:12 34
22 Lars-Åke Eriksson Täby OK 46:15 37
23 Bror Wahlberg Haninge SOK 46:25  
24 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 47:11  
25 Gunnel Balck IFK Enskede 47:13  
26 Jan Brundell Solna OK 47:21 40
27 Sonja Perneby Tullinge SK 47:33 43
28 Göran Grimvall Täby OK 47:39  
29 Pia Vikström Täby OK 48:29 40
30 Ingvar Johannesson Solna OK 48:30 36
31 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 48:53 60
32 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 51:06 34
33 Jan Burell OK Enen 51:51 44
34 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 51:54 35
35 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 55:26 29
36 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 55:35 48
37 Gunvor Granath Nynäshamns OK 56:06 39
38 Ingrid Karlsson Täby OK 56:16  
39 Karin Tibbelin Turebergs IF 57:45 45
40 Key Lindell OK Södertörn 59:19 44
41 Jan Hägerskog Skogsluffarnas OK 1:01:00  
42 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 1:01:01 37
43 Ingrid Gunnarsson Täby OK 1:01:41  
44 Lennart Sjöstål Klubblös 1:03:35  
45 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 1:04:20 31
46 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 1:05:25 39
47 Gunilla Wickenberg IBM-Klubben 1:09:30 35
48 Evert Carlsson Täby OK 1:09:49 33
49 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 1:10:00 44
50 Kristina Skoglund Hellas Orientering 1:11:51 44
51 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 1:24:08 34
52 Yvonne Roos Attunda OK 1:27:01 40
53 Karl-Gustaf Kihlström Klubblös 1:35:39 47
54 Pyttan Asplund OK Södertörn 1:45:09 45
  Eva-Lena Svanström Täby OK Felst. 43
  Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK Felst.  
  Lars Roos Attunda OK Felst. 39
  Berit Lindunger Haninge SOK Felst. 40
  Margit Lundström OK Sänkan Felst. 43
  Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK Felst. 28
  Cecilia v Bahr Klubblös Felst.  
  Sven Jansson Snättringe SK Felst. 33