Vinterserien   2017-02-05  Alby Friluftsgård, Tyresö
Arrangör: Söders Tyresö, Åke Wansölin  Banläggare: Staffan Elmhagen
183 startande
Plac Bana A - 8,2 km 21 startande Sluttid Född år
1 Leonas Mockunas Hellas Orientering 61:33 89
2 Harri Karlsson Järla Orientering 65:21 80
3 Alexander Hansen Söders-Tyresö 69:16 88
4 Martin Larbo Lidingö 70:41 75
5 Mattias Allared Tumba-Mälarhöjden OK 71:36 8
6 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 73:03 96
7 Tomas Sjökvist OK Österåker 73:50 63
8 Mikael Wilhelmsson Söders-Tyresö 75:33 78
9 Linus Rispling Centrum OK 81:25  
10 Jan Carlsson Söders-Tyresö 82:37 64
11 Tina Junegard Tullinge SK 83:34 70
12 Johnny Junegard Tullinge SK 83:37 59
13 Per Franzén OK Södertörn 83:39 65
14 Claes Andersson Klubblös 83:49  
15 Lina Blomqvist Järla Orientering 83:53 90
16 Andreas Bjärkmar Sävedalens AIK 87:13 85
17 Krystal Neumann Järla Orientering 89:53 91
18 Jörgen Batz Skarpnäcks OL 90:36 60
19 Lena Öhman Centrum OK 99:32 74
- Jenni Simola Finspångs SOK ej godk 89
- Daniel Lind Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 76
Plac Bana B - 6,3 km 25 startande Sluttid Född år
1 Alexander Käll Tumba-Mälarhöjden OK 51:27 0
2 Mats Sandin Haninge SOK 57:00 68
3 Anders Käll Tumba-Mälarhöjden OK 59:11 70
4 Henrik Sjögren Haninge SOK 61:35 74
5 Janne Nilsson Centrum OK 64:28 62
6 Marie Malmborg Söders-Tyresö 65:15 60
7 Zdenek Liscinsky Tullinge SK 67:05 82
8 Sofia Persson Snättringe SK 68:39 85
9 Sanna Batz Skarpnäcks OL 70:16 89
10 Anders Jakobsson OK Södertörn 71:10 58
11 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 73:53 61
12 Kristina Bergstrand Söders-Tyresö 75:26 63
13 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 75:46 69
14 Lars Greilert Haninge SOK 76:01 62
15 Johan Sköld Järfälla OK 80:25 63
16 Mats Larsson IFK Enskede 82:09 58
17 Ludvig Eggöy Markhester Snättringe 86:07  
18 Fredrik Eggöy Markhester Snättringe SK 86:09 77
19 Carin Kihlström Täby OK 87:22 65
20 Matz Larsson Gustavsbergs OK 93:47 52
21 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 93:51 57
22 Reijo Korhonen Haninge SOK 96:20 53
23 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 128:43 38
- Kasper Fransson OK ravinen ej godk  
- Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby ej godk 56
Plac Bana C - 4,7 km 44 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 40:42 68
2 Staffan Kjellman OK Ravinen 43:43 66
2 Per Ove Wallén Täby OK 43:43 54
4 Johan Palmgren Täby OK 45:26 61
5 Per Ljung Stockholms OK 45:33 60
6 Anders Bengtsson Sundbybergs IK 47:43 63
7 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 47:45 56
8 Evelina Ericsson Söders-Tyresö 49:10 83
9 Peter Axelsson OK Ravinen 49:29 57
10 Dan Klang Haninge SOK 50:06 53
11 Ingemar Gard Söders-Tyresö 50:20 50
12 Torbjörn Persson Nässjö OK 50:24 84
13 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 52:14 55
14 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 53:14 50
15 Göran Ivarez OK Södertörn 54:03 58
16 Sune Sisell OK Södertörn 54:42 51
17 Paul Norén OK Södertörn 54:49 49
18 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 55:53 44
19 Göran Hansson Täby OK 56:06 54
20 Olle Blomgren OK Södertörn 56:55 51
21 Kerstin Sjökvist OK Österåker 57:30 62
22 Erika Hörnfeldt OK Ravinen 57:46 73
23 Lennart Hävrén Tullinge SK 58:04 52
24 Nils-Göran Nilsson Skarpnäcks OL 58:27 88
25 Ileana von Melen IFK Enskede 58:42 66
26 Torbjörn Ohlsson Haninge SOK 59:02 63
27 Lenka Zatloukalova Tullinge SK 59:24 85
28 Anita Karlsson OK Södertörn 59:30 58
29 Tommy Lindberg Haninge SOK 59:31 50
30 Daniel Halvardsson Nässjö OK 60:10 84
31 Jan Lindgren OK Södertörn 63:42 54
32 Anders Winald Hellas Orientering 63:50 61
33 Johanna Jonsson IK Gandvik 64:22 77
34 Henning Peinerud Centrum OK 68:52 75
35 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 70:12 41
36 Mattias Lindbohm Skarpnäcks OL 81:50 92
37 Gabriel Vargas Klubblös 81:58  
38 Per Sundberg Skarpnäcks OL 82:02 68
39 Carl-Olof Söder Skarpnäcks OL 82:38 60
40 Fabian Martinez Ponce OK Södertörn 84:34 84
41 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 85:02 57
42 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 86:00 42
43 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 88:39 56
- Björn Rundström OK ravinen ej godk  
Plac Bana D - 3,7 km 60 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 30:38 59
2 Tobias Gelius Snättringe SK 31:51 73
3 Arne Karlsson Tumba-Mälarhöjden OK 35:18 58
4 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 37:47 46
5 Åsa Linnersjö Söders-Tyresö 38:58 76
6 Andreas Nyström Klubblös 39:00  
7 Anna Perneby Tullinge SK 41:04 65
8 Kjell Holmberg OK Södertörn 42:24 50
9 Kristin Andrée Järla Orientering 42:31 83
10 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 43:22 47
11 Karin Greilert Haninge SOK 43:27 62
12 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 43:42 49
13 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 43:58 46
14 Kristina Klang Haninge SOK 44:17 64
15 Rune Carlsson Sundbybergs IK 45:25 36
16 Ronny Hedlund OK Södertörn 45:38 43
17 Claes Andersson Snättringe SK 46:02 47
18 Christer Hedin IFK Enskede 46:37 47
19 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 46:41 50
20 Christer Andersson ATG 48:20 44
21 Susanne Holmberg OK Södertörn 48:22 55
22 Christina Granath OK Södertörn 49:03 62
23 Gösta Guteland Snättringe SK 49:05 38
24 Rune Rådeström Snättringe SK 49:06 43
25 Rolf Skoglund Hellas Orientering 49:43 44
26 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 49:45 50
27 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 50:20 45
28 Mats Holmgren IFK Enskede 50:26 53
29 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 50:32 53
30 Lars Cedérus Snättringe SK 50:49 39
31 Leif Mörkfors Järfälla OK 51:32 62
32 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 53:21 47
33 Klas Langels Skarpnäcks OL 53:27 45
34 Helena Korhonen Haninge SOK 55:47 51
35 Bo Hedlund IFK Enskede 56:27 41
36 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 57:59 60
37 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 58:05 49
38 Hans Carlsson Hellas Orientering 59:29 47
39 Göran Larsson Södertälje IF 59:53 33
40 Göran Larbo Attunda OK 61:24 45
41 Per Södersten Gustavsbergs OK 62:56 45
42 Monika Högberg OK Södertörn 65:07 55
43 Stig Gustavsson Södertälje IF 65:21 41
44 Jan Larsson Tullinge SK 66:25 43
45 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 66:42 44
46 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 66:49 62
47 Kenneth Berglund Hellas Orientering 68:25 43
48 Berit Gustavsson Södertälje IF 68:38 43
49 Emma Johnsson Centrum OK 68:42 82
50 Leif Hermundstad Snättringe SK 68:54 40
51 Göran Johansson Snättringe SK 71:26 41
52 Ingrid Graneli Haninge SOK 72:12 51
53 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 74:07 42
54 Björn Simons Sundbybergs IK 74:49  
55 Åke Lewander Skarpnäcks OL 80:53 45
56 Bo Winald Hellas Orientering 81:40 36
57 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 86:49 40
- Leif Lundquist Enebybergs IF ej godk 39
- Weine Johansson Södertälje-Nykvarn OF ej godk 43
- Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK ej godk 41
Plac Bana E - 2,8 km 33 startande Sluttid Född år
1 Johan Karlsten Solna OK 32:26 55
2 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 33:42 44
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 34:58 56
4 Gunnar Lindholm Klubblös 36:56 58
5 Bo Källström OK Milan 39:11 39
6 Ulf Eskilsson OK Södertörn 39:59 36
7 Johanna Joer Klubblös 40:49  
8 Lars Persson Väsby OK 43:40 35
9 Barbro Cedérus Snättringe SK 44:22 42
10 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 45:25 42
11 Göran Andersson Täby OK 48:21 42
12 Margaretha Nylund OK Södertörn 49:03 50
13 Berit Lindunger Haninge SOK 50:36 40
14 Göran Grimvall Täby Ok 50:49 40
15 Pia Vikström Täby OK 53:29 40
16 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 54:02 43
17 Lena Gelius Snättringe SK 54:10 81
18 Inger Pahlén Söders-Tyresö 57:29 43
18 Calle Joer Klubblös 57:29  
20 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 59:33 53
21 Anders Brinkman Vandrarringen 60:30 65
22 Karolina Eriksson Klubblös 63:03  
23 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 67:41 34
24 Lars Nordin Solna OK 67:44 44
25 Sven Jansson Snättringe SK 67:56 33
26 Kristina Skoglund Hellas Orientering 72:27 44
27 Birgitta Nylund Järfälla OK 76:16 45
28 Eeva Europé Klubblös 81:54  
29 Gunilla Wickenberg IBM-Klubben 132:14 35
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 60
- Sonja Sundell Sundbybergs IK ej godk 35
- Viviann Andersson Snättringe SK ej godk 47
- Vendela Rundström OK Ravinen ej godk 4