Vinterserien  2017-02-12  Älvsjö gla. IP  Älvsjö
Arrangör: Orienteringsklubben Älvsjö-Örby 
237 startande
Plac Bana A - 7,5 km 32 startande Sluttid Diff.  
1 Josh Beech OK Södertörn 48:45 00:00
2 Axel Granqvist OK Ravinen 50:46 +2:01
3 Leonas Mockunas Hellas Orientering 51:13 +2:28
4 Alexander Hansen Söders-Tyresö 54:26 +5:41
5 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 55:19 +6:34
6 Fredrik Larsson OK Södertörn 56:10 +7:25
7 Linus Backlund OK Södertörn 57:12 +8:27
8 Alexander Käll Tumba-Mälarhöjden OK 57:27 +8:42
9 Hannes Svahn OK Ravinen 57:55 +9:10
10 Jesper Lagerberg OK Södertörn 58:43 +9:58
11 Anders Käll Tumba-Mälarhöjden OK 1:03:30 +14:45
12 Jesper Nordqvist Klubblös 1:05:02 +16:17
12 Jan Carlsson Söders-Tyresö 1:05:02 +16:17
14 Zdenek Liscinsky Tullinge SK 1:06:07 +17:22
14 Johan Bernhard Centrum OK 1:06:07 +17:22
16 Georg Eklöw OK Södertörn 1:06:18 +17:33
17 Lars G Berggren OK Älvsjö-Örby 1:08:33 +19:48
18 Niklas Wansölin OK Ravinen 1:08:36 +19:51
19 Christopher Lindqvist IFK Enskede 1:09:02 +20:17
20 Claes Andersson Klubblös 1:10:06 +21:21
21 Torbjörn Persson Nässjö OK 1:11:25 +22:40
22 Janne Nilsson Centrum OK 1:12:03 +23:18
23 Henrik Morast Haninge SOK 1:19:50 +31:05
24 Mattias Berglund Bromma-Vällingby SOK 1:23:19 +34:34
25 Hanna Korhonen OK Ravinen 1:29:12 +40:27
26 Jörgen Hector Snättringe SK 1:29:21 +40:36
27 Reijo Korhonen Haninge SOK 1:38:14 +49:29
28 Linus Berggren OK Älvsjö-Örby 1:41:54 +53:09
29 Sara Jonasson Centrum OK 1:43:03 +54:18
  Lucas Fredman OK Älvsjö-Örby Felst.  
  Linus Rispling Centrum OK Felst.  
  Mattias Ågren Centrum OK Felst.  
Plac Bana B - 4,5 km 56 startande Sluttid Diff.
1 Mikael Wilhelmsson Söders-Tyresö 34:43 00:00
2 Tomas Holmberg Centrum OK 34:53 +0:10
3 Bengt Werdin OK Älvsjö-Örby 35:54 +1:11
4 David Hector Snättringe SK 36:22 +1:39
5 Pär Westblad OK Ravinen 36:44 +2:01
6 Peter Andersson Söders-Tyresö 36:53 +2:10
7 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 37:50 +3:07
8 Mats Sandin Haninge SOK 39:04 +4:21
9 Frida Hector Snättringe SK 40:05 +5:22
10 Krystal Neumann Järla Orientering 41:28 +6:45
11 Ludvig Sandahl Järla Orientering 42:15 +7:32
12 Lars Greilert Haninge SOK 42:40 +7:57
13 Johan Palmgren Täby OK 43:30 +8:47
14 Christian Olsson Frösö IF 44:27 +9:44
15 Gunnar Langs Skarpnäcks OL 47:20 +12:37
16 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 47:27 +12:44
17 Hugo Nilsson OK Älvsjö-Örby 48:28 +13:45
18 Paul Norén OK Södertörn 48:51 +14:08
19 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 48:57 +14:14
19 Oskar Hermansson Hellas Orientering 48:57 +14:14
21 Erik Lidström Lauri Snättringe SK 48:59 +14:16
22 Björn Reger Söders-Tyresö 49:30 +14:47
23 Lenka Zatloukalova Tullinge SK 49:40 +14:57
24 Anders Lavfors Centrum OK 50:07 +15:24
25 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 50:12 +15:29
26 Carl-Johan Roubert FK Finn 50:39 +15:56
27 Ingemar Gard Söders-Tyresö 50:42 +15:59
28 Lena Öhman Centrum OK 51:18 +16:35
29 Oscar Arman Nyköpings OK 52:23 +17:40
30 Ileana von Melen IFK Enskede 52:49 +18:06
31 Marie Malmborg Söders-Tyresö 52:57 +18:14
32 Elin Svensson Snättringe SK 54:13 +19:30
33 Jan Lindgren OK Södertörn 56:07 +21:24
34 Bo Lauri Snättringe SK 58:26 +23:43
35 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 58:38 +23:55
36 Bo Davidsson Solna OK 59:29 +24:46
37 Therese Persson Snättringe SK 1:00:13 +25:30
38 Ulf Bråsjö Järla Orientering 1:00:31 +25:48
39 Göran Hansson Täby OK 1:01:31 +26:48
40 Anders Larsson Skarpnäcks OL 1:02:20 +27:37
41 Rune Rådeström Snättringe SK 1:03:17 +28:34
42 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 1:03:56 +29:13
43 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 1:05:03 +30:20
44 Matz Larsson Gustavsbergs OK 1:05:23 +30:40
45 Johan Karlsson OK Älvsjö-Örby 1:06:30 +31:47
46 Gabriel Vargas Klubblös 1:06:40 +31:57
46 Per Sundberg Skarpnäcks OL 1:06:40 +31:57
46 Anna Perneby Tullinge SK 1:06:40 +31:57
49 Ronny Hedlund OK Södertörn 1:08:12 +33:29
50 Maria Carlström Centrum OK 1:08:29 +33:46
51 Karolina Bergh Papasikas Skarpnäcks OL 1:16:02 +41:19
52 Anita Karlsson OK Södertörn 1:16:29 +41:46
53 Anders Winald Hellas Orientering 1:17:28 +42:45
54 Claes Andersson Snättringe SK 1:21:48 +47:05
55 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 1:49:34 +1:14:51
  Fredrik Sandberg OK Älvsjö-Örby Felst.  
Plac Bana C - 3,3 km 84 startande Sluttid Diff.
1 Tommy Holmér Väsby OK 25:52 00:00
2 Per Ljung Stockholms OK 29:14 +3:22
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 34:06 +8:14
4 Mats Windstedt Fredrikshofs IF Skid & OK 35:02 +9:10
5 Tommy Lindberg Haninge SOK 36:46 +10:54
6 Leif Mörkfors Järfälla OK 37:45 +11:53
7 Kjell Holmberg OK Södertörn 38:14 +12:22
8 Elisabeth Larsson OK Södertörn 38:22 +12:30
9 Åke Wansölin Söders-Tyresö 38:25 +12:33
10 Johan Leire Mälarö SOK 39:17 +13:25
11 Moa Westblad OK Ravinen 39:20 +13:28
12 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 39:27 +13:35
13 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 40:12 +14:20
14 Anna Johansson Järla Orientering 40:14 +14:22
15 Ann-Sofie Svanberg OK Södertörn 40:35 +14:43
16 Emil Wipp Järla Orientering 40:55 +15:03
17 Peter Wipp Järla Orientering 41:01 +15:09
18 Ann Granqvist OK Ravinen 41:28 +15:36
19 Ing-Marie Back OK Södertörn 41:41 +15:49
20 Ulf Stridh Snättringe SK 42:12 +16:20
21 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 42:50 +16:58
22 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 43:15 +17:23
23 Lars Cedérus Snättringe SK 43:19 +17:27
23 Rolf Skoglund Hellas Orientering 43:19 +17:27
25 Karin Greilert Haninge SOK 43:31 +17:39
26 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 43:58 +18:06
27 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 44:21 +18:29
28 Tindra Jonsson Skarpnäcks OL 45:35 +19:43
29 Anders Gezelius OK Ravinen 45:54 +20:02
30 Christer Andersson Klubblös 46:27 +20:35
31 Rune Carlsson Sundbybergs IK 46:45 +20:53
32 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 47:56 +22:04
33 Amanda Granqvist OK Ravinen 48:13 +22:21
34 Michael Granqvist OK Ravinen 48:19 +22:27
35 Ludde Blom IFK Enskede 49:53 +24:01
36 Per Blom IFK Enskede 49:55 +24:03
37 Christina Granath OK Södertörn 50:02 +24:10
38 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 50:39 +24:47
39 Göran Larbo Attunda OK 50:42 +24:50
40 Christer Hedin IFK Enskede 50:58 +25:06
41 Olle Arman Nyköpings OK 52:19 +26:27
42 Anneli Fredman OK Älvsjö-Örby 52:24 +26:32
43 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 52:32 +26:40
44 Bo Romson Hellas Orientering 52:41 +26:49
45 Svenåke Svensson Snättringe SK 52:44 +26:52
46 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 52:48 +26:56
47 Ulf Eskilsson OK Södertörn 52:58 +27:06
48 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 53:00 +27:08
49 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 53:18 +27:26
50 Gunnar Lindholm Klubblös 53:22 +27:30
51 Sven_Erik Amren Snättringe SK 53:51 +27:59
52 Jan Larsson Tullinge SK 53:58 +28:06
53 Sören Johansson Sala OK 54:34 +28:42
54 Håkan Svahn OK Ravinen 54:50 +28:58
55 Börje Pahlén Söders-Tyresö 55:08 +29:16
56 Thomas Karlsson OK Älvsjö-Örby 55:26 +29:34
57 Lena Hellström OK Ravinen 55:29 +29:37
58 Åsa Edgren Skarpnäcks OL 56:21 +30:29
59 Göran Johansson Snättringe SK 56:26 +30:34
60 Lars Nord Södertälje IF 57:03 +31:11
61 Gösta Guteland Snättringe SK 57:46 +31:54
62 Leif Hermundstad Snättringe SK 58:02 +32:10
63 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshofs IF Skid & OK 59:05 +33:13
64 Per Södersten Gustavsbergs OK 59:29 +33:37
65 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 1:00:36 +34:44
66 Annica Sundeby Tumba-Mälarhöjden OK 1:01:02 +35:10
67 Ingrid Graneli Haninge SOK 1:03:22 +37:30
68 Anna-Lena Costermans Järla Orientering 1:04:39 +38:47
69 Kurt Eriksson Vandrarringen 1:05:11 +39:19
70 Göran Andersson Täby OK 1:07:00 +41:08
71 Hans Carlsson Hellas Orientering 1:07:43 +41:51
72 Björn Rundström OK Ravinen 1:12:44 +46:52
73 Sara Nylen Klubblös 1:14:31 +48:39
74 Mats Nylen Klubblös 1:14:35 +48:43
75 Helena Korhonen Haninge SOK 1:16:42 +50:50
76 Åsa Nylén Bromma-Vällingby SOK 1:17:40 +51:48
77 Anna Turesson Bromma-Vällingby SOK 1:17:44 +51:52
78 Bo Winald Hellas Orientering 1:18:14 +52:22
79 Ingvar Oskarsson Klubblös 1:39:36 +1:13:44
  Stefan Ferdman Tullinge SK Felst.  
  Daniel Ekenstedt Tullinge SK Felst.  
  Aila Halttunen Haninge SOK Felst.  
  Nikiforos Papasikas Skarpnäcks OL Felst.  
  Malte Berggren OK Älvsjö-Örby Felst.  
Plac Bana D - 2,6 km 39 startande Sluttid Diff.
1 Sören Andersson Centrum OK 22:20 00:00
2 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 39:30 +17:10
3 Stina Boräng Snättringe SK 40:44 +18:24
4 Roland Bolin Snättringe SK 42:17 +19:57
4 Johan Karlsten Solna OK 42:17 +19:57
6 Fredrik Librand OK Älvsjö-Örby 43:11 +20:51
7 Helena Librand OK Älvsjö-Örby 43:17 +20:57
8 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 47:52 +25:32
9 Barbro Cedérus Snättringe SK 48:51 +26:31
10 Justus Arenander Skarpnäcks OL 50:00 +27:40
11 Sverker Tiren Hellas Orientering 50:10 +27:50
12 Inger Pahlén Söders-Tyresö 51:38 +29:18
13 Göran Grimvall Täby OK 52:49 +30:29
14 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 57:40 +35:20
15 Britt Eriksson Hammarby IF OF 57:56 +35:36
16 Agnes Edgren Skarpnäcks OL 58:53 +36:33
17 Berit Lindunger Haninge SOK 59:00 +36:40
18 Lars Nordin Solna OK 1:01:43 +39:23
19 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 1:03:14 +40:54
20 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 1:04:29 +42:09
21 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 1:05:42 +43:22
22 Calle Jover Klubblös 1:09:34 +47:14
23 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 1:12:12 +49:52
24 Sven Jansson Snättringe SK 1:12:33 +50:13
25 Viviann Andersson Snättringe SK 1:14:39 +52:19
26 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 1:15:01 +52:41
27 Björn Stolt OK Ravinen 1:15:57 +53:37
28 Gunnel Balck IFK Enskede 1:24:57 +1:02:37
29 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 1:31:01 +1:08:41
30 Yngve Hedberg Snättringe SK 1:31:23 +1:09:03
31 Margaretha Nylund OK Södertörn 1:32:19 +1:09:59
32 Gunvor Granath Nynäshamns OK 1:32:23 +1:10:03
  Ingela Arenander Skarpnäcks OL Felst.  
  Dagny Tiren OK Ravinen Felst.  
  Anton Mörkfors Järfälla OK Felst.  
  Björn Simons Sundbybergs IK Felst.  
  Johanna Jover Klubblös Felst.  
  Gunilla Wickenberg IBM-Klubben Felst.    
  Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej fullf.  
Plac Bana E - 2,8 km 26 startande Sluttid Diff.
1 Jan Rönnberg OK Älvsjö-Örby 31:21 00:00
2 Lars Persson Väsby OK 33:25 +2:04
3 Bo Källström OK Milan 35:44 +4:23
4 Lisa Karlsson OK Älvsjö-Örby 36:27 +5:06
5 Kristina Hedin Söders-Tyresö 38:22 +7:01
6 Evy Nord Södertälje IF 38:26 +7:05
7 Emma Su Klubblös 42:09 +10:48
8 Petra Wallberg OK Älvsjö-Örby 50:28 +19:07
9 Karolina Eriksson Klubblös 50:53 +19:32
9 Emil Fogelsjöö OK Älvsjö-Örby 50:53 +19:32
11 Moa Fogelsjöö OK Älvsjö-Örby 51:38 +20:17
12 Ingvar Johannesson Solna OK 52:34 +21:13
13 Jan Burell OK Enen 53:02 +21:41
14 Martina Mäkelä Haninge SOK 53:09 +21:48
15 Pia Vikström Täby OK 56:38 +25:17
16 Sonja Sundell Sundbybergs IK 1:01:05 +29:44
17 Elin Lindhagen IFK Enskede 1:03:32 +32:11
18 Stefan Henriksson IFK Enskede 1:03:37 +32:16
19 Kristina Skoglund Hellas Orientering 1:09:16 +37:55
20 Anton Akterin OK Älvsjö-Örby 1:11:24 +40:03
21 Eeva Europe Klubblös 1:11:39 +40:18
22 Pyttan Asplund OK Södertörn 1:15:25 +44:04
23 Curt Balck IFK Enskede 1:38:31 +1:07:10
24 Camilla Jover Klubblös 2:02:28 +1:31:07
  Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK Felst.  
  Mona Forslund IFK Enskede Felst.