Luffarligan   2017-03-08  Vallentuna IP
Arrangör/Banläggare:Rune Thurén
70 startande   (10-15 cm nysnö)
Plac Bana A - 5,6 km 5 startande Sluttid Född år
1 Lars Gerhardsson Attunda OK 60:28 60
2 Claes Andersson OK Södertörn 61:26 65
3 Ingemar Gard Söders-Tyresö 63:30 50
4 Lars Jansson Run Academi 69:37 66
5 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 94:04 38
Plac Bana B - 4,3 km 15 startande Sluttid Född år
1 Leif Åkerblom OK Österåker 50:07 54
2 Åke Wansölin Söders-Tyresö 52:10 48
3 Ulf Bråsjö Järla Orientering 53:35 49
4 Leif Mörkfors Järfälla OK 56:42 62
5 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 56:57 44
6 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 59:54 47
7 Bo Davidsson Solna OK 61:51 53
8 Jan Lindgren OK Södertörn 63:44 54
9 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 66:52 46
10 Kerstin Rosengren Attunda OK 66:55 46
11 Ronny Hedlund OK Södertörn 69:47 43
12 Pontus Rosberg OK Linné 73:27 65
13 Martin Eriksson OK Södertörn 80:54 50
14 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 93:45 43
15 Magnus Areskoug Enebyberg IF 96:00  
Plac Bana C - 3,7 km 30 startande Sluttid Född år
1 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 37:55 50
2 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 39:29 51
3 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 40:49 50
4 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 41:33 47
5 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 42:28 49
6 Mats Lundblad Täby OK 44:37 47
7 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 46:02 40
8 Per-Johan Vikfors OK Österåker 46:25 48
9 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 47:08 42
10 Göran Frisk Attunda OK 48:11 48
11 Leif Lundquist Enebybergs IF 49:12 39
12 Ingemar Lindqvist Snättringe SK 49:15 47
13 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 50:20 41
14 Olle Arman Nyköpings OK 50:59 49
15 Aila Halttunen Haninge SOK 51:47 49
16 Kristina Frisk Attunda OK 52:58 46
17 Ingrid Graneli Haninge SOK 53:35 51
18 Gösta Guteland Snättringe SK 55:23 38
19 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 58:03 39
20 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 58:21 50
21 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 59:27 49
22 Ulf Åström OK Roslagen 62:18 38
23 Jan Larsson Tullinge SK 65:19 43
24 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 65:57 45
25 Leif Hermundstad Snättringe SK 67:00 40
26 Bo Sundén Karlsbyhedens IK 72:26 42
27 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 72:59 40
28 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 78:43 43
- Leif Nordin Turebergs IF ej godk 47
- Bengt Fahlin IBM-Klubben ej godk 41
Plac Bana D - 2,5 km 20 startande Sluttid Född år
1 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 32:35 47
2 Christer Andersson ATG 33:06 44
3 Jan Bojling Solna OK 33:13 45
4 Bo Källström OK Milan 37:17 39
5 Björn Stolt OK Ravinen 39:54 39
6 Svante Frid Enebybergs IF 40:57 51
7 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 48:18 38
8 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 48:51 44
9 Alf Persson OK Österåker 50:07 34
10 Lars Persson Väsby OK 62:26 35
11 Sivert Söderbärg OK Roslagen 64:48 37
12 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 65:50 60
13 Lennart Sjöstål Klubblös 68:52 44
14 Ingrid Gunnarsson Täby OK 73:38 38
15 Lars Roos Attunda OK 74:59 39
16 Gunilla Wickenberg IBM-Klubben 75:16 35
- Torsten Lundborg Hammarby IF OF 56:25 35
- Ingvar Johannesson Solna OK 76:33 36
- Gunnel Balck IFK Enskede 93:54 44
- Karl-Gustav Kilström Täby OK 111:18 47