Luffarligan   2017-04-19   Gubbängens IP
Arrangör: Fredrikshofs IF   Banläggn. George Larsson o Ingvar Svensson
181 startande
Plac Bana A - 5,6 km 16 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 35:23 73
2 Martin Holth Johannessen Kamrat och IF KIF 35:44 82
3 Johan Lindqvist Täby OK 37:51 73
4 Christian Foley Järfälla OK 40:00 85
5 Christian Olsson Frösö IF 43:49 77
6 Niklas Wansölin OK Ravinen 45:00 86
7 Martin Tichovsky SK Praga 45:43 61
8 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 46:18 53
9 Janne Nilsson Centrum OK 47:35 62
10 Dan Klang Haninge SOK 51:23 53
11 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 51:58 84
12 Martin Karlsson Centrum OK 55:25 83
13 Claes Andersson OK Södertörn 57:36 65
14 Mats Lundblad Täby OK 76:56 47
15 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 85:08 38
16 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 106:11 37
Plac Bana B - 4,6 km 35 startande Sluttid Född år
1 Mårten Fredelius Kamrat och IF KIF 29:10 79
2 Johan Forsstedt Söders-Tyresö 29:59 82
3 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 34:45 56
4 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 34:49 61
5 Björn Reger Söders-Tyresö 39:54 59
6 Tommy Lindberg Haninge SOK 41:02 50
7 Lars Grankvist Täby OK 42:49 49
8 Per-Johan Vikfors OK Österåker 43:36 48
9 Jan Lindgren OK Södertörn 45:55 54
10 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 45:58 44
11 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 47:03 46
12 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 47:29 57
13 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 48:50 47
14 Ulf Stridh Snättringe SK 48:51 46
15 Bo Hedlund IFK Enskede 49:21 41
16 Leif Åkerblom OK Österåker 49:22 54
17 Eva Elnerud Sigtuna OK 49:34 56
18 Willy Ljungdell Täby OK 50:07 47
19 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 50:34 44
20 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 51:16 50
21 Klaus Siegel Gustavsbergs OK 51:47 49
22 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 53:58 47
23 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 55:25 41
24 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 55:46 b
25 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 56:58 46
26 Ronny Hedlund OK Södertörn 58:26 43
27 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 58:30 54
28 Svante Frid Enebybergs IF 59:07 51
29 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 60:01 42
30 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 60:10 49
31 Göran Kron KSIF 62:13 55
32 Gunnar Hellström Haninge SOK 62:23 44
33 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 63:13 49
34 Bo Winander Järfälla OK 67:57 48
- Staffan Elmhagen Söders-Tyresö ej godk 42
Plac Bana C - 3,5 km 69 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 24:25 59
2 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 31:52 46
3 Hana Tichovska SK Praga 34:13 66
4 Torbjörn Bergman Snättringe SK 35:04 55
5 Kjell Holmberg OK Södertörn 35:41 50
6 Rune Rådeström Snättringe SK 38:39 43
7 Christer Nilsson klubblös 38:51 58
8 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 40:45 48
9 Ing-marie Back OK Södertörn 41:05 53
10 Mats Holmgren IFK Enskede 41:08 53
11 Jan Dahlin Hellas Orientering 42:13 64
12 Jan-Erik Danell Tullinge SK 42:27 38
13 Göran Larbo Attunda OK 42:50 45
14 Lars Cedérus Snättringe SK 43:12 39
15 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 43:15 50
16 Hans Carlsson Hellas Orientering 43:16 47
17 Tord Jansson Södertälje-Nykvarn OF 44:01 56
18 Kenneth Berglund Hellas Orientering 44:11 43
19 Christer Andersson ATG 45:16 44
20 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 45:18 44
21 Per Södersten Gustavsbergs OK 45:30 45
22 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 45:31 45
23 Per Geijer FM IF 46:40 56
24 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 47:06 35
25 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 47:30 42
26 Svenåke Svensson Snättringe SK 47:54 48
27 Lars Englund Järla Orientering 48:05 43
28 Leif Hermundstad Snättringe SK 48:58 40
29 Jan Olof Norén Järla Orientering 49:01 44
30 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 49:11 41
31 Tomas Pettersson Haninge SOK 49:40 52
32 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 49:41 42
33 Lars Dyrhage Järfälla OK 49:54 47
34 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 49:59 43
35 Inger Jansson Nynäshamns OK 50:42 45
36 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 51:49 49
37 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 52:48 44
37 Göran Johansson Snättringe SK 52:48 41
39 Carl Carlin Söders-Tyresö 53:13 48
40 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 53:21 62
41 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 53:32 43
42 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 53:42 40
43 Ingrid Graneli Haninge SOK 54:24 51
44 Lars Fridén FMV 54:35 48
45 Tommy Uvhagen Järfälla OK 54:46 47
46 Erika Carlinger Skogsluffarnas OK 55:20 66
47 Audrey Foley Järfälla OK 55:32 86
48 Gertrud Vilhelmsson Stigfinnarna 56:03 49
49 Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben 56:58 54
50 Mona Asplund Klubblös 57:08 42
51 Gunvor Sandberg Bromma-Vällingby SOK 58:09 47
52 Tommy Svensson Klubblös 59:56 43
53 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 60:28 40
54 Bengt Fahlin IBM-Klubben 61:04 41
55 Britt Eriksson Hammarby IF OF 63:04 39
56 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 63:06 39
57 Jonas Esbjörnsson Klubblös 63:31 70
58 Britt Nordqvist OK Sänkan 63:37 45
59 Jan Larsson Tullinge SK 64:04 43
60 Ingemar Johnsson OK Södertörn 65:41 44
61 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 66:54 49
62 Petra Lindell OK Södertörn 68:36 70
63 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 68:37 32
64 Siv Frölund Haninge SOK 72:31 41
65 Lennart Frisk Gustavsbergs OK 75:16 45
66 Tomas Möller OK Södertörn 75:56 44
67 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 87:01 45
.- Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF ej godk 47
- Anders Gezelius OK Ravinen ej godk 55
Plac Bana D - 2,4 km 61 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson Centrum OK 26:37 59
2 Jan Bojling Solna OK 29:45 45
3 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 34:12 35
4 Björn Stolt OK Ravinen 34:32 39
5 Kjell Bergman Stigfinnarna 34:46 43
6 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 34:54 34
7 Stig Lindskog Visborgs OK 36:12 38
8 Lennart Sjöstål Klubblös 37:12 44
9 Roland Bolin Snättringe SK 37:19 33
10 Thomas Scherlin Stockholmspolisens IF 37:36 43
11 Benny Alfordsson Tullinge SK 37:48 40
12 Sigrid Blom Tullinge SK 38:16 40
13 Bertil Rydgren IFK Enskede 38:51 41
14 Lars Nordin Solna OK 39:07 44
15 Berit Lindunger Haninge SOK 39:29 40
16 Torsten Jansson Skogsluffarna 40:05 36
17 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 40:14 44
18 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 40:26 37
19 Sven-Erik Widin OK Österåker 40:31 40
20 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 42:08 38
21 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 42:20 44
22 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 42:40 42
23 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 43:24 43
24 Alf Persson OK Österåker 43:25 34
25 Hans Eriksson Hellas Orientering 43:32 44
26 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 43:57 40
27 Bo Eklind Klubblös 44:02 47
28 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 44:46 45
29 Errol Wicksell Hellas Orientering 48:27 39
30 Ingvar Johannesson Solna OK 49:28 36
31 Göran Glanshed Haninge SOK 49:55 45
32 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 50:11 36
33 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 50:17 47
34 Sven Jansson Snättringe SK 53:01 33
35 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 53:24 34
36 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 53:46 29
37 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 53:56 43
38 Margaretha Nylund OK Södertörn 54:10 50
39 Barbro Cedérus Snättringe SK 56:01 42
40 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 56:16 37
41 Jan Hägerskog Skogsluffarnas OK 56:19 37
42 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 57:18 33
43 Carl Lang OK Österåker 57:41 36
44 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 58:38 48
45 Mats Halvarez Klubblös 61:50 41
46 Sonja Perneby Tullinge SK 62:07 43
47 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 62:51 34
48 Monica Forsberg IBM-Klubben 62:58 39
49 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 63:20 31
50 Key Lindell OK Södertörn 63:34 44
51 Yngve Hedberg Snättringe SK 65:24 28
52 Kerstin Pettersson Tullinge SK 66:25 43
53 Staffan Melinder Tullinge SK 66:27 40
54 Gunilla Wickenberg IBM-Klubben 70:54 35
55 Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK 72:09 28
56 Birgitta Westergren Täby OK 74:08 34
56 Lennart Westergren Söders  SOL 74:08 30
58 Britt-Marie Skog Skogsluffarnas OK 77:33 46
.- Anki Landarv Klubblös ej godk 66
.- Yvonne Branting Skarpnäcks OL ej godk 47
- Lars Persson Väsby OK ej godk 35