Sommarserien  2017-08-10   Granby  Lissma
Arrangör: Lasse Lindgren
294 startande
Plac   Bana A - 9,4 km 12 startande Född år Sluttid
1 A Oskar Malmberg IFK Umeå 83 70:15
2 A Emil Lauri Kif 83 75:08
3 A Martin Johnsson Kamrat & Idrottsförening 76 79:20
4 A Anders Boström Tumba-Mälarhöjden OK 89 83:35
5 A Daniel Lind Tumba-Mälarhöjden OK 76 84:57
6 A Albin Andersson OK Ravinen 98 88:45
7 A Josh Beech OK Södertörn 89 89:27
8 A Sverker Lenas Centrum OK 74 92:58
9 A Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 54 116:29
- A Zdenek Liscinsky Tullinge SK 82 ej godk
- A Hugo Dahlberg Haninge SOK 97 ej godk
- A Alexander Käll Tumba-Mälarhöjden OK 0 ej godk
Plac   Bana B - 8,1 km 28 startande Född år Sluttid
1 B Andreas Edlund Mälarö 81 67:51
2 B Ivar Lidström Lauri Snättringe SK 0 71:27
3 B David Hector Snättringe SK 95 73:58
4 B Dan Wester Järla Orientering 84 75:45
5 B Dmitriy Yuryev OK Södertörn 97 77:31
6 B Louise Markstedt OK Södertörn 91 86:34
7 B Johan Callberg Snättringe   86:36
8 B Mattias Boman Tumba-Mälarhöjden OK 71 88:37
9 B Andre Salsten Klubblös   91:02
10 B Christoffer Norrman Attunda OK 71 95:20
11 B Mats Hainke Snättringe SK 71 98:02
12 B Lena Öhman Centrum OK 74 108:09
13 B Per-Anders Lindgren Centrum OK 63 115:05
14 B Martin Lerjen Centrum OK 73 116:21
- B Christian Olsson Frösö IF 77 ej godk
- B Rasmus Palmqvist Aslaksen IFK Lidingö SOK 93 ej godk
- B Andreas Magnvall OK Södertörn 99 ej godk
- B Sara Sjökvist Järla Orientering 89 ej godk
- B Matias Ivares Södertörn   ej godk
- B Jakob Jansson Järla Orientering 79 ej godk
- B Henrik Wiklund Bromma-Vällingby SOK 85 ej godk
- B Egil Morast Haninge SOK 98 ej godk
- B Anders Käll Tumba-Mälarhöjden OK 70 ej godk
- B Tomas Jonsson Vandrarringen 68 ej godk
- B Daniel Rejment OK Linne   ej godk
- B Nicklas Doyle Skarpnäcks OL 68 ej godk
- B Johannes Vogel OLG Dachsen/SUI   ej godk
  B Helena Karlsson Lidingö   ej utstämpl
Plac   Bana C - 6,1 km 41 startande Född år Sluttid
1 C Linus Ericson Södertälje-Nykvarn OF 92 56:30
2 C Oskar Svensson Finspångs SOK 92 56:40
3 C Simon Mellin Sundbybergs IK 92 58:37
4 C Carl Johan Arevång OK Måsen 74 58:40
5 C Hugo Flordal Snättringe   60:10
6 C Linus Kaisajuntti KIF 78 61:18
7 C Johanna Lönnkvist Tullinge SK 90 62:19
8 C Jesper Lidmar Snättringe SK 1 67:10
9 C Ingemar Åkerman Tullinge SK 80 67:37
10 C Staffan Zilling OK Södertörn 64 68:51
11 C Mats Sandin Haninge SOK 68 70:06
12 C Olle Kallur Ravinen   72:42
13 C Hanna Korhonen OK Ravinen 96 72:56
14 C Lars Greilert Haninge SOK 62 73:46
15 C Alexander Schandl OK Södertörn 1 74:20
16 C Gunnar Langs Skarpnäcks OL 58 76:01
17 C Jan Glevén Järla Orientering 70 77:00
18 C Mats Windstedt Fredrikshofs IF Skid & OK 61 77:50
19 C Bo Lauri Snättringe SK 63 79:23
20 C Anders Brinkman Vandrarringen 65 80:11
21 C Fredrik Morast Haninge SOK 65 80:35
22 C Tobias Spång Hammarby IF OF 70 81:08
23 C Henrik Morast Haninge SOK 70 81:17
24 C Gustaf Ericson Järla Orientering 66 83:36
25 C Mattias Skeppling OK Södertörn 68 83:49
26 C Johan Lidmar Snättring   85:17
27 C Andrs Björklund Enskede   91:14
28 C Albin Hailke Snättringe   101:14
29 C Torbjörn Thufvesson Centrum OK 64 101:40
- C Jörgen Ohlin Tullinge SK 79 ej godk
- C Tatyana Riabkina Hellas Orientering 80 ej godk
- C Per Franzen Södertörn 38 ej godk
- C Jan Carlsson Söders-Tyresö 64 ej godk
- C Stefan Karlsson OK Ravinen 65 ej godk
- C Piero Sannicolo Tullinge SK 64 ej godk
- C Sofia Börjeskog OK Tor 84 ej godk
- C Björn Linder Gustavsbergs OK 72 ej godk
- C Ola Henriksson Järla Orientering 63 ej godk
- C Peo Ekström OK Ravinen 67 ej godk
  C Rejo Korhonen Haninge SOK 53 ej utstämpl
    Ausrine Kutkaite IFK Lidingö SOK 91 ej utstämpl
Plac   Bana D - 5,1 km 51 startande Född år Sluttid
1 D Hans Sundqvist Tullinge SK 64 48:29
2 D Tommy Holmen Väsby   49:00
3 D Staffan Kjellman OK Ravinen 66 54:54
4 D Mattias hovmöller Söder   55:40
5 D Johan Tirén Skogsluffarnas OK 73 55:54
6 D Mikael Mellberg Tumba-Mälarhöjden OK 93 56:10
7 D Jeanette Enckell Södertälje-Nykvarn OF 71 56:16
8 D Ingemar Gad Söder   57:33
9 D Ulf Radler Järfälla OK 51 58:06
10 D Mats Bern Snättringe SK 64 58:28
11 D Erik Lidström Lauri Snättringe SK 2 59:40
12 D Anders Jakobsson OK Södertörn 58 61:58
13 D Matts Andersson OK Ravinen 59 62:12
14 D Ylva Sandén OK Södertörn 1 62:26
15 D Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 51 63:42
16 D Anders Hedberg Snättringe SK 59 64:50
17 D Mikael Moser Klubblös   64:57
18 D Kristoffer Hylander Tumba-Mälarhöjden OK 99 65:16
19 D Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 55 65:33
20 D Göran Hellgren OK Södertörn 64 66:24
21 D Lars Degerman Skarpnäck   66:26
22 D Ulf Malmborg Skogsluffarnas OK 55 68:04
23 D Bengt Kärrström Tullinge SK 55 68:23
24 D Harald Bauer IFK Lidingö SOK 57 69:34
25 D Rolf Karlsson Järla Orientering 58 69:54
26 D Peter Axelsson OK Ravinen 57 69:59
27 D Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 56 70:04
28 D Tomas Movin Snättringe SK 60 70:16
29 D Ebba Kolmodin Tumba-Mälarhöjden OK 4 70:40
30 D Elisabeth Larsson OK Södertörn 4 70:41
30 D Mikael Sundqvist Tullinge SK 60 70:41
32 D Adam Bratt Tullinge SK 1 70:43
33 D Elin Ahlström IFK Enskede 76 72:20
34 D Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 47 72:39
35 D Anders Önerud OK Ravinen 64 77:54
36 D Ingemar Larsson Tullinge SK 49 79:39
37 D Leif Strandberg Gustavsbergs OK 44 80:04
38 D Jennie Blomqvist Centrum   83:36
39 D Olle Blomgren OK Södertörn 51 85:02
40 D Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 49 92:56
41 D Ileana von Melen IFK Enskede 66 93:41
- D Joakim Lönnkvist Tullinge SK 80 ej godk
- D Niclas Lidström Frösö IF 66 ej godk
- D Anette Önerud OK Ravinen 92 ej godk
- D Kristina Zilling OK Södertörn 67 ej godk
- D Frida Hector Snättringe   ej godk
- D Jonas Gudziunasd Klubblös   ej godk
- D Moa Westblad OK Ravinen 99 ej godk
- D Emma Enelid Tumba   ej godk
- D Elias Tidevall Skogsluffarna   ej godk
  D Jonny Junegard Tullinge SK 59 ej utstämpl
Plac   Bana E - 3,8 km 78 startande Född år Sluttid
1 E Kennet Nilsson OK Älvsjö-Örby 63 43:11
2 E Tina Junegard Tullinge SK 70 44:13
3 E Daniel Elenius Centrum   44:51
4 E Per Ljung Stockholms OK 60 45:50
5 E Eddie Bjärrenholt Frihamra Gård Islandshästar 57 46:09
6 E Sofia Lauri Järla Orientering 85 46:31
7 E Björn Reger Söders-Tyresö 59 47:00
8 E Karin Lundberg Tullinge SK 80 47:42
9 E Peter Bergman Tullinge SK 73 50:06
10 E Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 48 51:01
11 E Tilda Mårtensson OK Ravinen 3 51:30
12 E Tommy Lindberg Haninge SOK 50 53:45
13 E Karin Greilert Haninge SOK 62 54:08
14 E Helen Andersson Söders-Tyresö 50 55:00
15 E Maria Bratt Tullinge SK 61 55:33
16 E Katarina Ringels OK Klemmingen 63 56:57
17 E Börje Lenas Skogsluffarnas OK 44 57:25
18 E Pär Dahlström Tullinge SK 61 57:44
19 E Kjell Holmberg OK Södertörn 50 58:38
20 E Alicia Schandl OK Södertörn 3 59:27
21 E Lotta Valentin Gustavsbergs OK 57 59:49
22 E Leif Nordin Tureberg   60:07
23 E Lina Matthews Tullinge SK 77 60:29
24 E Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 42 61:10
25 E Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 49 62:03
25 E Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 50 62:03
27 E Anders Larsson Skarpnäcks OL 50 63:01
28 E Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 47 63:31
29 E Karin Tidevall Skogsluffarnas OK 68 63:34
30 E Bengt Andersson Söder   63:45
31 E Helena Korhonen Haninge SOK 51 64:58
32 E Leif Lundquist Enebybergs IF 39 65:08
33 E Göran Andersson Enebybergs IF 48 67:06
34 E Lars Cedérus Snättringe SK 39 67:14
35 E Mats Gunnemyr Söders-Tyresö 66 67:24
36 E Tord Jansson SLO   67:36
37 E Lenka Zatloukalova Tullinge SK 85 67:52
38 E Börje Persson Ravinen   68:26
39 E Åsa Sand Tullinge SK 72 68:52
40 E Ann-Marie Holmström Gustavsberg   69:26
41 E Pontus Bylund Klubblös   70:22
42 E Matz Larsson Gustavsbergs OK 52 71:06
43 E Stina Boräng Snättringe SK 74 71:31
44 E Bo Romson Hellas Orientering 43 72:15
45 E Kalle Högberg OK Södertörn 56 74:39
46 E Gösta Guteland Snättringe SK 38 75:22
47 E Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 54 76:59
48 E Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 47 77:46
49 E Björn Sandén OK Södertörn 66 78:11
50 E Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 49 79:30
51 E Per Lindskog Gotlands Bro OK 51 79:52
52 E Ingrid Graneli Haninge SOK 51 81:09
53 E Klas Langels Skarpnäcks OL 45 81:14
54 E Anna Perneby Tullinge SK 65 81:43
55 E Stefan Pettersson Klubblös   81:49
56 E Tomas Pettersson Haninge SOK 52 83:08
57 E Anna Schandl OK Södertörn 70 84:12
58 E Hugo Isgren IFK Enskede 39 86:47
59 E Magnus Areskoug Enebyberg   91:04
60 E Henrik Nyström Attunda OK 48 91:45
61 E Aila Halttunen Haninge SOK 49 94:59
62 E Ingemar Johnsson OK Södertörn 44 97:06
63 E Ulf Nordin Snättringe   99:11
64 E Hanna Carlqvist Snättringe SK 5 139:31
65 E Malena Carlqvist Snättringe SK 73 139:35
66 E Ingvar Oskarsson Klubblös   142:05
- E Lena Broberg Snättringe SK 68 ej godk
- E Kari Enckell Södertälje-Nykvarn OF 64 ej godk
- E Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 61 ej godk
- E Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50 ej godk
- E Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 42 ej godk
- E Gunnar Ehn Tullinge SK 47 ej godk
- E David Bern Snättringe   ej godk
- E Christer Hedin IFK Enskede 47 ej godk
- E Leif Hermundstad Snättringe SK 40 ej godk
- E Per Geijer Fmif   ej godk
- E Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 64 ej godk
  E Therese Holmström OK Ravinen 71 ej utstämpl
Plac   Bana F - 2,8 km 43 startande Född år Sluttid
1 F Rune Rådeström Snättringe SK 43 41:30
2 F Lena Sundqvist Tullinge SK 65 43:09
3 F Niklas Erlandsson OK Södertörn 5 44:29
4 F Rune Carlsson Sundbybergs IK 36 44:32
5 F Anders Kihlström Klubblös 45 51:00
6 F Evy Nord Södertälje IF 44 51:21
7 F Albert Nord Snättringe SK 4 51:30
8 F Henrik Nord Snättringe   51:31
9 F Leif Thorsson OK Grip 45 53:59
10 F Jan-Erik Danell Tullinge SK 38 54:40
11 F Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 35 54:47
12 F Åke Wansölin Söders-Tyresö 48 55:35
13 F Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 41 56:45
14 F Micke Gustafsson OK Södertörn 59 60:09
15 F Gunnar Eriksson Södertälje IF 38 60:43
16 F Ronny Hedlund OK Södertörn 43 60:56
17 F Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 57 61:02
18 F Tommy Erblon Södertörn   62:52
19 F Wilma Mårtensson OK Ravinen 6 64:07
20 F Ulf Eskilsson OK Södertörn 36 65:23
21 F Elisabeth Bengtsson Haninge SOK 61 66:11
22 F Bertil Rydgren IFK Enskede 41 66:18
23 F Lars Nord Södertälje IF 40 67:00
24 F Björn Stolt OK Ravinen 39 68:51
25 F Jenny Magnvall OK Södertörn 71 70:02
26 F Paulina Hermansson Klubblös 77 70:16
27 F Maria Ehn Tullinge SK 46 72:02
28 F Nova Matthews Tullinge   72:03
29 F Weine Johansson Södertälje-Nykvarn OF 43 73:18
30 F Britt Eriksson Hammarby IF OF 39 74:37
30 F Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 39 74:37
32 F Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 44 75:28
33 F Adam Reger OK Linné 89 78:19
34 F Anneli Christie Snättringe SK 75 79:15
35 F Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 42 85:13
36 F Ove Färdesten Haninge   86:19
37 F Berit Lindunger Haninge SOK 40 87:40
38 F Torsten Lundborg Hammarby IF OF 35 93:19
39 F Göran Grimvall Täby OK 40 109:55
- F Börje Pahlén Söders-Tyresö 42 ej startstämpl
- F Tuva Holmström OK Ravinen 70 ej godk
- F Anna Elenius Centrum OK 82 ej godk
- F Svante Sandvik Attunda OK 6 ej godk
- F Benny Alfordsson Tullinge SK 40 ej godk
- F Ann-Sofi Lindskog Gotlands Bro OK 54 ej godk
- F Jan Brundell Solna OK 40 ej godk
- F Lennart Westergren Söder   ej godk
- F Birgitta Westergren Täby   ej godk
- F Yngve Hedberg Snättringe SK 28 ej godk
- F Eva Nordin Gustavsbergs OK 53 ej godk
- F Jan Larsson Tullinge SK 43 ej godk
- F Lars-Olov Andersson Sigtuna OK 43 ej godk
- F Leif Berg Sigtuna OK 45 ej godk
Plac   Bana F - 1,5 km 31 startande Född år Sluttid
1 G Oscar Gezelius Ravinen   20:12
2 G Klara Junegard Tullinge SK 5 28:01
3 G Tore Ahlin Hellas   28:35
4 G Olof Arevång Tullinge SK 6 29:22
5 G Anna Greilert Haninge SOK 92 35:58
6 G Rasmus Båverus Klubblös   36:02
7 G Emma Henriques OK Södertörn 6 37:10
7 G Lovisa Bergsten Södertörn   37:10
9 G Winston Bentlinger OK Älvsjö-Örby 9 42:24
10 G Thedero Lauri Järla   42:31
11 G Audrey Bentlinger OK Älvsjö-Örby 7 43:54
12 G Inger Pahlén Söders-Tyresö 43 46:09
13 G Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 34 49:11
14 G Viola Holmström OK Ravinen 8 50:27
15 G Eeva Europé Älvsjö   51:28
16 G Lydia Hylander Tumba-Mälarhöjden OK 96 52:19
17 G Olle Synnermark Skogsluffarnas OK 5 57:55
18 G Janne Synnermark Skogsluffarna   58:02
19 G Blenda Lenas Klubblös   58:25
20 G Eva Brundell Solna OK 47 60:55
21 G Gunnel Junegard OK Södertörn 36 61:43
22 G Johan Sandvall Skarpnäck   62:00
23 G Olle Nygren Tullinge   63:39
24 G Axel Linder Linnersjö Gustavsberg 5 67:28
25 G Joel Linder Linnersjö Gustavsbergs OK 10 67:34
26 G Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 44 73:22
27 G Monika Alenius Granby   85:53
28 G Gabriel Carlqvist Snättringe SK 7 92:39
- G Bror Wahlberg Haninge SOK 35 ej godk
- G Ines Hellberg Södertörn   ej godk
- G Robert Rylander Spårvägens OK 57 ej godk