Sommarserien  2017-08-03  Alby Tyresö
Arrangör: Söders Tyresö  Banläggare: Staffan Elmhagen
240 startande
OBS! Kompasser upphittade. Kontakta Staffan Elmhagen.
staffan.elmhagen@comhem.se
Plac Bana A - 7,9 km 24 startande Sluttid Född år
1 Gustav Bergman OK Ravinen 46:50 90
2 Anders Holmberg Järla 50:14  
3 Leonas Mockunas Hellas Orientering 52:19 89
4 Harri Karlsson Järla Orientering 55:12 80
5 John Börjesson Tullinge SK 57:31 92
6 Josh Beech OK Södertörn 57:57 89
7 Daniel Lind Tumba-Mälarhöjden OK 61:17 76
8 Per Backlund OK Södertörn 63:47 60
9 Dmitriy Yuryev OK Södertörn 64:51 97
10 Tintin Karlberg Tullinge SK 65:21 93
11 Sverker Lenas Centrum OK 65:27 74
12 Torbjörn Persson Nässjö OK 71:21 84
13 Mats Sandin Haninge SOK 72:25 68
14 Per Bergh Tullinge 75:54  
15 Louise Markstedt OK Södertörn 75:59 91
16 Björn Lundquist OK Ravinen 78:04 74
17 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 78:05 54
18 Lars Jakobsson Centrum OK 78:28 79
19 Hanna Korhonen OK Ravinen 79:49 96
20 Mats Hainke Snättringe SK 80:18 71
21 Bo Lauri Snättringe SK 88:46 63
22 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 90:38 69
23 Martin Bogensberger Austria 102:33  
- Per Forsberg IFK Enskede ej godk 68
Plac Bana B - 4,8 km 67 startande Sluttid Född år
1 Jörgen Ohlin Tullinge SK 37:08 79
2 Stina Jansson Järla Orientering 37:41 84
3 Alexander Käll Tumba-Mälarhöjden OK 38:57 0
4 Mattias Ågren Centrum OK 40:27 82
5 Elsa Jansson Järla Orientering 40:39 88
6 Johan Calleberg Snättringe SK 40:54 1
7 Petter Haraldsson KIF 42:02 83
8 David Björlind Järla 42:06 96
9 Zdenek Liscinsky Tullinge SK 42:24 82
10 Jenny Berg OK Ravinen 42:26 73
11 Mats Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 42:36 68
12 Carolin Svensson Haninge SOK 42:37 89
13 Ausrine Kutkaite IFK Lidingö SOK 42:42 91
14 Arvid Henriksson Järla Orientering 43:26 95
15 Anders Käll Tumba-Mälarhöjden OK 44:36 70
16 Stefan Berg OK Ravinen 44:37 70
17 Hans Sundqvist Tullinge SK 44:42 64
18 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 44:57 53
19 Jan Carlsson Söders-Tyresö 45:03 64
20 Elisabeth Larsson OK Södertörn 45:09 4
21 Jan Stridh Skogsluffarnas OK 46:16 66
22 Staffan Kjellman OK Ravinen 46:26 66
23 Lars Greilert Haninge SOK 46:55 62
24 Piero Sannicolo Tullinge SK 47:16 64
25 Henrik Erlandsson OK Södertörn 47:48 71
26 Jenni Simola Finspångs SOK 47:49 89
27 Gunnar Langs Skarpnäcks OL 47:50 58
28 Mattias Skeppling OK Södertörn 48:47 68
29 Hampus Hatlen Tullinge SK 48:57 3
30 Albin Hainke Snättringe 49:02  
31 Ola Henriksson Järla Orientering 49:14 63
32 Monica Hatlen Tullinge SK 49:35 65
33 Mikael Moser Klubblös 49:38  
34 Ellen Broman OK Roslagen 49:56 98
35 Mikael Sundqvist Tullinge 50:54  
36 Daniel Rejment Ok Linne 51:01  
37 Lars Landström Långhundra 51:07  
38 Björn Rundström OK Ravinen 51:29 72
39 Andreas Magnvall OK Södertörn 51:55 99
40 Jeanette Enckell Södertälje-Nykvarn OF 52:10 71
41 Mats Windstedt Fredrikshofs IF Skid & OK 52:19 61
42 Göran Ivarez OK Södertörn 52:56 58
43 Lars Segerman Skarpnäcks OL 53:53  
44 Björn Linder Gustavsbergs OK 54:19 72
45 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 54:41 61
46 Rolf Karlsson Järla Orientering 55:34 58
47 Anna Ek OK Ravinen 56:18  
48 Ingemar Gard Söders SOL 57:03  
49 Erik Calleberg Snättringe SK 57:44 97
50 Bengt Svensson Sundbybergs IK 58:27 61
51 Mats Karlsson Tullinge SK 59:30 65
52 Kristin Bergh Tullinge 59:31  
53 Anders Önerud OK Ravinen 59:48 64
54 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 59:59 51
55 Eric Huijsers Hammarby IF OF 60:45 65
56 Curt Rahlén OK Ravinen 61:02 55
57 Johan Anemyr Nässjö OK 62:54 84
58 Ileana von Melen IFK Enskede 64:21 66
59 Nils Eklöw OK Södertörn 65:57 65
60 Esmeralda Svenningsson Tullinge SK 67:02 96
61 Therese Holmström OK Ravinen 67:13 71
62 Nilla Bogensberg Austria 76:30  
63 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 83:51 47
64 Mikko Iskanius Klubblös 101:43  
65 Kennet Nilsson OK Älvsjö-Örby 627:55 63
- Magnus Hagfjärd Söders SOL ej godk  
- Thomas Calleberg Snättringe SK ej godk 64
Plac Bana C - 3,6 km 84 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmer Väsby 33:10  
2 Jesper Eriksson Klubblös 34:43  
3 Per Ljung Stockholms OK 35:57 60
4 Karin Lundberg Tullinge SK 36:30 80
5 Malin Dahlström Tullinge SK 36:34 93
6 Eddie Bjärrenholt Frihamra Gård Islandshäster 37:03 57
7 Pernilla Ihse OK Ravinen 37:32 80
8 Caroline Eriksson Tullinge SK 38:10 82
9 Asgeir Riseth Tullinge SK 38:22 81
10 Göran Doyle Sundbybergs IK 38:43 56
11 Tommy Lindberg Haninge SOK 39:16 50
12 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 39:33 54
13 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 40:02 55
14 Anette Önerud OK Ravinen 42:03 92
15 Ingemar Larsson Tullinge SK 42:19 49
16 Karin Greilert Haninge SOK 42:56 62
17 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 44:10 44
18 Arvid Persson Mölndal Outdoor IF 44:29 3
19 Karl-erik Johansson OK Södertörn 44:41 50
20 Katarina Ringels OK Klemmingen 45:19 63
21 Tove Persson Mölndal Outdoor IF 45:29 0
22 Kjell Holmberg OK Södertörn 45:46 50
23 Karolina Bergh Papasikas Skarpnäcks OL 46:23 3
24 Carina Doyle Sundbybergs IK 46:30 59
25 Agnes Thor Centrum OK 46:36 86
26 Mats Gunnemyr Söders-Tyresö 46:38 66
27 Rune Carlsson Sundbybergs IK 46:41 36
28 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 46:49 64
29 Björn Sandén OK Södertörn 47:01 66
30 Jenny Lundin IFK Enskede 47:11 70
31 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 47:29 50
32 Per-Åke Eriksson Klubblös 48:21  
33 Anders Larsson Skarpnäcks OL 48:25 50
34 Håkan Steen Klubblös 48:47 55
35 Lena Sundqvist Tullinge SK 49:06 65
36 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 49:13 49
37 Kent Bergman OK Ravinen 49:40 61
38 Andreas Boräng Snättringe SK 49:45 2
38 Niclas Lidström Frösö IF 49:45 66
40 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 50:41 64
41 Per Lindskog Gotlands Bro OK 51:26 51
42 Lars Cedérus Snättringe SK 51:47 39
43 Stina Boräng Snättringe SK 52:06 74
44 Tomas Björelind Järla Orientering 52:33 60
45 Annemari Holmström Gustavsberg 53:03  
46 Elin Törnqvist Snättringe SK 53:27 75
47 Lenka Zatloukalova Tullinge SK 53:55 85
48 Magnus Areskoug Enebyberg 54:07  
49 Leif Lundquist Enebybergs IF 54:23 39
50 Sven-Erik Amren Snättringe 54:37  
51 Susanna Hellström Klubblös 54:53  
52 Helena Korhonen Haninge SOK 55:03 51
53 Willy Ljungdell Täby OK 55:34 47
54 Tord Jansson SNO 55:39  
55 Lena Hellström OK Ravinen 56:49 61
56 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 58:01 54
57 Daniel Helander Tullinge SK 58:27 69
58 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 58:37 42
59 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 59:26 49
60 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 59:49 42
61 Ronny Hedlund OK Södertörn 60:21 43
62 Birgitta Turnell Lidingö 60:37  
63 Markus Ehrnholm Klubblös 62:04  
64 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62:20 62
65 Leif Hermundstad Snättringe SK 63:25 40
66 Jonas Gudziunas Klubblös 64:15  
67 Göran Andersson Enebybergs IF 64:33 48
67 Kalle Högberg OK Södertörn 64:33 56
69 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 65:57 43
70 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 66:18 49
71 Olle Arman Nyköpings OK 66:31 49
72 Monika Persson OK Södertörn 67:18 62
73 Peo Ekström OK Ravinen 70:19 67
74 Susanne Bergh Mölndal Outdoor IF 73:43 68
75 Margareta Bergh Skarpnäcks OL 73:50 68
76 Hugo Isgren IFK Enskede 77:14 39
77 Tommy Svensson Klubblös 83:49  
78 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 84:13 53
79 Morris Bergqvist Klubblös 95:58  
80 Ingvar Oscarsson Klubblös 109:55  
- teodor Bjarnason Klubblös ej godk  
- Janne Nilsson Centrum OK ej godk 62
  Helena Nilsson OK Älvsjö Örby ej utstämplat  
  Ann Sjöberg Enebybergs IF ej utstämplat  
Plac Bana D - 2,3 km 54 startande Sluttid Född år
1 Niklas Erlandsson OK Södertörn 21:57 5
2 Oscar Gezelius Ravinen 22:04  
3 Rune Rådeström Snättringe SK 24:42 43
4 Sören Andersson Centrum 24:51 59
5 Filip Hatlen Tullinge SK 26:49 5
6 Bengt Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 28:56 47
7 Tuva Holmsrtöm OK Ravinen 30:28 70
8 Vendela Rundström OK Ravinen 32:20 4
9 Ulf Eskilsson OK Södertörn 32:36 36
10 Christer Askerblom Klubblös 32:37  
11 Tommy Erbom Klubblös 35:09  
12 Micke Gustafsson OK Södertörn 35:30 59
13 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 35:54 35
14 Gunnar Eriksson Södertälje IF 36:30 38
15 David Lidström-Hultén Frösö IF 36:55 0
16 Emil Helander Tullinge SK 36:58 4
16 Paulina Hermansson Klubblös 36:58 77
18 Bo Eklund IF Thor 37:42 44
19 Kristin Andrée Järla Orientering 38:13 83
20 David Bejbom Järla Orientering 38:41 86
21 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 38:43 39
22 Britt Eriksson Hammarby IF OF 38:44 39
23 Björn Stolt OK Ravinen 39:38 39
24 Lena Broberg Snättringe SK 40:01 68
25 Monika Högberg OK Södertörn 42:17 55
26 Ann-Sofi Lindskog Gotlands Bro OK 42:34 54
27 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 43:56 49
28 Sten-Åke Johansson Gustavsberg 44:05  
29 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 45:53 60
30 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 49:09 37
31 Åke Linderoth Sundbybergs IK 50:38 42
32 Marlene Andersson Järla 54:02  
33 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 54:59 40
34 Anncharlotte Redebo Klubblös 55:01  
35 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 55:53 39
36 Sonja Sundell Sundbybergs IK 56:17 35
37 Birgitta Westergren Täby 57:02  
38 Berit Lindunger Haninge SOK 58:39 40
39 Edvin Wannqvist Älta IF 59:11 9
40 Margaretha Nylund OK Södertörn 60:54 50
41 Olle Nygren Tullinge 61:50  
42 Inger Pahlén Söders-Tyresö 63:06 43
43 Aija Sadurskis Centrum OK 67:01 51
44 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 68:34 44
45 Yngve Hedberg Snättringe SK 73:51 28
46 Lisa Heinke Snättringe SK 76:57  
47 Hanna Lidström-Hultén Frösö IF 80:31 0
48 Annika Hulten Klubblös 80:42  
49 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 705:43 36
50 Anki Holmberg Järla 738:34  
- Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby ej godk 32
- Heidi Bjerkhaug OK ravinen ej godk 55
  Lennart Westergren Söders SOL ej godk  
- Emil Blidefalk OK Södertörn ej utstämplat  
Plac Bana E - 2,0 km 11 startande Sluttid Född år
1 Simon Stridh Skogsluffarnas OK 15:38 5
2 Tilda Lindholm Skogsluffarnas OK 17:39 4
3 Jessica Glantz Klubblös 22:21  
4 Anna Winblad Skogsluffarna 22:27  
5 Carolina Winblad Klubblös 22:28 64
6 Kristina Lindholm Skogsluffarna 26:18  
7 Arvid Rundström OK Ravinen 31:58 8
8 Viola Holmström OK Ravinen 33:08 8
9 Amanda Blidefalk OK Södertörn 53:50 7
10 Tia Qui Klubblös 69:22  
  Karin Winblad Skogsluffarnas OK ej utstämplat