Luffarligan  2018 01 24  Vallentuna Ishall
Arrangör o Banläggare:; Rune Thuren
124 startande
Kontroll kodsiffra 34 satt vid fel sten 60 m längre ned.
Alla som skulle haft denna kontroll har godkänts i efterhand.
Banläggaren ber alla om ursäkt för det inträffade.
Plac Bana A - 5,6 km 6 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 42:43 73
2 Tommy Holmer Väsby OK 46:34 59
3 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 49:30 58
4 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 67:18 59
5 Per Ljung Stockholms OK 103:08 60
6 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 137:01 38
         
Plac Bana B - 4,6 km 19 startande Sluttid Född år
1 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 44:05 56
2 Per Öhlund Gustavsbergs OK 49:40 52
3 Claes Ögren Klubblös 49:48 52
4 Leif Åkerblom OK Österåker 52:54 54
5 Göran Andersson Enebybergs IF 52:58 48
6 Lars Landström Långhundra IF 53:26 55
7 Tommy Lindberg Haninge SOK 54:30 50
8 Per-Johan Vikfors OK Österåker 55:25 48
9 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 55:26 50
10 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 55:32 69
11 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 57:30 49
12 Anders Gezelius OK Ravinen 58:04 55
13 Stig Löfgren Attunda OK 65:10 52
14 Per-Åke Holm Sigtuna OK 65:28 54
15 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 69:23 49
16 Svante Frid Enebybergs IF 71:24 51
17 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 74:24 42
18 Eva Elnerud Sigtuna OK 78:25 56
19 Roland Löwgren Spårvägens OK 79:17 38
         
Plac Bana C - 3,7 km 51 startande Sluttid Född år
1 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 36:39 46
2 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 39:05 51
3 Jan Lindgren OK Södertörn 40:20 54
4 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 40:37 49
5 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 41:31 47
6 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 44:24 44
7 Kjell Holmberg OK Södertörn 45:34 50
8 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 45:50 48
9 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 46:19 42
10 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 46:36 50
11 Leif Kalsson Skarpnäcks OL 46:55 46
12 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 47:47 40
13 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 48:29 47
14 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 48:43 47
15 Olle Arman Nyköpings OK 48:50 49
16 Bengt Andersson Söders-Tyresö 49:00 45
17 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 49:15 52
18 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 49:29 42
19 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 50:31 41
20 Håkan Boije Attunda OK 50:36 44
21 Ingrid Graneli Haninge SOK 50:48 51
22 Jan Larsson Tullinge SK 50:54 43
23 Leif Wallenbro Väsby OK 51:01 49
24 Leif Lundquist Enebybergs IF 51:59 39
25 Ronny Hedlund OK Södertörn 52:09 43
26 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 52:20 46
27 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 53:06 42
28 Ulf Skogtjärn OK Linné 53:48 46
29 Kerstin Rosengren Attunda OK 53:49 46
30 Lars-Erik Hallenfrur Fredrishovs IF 54:29  
31 Per Södersten Gustavsbergs OK 54:55 45
32 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 55:07 43
33 Aila Halttunen Haninge SOK 55:09 49
34 Birgitta Klang Långhundra IF 55:28 45
35 Thord Rådberg OK Roslagen 56:27 42
36 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 57:02 48
37 Gösta Guteland Snättringe SK 57:26 38
38 Carin Runqvist Järfälla OK 58:44 47
39 Maria Hallmans Väsby OK 59:02 62
40 Ulla Gummeson Väsby OK 59:05 50
41 John Östlund Sundbybergs IK 59:18 45
42 Gunnar Hellström Haninge SOK 59:20 44
43 Kerstin Jensen-Urstad IFK Lidingös Skid o OK 60:19 54
44 Sören Johansson Sala OK 64:04 43
45 Leif Hermundstad Snättringe SK 66:46 40
46 Ingemar Johnsson OK Södertörn 66:50 44
47 Martin Eriksson OK Södertörn 67:13 50
48 Bengt Fahlin IBM-Klubben 69:14 41
49 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 70:45 42
- Olle Jacobson Rotebro IS ej godk 37
- Rune Carlsson Sundbybergs IK ej godk 36
         
Plac Bana D - 2,7 km 41 startande Sluttid Född år
1 Jan Bojling Solna OK 32:42 45
2 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 34:50 56
3 Kurt Boström OK Linné 36:16 41
4 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 36:42 47
5 Christer Andersson ATG 37:07 44
6 Bo Källström OK Milan 40:57 39
7 Sven-Erik Widin OK Österåker 41:09 40
8 Ulf Eskilsson OK Södertörn 41:42 36
9 Kjell Jansson Väsby OK 42:43 43
10 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 44:06 40
11 Lennart Jansson Häverödals SK 44:45 41
12 Conny Olsson Häverödals SK 44:58 45
13 Erland Ljungström Gustavsbergs OK 45:10 36
14 Lars Nordin Solna OK 45:19 44
15 Lars Persson Väsby OK 45:40 35
16 Sven Jacobsson IF Thor 47:02 40
17 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 47:18 39
18 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 47:23 32
19 Olov Jansson Häverödals SK 48:09 41
20 Margaretha Nylund OK Södertörn 48:10 50
21 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 48:22 43
22 Berit Lindunger Haninge SOK 49:06 40
23 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 49:13 35
24 Björn Stolt OK Ravinen 49:47 39
25 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 50:38 43
26 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 50:42 38
27 Lars Roos Attunda OK 51:12 39
28 Lars Fridén FMV 52:05 48
29 Göran Andersson Täby OK 52:17 42
30 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 53:55 35
31 Carl Lang OK Österåker 54:15 36
32 Jan Burell OK Enen 54:40 44
33 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 56:19 60
34 Sivert Söderbärg OK Roslagen 56:21 37
35 Bo Westling Häverödals SK 60:24 44
36 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 63:41 39
37 Sven Eriksson OK Roslagen 66:31 33
38 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 67:11 48
39 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 87:38 d
40 Ingvar Johannesson Solna OK 371:36 36
- Stig Mattsson OK Ravinen ej godk 32
         
Plac Bana E - 1,5 km 41 startande Sluttid Född år
1 Affe Persson OK Österåker 32:35  
2 Bror Wahlberg Haninge SOK 35:31 35
3 Gunvor Granath Nynäshamns OK 39:55 39
4 Ingrid Gunnarsson Täby OK 48:32 38
5 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 51:43 44
6 Yvonne Roos Attunda OK 61:22 40