Luffarligan  2018 02 14  Torvalla Sporthall, Haninge
Arrangör och banläggare:  Fredrika Bremer Girls  
Antal startande: 136
Plac Bana A - 6,0 km 15 startande Sluttid Född år
1 Axel Granqvist OK Ravinen 37:26 99
2 Kalle Bergman OK Ravinen 40:12  
3 Nick Barrable OK Ravinen 40:33  
4 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 40:59 96
5 Gustav Bergman OK Ravinen 41:11 90
6 Hanna Korhonen OK Ravinen 45:07 96
7 Janne Nilsson Centrum OK 47:12 62
8 Matilda Martinsson Falkenbergs OK 51:47 95
9 Anders Holmqvist Snättringe SK 53:25 66
10 Amanda Karlsson OK Ravinen 54:23 99
11 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 59:33 59
12 Jan Retsloff Hellas Orientering 64:05 56
13 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 66:24 69
14 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 75:16 50
Plac Bana B - 4,5 km 27 startande Sluttid Född år
1 Amanda Granqvist OK Ravinen 37:25 3
2 Per Ljung Stockholms OK 38:49 60
3 Claes Andersson OK Södertörn 38:56 65
4 Leif Åkerblom OK Österåker 41:28 54
5 Ingemar Gard Söders-Tyresö 42:46 50
6 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 44:46 53
7 Per Öhlund Gustavsbergs OK 45:36 52
8 Matz Larsson Gustavsbergs OK 46:27 52
9 Dan Klang Haninge SOK 46:36 53
10 Tommy Lindberg Haninge SOK 47:38 50
11 Reijo Korhonen Haninge SOK 48:19 53
12 Göran Andersson Enebybergs IF 48:49 48
13 Bo Davidsson Solna OK 50:02 53
14 Jan Lindgren OK Södertörn 50:29 54
15 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 52:09 44
16 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 54:56 49
17 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 56:36 52
18 Eva Elnerud Sigtuna OK 56:55 56
19 Svante Frid Enebybergs IF 59:03 51
20 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 61:49 47
21 Ronny Hedlund OK Södertörn 61:58 43
22 Roland Löwgren Spårvägens OK 64:04 38
23 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 66:52 56
24 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 68:03 49
25 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 95:09 38
- Anders Gezelius OK Ravinen ej godk 55
- Lars-Gunnar Andén Södertälje-Nykvarn OF ej godk 51
Plac Bana C - 3,5 km 65 startande Sluttid Född år
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 29:52 48
2 Ulf Bråsjö Järla Orientering 31:39 49
3 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 32:49 49
4 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 34:26 51
5 Kjell Holmberg OK Södertörn 35:38 50
6 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 35:43 43
7 Rune Rådström Snättringe SK 37:33 43
8 Leif Wallenbro Väsby OK 38:09 49
9 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 38:43 60
10 Annika Lundström Väsby OK 39:09 61
11 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 39:24 56
12 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 39:46 42
13 Olle Arman Nyköpings OK 40:14 49
14 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 40:15 50
15 Mats Holmgren IFK Enskede 40:32 53
16 Göran Larbo Attunda OK 40:48 45
17 Leif Mörkfors Järfälla OK 40:50 62
18 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 40:54 41
19 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 41:00 46
20 Willy Ljungdell Täby OK 41:07 47
21 Christer Andersson ATG 41:53 44
22 Lars Cedérus Snättringe SK 41:54 39
23 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 42:04 44
24 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 42:30 41
25 Kurt Eriksson Vandrarringen 43:10 50
26 Helena Korhonen Haninge SOK 43:11 51
27 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 43:33 41
28 Bo Hedlund IFK Enskede 44:10 41
29 Kurt Andersson Enebybergs IF 44:24 42
30 Christer Hedin IFK Enskede 44:25 47
31 Ingrid Graneli Haninge SOK 44:41 51
32 Jan Larsson Tullinge SK 44:53 43
33 Aila Halttunen Haninge SOK 45:01 49
34 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 45:08 40
35 Göran Svärd OK Klemmingen 45:11 49
36 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 45:26 46
37 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 45:32 49
38 Kristina Klang Haninge SOK 45:58 64
39 Gösta Guteland Snättringe SK 46:41 38
40 John Östlund Sundbybergs IK 47:19 45
41 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 47:59 44
42 Monica Svärd OK Klemmingen 48:07 52
43 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 48:58 39
44 Bengt Andersson Söders-Tyresö 49:05 45
45 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 49:56 42
46 Kerstin Jensen Klubblös 50:06 54
47 Leif Nordin Turebergs IF 50:17 47
48 Leif Lundquist Enebybergs IF 50:40 39
49 Jan Olof Norén Järla Orientering 52:47 44
50 Göran Johansson Snättringe SK 53:10 41
51 Leif Hermundstad Snättringe SK 56:42 40
52 Ann Sjöberg Enebybergs IF 57:00 38
53 Björn Stolt OK Ravinen 59:19 39
54 Ingemar Johnsson OK Södertörn 59:55 44
55 Hugo Isgren IFK Enskede 60:38 39
56 Gunnar Hellström Haninge SOK 60:52 44
57 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 66:25 45
58 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 78:59 40
59 Lars Nordin Solna OK 80:54 44
60 Tommy Svensson Klubblös 80:57  
- Sören Johansson Sala OK ej godk 43
- Sven-Åke Svensson Snättringe SK ej godk  
- Staffan Wikström Söders SOL Tyresö ej godk 54
- Bengt Fahlin IBM-Klubben ej godk 41
- Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK ej godk  
Plac Bana D - 2,0 km 30 startande Sluttid Född år
1 Jan Bojling Solna OK 26:28 45
2 Bo Källström OK Milan 27:53 39
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 28:33 56
4 Jan-Olof Evertsson Järfälla Ok 30:28 43
5 Inger Andersson Söders-Tyresö 32:17 50
6 Stig Lindskog Visborgs OK 32:32 38
7 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 32:33 47
8 Mats Lundblad Täby OK 33:12 47
9 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 37:38 48
10 Lars Persson Väsby OK 37:40 35
11 Bo Winald Hellas Orientering 38:02 36
12 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 39:00 38
13 Åke Wansölin Söders-Tyresö 39:03 48
14 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 40:45 44
15 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 41:25 44
16 Berit Lindunger Haninge SOK 41:44 40
17 Alf Persson OK Österåker 42:02 34
17 Sonja Perneby Tullinge SK 42:02 43
19 Jan Burell OK Enen 42:11 44
20 Britt Eriksson Hammarby IF OF 42:57 39
20 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 42:57 39
22 Bror Wahlberg Haninge SOK 43:26 35
23 Carl Lang OK Österåker 45:12 36
24  Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 47:17 55
25 Mats Halvarez Klubblös 49:41 41
26 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 50:09 39
27 Gunnel Junegard OK Södertörn 56:04 36
28 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 57:28 44
29 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 57:39 34
30 Yngve Hedberg Snättringe SK 66:43 28