Luffarligan  2018-03-14  Vallentuna Ishall  Vallentuna
Arrangör och Banläggare: Rune Thurén
118 startande
Plac Bana A - 5,5 km 14 startande Sluttid Född år
1 Nick Barrable OK Ravinen 34:42 74
2 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 37:10 68
3 Håkan Dahlbäck OK Österåker 44:34 61
4 Linda Lönneberg Täby OK 44:44 75
5 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 44:58 61
6 Oscar Arman Nyköpings OK 46:06 87
7 Per Öhlund Gustavsbergs OK 53:19 52
8 Lennart Hävrén Tullinge SK 55:00 52
9 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 57:28 69
10 Mats Lundblad Täby OK 58:44 47
11 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 65:59 50
12 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 75:00 51
- Robert Johansson Täby OK ej godk 79
- Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn ej godk 51
Plac Bana B - 4,3 km 28 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 30:55 59
2 Per Ljung Stockholms OK 36:34 60
3 Dan Klang Haninge SOK 37:23 53
4 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 38:09 46
5 Anders Holmqvist Snättringe SK 38:57 66
6 Ingemar Gard Söders-Tyresö 39:08 50
7 Håkan Brandberg Långhundra IF 39:48 66
8 Leif Åkerblom OK Österåker 40:48 54
9 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 40:49 50
10 Carl-Johan Roubert FK Finn 41:01 54
11 Matz Larsson Gustavsbergs OK 42:09 52
12 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 42:46 49
13 Leif Mörkfors Järfälla OK 42:50 62
14 Tommy Lindberg Haninge SOK 43:38 50
15 Anna Röken Röken 44:00 Ok
16 Svante Frid Enebybergs IF 44:52 51
17 Per-Johan Vikfors OK Österåker 45:53 48
18 Jan Lindgren OK Södertörn 46:26 54
19 Torbjörn Gillsparr OK Österåker 46:43 76
20 My Heinrup Järla Orientering 47:09 80
21 Eva Elnerud Sigtuna OK 50:50 56
22 Kurt Eriksson Vandrarringen 51:04 50
23 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 52:48 46
24 Kurt Andersson Enebybergs IF 56:58 42
25 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 59:54 46
26 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 70:44 38
27 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 86:02 43
- Göran Andersson Enebybergs IF ej godk 48
- Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK ej godk 47
Plac Bana C - 3,4 km 43 startande Sluttid Född år
1 Jan Gottfridsson Norbergs OK 32:21 56
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 32:44 44
3 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 35:48 47
4 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 37:10 51
5 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 37:24 43
6 Kjell Holmberg OK Södertörn 37:30 50
7 Åke Wansölin Söders-Tyresö 37:37 48
8 Bengt Andersson Söders-Tyresö 40:34 45
9 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 41:21 42
10 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 41:25 50
11 Olle Arman Nyköpings OK 42:02 49
12 Gunnar Hellström Haninge SOK 42:18 44
13 Leif Lundquist Enebybergs IF 43:39 39
14 Kristina Klang Haninge SOK 43:47 64
15 Henrik Nyström Attunda OK 44:00 48
16 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 44:06 47
17 Ronny Hedlund OK Södertörn 44:16 43
18 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 44:18 49
19 Leif Wallenbro Väsby OK 44:59 49
20 Rune Carlsson Sundbybergs IK 45:00 36
21 Eva von Heijne Sigtuna OK 46:12 40
22 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 46:14 41
23 Göran Larbo Attunda OK 46:27 45
24 Kerstin Rosengren Attunda OK 47:18 46
25 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 47:20  
26 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 48:49 42
27 Jan Larsson Tullinge SK 49:02 43
28 Christer Andersson ATG 49:08 44
29 Martin Eriksson OK Södertörn 49:09 50
30 Göran Johansson Snättringe SK 52:47 41
31 Leif Nordin Turebergs IF 52:53 47
32 Börje Pahlén Söders-Tyresö 53:19 42
33 Ingrid Graneli Haninge SOK 53:47 51
34 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 54:14 42
35 Ingemar Johnsson OK Södertörn 55:09 44
36 Leif Hermundstad Snättringe SK 56:19 40
37 Lars Fridén FMV 56:51 48
38 Carin Runqvist Järfälla OK 57:45 47
39 Sören Johansson Sala OK 60:54 43
40 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 69:19 49
- Bo Sundén Karlsbyhedens OK ej godk 42
- Birgitta Klang Långhundra IF ej godk 45
- Christer Hedin IFK Enskede ej godk 47
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godk 40
Plac Bana D - 2,5 km 27 startande Sluttid Född år
1 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 29:16 56
2 Jan Bojling Solna OK 30:11 45
3 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 33:02 41
4 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 33:20 47
5 Ulf Eskilsson OK Södertörn 34:49 36
6 Björn Stolt OK Ravinen 36:14 39
7 Inger Andersson Söders-Tyresö 36:40 50
8 Sven-Erik Widin OK Österåker 37:52 40
9 Bengt Fahlin IBM-Klubben 39:24 41
10 Lars Nordin Solna OK 40:48 44
11 Kjell Jansson Väsby OK 41:16 43
12 Lars Persson Väsby OK 43:07 35
13 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 45:36 56
14 Åke Linderoth Sundbybergs IK 46:12 42
15 Lars Roos Attunda OK 49:20 39
16 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 51:12 38
17 Jan Burell OK Enen 51:17 44
18 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 52:33 45
19 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 52:40 60
20 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 52:59 84
21 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 53:30 43
22 Ingvar Oskarsson Klubblös 57:34 49
23 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 58:18 39
24 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 62:01 32
25 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 62:04 39
26 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 62:26 35
- Bo Källström OK Milan ej godk 39
Plac Bana E - 1,7 km 27 startande Sluttid Född år
1 Berit Lindunger Haninge SOK 27:18 40
2 Bror Wahlberg Haninge SOK 28:49 35
3 Ingvar Johannesson Solna OK 30:24 36
4 Alf Persson OK Österåker 30:44 34
5 Ingrid Gunnarsson Täby OK 34:40 38
6 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 42:06 34