Luffarligan  2018 03 21  Torvalla IP  Haninge
Arrangör och Banläggning: Fredrika Bremer Gymnasium
137 startande
Plac Bana A - 5,1 km 14 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 42:43 73
2 Nick Barrable OK Ravinen 44:07 74
3 Martin Holth Johannessen Kamrat och IF KIF 44:25 82
4 Peter Rosén Alfta-Ösa OK 54:56 64
5 Hanna Korhonen OK Ravinen 55:25 96
6 Ingemar Gard Söders-Tyresö 62:58 50
7 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 67:48 69
8 Jan Retsloff Hellas Orientering 70:59 56
9 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 77:27 51
10 Rune Rådström Snättringe SK 78:15 43
11 Matz Larsson Gustavsbergs OK 79:09 52
12 Torbjörn Gillsparr OK Österåker 79:53 76
13 Per Öhlund Gustavsbergs OK 81:18 52
14 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 83:53 50
Plac Bana B - 4,5 km 29 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 43:38 59
2 Roland Warenius Avesta OK 46:04 52
3 Janne Nilsson Centrum OK 51:06 62
4 Per Ljung Stockholms OK 52:11 60
5 Dan Klang Haninge SOK 53:59 53
6 Per-Johan Vikfors OK Österåker 54:21 48
7 Torbjörn Bergman Snättringe SK 59:33 55
8 Tommy Lindberg Haninge SOK 59:45 50
9 Lennart Hävrén Tullinge SK 60:26 52
10 Göran Andersson Enebybergs IF 60:42 48
11 Jan Lindgren OK Södertörn 62:34 54
12 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 62:43 44
13 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 68:30 47
14 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 68:38 46
15 Anders Karlsson Tullinge SK 68:59 52
16 My Heinrup Järla Orientering 69:35 80
17 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 69:40 50
18 Ronny Hedlund OK Södertörn 70:23 43
19 Roland Löwgren Spårvägens OK 73:44 38
20 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 73:47 42
21 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 74:10 49
22 Eva Elnerud Sigtuna OK 76:40 56
23 Lars-Åke Aspelin Klubblös 81:41 58
24 Bo Norbäck Tullinge SK 99:17 46
25 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 112:09 49
26 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 119:23 37
27 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 133:22 38
- Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 46:24 49
- Leif Åkerblom OK Österåker 58:34 54
Plac Bana C - 3,4 km 55 startande Sluttid Född år
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 41:28 48
2 Björn Reger Söders Tyresö 41:35 59
3 Stefan Persson Södertälje  Nykvarn orientering 42:25 58
4 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 42:38 50
5 Jan Gottfridsson Norbergs OK 43:42 56
6 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 50:53 51
7 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 54:14 49
8 Åke Wansölin Söders-Tyresö 54:15 48
9 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 54:17 43
10 Göran Forsberg Nyköpings OK 54:20 48
11 Leif Mörkfors Järfälla OK 54:42 62
12 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 57:39 41
13 Helena Korhonen Haninge SOK 57:51 51
14 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 58:11 42
15 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 58:14 49
16 Kurt Andersson Enebybergs IF 59:02 42
17 Olle Arman Nyköpings OK 60:12 49
18 Bo Hedlund IFK Enskede 63:13 41
19 Rune Carlsson Sundbybergs IK 63:47 36
20 Tommy Wohlin Västerås SOK 63:50 48
21 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 65:41 41
22 Carin Runqvist Järfälla OK 65:49 47
23 Mona Forsberg Nyköpings OK 65:55 50
24 Kristina Klang Haninge SOK 65:57 64
25 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 66:01 56
26 Kerstin Jensen Klubblös 66:04 54
27 Sören Johansson Sala OK 66:10 43
28 Håkan Boije Attunda OK 66:46 44
29 Börje Pahlén Söders-Tyresö 67:29 42
30 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 67:51 39
31 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 68:39 41
32 Martin Eriksson OK Södertörn 68:42 50
33 Bengt Andersson Söders-Tyresö 69:24 45
34 Leif Hermundstad Snättringe SK 69:55 40
35 Göran Johansson Snättringe SK 70:21 41
36 Björn Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 72:10 43
37 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 74:03 40
38 Gunnar Hellström Haninge SOK 74:25 44
39 Jan Larsson Tullinge SK 74:26 43
40 Jan Olof Norén Järla Orientering 74:43 44
41 Ingemar Johnsson OK Södertörn 75:36 44
42 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 77:10 42
43 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 77:51 41
44 Sven Åke Svensson Snättringe SK 81:08 48
45 Tommy Svensson Klubblös 81:42 43
46 Bengt Fahlin IBM-Klubben 83:43 41
47 Christer Hedin IFK Enskede 84:16 47
48 Ingrid Graneli Haninge SOK 87:41 51
49 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 89:46 40
50 Jörgen Widlund Nynäshamns OK 111:46 48
- Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 43
- Bo Winander Järfälla OK ej godk 48
- Göran Frisk Attunda OK ej godk 48
- Kjell Holmberg OK Södertörn ej godk 50
- Anders Hallgren Gustavsbergs OK ej godk 45
Plac Bana D - 2,4 km 32 startande Sluttid Född år
1 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 44:43 42
2 Ulf Eskilsson OK Södertörn 45:56 36
3 Inga Johansson Nyköpings OK 46:07 45
4 Mats Holmgren IFK Enskede 48:02 53
5 Eva Warenius Avesta OK 49:13 58
6 Bertil Rydgren IFK Enskede 50:21 41
7 Bo Källström OK Milan 50:39 39
8 Bo Winald Hellas Orientering 51:08 36
9 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 51:23 38
10 Kenneth Berglund Hellas Orientering 52:40 43
11 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 53:01 39
12 Britt Eriksson Hammarby IF OF 53:02 39
13 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 54:08 43
14 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 55:14 34
15 Anders Johansson Nyköpings OK 56:08 40
15 Tommy Gustavsson Östra Almby IK 56:08  
17 Jan Burell OK Enen 58:10 44
18 Lars Persson Väsby OK 61:06 35
19 Inger Jansson Nynäshamns OK 63:04 45
20 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 70:27 43
21 Björn Stolt OK Ravinen 71:19 39
22 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 74:33 44
23 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 74:53 84
24 Bo Eklind Klubblös 90:31 47
25 Mats Halvarez Klubblös 91:23 41
- Kristina Nygren Frisk Attunda OK ej godk 46
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40
- Siv Frölund Haninge SOK ej godk 41
- Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej godk 42
- Yngve Hedberg Snättringe SK ej godk 28
- Torsten Lundborg Hammarby IF OF ej godk 35
- Inger Andersson Söders-Tyresö ej godk 50
Plac Bana E - 1,7 km 7 startande Sluttid Född år
1 Bror Wahlberg Haninge SOK 45:48 35
2 Ingvar Johannesson Solna OK 47:48 36
3 Gunvor Granath Nynäshamns OK 62:16 39
4 Alf Persson OK Österåker 75:05 34
- Tobias Karlsson Snättringe-ish ej godk 18
- Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK ej godk 34
- Sverker Tiren Hellas Orientering ej godk 45