Luffarligan  2018 04 11  Segeltorps IP  Kungens Kurva
Arrangör/Banläggning: Lars Lindgren
221 startande
Plac Bana A - 5,4 KM 21 startande Född år Sluttid
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 73 37:02
2 Nick Barrable Ravinen   37:52
3 Magnus Grahn Södertälje-Nykvarn OF 66 39:41
4 Hanna Korhonen OK Ravinen 96 46:35
5 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 72 47:41
6 Oscar Arman Nyköpings OK 87 47:46
7 Mattias Skeppling OK Södertörn 68 49:55
8 Anders Holmqvist Snättringe SK 66 50:23
9 Madeleine Limpar Attunda OK 66 55:15
10 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 69 56:26
11 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 50 62:30
12 Phil Conway GO 63 62:44
13 Jerker Drottenmyr Visborgs OK 73 64:47
14 Rune Rådström Snättringe SK 43 64:52
15 Marcus Grahn Södertälje-Nykvarn OF 96 66:35
16 Per Erik Jansson IF Thor   77:43
17 Torbjörn Gillsparr OK Österåker 76 80:51
18 Matz Larsson Gustavsbergs OK 52 83:05
19 Mia Hillerhag IFK Lidingö SOK 61 110:40
20 Chris Pawley kerno   115:18
  Claes Andersson OK Södertörn   ej utstämplat
Plac Bana B - 4,1 KM 50 startande Född år Sluttid
1 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 53 33:01
2 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 46 37:56
3 Janne Nilsson Centrum   38:31
4 Leif Åkerblom OK Österåker 54 38:33
5 Jan Gottfridsson Norbergs OK 56 39:10
6 Stefan Persson Södertälje   40:32
7 Dan Klang Haninge SOK 53 40:39
8 Per-Johan Vikfors OK Österåker 48 40:53
9 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 49 41:14
10 Tommy Nilsson OL Alternativet 69 41:21
11 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 48 41:24
12 Lennart Hävrén Tullinge SK 52 41:59
13 Mikael Sungqvist Tullinge   42:08
14 Per Öhlund Gustavsbergs OK 52 42:20
15 Ingemar Gard Söders-Tyresö 50 42:27
16 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 53 42:32
17 Harald Bauer IFK Lidingö   42:53
18 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 52 42:59
19 Gunnar Ehn Tullinge SK 47 43:23
20 Åke Wansölin Söders-Tyresö 48 43:25
21 Bo Davidsson Solna OK 53 43:35
22 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 46 43:48
23 Bengt Kärrström Tullinge SK 55 44:32
24 Anders Larsson Skarpnäcks OL 50 45:40
25 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 58 46:19
26 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 44 46:29
27 Olle Blomgren OK Södertörn 51 46:51
28 Tommy Lindberg Haninge SOK 50 47:07
29 Kjell Holmberg Södertörn   47:37
30 Rickard Andersson Tullinge   48:02
31 Leif Mörkfors Järfälla 62 51:32
32 Bo Norbäck Tullinge SK 46 51:37
33 Svante Frid Enebybergs IF 51 53:49
34 annemari Holmström Gustavsberg   53:54
35 Håkan Sjunnestrand Solna OK 55 54:10
36 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 50 54:33
37 Kurt Eriksson Vandrarringen 50 54:40
38 Lars-Åke Aspelin Klubblös   55:18
39 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 47 56:35
40 Gunnar Hellström Haninge SOK 44 57:28
41 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 46 57:55
42 Erika Hörnfeldt OK Ravinen 73 59:07
43 Bo Winander Järfälla OK 48 59:17
44 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 42 59:39
45 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 56 60:50
46 GÖRAN Kron Ksif   68:18
47 Ronny Hedlund OK Södertörn 43 68:23
48 Gustaf Richer Skogsluffarnas OK   77:56
49 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 49 81:46
- Eva Svanberg Järfälla OK 61 ej godk
Plac Bana C - 3,5 KM 66 startande Född år Sluttid
1 Peter Karlberg Snättringe SK 59 31:10
2 Per Ljung Stockholms OK 60 33:20
3 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 66 37:09
4 Oliver Hermundstad Snättringe SK 2 37:10
5 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 84 39:15
6 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 51 39:43
7 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 44 40:18
8 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 55 41:01
9 Bonne Löfman Rotebro IS OK 56 41:59
10 Bo Hedlund IFK Enskede 41 42:12
11 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50 42:51
12 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 48 45:47
13 Olle Arman Nyköpings OK 49 45:55
14 Lars Cedérus Snättringe SK 39 45:57
15 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 47 46:09
16 Bo Romson Hellas Orientering 43 47:06
17 Håkan Boije Attunda OK 44 47:27
18 Claes Andersson Snättringe SK 47 47:47
19 Helena Korhonen Haninge SOK 51 48:08
20 Hans Gustavsson Nyköpings OK 49 48:45
21 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 41 48:51
22 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 70 49:16
23 Tord Jansson ASÖDERTÄLJE 56 49:21
24 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 55 49:40
25 Kristina Klang Haninge SOK 64 49:56
26 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 41 50:15
27 Christer Hedin IFK Enskede 47 51:09
28 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62 51:12
29 Ingrid Graneli Haninge SOK 51 53:01
30 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 40 53:05
31 Aila Halttunen Haninge SOK 49 53:21
31 John Östlund Sundbybergs IK 45 53:21
33 My Heinrup Järla Orientering 80 53:38
34 Göran Johansson Snättringe SK 41 54:00
35 Leif Lundquist Enebybergs IF 39 54:09
36 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 41 54:24
37 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 39 55:02
38 Mats Lundblad Täby OK 47 56:04
39 Ulf Nordin Snättringe SK 44 56:57
40 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 50 57:15
41 Klas Langels Skarpnäcks OL 45 58:24
42 Evy Nord Södertälje IF 44 58:48
43 Jan Larsson Tullinge SK 43 59:45
44 Ulf Bråsjö Järla Orientering 49 60:00
45 Jan Erik Jonsson IBM   60:20
46 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 39 60:23
47 Gertrud Vilhelmsson Stigfinnarna 49 60:30
48 Ingemar Johnsson OK Södertörn 44 60:44
49 Inger Jansson Nynäshamns OK 45 61:36
50 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 42 61:46
51 Börje Pahlén Söders-Tyresö 42 63:12
52 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 44 63:27
53 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 50 64:44
54 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 47 64:57
55 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 41 66:18
56 Kjell Bergman Stigfinnarna 43 66:35
57 Tommy Svensson Klubblös   69:50
58 Robert Puusta OK Älvsjö-Örby 50 72:56
59 Leif Hermundstad Snättringe SK 40 74:24
60 Bo Winald Hellas Orientering 36 75:02
61 Lennart Frisk Gustavsbergs OK 45 81:44
62 Tomas Möller OK Södertörn 44 85:03
- Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 46 ej godk
- Maria Ehn Tullinge SK 46 ej godk
- Carl Carlin Söders-Tyresö 48 ej godk
- Örjan Svahn IFK Mora 51 ej utstämplat
         
Plac Bana D - 2,6 KM 60 startande Född år Sluttid
1 Jan Bojling Solna OK 45 34:14
2 Adam Conway GO 3 34:16
3 Jan-Erik Danell Tullinge SK 38 35:11
4 Jan-Olof Wåhlberg IBM Club Sweden 45 36:33
5 Per Geijer FM IF 56 43:05
6 Gunnar Eriksson Södertälje IF 38 43:12
7 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 56 44:02
8 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 43 45:16
9 Sture Nilsson Stockholmspolisen   45:46
10 Hans Svensson Skogsluffarna 48 46:13
11 Ulf Eskilsson OK Södertörn 36 46:19
12 Dejan Ilic Paracin Ok 71 46:26
13 Kenneth Berglund Hellas Orientering 43 46:29
14 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 44 47:09
15 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 39 47:21
15 Britt Eriksson Hammarby IF OF 39 47:21
17 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 40 47:26
18 Benny Alfordsson Tullinge SK 40 48:38
19 Göran Haglund Haninge SOK 40 48:59
20 Kerstin Jensen Klubblös   49:03
21 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 41 50:14
22 Jan Brundell Solna OK 40 50:16
23 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 60 51:39
24 Stig Lindskog Visborgs OK 38 51:48
25 Berit Lindunger Haninge SOK 40 52:49
26 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 44 53:01
27 Gunilla Häggstrand Tumba-Mälarhöjden OK 42 54:41
28 Åke Linderoth Sundbybergs IK 42 55:03
29 Lennart Sjöstål Klubblös 44 55:27
30 Lars Dyrhage Järfälla OK 47 55:55
31 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 36 57:06
31 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 37 57:06
33 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 38 58:46
34 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 43 61:26
35 Mona Asplund Klubblös   61:46
36 Ebba-Lisa Flygar TULLINGE   61:48
37 Sverker Tirén Hellas Orientering 45 62:12
38 Carl Lang OK Österåker 36 63:06
39 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 44 63:22
40 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 49 63:44
41 Ulla Karnebäck Attunda OK 53 64:01
42 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 48 66:14
43 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 47 69:00
44 Göran Grimvall Täby OK 40 69:05
45 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 52 69:20
46 Lars Persson Väsby OK 35 69:27
47 Sigrid Blom Tullinge   71:18
48 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 40 73:51
49 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 35 74:18
50 Bo Eklind Klubblös 47 75:46
51 Mats Halvarez Klubblös 41 75:52
52 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 34 76:58
53 Siv Frölund Haninge SOK 41 82:57
54 Lars Nordin Solna OK 44 89:02
- Erland Ljungstrand Gustavsbergs OK 36 ej godk
- Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 36 ej godk
- Viveka Backman Tullinge SK 50 ej godk
- Björn Stolt OK Ravinen 39 ej godk
- Christina Frid Enebybergs IF   ej godk
- Ankis Landarv Klubblös   ej utstämplat
         
Plac Bana E - 1,6 KM 25 startande Född år Sluttid
1 Anna Blomgren Tullinge SK 48 28:27
2 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 42 28:32
3 Inger Pahlén Söders-Tyresö 43 37:49
4 Ingvar Johannesson Solna OK 36 38:08
5 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 37 39:27
6 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 35 39:57
7 Alf Persson OK Österåker 34 40:03
8 Roland Hansson SSK 38 40:30
9 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 42 42:41
10 Bror Wahlberg Haninge SOK 35 42:46
11 Margaretha Nylund OK Södertörn 50 44:37
12 Anna Persson Tullinge SK 48 46:52
13 Kerstin Pettersson Tullinge SK 43 47:15
14 Staffan Melinder Tullinge SK 40 47:43
15 Gunnel Junegard OK Södertörn 36 49:58
16 Marie Öhlund Gustavsbergs OK 52 53:42
17 Gunvor Granath Nynäshamns OK 39 53:46
18 Sven Jansson Snättringe SK 33 60:15
19 Viviann Andersson Snättringe SK 47 61:30
20 Sonja Perneby Tullinge SK 43 62:54
21 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 37 66:16
22 Jan Hägerskog LUFFARNA   68:44
23 Ingrid Gunnarsson Täby OK 38 68:51
24 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 44 73:23
25 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 40 372:43