Luffarligan  2018 04 18  Gubbängens IP
Arr: Fredrikshofs IF SOK  Banläggare: George Larsson o Ingvar Svensson
247 startande
Klocka upphittad.  Återfås mot beskrivning.
Kontakta Ulla-Britta Åleberg 08-39 05 63
Plac Bana A - 5,6 km 27 startande Sluttid Född år
1 Nick Barrable OK Ravinen 32:10 74
2 Niklas Wrane Söders-Tyresö 33:03 73
3 Martin Holth Johannessen Kamrat och IF KIF 35:16 82
4 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 35:33 68
5 Robert Johansson Täby OK 35:51 79
6 Anton Bordinkov Hellas Orientering 37:27  
7 Peter Rosén Alfta-Ösa OK 38:51 64
8 Henrik Sjögren Haninge SOK 39:35 74
9 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 42:43 72
10 Janne Nilsson Centrum OK 42:51 62
11 Galina Ribediuc Hellas Orientering 43:39 89
12 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 46:35 61
12 Liudmila Sapronenkova Hellas Orientering 46:35 82
14 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 50:35 46
15 Matz Larsson Gustavsbergs OK 51:50 52
16 Lennart Hävrén Tullinge SK 53:58 52
17 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 54:28 51
18 Chris Pawley Kerno 56:27  
19 Jan Retsloff Hellas Orientering 56:58 56
20 Jerker Drottenmyr Visborgs OK 57:27 73
21 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 58:15 57
22 Reijo Korhonen Haninge SOK 58:30 53
23 Rickard Andersson Tullinge SK 58:57 74
24 Mats Lundblad Täby OK 61:04 47
25 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 68:46 51
26 Per Ljung Stockholms OK 88:19 60
- Mårten Fredelius Kamrat och IF KIF ej godk 79
Plac Bana B - 4,5 km 38 startande Sluttid Född år
1 Björn Reger Söders-Tyresö 37:26 59
2 Claes Ögren Skarpnäcks OL 39:53  
3 Mikael Sungqvist Tullinge SK 39:59  
4 Linda Lönneberg Täby OK 41:26 75
5 Åke Wansölin Söders-Tyresö 43:50 48
6 Per-Johan Vikfors OK Österåker 44:00 48
7 Leif Åkerblom OK Österåker 44:01 54
8 Paul Norén OK Södertörn 44:16 49
9 Jan Gottfridsson Norbergs OK 44:38 56
10 Tommy Lindberg Haninge SOK 45:19 50
11 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 45:38 44
12 Anders Larsson Skarpnäcks OL 45:44 50
13 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 46:22 54
14 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 47:22 50
15 Kjell Holmberg OK Södertörn 47:29 50
16 Claes Andersson OK Södertörn 47:49 65
17 Eva Elnerud Sigtuna OK 48:01 56
18 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 48:13 52
19 Bengt Kärrström Tullinge SK 49:13 55
20 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 50:10 52
21 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 50:29 42
21 Leif Mörkfors Järfälla OK 50:29 62
23 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 54:26 47
24 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 54:52 50
25 My Heinrup Järla Orientering 54:58 80
26 Lars Englund Järla Orientering 55:02 43
27 Roland Löwgren Spårvägens OK 57:09 38
28 Lars-Åke Aspelin Klubblös 57:17  
29 Per-Erik Jansson IF Thor 59:48 50
30 Svante Frid Enebybergs IF 60:06 51
31 Kurt Eriksson Vandrarringen 61:35 50
32 Ulf Bråsjö Järla Orientering 62:44 49
33 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 64:49  
34 Gunnar Hellström Haninge SOK 66:17 44
35 Tommy Wåhlin Västerås SOK 67:06  
36 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 74:49 49
37 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 78:58 37
- Per Öhlund Gustavsbergs OK ej godk 52
Plac Bana C - 3,6 km 82 startande Sluttid Född år
1 Lars Öhrman Stockholms OK 32:19 60
2 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 33:51 56
3 Anders Gezelius OK Ravinen 33:57 55
4 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 34:01 46
5 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 34:23 51
6 Bo Hedlund IFK Enskede 35:19 41
7 Torbjörn Bergman Snättringe SK 35:57 55
8 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 36:43 58
9 Ingemar Gard Söders-Tyresö 37:11 50
10 Rune Carlsson Sundbybergs IK 38:20 36
11 Rune Rådström Snättringe SK 39:41 43
12 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 39:46 84
13 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 40:12 55
14 Arne Kaijser Klubblös 40:15 50
15 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 40:42 48
16 Jan Lindgren OK Södertörn 41:02 54
17 Olle Arman Nyköpings OK 41:57 49
18 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 42:56 70
18 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 42:56 47
20 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 43:30 55
21 Christer Hedin IFK Enskede 43:49 47
22 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 45:09 42
23 Lars Cedérus Snättringe SK 45:18 39
24 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 45:19 46
25 Hans Gustavsson Nyköpings OK 45:20 49
26 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 45:25 49
27 Bo Romson Hellas Orientering 45:35 43
28 Mats Holmgren IFK Enskede 45:53 53
29 Helena Korhonen Haninge SOK 46:02 51
29 Jan-Erik Danell Tullinge SK 46:02 38
31 Oliver Hermundstad Snättringe SK 46:14 2
32 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 46:17 66
33 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 46:20 56
33 Lars Nord Södertälje IF 46:20 40
35 Evy Nord Södertälje IF 46:35 44
36 Jan Söderberg IFK Lidingö SOK 47:01 40
37 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 47:09 41
38 Leif Hermundstad Snättringe SK 47:15 40
39 Ulf Nordin Snättringe SK 47:22 44
40 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 47:37 52
41 Ulf Stridh Snättringe SK 47:55 46
42 Jan Olof Norén Järla Orientering 48:10 44
43 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 48:16 44
44 Sven-Åke Svensson Snättringe SK 49:00 48
45 Börje Pahlén Söders-Tyresö 49:14 42
46 John Östlund Sundbybergs IK 49:16 45
47 Hans Carlsson Hellas Orientering 49:21 47
48 Jan Larsson Tullinge SK 49:22 43
49 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 49:25 39
50 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 49:37 50
51 Kerstin Jensen Klubblös 49:42  
52 Göran Johansson Snättringe SK 50:04 41
53 Anne Lundmark Järfälla OK 50:24 49
54 Aila Halttunen Haninge SOK 50:30 49
55 Anders Forsstedt Söders-Tyresö 51:19  
56 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 51:20 44
57 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 53:37 42
58 Martin Eriksson OK Södertörn 53:42 50
59 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 53:52 49
60 Claes Andersson Snättringe SK 54:26 47
61 Kenneth Berglund Hellas Orientering 55:47 43
62 Jan Falk Hellas Orientering 55:57 48
63 Tommy Svesson Klubblös 57:00  
64 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 57:36 44
65 Ingrid Graneli Haninge SOK 58:39 51
66 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 58:46 47
67 Klas Langels Skarpnäcks OL 58:54 45
68 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 59:46 48
69 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 60:19 49
70 Kurt Kisslig Waxholms OK 63:03 41
71 Gertrud Vilhelmsson Stigfinnarna 63:25 49
72 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 64:38 43
73 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 66:28 41
74 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 74:06 51
75 Robert Puusta OK Älvsjö-Örby 74:42 50
76 Kurt Zander Västerås SOK 75:47 38
- Monika Högberg OK Södertörn ej godk 55
- Gunnar Bramsten Sundbybergs IK ej godk 40
- Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben ej godk 54
- Olle Jacobson Rotebro IS ej godk 37
- Elisabeth Carlin Söders-Tyresö ej godk 49
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godk 40
Plac Bana D - 2,3 km 82 startande Sluttid Född år
1 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 27:00 50
2 Jan Bojling Solna OK 27:45 45
3 Ronny Hedlund OK Södertörn 29:32 43
4 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 29:46 42
5 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 30:12 56
6 Viveka Backman Tullinge SK 30:28 50
7 Gunnar Eriksson Södertälje IF 31:45 38
8 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 31:49 41
9 Björn Sveréus Södertälje-Nykvarn OF 32:24 47
10 Kristina Wåhlin Västerås SOK 32:41  
11 Ulf Eskilsson OK Södertörn 32:50 36
12 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 33:05 35
13 Bertil Rydgren IFK Enskede 33:19 41
14 Gerry Pettersson Stockholms OK 33:39 56
15 Anna Blomgren Tullinge SK 33:55 48
16 Maria Kärrström Tullinge SK 34:11 53
17 Lars Persson Väsby OK 34:29 35
18 Marianne Söderberg IFK Lidingö SOK 34:35 48
19 Bo Källström OK Milan 35:07 39
20 Britt Eriksson Hammarby IF OF 35:16 39
21 Bo Winald Hellas Orientering 35:18 36
22 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 35:23 39
23 Roland Bolin Snättringe SK 35:28 33
24 Jonas Ernfridsson Hellas Orientering 36:21 37
25 Göran Haglund Haninge SOK 36:59 40
26 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 37:08 47
27 Torsten Jansson Skogsluffarna 38:21 36
28 Barbro Cedérus Snättringe SK 38:39 42
29 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 38:41 44
30 Anki Landarv Klubblös 39:17 66
31 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 39:37 48
32 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 39:40 43
33 Lars Nordin Solna OK 39:49 44
34 Tord Jonsson Klubblös 39:58 61
35 Mona Asplund Klubblös 40:01 42
36 Stig Lindskog Visborgs OK 40:03 38
37 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 40:41 33
38 Hans Eriksson Hellas Orientering 41:00 44
39 Benny Alfordsson Tullinge SK 41:01 40
40 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 41:30 34
41 Lennart Sjöstål Klubblös 41:56 44
42 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 42:29 38
43 Berit Lindunger Haninge SOK 42:44 40
44 Hans Svensson Skogsluffarna 43:36 48
45 Göran Grimvall Täby OK 44:07 40
46 Carl Lang OK Österåker 44:33 36
47 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 44:39 43
48 Ulla Karnebäck Attunda OK 45:30 53
49 Roland Hansson Snättringe SK 45:32 37
50 Jan Brundell Solna OK 45:40 40
51 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 45:43 48
52 Gunnel Junegard OK Södertörn 45:58 36
53 Per Geijer FM IF 46:11 56
54 Björn Stolt OK Ravinen 47:09 39
55 Jan Burell OK Enen 47:46 44
56 Margareta Sander IFK Lidingö SOK 47:56 41
57 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 48:42 37
58 Inger Pahlén Söders-Tyresö 49:17 43
59 Errol Wicksell Hellas Orientering 49:20 39
60 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 49:57 47
61 Sonja Perneby Tullinge SK 50:10 43
62 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 50:52 52
63 Hugo Isgren IFK Enskede 53:12 39
64 Bo Eklind Klubblös 56:15 47
65 Viviann Andersson Snättringe SK 56:51 47
66 Yvonne Branting Skarpnäcks OL 57:09 47
67 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 58:08 40
68 Mats Halvarez Klubblös 58:27 41
69 Erland Ljungström Gustavsbergs OK 58:43 36
70 Kerstin Pettersson Tullinge SK 60:08 43
71 Staffan Melinder Tullinge SK 60:15 40
72 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 60:44 29
73 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 64:09 42
74 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 65:10 55
75 Ingrid Gunnarsson Täby OK 70:56 38
76 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 72:15 35
77 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 74:11 37
78 Lisa Eriksson Hellas Orientering 115:54 96
79 Sverker Tirén Hellas Orientering 116:15 45
- Åke Linderoth Sundbybergs IK ej godk 42
- Sören Andersson OK Lock Ness ej godk 59
- Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK ej godk 29
Plac Bana E - 1,3 km 18 startande Sluttid Född år
1 Alf Persson OK Österåker 24:26 34
2 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 25:08 42
3 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 25:21 43
4 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 26:44 40
5 Margaretha Nylund OK Södertörn 29:20 50
6 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 29:56 44
7 Mona Forslund IFK Enskede 29:57 42
8 Gunvor Granath Nynäshamns OK 30:33 39
9 Bror Wahlberg Haninge SOK 31:25 35
10 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 32:12 34
11 Sven Jansson Snättringe SK 32:14 33
12 Christina Frid Enebybergs IF 33:21  
13 Marie Öhlund Gustavsbergs OK 34:51 52
14 Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK 36:30 28
15 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 37:42 31
16 Anna Persson Tullinge SK 38:49 48
17 Ingvar Johannesson Solna OK 41:13 36
18 Hans Lindskog Skogsluffarnas OK 90:50 27