Luffarligan  2018 05 02  Ormingeskolan  Orminge
Arrangör: OK Ravinen   Banläggare: Björn Stolt
165 startande
Plac Bana A - 5,3 km 11 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 37:48 73
2 Nick Barrable OK Ravinen 38:25 74
3 Mårten Fredelius Kamrat och IF KIF 38:38 79
4 Mattias Johansson Kamrat och IF KIF 39:59 80
5 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 41:18 68
6 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 47:32 58
7 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 57:31 56
8 Anders Holmqvist Snättringe SK 60:12 66
9 Lasse Larsson Snättringe SK 77:37 61
10 Kurt Maxé Sundbybergs IK 89:45 54
- Chris Pawley Kerno ej godk  
Plac Bana B - 4,4 km 30 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 32:00 59
2 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 36:45 53
3 Jan Gottfridsson Norbergs OK 39:36 56
4 Tommy Lindberg Haninge SOK 41:38 50
5 Leif Åkerblom OK Österåker 43:10 54
6 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 43:28 84
7 Dan Klang Haninge SOK 43:43 53
8 Anders Larsson Skarpnäcks OL 46:32 50
9 Lars Englund Järla Orientering 47:19 43
10 Robert Halvares Klubblös 47:52  
11 Bo Norbäck Tullinge SK 48:05 46
12 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 48:09 44
13 Per Öhlund Gustavsbergs OK 49:05 52
14 Per-Johan Vikfors OK Österåker 49:22 48
15 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 49:29 46
16 Claes Andersson Snättringe SK 50:31 47
17 Åke Wansölin Söders-Tyresö 50:47 48
18 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 51:25 47
19 Paul Norén OK Södertörn 52:22 49
20 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 54:14 49
21 Tommy Wåhlin Västerås SOK 56:07 48
22 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 60:20  
23 Kurt Eriksson Vandrarringen 62:08 50
24 Matz Larsson Gustavsbergs OK 63:29 52
25 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 64:21 51
26 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 68:54 48
27 Roland Löwgren Spårvägens OK 70:45 38
28 Bengt Kärrström Tullinge SK 401:51 55
- Per-Erik Jansson IF Thor ej godk 50
- Claes Andersson OK Södertörn ej godk 65
Plac Bana C - 3,4 km 65 startande Sluttid Född år
1 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 30:27 61
2 Björn Reger Söders-Tyresö 33:25 59
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 35:50 50
4 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 35:55 58
5 Rune Carlsson Sundbybergs IK 37:50 36
6 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 39:29 44
7 Anders Gezelius OK Ravinen 39:42 55
8 Bo Hedlund IFK Enskede 39:51 41
9 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 40:10 49
10 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 41:26 50
11 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 43:14 46
12 Jan Lindgren OK Södertörn 43:54 54
13 Göran Larbo Attunda OK 44:02 45
14 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 44:30 50
15 Leif Mörkfors Järfälla OK 44:34 62
16 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 44:48 42
17 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 46:25 51
18 Helena Korhonen Haninge SOK 48:33 51
19 Conny Nilsson Nyköpings OK 48:35 52
20 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 48:38 56
21 Håkan Sjökvist Söders SOL Tyresö 48:54 41
22 Bo Romson Hellas Orientering 49:03 43
23 Ulf Stridh Snättringe SK 49:35 46
24 Hans Gustavsson Nyköpings OK 49:44 49
25 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 49:47 50
26 Gösta Guteland Snättringe SK 50:01 38
27 Anne Lundmark Järfälla OK 50:03 49
28 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50:37 56
29 Jan Olof Norén Järla Orientering 50:40 44
30 Bo Källström OK Milan 50:41 39
31 Martin Eriksson OK Södertörn 52:06 50
32 Olle Arman Nyköpings OK 52:10 49
33 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 53:06 40
34 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 53:16 39
35 Mats Lundblad Täby OK 53:22 47
36 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 53:58 55
37 Jan Larsson Tullinge SK 54:48 43
38 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 55:05 41
39 Inger Jansson Nynäshamns OK 55:16 45
40 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 55:31 42
41 Kenneth Berglund Hellas Orientering 55:44 43
42 Göran Johansson Snättringe SK 56:29 41
43 Klas Langels Skarpnäcks OL 56:56 45
44 Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben 57:14 54
45 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 57:21 42
46 Tommy Svensson Hellas 57:53  
47 Ingrid Graneli Haninge SOK 58:35 51
48 Aila Halttunen Haninge SOK 58:36 49
49 Christer Hedin IFK Enskede 60:02 47
50 Kerstin Jensen Klubblös 61:54  
51 Börje Pahlén Söders-Tyresö 61:57 42
52 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62:49 62
53 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 66:19 43
54 Åke Lewander Skarpnäcks OL 67:40 45
55 Carl Carlin Söders-Tyresö 68:03 48
56 Hans Carlsson Hellas Orientering 69:16 47
57 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 71:40 51
58 Kurt Kisslig Waxholms OK 73:40 41
59 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 75:12 41
60 Ingemar Johnsson OK Södertörn 82:12 44
61 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 90:34 38
62 Ingvar Oskarsson Klubblös 102:32 49
63 Olle Jacobson Rotebro IS 114:30 37
- Leif Hermundstad Snättringe SK ej godk 40
- Elisabeth Carlin Söders-Tyresö ej godk 49
Plac Bana D - 2,7 km 50 startande Sluttid Född år
1 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 28:34 44
2 Rune Rådeström Snättringe SK 28:46 43
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 35:46 56
4 Anna Blomgren Tullinge SK 36:05 48
5 Gunnar Eriksson Södertälje IF 37:49 38
6 Ulf Eskilsson OK Södertörn 42:03 36
7 Anki Landarv Klubblös 42:39 66
8 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 43:05 47
9 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 44:35 44
10 Kristina Wåhlin Västerås SOK 44:59 52
11 Tord Jonsson Klubblös 45:04 61
12 Göran Johansson Järfälla OK 45:25 46
13 Berit Lindunger Haninge SOK 45:52 40
14 Inger Pahlén Söders-Tyresö 46:01 43
15 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 46:27 39
15 Britt Eriksson Hammarby IF OF 46:27 39
17 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 46:35 33
18 Torsten Jansson Skogsluffarna 46:40 36
19 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 47:15 43
20 Margaretha Nylund OK Södertörn 47:46 50
21 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 48:06 40
22 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 48:29 42
23 Mona Asplund Klubblös 49:04 42
24 Hugo Isgren IFK Enskede 49:29 39
25 Siv Frölund Haninge SOK 49:42 41
26 Benny Alfordsson Tullinge SK 50:12 40
27 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 50:25 36
28 Lars Nordin Solna OK 50:50 44
29 Jan Brundell Solna OK 51:51 40
30 Hans Eriksson Hellas Orientering 52:16 44
31 Viviann Andersson Snättringe SK 52:20 47
32 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 52:23 44
33 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 52:51 37
34 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 52:52 36
35 Roland Bolin Snättringe SK 53:02 33
36 Jan Burell OK Enen 54:47 44
37 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 55:47 35
38 Göran Grimvall Täby OK 57:12 40
39 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 57:42 48
40 Sverker Tirén Hellas Orientering 58:28 45
41 Carl Lang OK Österåker 60:20 36
42 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 60:51 45
43 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 62:55 32
44 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 64:19 55
45 Bo Eklind Klubblös 68:31 47
46 Mats Halvarez Klubblös 68:36 41
47 Olle Nygren Tullinge SK 75:47 38
48 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 95:03 40
- Ronny Hedlund OK Södertörn ej godk 43
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 35
Plac Bana E - 1,7 km 9 startande Sluttid Född år
1 Gunvor Granath Nynäshamns OK 40:47 39
2 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 42:03 37
3 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 43:13 44
4 Mona Forslund IFK Enskede 44:32 42
5 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 45:48 40
6 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 47:50 29
7 Cecilia von Bahr Klubblös 60:53  
8 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 64:41 31
- Errol Wicksell Hellas Orientering ej godk 39