Luffarligan  2018 05 09  Haninge SOK Klubbstuga, Rudan Handen
Arrangör: Haninge SOK   Banläggare: Gunnar Hellström
174 startande
Plac Bana A - 5,7 km 10 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 47:04 73
2 Nick Barrable Ravinen 49:31 74
3 Lars Greilert Haninge SOK 57:52 62
4 Magnus Elwin IFK Enskede 60:49 69
5 Jan Retsloff Hellas Orientering 71:11 56
6 Christer Hördell Stockholms OK 78:51 56
7 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 91:39 50
8 Per Ljung Stockholms OK 107:51 60
9 Chris Pawley Cornwall OC 114:12 73
- Per-Anders Lindgren Centrum OK ej godk 63
Plac Bana B - 4,5 km 22 startande Sluttid Född år
1 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 48:21 56
2 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 52:13 54
3 Björn Reger Söders-Tyresö 54:11 59
4 Janne Nilsson Centrum OK 54:14 62
5 Anders Back Klubblös 55:56 85
6 Jan Gottfridsson Norbergs OK 56:24 56
7 Anders Larsson Skarpnäcks OL 59:22 50
8 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 66:42 47
9 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 70:09 44
10 Christian Elvhage IF Thor 75:14 50
11 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 75:20 57
12 Lars-Åke Aspelin Klubblös 76:06 58
13 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 78:38 58
14 Bo Norbäck Tullinge SK 78:57 46
15 Per-Erik Jansson IF Thor 79:18 50
16 Kurt Eriksson Vandrarringen 85:06 50
17 Erika Hörnfeldt Centrum OK 95:35 73
18 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 97:43 47
19 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 111:13 37
- Per Öhlund Gustavsbergs OK ej godk 52
- Claes Andersson Snättringe SK ej godk 47
- Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF ej godk 38
Plac Bana C - 3,7 km 67 startande Sluttid Född år
1 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 44:28 58
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 45:36 44
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 47:17 50
4 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 48:14 49
5 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 49:52 55
6 Anders Gezelius OK Ravinen 50:42 55
7 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 52:32 42
8 Roger Larsson Snättringe SK 52:56 57
9 Rune Rådström Snättringe SK 53:20 43
10 Jonas Berglund Hellas Orientering 54:38 46
11 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 54:55 44
12 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 55:27 84
13 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 55:46 50
14 My Heinrup Järla Orientering 57:12 80
15 Olle Arman Nyköpings OK 57:17 49
16 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 57:37 70
17 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 58:59 39
18 Bengt Andersson Söders-Tyresö 60:10 45
19 Mats Lundblad Täby OK 60:20 47
20 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 60:42 56
21 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 62:10 55
22 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 63:09 56
23 Per Södersten Gustavsbergs OK 63:26 45
24 Leif Mörkfors Järfälla OK 63:37 62
25 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 63:39 50
26 Bo Hedlund IFK Enskede 64:14 41
27 Jytte Guteland Snättringe SK 65:15 79
28 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 65:18 46
29 Gösta Guteland Snättringe SK 65:21 38
30 Inger Jansson Nynäshamns OK 66:56 45
30 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 66:56 49
32 Ulla Clevnert Spårvägens OK 67:23 50
33 Jan Olof Norén Järla Orientering 68:57 44
34 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 71:12 44
35 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 72:59 42
36 Börje Pahlén Söders-Tyresö 75:04 42
37 Ingemar Johnsson OK Södertörn 75:15 44
38 Jan Larsson Tullinge SK 76:33 43
39 Håkan Sjökvist Söders SOL Tyresö 76:48 41
40 Ulf Stridh Snättringe SK 77:10 46
41 Kerstin Loenberg Skarpnäcks OL 77:23 65
42 Hugo Isgren IFK Enskede 80:04 39
43 Martin Eriksson OK Södertörn 81:11 50
44 Kenneth Berglund Hellas Orientering 82:21 43
45 Åke Lewander Skarpnäcks OL 83:57 45
46 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 84:57 41
47 Kerstin Jensen Klubblös 86:03 54
48 Leif Hermundstad Snättringe SK 86:46 40
49 Kjell Bergman Stigfinnarna 87:38 43
50 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 89:46 62
51 Kurt Kisslig Waxholms OK 90:16 41
52 Ulf Nordin Snättringe SK 90:31 44
53 Gertrud Vilhelmsson Stigfinnarna 95:37 49
54 Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben 101:07 54
55 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 104:31 43
56 Robert Puusta OK Älvsjö-Örby 111:41 50
57 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 113:58 43
58 Tomas Möller OK Södertörn 115:13 44
59 Andris Rozenbachs TK IF 118:25 51
60 Ingvar Oskarsson Klubblös 134:34 49
61 Olle Jacobson Rotebro IS 174:53 37
- Bo Romson Hellas Orientering ej godk 43
- Sven Åke Svensson Snättringe SK ej godk 48
- Leif Eriksson HSOK ej godk 50
- Rolf Löfqvist Söders-Tyresö ej godk 42
- Tommy Svensson  Hellas ej godk 43
- Lennart Frisk Gustavsbergs OK ej godk 45
Plac Bana D - 2,5 km 53 startande Sluttid Född år
1 Susanne Holmberg OK Södertörn 33:37 55
2 Gunnar Eriksson Södertälje IF 36:08 38
3 Kjell Holmberg OK Södertörn 36:40 50
4 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 38:31 56
5 Sven Setterqvist OK Södertörn 39:47 51
6 Viveka Backman Tullinge SK 40:48 50
7 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 41:49 46
8 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 42:13 47
9 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 44:32 49
10 Carl Carlin Söders-Tyresö 47:06 48
11 Anki Landarv Klubblös 47:43 66
12 Jan-Erik Danell Tullinge SK 48:30 38
13 Tord Jonsson Klubblös 48:43 61
14 Inger Andersson Söders-Tyresö 49:01 50
14 Kurt Zander Västerås SOK 49:01 38
16 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 49:41 44
17 Lars Nordin Solna OK 50:40 44
18 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 51:10 35
19 Jan Burell OK Enen 52:19 44
20 Mona Asplund Klubblös 52:21 42
21 Margaretha Nylund OK Södertörn 52:33 50
22 Hans Eriksson Hellas Orientering 53:46 44
23 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 55:48 42
24 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 56:21 48
25 Torsten Jansson Skogsluffarna 57:23 36
26 Göran Grimvall Täby OK 57:27 40
27 Björn Stolt OK Ravinen 58:36 39
28 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 58:46 51
29 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 60:19 47
30 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 60:32 52
31 Anna Persson Tullinge SK 61:18 48
32 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 61:34 48
33 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 61:54 44
34 Erland Ljungström Gustavsbergs OK 63:08 36
35 Per Geijer FM IF 64:08 56
36 Roland Bolin Snättringe SK 67:17 33
37 Stig Mattsson OK Ravinen 67:45 32
38 Jan Brundell Solna OK 68:09 40
39 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 68:46 49
40 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 70:43 34
41 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 70:54 42
42 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 71:28 37
43 Lennart Sjöstål Klubblös 73:01 44
44 Mats Halvarez Klubblös 74:29 41
45 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 81:33 35
46 Hans Carlsson Hellas Orientering 84:40 47
47 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 91:33 36
48 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 91:34 37
- Åke Andreasson Gustavsbergs OK ej godk 49
- Hans Svensson Skogsluffarna ej godk 48
- Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 36
- Ulla Karnebäck Attunda OK ej godk 53
- Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL ej godk 40
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godk 40
- Inger Pahlén Söders-Tyresö ej godk 43
Plac Bana E - 1,7 km 20 startande Sluttid Född år
1 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 37:42 34
2 Karl-Erik Mogren Snättringe SK 44:32 31
3 Gunnel Junegard OK Södertörn 55:56 36
4 Ingrid Gunnarsson Täby OK 60:22 38
5 Olle Nygren Tullinge SK 63:42 38
6 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 65:09 31
7 Sverker Tirén Hellas Orientering 65:28 45
8 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 65:32 39
9 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 81:52 44
10 Britt-Marie Skog Skogsluffarnas OK 93:35 46
11 Omar Magnergård Skogsluffarnas OK 114:20 35
12 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 134:57 37
- Staffan Melinder Tullinge SK ej godk 40
- Kerstin Pettersson Tullinge SK ej godk 43
- Ulla-Britta Hall Järla Orientering ej godk 29
- Mona Forslund IFK Enskede ej godk 42
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40
- Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK ej godk 28
- Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK ej godk 34
- Sven Jansson Snättringe SK ej godk 33