Sommarserien  2018 08 02  Alby Friluftsgård  Tyresö
Arrangör: Söders OL, Tyresö   Banläggare Staffan Elmhagen
167 startande
OBS! Banorna finns på LIVELOX. Ni som kan, lägg in era "rutter"
Plac Bana A - 7,9 km 11 startande Sluttid Född år
1 Filip Dahlgren Hagaby GoIF Örebro 52:59 88
2 David Bejbom Järla 55:50  
3 Bryan Russel-Keely IFK Lidingö SOK 62:15 88
4 Magnus Falkenström Skogsluffarnas OK 70:51 73
5 Per Forsberg IFK Enskede 70:57 68
6 Anders Englid Tumba-Mälarhöjden OK 77:13 89
7 Tomas Lilja Söders-Tyresö 83:53 75
8 Mattias Hovmöller Söders SOL 84:00  
9 Carolin Svensson Haninge SOK 86:07  
10 Henrik Lundgren Centrum OK 99:22  
- Terese Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 78
Plac Bana B - 5,3 km 33 startande Sluttid Född år
1 Irina Nyberg Alfta-Ösa OK 41:05 83
2 Erik Boström Järla Orientering 44:20 87
3 Josefine Heikka Alfta-Ösa OK 45:02 86
4 Stina Haraldsson Järla Orientering 48:47 84
5 Johan Lindqvist Täby OK 52:10 73
6 Stefan Norin Söders-Tyresö 52:12 72
7 Per Franzén OK Södertörn 52:45 65
8 Mattias Ågren Centrum OK 52:50 82
9 Göran Nilsson Snättringe SK 54:16 56
10 Elisabeth Larsson OK Södertörn 54:37 4
11 Camilla Hellström Söders-Tyresö 55:37 79
12 Hans Sundqvist Tullinge SK 57:01 64
13 Per Forsgren Tumba - Mälarhöjden 61:45  
14 Martin Ahlström IFK Enskede 63:07 80
15 Linus Backlund OK Södertörn 63:17 98
15 Ella Andersson OK Södertörn 63:17 0
17 Bo Lauri Snättringe SK 65:14 63
18 Johan Forsstedt Söders SOL 66:31  
19 Eric Huijsers Hammarby IF OF 67:13 65
20 Anders Önerud OK Ravinen 67:38 64
21 Lars Segerman Skarpnäcks OL 69:36 70
22 Ylva Sanden OK Södertörn 70:58 3
23 Torbjörn Thufvesson Centrum OK 71:55 64
24 Mattias Skeppling OK Södertörn 72:46 68
25 Nils Eklöw OK Södertörn 76:35 65
26 Curt Rahlen Ravinen 76:47  
27 Mats Larsson IFK Enskede 77:07 58
28 Johan Anemyr Nässjö OK 78:15 84
29 Mattias Henriksson Centrum OK 79:19 80
30 Anna Sundberg OK Södertörn 87:10 66
31 Erika Hörnfeldt Centrum OK 102:49 73
- Niklas Wrane Söders-Tyresö 43:18 73
- Niklas Everitt CentrumOK 68:34  
Plac Bana C - 3,8 km 75 startande Sluttid Född år
1 Markus Martinelle Söders-Tyresö 26:46 80
2 Erik Lidström Lauri Snättringe SK 32:18 2
3 Tommy Holmér Väsby OK 35:59 59
4 Niklas Wansölin OK Ravinen 36:08 86
5 Patrik Leickt Tullinge SK 37:12 68
6 Mikael Moser Klubblös 39:31  
7 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 40:09 50
8 Ingemar Gard Söders SOL 40:25  
9 Jan Carlsson Söders-Tyresö 41:30 64
10 Dan Klang Haninge SOK 41:55 53
11 Filip Lindqvist Täby OK 42:28 4
12 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 43:02 51
13 Tomas Mattson Söders-Tyresö 45:27  
14 Per Ljung Stockholms OK 47:26 60
15 Lena Sundqvist Tullinge SK 47:32 65
16 Anders Larsson Skarpnäcks OL 48:04 50
17 Matz Larsson Gustavsbergs OK 48:11 52
18 Rolf Karlsson Järla Orientering 48:41 58
19 Anette Önerud OK Ravinen 49:26 92
20 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 49:49 50
21 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 50:25 84
22 Kjell Holmberg OK Södertörn 51:03 50
23 Katarina Ringels OK Klemmingen 51:41 63
24 Marie Malmborg Söders-Tyresö 51:45 60
25 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 51:55 46
26 Nina Wallander Järla Orientering 52:20 97
27 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 55:08 57
28 Pär Dahlström Tullinge SK 55:44 61
29 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 56:08 53
30 Martina Sundberg IFK Enskede 57:45 83
31 Per-Åke Eriksson Klubblös 58:17  
32 Bo Hedlund IFK Enskede 58:45 41
33 Ester Andersson OK Södertörn 59:38 3
34 Daniel Helander Tullinge SK 60:19 69
35 Lena Hellström OK Ravinen 61:44 61
36 Ileana von Melen IFK Enskede 61:58 66
37 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 62:07  
38 Per-Erik Jansson IF Thor 63:03  
39 Christian Elvhage IF Thor 63:37 50
40 Tomas Björelind Järla Orientering 64:10 60
41 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 64:17 48
42 Leif Lundquist Enebybergs IF 64:26 39
43 Lars Segerqvist Skarpnäcks OL 65:21 54
44 Willy Ljungdell Täby OK 65:38 47
45 Monika Persson OK Södertörn 65:59 62
46 Leif Lindmark Skarpnäcks OL 67:02 46
47 Gustaf Gerge Centrum OK 67:14 81
48 Kristina Klang Haninge SOK 67:32 64
49 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 69:46 49
50 Tim Roberts Hellas Orientering 70:56 3
51 Katja Leickt Tullinge SK 72:05 2
52 Lars-Åke Aspelin Klubblös 72:53  
53 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 73:29 42
54 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 73:42 49
55 John Östlund Sundbybergs IK 73:44 45
56 Håkan Falk OK Ravinen 75:13 62
57 Aila Halttunen Haninge SOK 75:58 49
58 Gösta Guteland Snättringe SK 76:38 38
59 Kristina Andersson OK Södertörn 77:35 72
60 Ingemar Johnsson OK Södertörn 78:15 44
61 Björn Sandén OK Södertörn 80:05 66
62 Kerstin Jenssen Klubblös 82:37  
63 Helena Korhonen Haninge SOK 93:30 51
64 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 93:33 40
65 Leif Hermundstad Snättringe SK 93:45 40
66 Milosz Swiergiel Klubblös 97:46  
67 Jan Larsson Tullinge SK 98:04 43
68 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 107:38 42
69 Tommy Svensson Hellas 142:42  
- Eidar Lindgren OK Ravinen ej godk 53
- Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby ej godk 56
- Anna Ek OK Ravinen ej godk 74
- Emma Englid Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 88
- Anne-Marie Holmströ, Gustavsberg ej godk  
- Emma Martinelle Söders-Tyresö ej godk 80
Plac Bana D - 2,7 km 25 startande Sluttid Född år
1 Anders Sohlberg OK Södertörn 31:22 52
2 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 32:34 49
3 Ronny Hedlund OK Södertörn 41:59 43
4 Hugo Henriques OK Södertörn 42:08 4
5 Bengt Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 44:41 47
6 Carin Mattila Tullinge SK 49:58 77
7 Peter Mattila Tullinge SK 50:03 68
8 Emil Helander Tullinge SK 50:13 4
9 Göran Glanshed Haninge SOK 50:52 45
10 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 56:59 55
11 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 61:34 40
12 Inger Pahlén Söders-Tyresö 62:20 43
13 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 63:09 39
14 Britt Eriksson Hammarby IF OF 63:17 39
15 Åke Linderoth Sundbybergs IK 63:32 42
16 Bertil Rydgren IFK Enskede 70:06 41
17 Christina Nordström Bodens BK 73:17 59
18 Mia Jönsson Klubblös 79:55  
19 Margaretha Nylund OK Södertörn 96:06 50
- Rune Carlsson Sundbybergs IK ej godk 36
- Chister Askerblom Klubblös ej godk 9
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40
- Ingvar Oskarsson Klubblös ej godk  
- Jonas Berglund  Bromma-Vällingby ej godk  
- Bo Sundén Karlsbyhedens OK ej godk 42
Plac Bana E - 2,1 km 23 startande Sluttid Född år
1 Kristina Ahlström IFK Enskede 27:32 83
2 Åke Falkenström Skogsluffarnas OK 27:39 5
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 29:45 56
4 Max Lindqvist Täby OK 31:17 10
5 Victoria Falkenström Skogsluffarna 33:34  
6 Julia Ek OK Ravinen 35:25 8
7 Frida Ek OK Ravinen 35:32 10
8 Dondi Nilsson Järla 39:04  
9 Henning Falkenström Skogsluffarnas OK 40:04 7
10 Ella Lindqvist Täby OK 48:14 7
11 Gunvor Granath Nynäshamns OK 49:55 39
12 Nora Ahlström IFK Enskede 50:58 9
13 Felix Ahlström Enskede 52:45  
14 Simon Ahlström IFK Enskede 52:55 10
15 Gunilla Glanshed Haninge SOK 54:19 46
16 Carolina Roberts Hellas 55:32  
17 Claes Rundström OK Älvsjö-Örby 64:40 52
18 Birgitta Westergren Täby 75:07  
19 Oskar Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK 85:51 8
- Tilda Matsson OK Södertörn ej godk 68
- Erica Hellström Centrum OK ej godk  
- Inez Hellberg Södertörn ej godk  
- Helena Puranen LI Söders SOL ej godk