Luffarligan  2018 08 22   Linneaberg  Lissma
Arrangörer från OK Älvsjö Örbry     Banläggare: Lennart Stenberg
211 startande
Plac Bana A - 4,5 km 49 startande Sluttid Född år
1 Ruslan Glebov OK Ravinen 24:34 87
2 Niklas Wrane Söders-Tyresö 31:37 73
3 Jakob Jansson Järla Orientering 33:09 79
4 Johan Lindqvist Täby OK 38:01 73
5 Dominic Dakin OK Ravinen 38:24 1
6 Mattias Hovmöller SOL 38:27 72
7 Alistair Chapman OK Ravinen 39:00 1
8 Tintin Karlberg Tullinge SK 40:02 93
9 Mats Sandin Haninge SOK 40:07 68
10 Matthew Gooch OK Ravinen 40:11 2
11 Peter Molloy OK Ravinen 40:42 2
12 John Hartley Söders-Tyresö 40:55 76
13 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 42:17 46
14 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 42:26 54
15 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 43:18 53
16 Luke Graham OK Ravinen 43:26 1
17 Stanley Heap OK Ravinen 44:31 1
18 Henrik Sjögren Haninge SOK 44:39 74
19 Dan Klang Haninge SOK 46:38 53
20 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 47:07 61
21 Thomas Howell OK Ravinen 48:08 1
22 Philip Vokes North West Junior Squad 48:16 96
23 Mark Ruda OK Ravinen 48:17 67
24 Björn Reger Söders-Tyresö 48:19 59
25 Ingemar Gard Söders-Tyresö 48:23 50
26 Hana Tichovska SK Praga 50:25 66
27 Lena Öhman Centrum OK 50:48 74
28 Christer Hördell Stockholms OK 51:30 56
29 Johan Forsstedt Söders-Tyresö 51:57 82
30 Eilidh Campbell Ravinen  53:29 1
31 Olle Blomgren OK Södertörn 54:15 51
32 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 55:23 56
33 Martin Tichovsky SK Praga 55:53 61
34 Jan Gottfridsson Norbergs OK 57:48 56
35 Anders Larsson Skarpnäcks OL 58:53 50
36 Anders Karlsson Tullinge SK 58:56 52
37 Anders Holmqvist Snättringe SK 60:11 66
38 Stefan Norlin Klubblös 60:17 70
39 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 60:23 54
40 Per-Erik Jansson IF Thor 61:25 50
41 Jan Dahlin Hellas Orientering 62:06 64
42 Claes Andersson OK Södertörn 63:02 65
43 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 65:58 52
44 Lars-Åke Aspelin Klubblös 81:59  
45 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 87:27 49
46 Tommy Wåhlin Västerås SOK 98:31 48
- Catherine Taylor OK Södertörn ej godk  
- Per Molin Södertälje-Nykvarn OF ej godk 54
- Åke Andreasson Gustavsbergs OK ej godk 49
Plac Bana B - 3,8 km 63 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 36:43 59
2 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 38:40 50
3 Leif Åkerblom OK Österåker 38:43 54
4 Anders Gezelius OK Ravinen 39:14 55
5 Lizzie Stansfield OK Ravinen 39:45 2
6 Evie Conway OK Ravinen 41:25 2
7 Per-Johan Vikfors OK Österåker 42:16 48
8 Alice Wilson OK Ravinen 42:30 2
9 Jon Marsden OK Ravinen 42:59 74
10 Sarah Pedley OK Ravinen 43:02 1
11 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 43:56 49
12 Christian Olsson Frösö IF 44:02 77
13 Jan Lindgren OK Södertörn 44:24 54
14 Anika Schwarze OK Ravinen 44:34 1
15 Håkan Tärnrot Hellas Orientering 45:29 57
16 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 46:31 53
17 Leif Mörkfors Järfälla OK 46:33 62
18 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 46:58 43
19 Tommy Lindberg Haninge SOK 47:19 50
20 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 47:28 42
21 Lars Englund Järla Orientering 47:36 43
22 Lennart Hävrén Tullinge SK 48:24 52
23 Kirsty Campbell OK Ravinen 48:28 1
24 Torbjörn Bergman Snättringe SK 49:05 55
25 Bo Hedlund IFK Enskede 49:10 41
26 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 49:45 46
27 Bo Norbäck Tullinge SK 50:09 46
28 Kjell Holmberg OK Södertörn 50:28 50
29 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 50:50 53
30 Knut-Åke Hallebro OK Klemmingen 50:58 51
31 Robert Halvarez Klubblös 51:00 72
32 Åke Wansölin Söders-Tyresö 51:13 48
33 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 52:08 44
34 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 52:33  
35 Gösta Guteland Snättringe SSK 54:36 38
36 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 54:40 46
37 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 55:10 42
38 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 55:42 52
39 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 56:17 50
40 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 57:09 44
41 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 57:25 46
42 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 57:32 47
43 Roger Hagelin Gustavsbergs OK 57:44 57
44 Anders Svensson CK08 59:29 67
45 Börje Pahlén Söders-Tyresö 59:36 42
46 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 60:29 62
47 Evy Nord Södertälje IF 61:11 44
48 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 62:11 60
49 Ronny Hedlund OK Södertörn 62:17 43
50 Tomas Pettersson Haninge SOK 63:27 52
51 Göran Johansson Snättringe SK 65:06 41
52 Mairi Eades OK Ravinen 66:07 1
53 Mary Fleming Melbourne Forest racers 66:07 93
54 Leif Hermundstad Snättringe SK 67:52 40
55 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 72:37 56
56 Hans Carlsson Hellas Orientering 75:27 47
57 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 89:35 48
58 Hans Sylvan Järfälla OK 91:23 44
59 Stefan Petterson Haninge SOK 91:56 54
60 Hugo Isgren IFK Enskede 96:49 39
- Sven Hedman Attunda OK ej godk 54
- Megan Keith Ravinen ej godk 2
- Ulf Stridh Snättringe SK ej målstämpl 46
Plac Bana C - 2,9 km 49 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson Centrum OK 33:13 59
2 Rune Rådström Snättringe SK 34:05 43
3 Rune Carlsson Sundbybergs IK 35:08 36
4 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 36:21 44
5 Per-Åke Eriksson Klubblös 37:19 51
6 Roland Löwgren Spårvägens OK 38:47 38
7 Per Öhlund Gustavsbergs OK 40:03 52
8 Sven Setterqvist OK Södertörn 40:51 51
9 Olle Arman Nyköpings OK 41:09 49
10 John Östlund Sundbybergs IK 41:34 45
11 Ulla Clevnert Spårvägens OK 41:54 50
12 Lars Cedérus Snättringe SK 42:37 39
13 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 42:44 55
14 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 45:07 70
15 Bo Romson Hellas Orientering 46:30 43
16 Per Westerlund Skogsluffarnas OK 46:33 70
17 Jan Olof Norén Järla Orientering 47:44 44
18 Mats Holmgren IFK Enskede 47:59 53
19 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 48:11 44
20 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 48:31 41
21 Kristina Klang Haninge SOK 49:30 64
22 Hans Gustavsson Nyköpings OK 49:32 49
23 Ingrid Graneli Haninge SOK 51:40 51
24 Gunnar Eriksson Södertälje IF 55:09 38
25 Jan Larsson Tullinge SK 56:07 43
26 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 56:47 44
27 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 56:53 50
28 Inger Jansson Nynäshamns OK 57:57 45
29 Bengt Fahlin IBM-klubben 60:02 41
30 Lars Nord Södertälje IF 60:23 40
31 Åke Linderoth Sundbybergs IK 61:39 42
32 Inger Pahlén Söders-Tyresö 62:18 43
33 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 66:11 40
34 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 68:24 45
35 Ingvar Oskarsson Klubblös 76:52 49
36 Andris Rozenbachs TK IF 77:32 51
37 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 79:03 42
- Tommy Svensson Hellas Orientering ej godk 43
- Ulf Jerning Södertälje IF ej godk 49
- Bo Sundén Karlsbyhedens OK ej godk 42
- Per Södersten Gustavsbergs OK ej godk 45
- Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben ej godk 54
- Lars Nordin Solna OK ej godk 44
- Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 48
- Erland Ljungström Gustavsbergs OK ej godk 36
- Tommy Gustavsson Östra Almby FK ej godk 47
- Bengt Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 47
- Christer Hedin IFK Enskede ej godk 47
- Anders Ahlqvist IBM-Klubben ej godk 39
Plac Bana D - 2,3 km 50 startande Sluttid Född år
1 Mats Lundblad Täby OK 31:24 47
2 Jan Bojling Solna OK 33:05 45
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 33:23 56
4 Susanne Holmberg OK Södertörn 35:56 55
5 Bertil Rydgren IFK Enskede 37:04 41
6 Hans Eriksson Hellas Orientering 42:00 44
7 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 43:30 35
8 Björn Stolt OK Ravinen 43:41 39
9 Barbro Cedérus Snättringe SK 43:43 42
10 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 44:25 60
11 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 44:54 34
12 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 45:00 39
13 Benny Alfordsson Tullinge SK 45:26 40
14 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 46:23 49
15 Berit Lindunger Haninge SOK 46:31 40
16 Carl Carlin Söders-Tyresö 46:57 48
17 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 47:13 44
18 Stig Lindskog Visborgs OK 47:16 38
19 Lennart Sjöstål Klubblös 48:03 44
20 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 50:00 42
21 Mike Eswards OK Ravinen 52:07 65
22 Eva Jerning Södertälje IF 52:18 48
23 Göran Haglund Haninge SOK 52:19 40
24 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 52:49 40
25 Torsten Jansson Skogsluffarna 54:00 36
26 Alf Persson OK Österåker 54:10 34
27 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 57:17 48
28 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 57:31 38
29 Carin Ekman Järfälla OK 57:46 51
30 Gunnel Junegard OK Södertörn 58:18 36
31 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 58:34 42
32 Gunvor Granath Nynäshamns OK 58:58 39
33 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 59:06 29
34 Errol Wicksell Hellas Orientering 60:58 39
35 Yvonne Branting Skarpnäcks OL 63:05 47
36 Kerstin Magnusson Skogsluffarnas OK 63:59 46
37 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 66:53 33
38 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 71:38 44
39 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 72:58 43
40 Bo Eklind Klubblös 84:10 47
41 Mats Halvarez Klubblös 84:14 41
42 Sverker Tirén Hellas Orientering 85:30 45
43 Olle Nygren Tullinge SK 87:43 38
44 Yngve Hedberg Snättringe SK 88:17 28
45 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 99:03 31
46 Kristina Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 1004:10 44
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 35
- Ingrid Gunnarsson Täby OK ej godk 38
- Sixten Buud IFK Mora OK ej godk 10
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40