Luffarligan   2018-08-29   Brosjöbadet, Vårsta
Arrangör: TMOK    Banläggare: Arne Åhman
197 startande
Plac Bana A - 5,3 km 19 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 39:45 73
2 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 40:44 68
3 Cathrine Taylor OK Södertörn 45:45  
4 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 48:25 54
5 Johan Lindqvist Täby OK 50:04 73
6 Mattias Hovmöller Söders Tyresö 50:21  
7 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 50:26 46
8 Christian Olsson Frösö IF 54:03 77
9 Henrik Sjögren Haninge SOK 55:23 74
10 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 58:19 51
11 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 69:34 59
12 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 89:28 84
13 Rune Rådström Snättringe SK 94:43 43
14 Per-Erik Jansson IF Thor 94:47  
- Tommy Holmér Väsby OK ej godk 59
- Magnus Elwin IFK Enskede ej godk 69
- Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK ej godk 64
- Stefan Norlin Klubblös ej godk  
- Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 50
Plac Bana B - 4,6 km 30 startande Sluttid Född år
1 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 41:12 53
2 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 44:11 61
3 Mikael Sungqvist Tullinge SK 46:16  
4 Björn Reger Söders-Tyresö 46:33 59
5 Ingemar Gard Söders-Tyresö 47:29 50
6 Gunnar Ehn Tullinge SK 48:54 47
7 Leif Åkerblom OK Österåker 49:47 54
8 Jan Gottfridsson Norbergs OK 51:28 56
9 Tommy Nilsson OL Alternativet 52:05 69
10 Lennart Hävrén Tullinge SK 56:23 52
11 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 58:27 51
12 Tommy Lindberg Haninge SOK 59:00 50
13 Claes Ögren Skarpnäcks OL 59:31  
14 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 61:43 52
15 Jan Dahlin Hellas Orientering 63:17 64
16 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 64:49 60
17 Roland Löwgren Spårvägens OK 73:11 38
18 Hans Sylvan Järfälla OK 78:57 44
19 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 80:06  
20 Lisa Behrenfeldt Skogsluffarna 81:42  
21 Torbjörn Bergman Snättringe SK 94:22 55
22 Karin Edström Skogsluffarnas OK 106:00 53
- Lars Strinnholm Östersunds OK ej godk 49
- Per-Johan Vikfors OK Österåker ej godk 48
- Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 52
- Bo Norbäck Tullinge SK ej godk 46
- Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF ej godk 53
- Lars Mongård Skogsluffarnas OK ej godk 53
- Börje Lenas Skogsluffarnas OK ej godk 44
- Olle Blomgren OK Södertörn ej godk 51
         
Plac Bana C - 3,5 km 70 startande Sluttid Född år
1 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 33:59 50
2 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 34:20 55
3 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 40:00 46
4 Olle Blomgren OK Södertörn 41:06 51
5 Bernt Eriksson Spårvägens OK 41:47 46
6 Sven Hedman Attunda OK 41:48 54
7 Knut-Åke Hallebro OK Klemmingen 42:15 51
8 Åke Wansölin Söders-Tyresö 42:29 48
9 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 42:51 43
10 Anders Gezelius OK Ravinen 42:58 55
11 Leif Mörkfors Järfälla OK 43:05 62
12 Kjell Holmberg OK Södertörn 43:18 50
13 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 43:23 55
14 Per Öhlund Gustavsbergs OK 44:06 52
15 Bo Hedlund IFK Enskede 44:15 41
16 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 44:29 44
17 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 45:06 46
18 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 45:23 42
19 Per-Åke Eriksson Klubblös 46:17  
20 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 46:22 49
21 Olle Arman Nyköpings OK 46:37 49
22 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 46:57 55
23 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 47:49 42
24 John Östlund Sundbybergs IK 49:11 45
25 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 49:28 53
26 Evy Nord Södertälje IF 49:57 44
27 Kurt Andersson Enebybergs IF 50:01 42
28 Leif Wallenbro Väsby OK 50:44 49
29 Ulf Stridh Snättringe SK 50:53 46
30 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 52:32 47
31 Bo Romson Hellas Orientering 52:49 43
32 Lena Jansson Järla Orientering 53:25 54
33 Martin Eriksson OK Södertörn 54:55 50
34 Leif Lundquist Enebybergs IF 55:23 39
35 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 55:31 48
36 Ulla Clevnert Spårvägens OK 56:11 50
37 Christer Hedin IFK Enskede 57:06 47
38 Hans Gustavsson Nyköpings OK 58:00 49
39 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 58:24 50
40 Helena Korhonen Haninge SOK 58:59 51
41 Leif Hermundstad Snättringe SK 59:37 40
42 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 61:26 56
43 Per Södersten Gustavsbergs OK 62:19 45
44 Jan Larsson Tullinge SK 63:35 43
45 Kerstin Jensen Klubblös 63:40  
46 Börje Pahlén Söders-Tyresö 63:50 42
47 Håkan Sjökvist Söders Tyresö 66:00  
48 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 69:09 40
49 Ingemar Johnsson OK Södertörn 71:13 44
50 Hugo Isgren IFK Enskede 72:38 39
51 Erika Hörnfeldt Centrum OK 75:25 73
52 Mats Holmgren IFK Enskede 76:38 53
53 Gunnar Hellström Haninge SOK 76:45 44
54 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 80:14 47
55 Anna Blomgren Tullinge SK 80:45 48
56 Jan Olof Norén Järla Orientering 81:39 44
57 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 86:54 42
58 Staffan Wikström Söders SOL Tyresö 89:14 54
59 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 91:31 47
60 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 91:46 52
61 Mats Lundblad Täby OK 101:05 47
62 Tomas Möller OK Södertörn 101:56 44
- Maria Ehn Tullinge SK ej godk 46
- Einar Bodström Kif ej godk  
- Jonas Esbjörnsson Frösö IF ej godk 70
- Sven-Åke Svensson Snättringe SK ej godk  
- Bo Winander Järfälla OK ej godk 48
- Per Geijer FM IF ej godk 56
- Lennart Frisk Gustavsbergs OK ej godk 45
- Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 50
         
Plac Bana D - 2,6 km 57 startande Sluttid Född år
1 Bengt Kärrström Tullinge SK 29:03 55
2 Rune Carlsson Sundbybergs IK 33:41 36
3 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 34:01 51
4 Jan Lindgren OK Södertörn 34:29 54
5 Sören Andersson Centrum OK 36:49 59
6 Ronny Hedlund OK Södertörn 38:07 43
7 Lars Cedérus Snättringe SK 39:06 39
8 Jan Bojling Solna OK 40:10 45
9 Ingrid Graneli Haninge SOK 41:41 51
10 Inger Jansson Nynäshamns OK 42:45 45
11 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 43:34 56
12 Lars Nord Södertälje IF 45:18 40
13 Gunnar Eriksson Södertälje IF 45:43 38
14 Kenneth Berglund Hellas Orientering 47:26 43
15 Inger Pahlén Söders-Tyresö 51:24 43
16 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 51:40 44
17 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 52:58 39
18 Björn Ekblom Luffar 54:19  
19 Stig Lindskog Visborgs OK 56:15 38
20 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 56:42 43
21 Hans Eriksson Hellas Orientering 56:50 44
22 Åke Linderoth Sundbybergs IK 57:48 42
23 Björn Stolt OK Ravinen 58:40 39
24 Ellen Bodström KIF 58:48  
25 Jan Brundell Solna OK 61:35 40
26 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 62:23 40
27 Torsten Jansson Skogsluffarna 63:02 36
28 Göran Haglund Haninge SOK 63:14 40
29 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 64:35 45
30 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 64:44 43
31 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 65:13 39
32 Britt Eriksson Hammarby IF OF 65:18 39
33 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 66:07 36
34 Anna Persson Tullinge SK 66:21 48
35 Sixten Westerlund Södertälje IF 68:12 36
36 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 68:15 42
37 Sven Olov Johansson Söders-Tyresö 68:52 43
38 Sonja Perneby Tullinge SK 69:08 43
39 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 69:46 48
40 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 71:52 36
41 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 75:12 44
42 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 76:57 49
43 Marie Öhlund Gustavsbergs OK 77:11 52
44 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 78:55 53
45 Margaretha Nylund OK Södertörn 82:47 50
46 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 98:38 55
47 Mats Halvarez Klubblös 99:34 41
48 Aija Sadurskis Centrum OK 101:47 51
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 60
- Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK ej godk 33
- Carl-Gunnar Forsberg Snättringe SK ej godk 46
- Carl Lang OK Österåker ej godk 36
- Lars Nordin Solna OK ej godk 44
- Torsten Lundborg Hammarby IF OF ej godk 35
- Kerstin Magnusson Skogsluffarnas OK ej godk 46
- Agneta Ohlsson Fredrikshofs IF ej godk 50
- Lennart Sjöstål Klubblös ej godk  
         
Plac Bana E - 1,5 km 57 startande Sluttid Född år
1 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 32:12 34
2 Berit Lindunger Haninge SOK 35:49 40
3 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 35:50 35
4 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 37:40 44
5 Gunvor Granath Nynäshamns OK 38:14 39
6 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 42:08 42
7 Bror Wahlberg Haninge SOK 43:30 35
8 Ingvar Johannesson Solna OK 44:23 36
9 Alf Persson OK Österåker 45:12 34
10 Eeva Europe OK Älvsjö-Örby 45:32 54
11 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 46:40 43
11 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 46:40 38
13 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 50:49 29
14 Gunnel Junegard OK Södertörn 51:17 36
15 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 54:19 37
16 Olle Nygren Tullinge SK 56:19 38
17 Sven Jansson Snättringe SK 57:53 33
18 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 62:24 31
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40
- Curt Balck IFK Lidingö SOK ej godk 42
- Leif Gustafsson Storvik IF ej godk