Luffarligan   2018 09 12   BVSOK.s Klubbstuga  Kanaanbadet, Grimsta
Arr: BVSOK, Hans-Eric Åberg.   Banläggare: Anders Berg
169 startande
Plac Bana A - 5,5 km 20 startande Sluttid Född år
1 Casper Gidning Kamrat och IF KIF 34:59 77
2 Morten Frendelius Kamrat o IF KIF 41:36  
3 Galina Ribediuc Hellas Orientering 45:09 89
4 Peter Rosén Alfta-Ösa OK 48:31 64
5 Janne Nilsson Centrum 48:53 62
6 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 50:41 54
7 Oscar Arman Nyköpings OK 51:22 87
8 Jan Lavén Gustavsbergs OK 51:45 63
9 Per Ljung Stockholms OK 52:56 60
10 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 54:29 69
11 Mattias Skeppling OK Södertörn 56:52 68
12 Christian Olsson Frösö IF 59:09 77
13 Christer Hördell Stockholms OK 63:01 56
14 Lennart Hävrén Tullinge SK 66:57 52
15 Per-Erik Jansson IF Thor 69:01 50
16 Stefan Norlin Kubblös 71:55  
17 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 72:43 50
18 Lisa Behrenfeldt Skogsluffarna 113:39  
- Martin Bratt IFK Mora OK ej godk 77
- Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF ej godk 59
Plac Bana B - 4,3 km 20 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 35:01 59
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 39:58 51
3 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 42:08 61
4 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 44:04 53
5 Leif Åkerblom OK Österåker 44:59 54
6 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 46:35 50
7 Tommy Lindberg Haninge SOK 47:53 50
8 Ulf Bråsjö Järla Orientering 48:11 49
9 Bo Davidsson Solna OK 51:18 53
10 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 56:59 52
11 Jan Dahlin Hellas Orientering 57:23 64
12 Claes Andersson OK Södertörn 57:39 65
13 Per Öhlund Gustavsbergs OK 58:30 52
14 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 59:09 51
15 Jan Gottfridsson Norbergs OK 60:31 56
16 Per-Johan Vikfors OK Österåker 62:15 48
17 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 67:39 49
18 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 70:09  
- Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL ej godk 55
- Bo Norbäck Tullinge SK ej godk 46
Plac Bana C - 3,5 km 67 startande Sluttid Född år
1 Anders Kärrström Tullinge SK 34:01 53
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 37:26 44
3 Bengt Kärrström Tullinge SK 37:34 55
4 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 39:21 49
5 Leif Mörkfors Järfälla OK 39:43 62
6 Olle Blomgren OK Södertörn 40:16 51
7 Eddie Bjärrenholt SEB if 40:42  
8 Åke Wansölin Söders-Tyresö 41:01 48
9 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 42:08 44
10 Leif Carlsson Skarpnäcks ol 43:22 12
11 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 44:51 50
12 Göran Larbo Attunda OK 45:04 45
13 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 45:54 53
14 Olle Arman Nyköpings OK 46:50 49
15 Lena Jansson Järla Orientering 47:12 54
16 Willy Ljungdell Täby OK 47:21 47
17 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 48:25 42
18 Anne-Chr Schunnesson Attunda OK 48:36 55
19 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 48:45 56
20 Leif Nordin Turebergs IF 49:03 47
21 Jan Lindgren OK Södertörn 50:22 54
22 Håkan Boije Attunda OK 50:29 44
23 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 50:39 48
24 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50:52 56
25 Ulf Stridh Snättringe SK 50:59 46
26 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 51:13 55
27 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 51:44 42
28 Mats Lundblad Täby OK 52:02 47
29 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 53:06 39
30 Björn Ekblom Skogsluffarna 53:09  
31 Leif Lundquist Enebybergs IF 53:33 39
32 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 54:29 47
33 Bo Winander Järfälla OK 54:33 48
34 Helena Korhonen Haninge SOK 56:13 51
35 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 56:21 44
36 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 56:28 54
37 Kerstin Jensen Klubblös 56:37  
38 Martin Eriksson OK Södertörn 56:50 50
39 Per Södersten Gustavsbergs OK 57:39 45
40 Gunnar Hellström Haninge SOK 57:42 44
41 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 57:43 41
42 Eva Elnerud Sigtuna OK 58:42 56
43 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 59:35 48
44 Hugo Isgren IFK Enskede 59:56 39
45 Ingemar Johnsson OK Södertörn 60:13 44
46 Klas Langels Skarpnäcks OL 60:25 45
47 Jan Larsson Tullinge SK 64:20 43
48 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 65:29 49
49 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 66:25 41
50 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 70:18 49
51 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 70:57 42
52 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 72:42 41
53 Inger Jansson Nynäshamns OK 78:49 45
54 Agnes Bratt BVSOK 86:54  
55 Jan Olof Norén Järla Orientering 87:28 44
56 Tomas Möller OK Södertörn 89:39 44
57 Per Gerijer FMIF 90:26  
58 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 92:46 45
59 Ingvar Oskarsson Klubblös 98:39 49
- Anders Gärderud IFK Lidingö SOK ej godk 46
- Bror Fureskog Alfta Ösa OK ej godk  
- Bo Hedlund IFK Enskede ej godk 41
- Leif Hermundstad Snättringe SK ej godk 40
- Christer Hedin IFK Enskede ej godk 47
- Birgitta Klang Långhundra IF ej godk 45
- Gudrun Elvhage IF Thor ej godk 53
- Gunilla Schönning Järfälla OK ej godk 56
Plac Bana D - 2,4 km 49 startande Sluttid Född år
1 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 25:46 51
2 Rune Carlsson Sundbybergs IK 28:04 36
3 Kjell Holmberg OK Södertörn 31:46 50
4 Göran Johansson Järfälla OK 34:10 46
5 Susanne Holmberg OK Södertörn 34:13 55
6 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 34:17 56
7 Pheabe Thulin Täby ok 34:35  
8 Evert Sandahl Täby OK 36:04 44
9 Stig Lindskog Visborgs OK 38:57 38
10 Norman Thulin Täby OK 39:00 44
11 Tord Jonsson Attunda ok 39:22 61
12 Björn Stolt OK Ravinen 40:44 39
13 Lars Nordin Solna OK 45:18 44
14 Lennart Sjöstål Klubblös 45:24 44
15 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 45:26 39
16 Lars-Erik Lindell Väsby OK 46:08 35
17 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 46:09 60
18 Göran Haglund Haninge SOK 47:26 40
19 Ronny Hedlund OK Södertörn 47:33 43
20 Margaretha Nylund OK Södertörn 48:43 50
21 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 49:17 45
22 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 49:38 44
23 Åke Linderoth Sundbybergs IK 50:01 42
24 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 50:14 29
25 Carl Lang OK Österåker 50:24 36
26 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 50:36 36
27 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 52:52 34
28 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 53:43 34
29 Britt Nordqvist OK Sänkan 54:10 45
30 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 55:48 39
31 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 60:41 36
32 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 60:42 37
33 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 61:12 37
34 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 63:24 55
35 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 64:13 35
36 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 65:18 39
37 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 65:30 32
38 Bertil Rydgren IFK Enskede 66:43 41
39 Sonja Perneby Tullinge SK 66:48 43
40 Berit Lindunger Haninge SOK 68:18 40
41 Mats Halvarez Klubblös 69:04 41
42 Margit Lundström OK Sänkan 71:47 43
43 Kristina Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 78:11 44
44 Aija Sadurskis Centrum OK 92:27 51
- Helena Librand OK Älvsjö-Örby ej godk 69
- Maria Kärrström Tullinge SK ej godk 53
- Torsten Jansson Skogsluffarna ej godk 36
- Gunnel Balck IFK Lidingö SOK ej godk 44
- Ulla-Britt Åleberg Attunda OK ej godk 31
Plac Bana E - 1,3 km 49 startande Sluttid Född år
1 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 29:49 42
2 Bror Wahlberg Haninge SOK 34:01 35
3 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 35:04 40
4 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 37:45 34
5 Alf Persson OK Österåker 41:07 34
6 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 41:21 43
7 Jan Hägerskog Skogsluffarna 45:19  
8 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 45:30 29
9 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 45:32 37
10 Birgitta Westergren Täby OK 51:40 34
11 Lennart Westergren Söders  SOL 52:04 30
12 Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK 55:34 28
- Marianne Bergstrand Skogsluffarnas OK ej godk 35