Luffarligan   2018 09 26   Hanvedens IP, Västerhaninge
Arr: Fredrika Bremer Orienteringsakademi, Maria von Schmalensée, Robert Wallstén
136 startande
Plac Bana A - 5,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 Jere Pajunen IFK Lidingö SOK 41:53 86
2 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 50:53 90
3 Henrik Sjögren Haninge SOK 55:02 74
4 Galina Ribediuc Hellas Orientering 57:17 89
5 Thomas Calleberg Snättringe SK 60:12 64
6 Caroline Pigerre IFK Lidingö SOK 66:05 99
7 Emil Håsteen Rånäs OK 66:09 84
8 Rickard Andersson Tullinge SK 67:15 74
9 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 73:05 69
10 Barbora Pijakova IFK Lidingö SOK 74:04 94
11 Christer Hördell Söders-Tyresö 87:00 56
12 Rune Rådström Snättringe SK 87:20 43
13 Lasse Larsson Snättringe SK 89:44 61
14 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 96:53 51
15 lisa Behrenfeldt Skogsluffarnas OK 145:54 83
- Mats Sandin Haninge SOK ej godk 68
- John Hartley Söders-Tyresö ej godk 76
- Jan Retsloff Hellas Orientering ej godk 56
- Björn Rundström OK Ravinen ej godk 72
Plac Bana B - 4,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 46:09 51
2 Claes Ögren Skarpnäcks OL 54:10 52
3 Tommy Lindberg Haninge SOK 56:03 50
4 Ingemar Gard Söders-Tyresö 57:40 50
5 Per-Erik Jansson IF Thor 59:34 50
6 Per Öhlund Gustavsbergs OK 61:18 52
7 Lars-Åke Wall OK Tisaren 63:06 49
8 Åke Wansölin Söders-Tyresö 67:25 48
9 Claes Andersson OK Södertörn 67:32 65
10 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 73:19 58
11 Leif Mörkfors Järfälla OK 74:02 62
12 Matz Larsson Gustavsbergs OK 75:08 52
13 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 79:11 49
14 Kurt Eriksson Vandrarringen 85:20 50
15 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 90:35 47
16 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 92:58 48
17 Bo Winander Järfälla OK 95:31 48
18 Tommy Wåhlin Västerås SOK 104:08 48
- Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK ej godk  
Plac Bana C - 3,5 km 55 startande Sluttid Född år
1 Per Ljung Stockholms OK 39:41 60
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 43:01 44
3 Alf Lindberg Köping-Kolsva OK 43:39 45
4 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 44:10 46
5 bror fureskog Alfta-Ösa OK 47:02  
6 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 47:16 49
7 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 47:49 50
8 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 50:14 55
9 Bo Davidsson Solna OK 50:23 53
10 Lena Jansson Järla Orientering 50:50 54
11 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 51:23 44
11 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 51:23 50
13 Kjell Holmberg OK Södertörn 52:35 50
14 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 53:47 42
15 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 53:53 56
16 Kurt Andersson Enebybergs IF 55:28 42
17 Willy Ljungdell Täby OK 56:14 47
18 Ulf Bråsjö Järla Orientering 56:28 49
19 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 56:59 44
20 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 57:57 43
21 Ronny Hedlund OK Södertörn 58:28 43
22 Håkan Boije Attunda OK 59:14 44
23 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 59:37 55
24 Åke Lewander Skarpnäcks OL 60:10 45
25 Svante Frid Enebybergs IF 60:38 51
26 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 60:52 48
27 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 61:08 50
28 John Östlund Sundbybergs IK 63:02 45
29 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 64:32 42
30 Börje Pahlén Söders-Tyresö 65:57 42
31 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 66:41 41
32 Ulf Stridh Snättringe SK 66:50 46
33 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 68:20 49
34 Leif Lundquist Enebybergs IF 71:25 39
35 Gunnar Hellström Haninge SOK 71:36 44
36 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 72:06 49
37 Jan Olof Norén Järla Orientering 72:20 44
38 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 72:56 49
39 anders back Klubblös 74:42 85
40 Göran Johansson Snättringe SK 75:27 41
40 Martin Eriksson OK Södertörn 75:27 50
42 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 76:06 42
43 Sven Setterqvist OK Södertörn 77:14 51
44 Helena Korhonen Haninge SOK 80:21 51
45 Jan Larsson Tullinge SK 80:41 43
46 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 81:08 56
47 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 85:42 43
48 Ingvar Oskarsson Klubblös 114:04 49
49 Liselott Retsloff Hellas Orientering 410:29 90
- Göran Larbo Attunda OK ej godk 45
- Göran Larbo Attunda OK ej godk 45
- Lars Mongård Skogsluffarnas OK ej godk 53
- Jan Dahlin Hellas Orientering ej godk 64
- Per Geijer FM IF ej godk 56
- Gudrun Elvhage Klubblös ej godk 53
Plac Bana D - 2,4 km 34 startande Sluttid Född år
1 Jan Bojling Solna OK 42:43 45
2 Elvin Hovmöller Söders-Tyresö 43:49 6
3 Mats Lundblad Täby OK 45:17 47
4 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 45:48 53
5 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 45:49 56
6 Göran Glanshed Haninge SOK 47:05 45
7 Ingrid Graneli Haninge SOK 47:43 51
8 Leif Hermundstad Snättringe SK 47:55 40
9 Kurt Zander Västerås SOK 48:39 38
10 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 49:11 34
11 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 50:03 43
12 Björn Stolt OK Ravinen 50:33 39
13 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 50:52 35
14 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 54:44 34
15 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 56:04 47
16 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 58:18 40
17 Bertil Rydgren IFK Enskede 59:12 41
18 Ulla Karnebäck Attunda OK 59:14 53
19 Carin Runqvist Järfälla OK 59:43 47
20 Tord Jonsson Attunda OK 60:53 61
21 Åke Linderoth Sundbybergs IK 61:44 42
22 Torsten Jansson Skogsluffarna 64:00 36
23 Göran Grimvall Täby OK 68:33 40
24 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 70:12 53
25 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 73:21 45
26 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 76:22 35
27 Siv Frölund Haninge SOK 77:41 41
28 Lars Nordin Solna OK 83:16 44
29 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 113:42 48
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40
- Lennart Sjöstål Klubblös ej godk 44
- Benny Alfordsson Tullinge SK ej godk 40
- Inger Pahlén Söders-Tyresö ej godk 43
- Jan Burell OK Enen ej godk 44
Plac Bana E - 1,7 km 9 startande Sluttid Född år
1 Roland Bolin Snättringe SK 36:00 33
2 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 42:07 60
3 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 51:31 40
4 Gunvor Granath Nynäshamns OK 52:36 39
5 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 55:40 43
6 Gunnel Junegard OK Södertörn 56:39 36
7 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 57:19 44
8 Ingrid Gunnarsson Täby OK 73:20 38
9 Sven Jansson Snättringe SK 81:22 33