Luffarligan   2018 10 10   Visättrahallen, Huddinge
Arrangör: Skogsluffarnas OK   Banläggare: Gustav Richert
220 startande
Plac Bana A - 5,8 km 25 startande Sluttid Född år
1 Göran Thimberg Söders-Tyresö 44:02 75
2 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 45:02 68
3 David Mellin Sundbybergs IK 46:03 94
4 Mattias Håvemöller Söder 46:16  
5 Oscar Arman Nyköpings OK 52:08 87
6 Peter Rosén Alfta-Ösa OK 52:23 64
7 Henrik Sjögren Haninge SOK 54:34 74
8 Jonas Sandström Järla Orientering 55:29 89
8 Mats Sandin Haninge SOK 55:29 68
10 Jonas Halai Kamrat och IF KIF 56:27 80
11 Niklas Wansölin OK Ravinen 58:05 86
12 Emil Håsteen Rånäs OK 59:48 84
13 Oskar Hermansson Centrum OK 62:03 86
14 Jonas Holmgren Västerbergslagens OL 62:05 72
15 Per Ljung Stockholms OK 65:11 60
16 Christian Olsson Frösö IF 65:47 77
17 Jonas Pålsson FMTM 69:09 67
18 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 79:26 50
19 Einar Bodeström KIF 81:08 82
20 Stefan Norlin Klubblös 82:01  
21 Rune Rådström Snättringe SK 84:15 43
22 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 84:18 69
23 Kurt Eriksson Vändrarringen Västerås 84:34  
24 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 95:41 51
- Jonatan Alm Järfälla OK ej utsämplat  
Plac Bana B - 4,7 km 31 startande Sluttid Född år
1 Per Ove Wallén Täby OK 43:33 54
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 43:34 51
3 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 49:59 53
4 Lars Ögren Skarpnäck 52:12  
5 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 52:26 51
5 Ingemar Gard Söders-Tyresö 52:26 50
7 Mikael Sungqvist Tullinge SK 53:35  
8 Rickard Andersson Tullinge SK 53:37 74
9 Christer Hördell Stockholms OK 54:32 56
10 Anders Gezelius OK Ravinen 59:36 55
11 Anders Karlsson Tullinge SK 60:11 52
12 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 60:25 52
13 Claes Andersson OK Södertörn 60:44 65
14 Anders Larsson Skarpnäcks OL 61:03 50
15 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 62:08 54
16 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 63:39 44
17 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 63:47 57
18 Marie Malmborg Söders-Tyresö 63:50 60
19 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 64:24 58
20 Per Öhlund Gustavsbergs OK 65:28 52
21 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 67:48 50
22 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 67:56 53
23 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 70:27 44
24 Tommy Lindberg Haninge SOK 70:44 50
25 Lars Mongård Skoghsluffarna 71:39  
26 Jan Dahlin Hellas Orientering 72:00 64
27 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 73:35 49
28 Hans Sylvan Järfälla OK 85:29 44
29 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 90:07 48
30 Roland Löwgren Spårvägens OK 96:18 38
- Gunnar Ehn Tullinge SK 69:18 47
Plac Bana C - 3,7 km 81 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 32:40 59
2 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 35:11 66
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 36:33 50
4 Jan Gottfridsson Norbergs OK 37:43 56
5 Björn Reger Söders-Tyresö 39:21 59
6 Bengt Kärrström Tullinge SK 40:37 55
7 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 41:53 46
8 Håkan Svensson I 19 IF 43:25 71
9 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 43:41 49
10 Leif Mörkfors Järfälla OK 44:56 62
11 Per-Johan Vikfors OK Österåker 45:12 48
12 Ulf Bråsjö Järla Orientering 46:49 49
13 Sven Hedman Attunda OK 46:57 54
14 Kjell Holmberg OK Södertörn 48:10 50
15 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 48:27 42
16 Olle Arman Nyköpings OK 48:32 49
17 Jan Lindgren OK Södertörn 48:47 54
18 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 48:54 56
19 Göran Larbo Attunda OK 49:07 45
20 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 50:17 50
21 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 50:36 53
22 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 50:52 42
23 Håkan Boije Attunda OK 51:24 44
24 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 51:34 55
25 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 51:49 52
26 Per Åke Eriksson Klubblös 51:50 51
27 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 53:23 56
28 Bo Hedlund IFK Enskede 53:41 41
29 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 54:04 55
30 Kurt Andersson Enebybergs IF 55:06 42
31 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 55:58 52
32 Martin Eriksson OK Södertörn 57:04 50
33 Stefan Hörnström   57:08 58
34 Bo Källström OK Milan 57:13 39
35 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 57:22 48
36 Mats Lundblad Täby OK 57:24 47
37 Åke Wansölin Söders-Tyresö 58:36 48
38 Börje Wahlgren Sundbybergs IK 59:47 48
39 John Östlund Sundbybergs IK 59:51 45
40 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 60:29 51
41 Leif Nordin Turebergs IF 60:31 47
42 Ingrid Graneli Haninge SOK 61:15 51
43 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 62:04 49
44 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 62:28 49
45 Bo Romson Hellas Orientering 62:41 43
46 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 63:55  
47 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 63:57 47
48 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 64:35  
49 Leif Wallenbro Väsby OK 64:50 49
50 Gunnar Hedlund Södertälje-Nykvarn OF 66:59 60
51 Göran Johansson Snättringe SK 67:54 41
52 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 69:28 49
53 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 71:10 42
54 Björn Sveréus Södertälje-Nykvarn OF 71:18 47
55 Sven Åke Svensson Snättringe SK 72:01 12
56 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 74:37 44
57 Leif Hermundstad Snättringe SK 75:14 40
58 Åke Lewander Skarpnäcks OL 76:14 45
59 Eva Elnerud Sigtuna OK 78:59 56
60 Börje Pahlén Söders-Tyresö 80:22 42
61 Göran Kron KSIF 81:05 55
62 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 83:00 42
63 Jan Larsson Tullinge SK 83:01 43
64 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 83:36 40
65 Kerstin Jensen Klubblös 92:05  
66 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 93:31 44
67 Ingemar Johnsson OK Södertörn 94:07 44
68 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 95:03 44
69 Thomas Brergenfelt Järla 104:48  
70 Tommy Svensson Hellas 111:00  
- Einar Jung Klubblös ej godkänd  
- Svante Frid Enebybergs IF ej godkänd 51
- Bo Winander Järfälla OK ej godkänd 48
- Per Geijer FM IF ej godkänd 56
- Lars Olavi Peldan Enebybergs IF ej godkänd 49
- Ronny Hedlund OK Södertörn ej godkänd 43
- Evy Nord Södertälje IF ej godkänd 44
- Tomas Möller OK Södertörn ej godkänd 44
- Maria Ehn Tullinge SK ej godkänd 46
- Jan Olof Norén Järla Orientering ej godkänd 44
- Anders Kärrström Tullinge SK ej utsämplat  
Plac Bana D - 2,5 km 57 startande Sluttid Född år
1 Jan Söderberg IFK Lidingö SOK 29:11 40
2 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 33:59 56
3 Rune Carlsson Sundbybergs IK 36:15 36
4 Christer Andersson ATG 39:21 44
5 Mats Holmgren IFK Enskede 40:41 53
6 Anders Kihlström Tullinge SK 41:11 45
7 Jan Falk Hellas Orientering 42:12 48
8 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 42:16 44
9 Björn Ekblom Skogsluffarna 42:53  
10 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 42:56 50
11 Lars Nord Södertälje IF 43:09 40
12 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 45:08 35
13 Susanne Holmberg OK Södertörn 45:13 55
14 Göran Johansson Järfälla OK 46:48 46
15 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 47:41 34
16 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 50:14 35
17 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 50:39 34
18 Inger Jansson Nynäshamns OK 50:45 45
19 Carl Carlin Söders-Tyresö 50:52 48
20 Lars Dyrhage Järfälla OK 50:53 47
21 Lennart Sjöstål Klubblös 51:34 44
22 Björn Stolt OK Ravinen 51:51 39
23 Anne Lundmark Järfälla OK 52:01 49
24 Gunilla Häggstrand Tumba-Mälarhöjden OK 52:24 42
25 Tommy Erblom OK Södertörn 53:19 57
26 Inger Andersson Söders-Tyresö 56:53 50
27 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 58:25 40
28 Mona Asplund Klubblös 59:25 42
29 Håkan Sjökvistd Söders SOL Tyresö 59:49 93
30 Tord Jonsson Klubblös 60:36 61
31 Bo Winald Hellas Orientering 61:33 36
32 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 61:38 49
33 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 62:45 41
34 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 63:21 33
35 Inger Pahlén Söders-Tyresö 63:35 43
36 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 65:01 42
37 Lars Nordin Solna OK 65:38 44
38 Ulla Karnebäck Attunda OK 69:06 53
39 Berit Lindunger Haninge SOK 70:21 40
40 Benny Alfordsson Tullinge SK 72:15 40
41 Anki Landarv Klubblös 76:31 66
42 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 78:20 39
43 Britt Eriksson Hammarby IF OF 78:21 39
44 Margaretha Nylund OK Södertörn 78:56 50
45 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 80:21 32
46 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 81:05 48
47 Jan Brundell Solna OK 82:25 40
48 Bo Eklind Klubblös 82:39 47
49 Mats Halvarez Klubblös 82:51 41
50 Yvonne Branting Skarpnäcks OL 84:54 47
- Kenneth Berglund Hellas Orientering ej godkänd 43
- Anders Lövqvist Snättringe SK ej godkänd  
- Gudrun Elvhage IF Thor ej godkänd 53
- Torsten Lundborg Hammarby IF OF ej godkänd 35
- Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK ej godkänd 34
- Kristina Hermanson Bromma-Vällingby SOK ej godkänd 43
- Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej utsämplat  
Plac Bana E - 1,7 km 26 startande Sluttid Född år
1 Alf Persson OK Österåker 32:31 34
2 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 33:05 37
3 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 34:45 43
4 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 37:15 38
5 Sverker Tirén Hellas Orientering 37:56 45
6 Roland Bolin Snättringe SK 38:17 33
7 Gunvor Granath Nynäshamns OK 40:31 39
8 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 41:34 36
9 Thorsten Höglund Turebergs IF 43:33 37
10 Anna Persson Tullinge SK 44:16 48
11 Karl-Erik Mogren Snättringe SK 44:30 31
12 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 46:55 43
13 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 47:54 40
14 Bror Wahlberg Haninge SOK 50:42 35
15 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 51:30 29
16 Ulla Ekblom Skogsluffarna 54:02  
17 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 56:38 55
18 Ingrid Gunnarsson Täby OK 57:20 38
19 Rune Thuren Vallentuna-Össeby OL 66:26 40
20 Errol Wicksell Hellas Orientering 70:56 39
21 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 75:43 31
22 Sonja Perneby Tullinge SK 353:46 43
- Sven Jansson Snättringe SK ej godkänd 33
- Staffan Melinder Tullinge SK ej godkänd 40
- Kerstin Pettersson Tullinge SK ej godkänd 43
- Sven Olov Johansson Söders Tyresö ej utsämplat