Luffarligan  2018 10 24   HSOK klubbstuga, Rudan, Handen
Arrangör: Haninge SOK   Banläggare: Tommy Lindberg
231 startande
Plac Bana A - 5,5 km 20 startande Sluttid Född år
1 Mattias Hovmöller SödersTyresö 42:44 72
2 Henrik Sjögren Haninge SOK 49:54 74
3 Galina Ribediuc Hellas Orientering 52:27 89
4 Emil Håsteen Rånäs OK 52:44 84
5 Henrik Bladh Tullinge SK 54:52 74
6 Niklas Wansölin OK Ravinen 55:43 86
7 Jonas Pålsson FMTM 61:07 67
8 Jonas Lundblad Tullinge SK 61:31 84
9 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 68:45 85
10 Christer Hördell Stockholms OK 72:01 56
11 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 79:11 50
12 Rune Rådström Snättringe SK 97:22 43
13 Anders Holmqvist Snättringe SK 98:12 66
- Claes Andersson OK Södertörn ej godk 65
- Christian Olsson Frösö IF ej godk 77
- Per Ljung Centrum OK ej godk 60
-  Henrik Elming I19 IF ej godk 60
- Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK ej godk 69
- Jan Retsloff Hellas Orientering ej godk 56
- Kurt Eriksson Vandrarringen ej godk 50
Plac Bana B - 4,4 km 40 startande Sluttid Född år
1 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 45:34 55
2 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 47:26 51
3 Claes Ögren Skarpnäcks OL 47:35 52
4 Marie Malmborg Söders-Tyresö 48:25 60
5 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 49:22 56
6 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 50:01 50
7 Lennart Hävrén Tullinge SK 51:25 52
8 Lars Grankvist Täby 53:51 49
9 Bengt Kärrström Tullinge SK 53:54 55
10 Bo Davidsson Solna OK 54:40 53
10 Per-Johan Vikfors OK Österåker 54:40 48
12 Jan Lindgren OK Södertörn 55:32 54
13 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 58:11 64
14 Anders Karlsson Tullinge SK 59:19 52
15 Per Öhlund Gustavsbergs OK 60:19 52
16 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 60:30 44
17 Ulf Bråsjö Järla Orientering 60:56 49
18 Per-Erik Jansson IF Thor 61:03 50
19 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 62:22 58
20 Anders Larsson Skarpnäcks OL 64:38 50
21 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 66:09 59
22 Lars-Åke Aspelin Klubblös 66:31 58
23 Björn Salomonsson Snättringe 66:47 61
24 Jan Dahlin Hellas Orientering 67:45 64
25 Bo Norbäck Tullinge SK 69:19 46
26 Leif Åkerblom OK Österåker 70:39 54
27 Matz Larsson Gustavsbergs OK 71:59 52
28 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 75:46 49
29 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 77:08 47
30 Eva Elnerud Sigtuna OK 81:20 56
31 Ronny Hedlund OK Södertörn 82:58 43
32 Göran Kron KSIF 84:26 55
33 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 101:18 49
34 Roland Löwgren Spårvägens OK 104:13 38
35 Hans Sylvan Järfälla OK 108:22 44
36 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 115:28 48
- Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 56
- Åke Wansölin Söders-Tyresö ej godk 48
- Claes Andersson Snättringe SK ej godk 47
- Svante Frid Enebybergs IF ej godk 51
Plac Bana C - 3,4 km 91 startande Sluttid Född år
1 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 36:31 46
2 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 37:47 49
3 Lars Öhrman Stockholms OK 40:33 60
4 Bengt Eriksson Väsby OK 41:05 42
5 Lars Rönnols Täby OK 42:19 57
6 Leif Mörkfors Järfälla OK 42:31 62
7 Kjell Holmberg OK Södertörn 43:40 50
8 Bo Hedlund IFK Enskede 44:11 41
9 Ingemar Gard Söders-Tyresö 44:36 50
10 Rune Carlsson Sundbybergs IK 45:06 36
11 Sven Hedman Attunda OK 45:44 54
12 Anton Mörkfors Järfälla OK 45:53 4
13 Göran Larbo Attunda OK 46:06 45
14 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 46:16 42
15 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 46:31 53
16 Bror Furuskog Alta-Ösa OK 46:35 46
17 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 46:39 44
18 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 46:48 50
19 Jan Söderberg IFK Lidingö SOK 47:43 40
19 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 47:43 50
21 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 48:12 53
22 Olle Arman Nyköpings OK 48:17 49
23 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 48:22 47
24 Henrik Nyström Attunda OK 48:36 48
25 Christer Hedin IFK Enskede 48:37 47
26 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 48:53 42
27 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 49:41 50
28 Petra Hellberg OK Södertörn 49:42 73
29 Urban Boström Solna OK 49:59 49
30 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 51:10 55
31 John Östlund Sundbybergs IK 51:47 45
32 Anne Lundmark Järfälla OK 51:55 49
33 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 54:06 48
34 Börje Pahlén Söders-Tyresö 54:16 42
35 Ulla Gummeson Väsby OK 54:17 50
36 Leif Nordin Turebergs IF 54:23 47
37 Bengt Mattiasson Södertälje-Nykvarn OF 54:41 43
38 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 55:18 44
39 Helena Korhonen Haninge SOK 56:13 51
40 Bengt Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 56:26 47
41 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 56:39 44
42 Leif Wallenbro Väsby OK 57:49 49
43 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 58:08 49
44 Willy Ljungdell Täby OK 58:25 47
45 Gunilla Öqvist Fredrikshofs IF 58:41 72
46 Christer Andersson ATG 59:23 44
47 Bengt Andersson Söders-Tyresö 59:24 45
48 Ingemar Johnsson OK Södertörn 60:17 44
49 Leif Lundquist Enebybergs IF 60:30 39
50 Anders Sohlberg OK Södertörn 60:38 52
51 Dejan Ilic Paracin Ok 60:43 71
52 Kerstin Jensen Klubblös 61:41 54
53 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 62:14 43
54 Lars Englund Järla Orientering 62:40 43
55 Bo Winander Järfälla OK 62:46 48
56 Mats Holmgren IFK Enskede 63:43 53
57 Liselott Retsloff Hellas Orientering 64:02 57
58 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 64:27 49
59 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 65:44 46
60 Jörgen Holmström OK Milan 66:24 47
61 Lars Nord Södertälje IF 66:35 40
62 Carin Runqvist Järfälla OK 67:10 47
63 Bo Källström OK Milan 67:34 39
64 Göran Johansson Snättringe SK 68:25 41
65 Tommy Svensson Hellas Orientering 68:33 43
66 Mats Lundblad Täby OK 69:32 47
67 Ingrid Graneli Haninge SOK 69:42 51
68 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 71:50 49
69 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 72:45 40
70 Johan Sandwall Skarpnäcks OL 72:48 44
71 Svenåke Svensson Snättringe SK 73:46 48
72 Inga Holmström OK Milan 75:04 51
73 Stefan Pettersson Klubblös 75:12 54
74 Per Geijer FM IF 76:17 56
75 Jan Olof Norén Järla Orientering 77:03 44
76 Sixten Westerlund Södertälje IF 78:15 36
77 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 78:46 41
78 Lars Nordin Solna OK 79:11 44
79 Åke Lewander Skarpnäcks OL 79:29 45
80 Tomas Möller OK Södertörn 80:55 44
81 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 83:11 41
82 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 85:24 32
83 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 93:56 47
84 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 93:59 52
85 Ingvar Oskarsson Klubblös 117:05 49
- Jan Gottfridsson Norbergs OK ej godk 56
- Hugo Isgren IFK Enskede ej godk 39
- Per Södersten Gustavsbergs OK ej godk 45
- Anki Landarv Klubblös ej godk 66
- Ann Sjöberg Enebybergs IF ej godk 38
- Anders Kihlström Klubblös ej godk 45
Plac Bana D - 2,1 km 66 startande Sluttid Född år
1 Anne-Chr Schunnesson Attunda OK 23:38 55
2 Jan Bojling Solna OK 26:02 45
3 Inger Andersson Söders-Tyresö 29:14 50
4 Jan Larsson Tullinge SK 29:24 43
5 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 29:41 56
6 Susanne Holmberg OK Södertörn 30:43 55
7 Gösta Guteland Snättringe SK 31:19 38
8 Dagny Tirén OK Ravinen 31:32 46
9 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 32:20 39
10 Lars Cedérus Snättringe SK 33:05 39
11 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 33:34 44
12 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 34:29 43
13 Bertil Rydgren IFK Enskede 34:32 41
14 Tord Jonsson Klubblös 35:28 61
15 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 36:18 34
16 Barbro Cedérus Snättringe SK 36:20 42
17 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 36:37 42
18 Bengt Johansson Sundbybergs IK 36:51 47
19 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 37:02 34
20 Kjell Jansson Väsby OK 37:11 43
21 Erland Ljungström Gustavsbergs OK 37:14 36
22 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 37:49 47
23 Lennart Frisk Gustavsbergs OK 38:04 45
24 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 38:07 35
25 Lars Dyrhage Järfälla OK 38:17 47
26 UC Lybert Eriksson Väsby OK 38:18 43
27 Inger Pahlén Söders-Tyresö 38:54 43
27 Viveka Backman Tullinge SK 38:54 50
29 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 38:58 44
30 Sven Olov Johansson Söders-Tyresö 39:05 43
31 Lennart Sjöstål Klubblös 39:07 44
32 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 39:43 43
33 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 39:58 42
33 Margaretha Nylund OK Södertörn 39:58 50
33 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 39:58 39
36 Karl-Erik Mogren Snättringe SK 41:16 31
37 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 41:32 48
38 Torsten Jansson Skogsluffarna 41:40 36
39 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 42:04 45
40 Ulla Karnebäck Attunda OK 42:30 53
41 Bo Winald Hellas Orientering 42:35 36
42 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 43:26 36
43 Hans Svensson Skogsluffarnas OK 43:35 48
44 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 43:37 53
45 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 44:10 44
46 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 44:22 60
47 Kerstin Zäll Tullinge SK 44:42 44
48 Mona Asplund Klubblös 44:47 42
49 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 45:25 55
50 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 46:23 39
51 Britt Eriksson Hammarby IF OF 46:27 39
52 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 46:57 39
53 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 47:07 33
54 Viviann Andersson Snättringe SK 47:35 47
55 Gunnel Junegard OK Södertörn 47:43 36
56 Carl Lang OK Österåker 51:51 36
57 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 54:12 40
58 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 54:22 29
59 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 54:28 43
60 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 55:31 38
61 Mats Halvarez Klubblös 56:45 41
62 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 56:50 44
63 Roland Bolin Snättringe SK 62:31 33
64 Margit Lundström OK Sänkan 76:31 43
65 Yngve Hedberg Snättringe SK 97:49 28
- Ulla-Britt Åleberg Attunda OK ej godk 31
Plac Bana E - 1,5 km 14 startande Sluttid Född år
1 Hans Eriksson Hellas Orientering 28:55 44
2 Birgitta Olsson Tullinge SK 29:14 45
3 Errol Wicksell Hellas Orientering 31:49 39
4 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 32:23 44
5 Anna Persson Tullinge SK 32:58 48
6 Mona Forslund IFK Enskede 33:29 42
7 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 33:46 42
8 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 37:51 29
9 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 39:19 36
9 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 39:19 37
11 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 39:52 34
12 Tage Eriksson Bromma Vällingby OK 42:38 28
13 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 52:49 40
- Gunvor Granath Nynäshamns OK ej godk 39