Luffarligan   2018 11 07   Farstaborgs IP  Gustavsberg
Arrangör: Gustavsbergs OK   Banläggare: Magnus Haraldsson
209 startande
Plac Bana A - 5,4 km 16 startande Sluttid Född år
1 Love Berzell OK Ravinen 39:50 92
2 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 47:15 68
3 Oscar Arman Nyköpings OK 48:04 87
4 Robert Johansson Täby OK 49:26 79
5 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 51:20 72
6 Mats Sandin Haninge SOK 55:28 68
7 Magnus Burling Fredrikshofs IF Skid & OK 57:56 71
8 Galina Ribediuc Hellas Orientering 58:42 89
9 Christian Olsson Frösö IF 59:27 77
10 Johan Lindqvist Täby OK 64:53 73
11 Hans-Christian Höie Skogsluffarnas OK 72:15 69
12 Kurt Eriksson Vandrarringen 91:22 50
13 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 98:42 50
- Linda Lönneberg Täby OK ej godk 75
- Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby ej godk 56
- Christer Hördell Stockholms OK ej godk 56
Plac Bana B - 4,4 km 42 startande Sluttid Född år
1 Janne Nilsson Centrum OK 47:21 62
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 47:57 51
3 Björn Reger Söders-Tyresö 50:22 59
4 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 52:40 61
5 Leif Åkerblom OK Österåker 52:53 54
6 Per-Johan Vikfors OK Österåker 56:04 48
7 Bengt Kärrström Tullinge SK 56:39 55
8 Claes Ögren Skarpnäcks OL 56:45 52
9 Bo Davidsson Solna OK 57:02 53
10 Tommy Lindberg Haninge SOK 57:13 50
11 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 59:15 47
12 Claes Andersson OK Södertörn 59:54 65
13 Olle Blomgren OK Södertörn 60:34 51
14 Jan Lindgren OK Södertörn 60:36 54
15 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 61:03 52
16 Leif Mörkfors Järfälla OK 61:04 62
17 Rune Rådström Snättringe SK 64:36 43
18 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 65:42 56
19 Svante Frid Enebybergs IF 66:54 51
20 Eva Elnerud Sigtuna OK 67:36 56
21 Bo Norbäck Tullinge SK 67:56 46
22 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 68:00 59
23 Claes Andersson Snättringe SK 69:05 47
24 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 69:35 58
25 Reijo Korhonen Haninge SOK 69:58 53
26 Christian Elvhage IF Thor 70:07 50
27 Per-Erik Jansson IF Thor 70:46 50
28 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 71:45 53
29 Lars-Åke Aspelin Klubblös 73:55 58
30 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 74:12 44
31 Ulf Bråsjö Järla Orientering 79:34 49
32 Roland Löwgren Spårvägens OK 80:34 38
33 Åke Lewander Skarpnäcks OL 82:52 45
34 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 90:19 48
35 Hans Sylvan Järfälla OK 94:00 44
36 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 168:51 49
- Clas-Göran Herrgård Täby OK ej godk 50
- Bo Winander Järfälla OK ej godk 48
- Lennart Hävrén Tullinge SK ej godk 52
- Marie Malmborg Söders-Tyresö ej godk 60
- Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK ej godk 64
- Anders Gezelius OK Ravinen ej godk 55
Plac Bana C - 3,4 km 83 startande Sluttid Född år
1 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 39:35 66
2 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 41:18 50
3 Ingemar Gard Söders-Tyresö 42:06 50
4 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 43:07 46
5 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 43:32 44
6 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 44:42 49
7 Bror Furuskog Alta-Ösa OK 46:01 46
8 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 46:11 55
9 Lars Rönnols Täby OK 46:13 57
10 Ingvar Svensson Bjursås OK 46:34 46
11 Eddie Bjärenholt Rånäs OK 47:51  
12 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 48:31 43
13 Sören Andersson Centrum OK 48:33 59
14 Kjell Holmberg OK Södertörn 48:43 50
15 Göran Larbo Attunda OK 49:58 45
16 Sven Hedman Attunda OK 51:10 54
17 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 51:56 42
18 Bo Hedlund IFK Enskede 53:37 41
19 Helena Korhonen Haninge SOK 53:54 51
20 Lena Jansson Järla Orientering 54:08 54
21 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 54:10 42
22 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 55:03 51
23 Åke Wansölin Söders-Tyresö 55:34 48
24 Mats Lundblad Täby OK 55:54 47
25 Göran Frisk Attunda OK 56:09 48
26 Kurt Andersson Enebybergs IF 56:42 42
27 Ulla Gummeson Väsby OK 57:40 50
28 Leif Wallenbro Väsby OK 58:02 49
29 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 58:14 50
30 Jan Falk Hellas Orientering 59:41 48
31 Ronny Hedlund OK Södertörn 59:49 43
32 Anne Lundmark Järfälla OK 60:32 49
33 Bo Romson Hellas Orientering 60:42 43
34 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 60:48 46
35 Anders Kihlström Tullinge SK 60:58 45
36 Olle Arman Nyköpings OK 61:36  
37 Roger Larsson Snättringe SK 62:22 57
38 Leif Lundquist Enebybergs IF 62:41 39
39 Leif Nordin Turebergs IF 62:47 47
39 Tomas Pettersson Haninge SOK 62:47 52
41 Per Södersten Gustavsbergs OK 63:06 45
42 John Östlund Sundbybergs IK 63:57 45
43 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 64:12 42
44 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 65:48 44
45 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 66:29 50
46 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 66:37 48
47 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 67:20 41
48 Jan Larsson Tullinge SK 67:25 43
49 Sven Setterqvist OK Södertörn 67:53 51
50 Carin Runqvist Järfälla OK 68:12 47
51 Ingrid Graneli Haninge SOK 68:26 51
52 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 69:40 70
53 Bo Källström OK Milan 72:24 39
54 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 74:49 49
55 Börje Pahlén Söders-Tyresö 74:59 42
56 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 75:19 43
57 Leif Hermundstad Snättringe SK 76:25 40
58 Erland Ljungström Gustavsbergs OK 77:36 36
59 Tommy Svensson Hellas Orientering 77:58 43
60 Kurt Kisslig Waxholms OK 78:42 41
61 Ann Sjöberg Enebybergs IF 79:27 38
62 Hugo Isgren IFK Enskede 79:51 39
63 Ingemar Johnsson OK Södertörn 80:27 44
64 Kurt Zander Västerås SOK 83:38 38
65 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 83:45 44
66 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 84:25 38
67 Britt Nordqvist OK Sänkan 85:00 45
68 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 85:33 44
69 Gunnar Hellström Haninge SOK 86:43 44
70 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 87:26 42
71 Bo Winald Hellas Orientering 87:37 36
72 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 90:03 39
73 Andris Rozenbachs TK IF 91:14 51
74 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 94:42 53
75 Hans Carlsson Hellas Orientering 101:07 47
76 Tomas Möller OK Södertörn 104:03 44
77 Ingvar Oskarsson Klubblös 107:13 49
- Christer Hedin IFK Enskede ej godk 47
- Bertil Rydgren IFK Enskede ej godk 41
- Göran Johansson Snättringe SK ej godk 41
- Bengt Andersson Söders-Tyresö ej godk 45
- Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö ej godk 47
- Kerstin Jensen Klubblös ej godk 54
Plac Bana D - 2,7 km 47 startande Sluttid Född år
1 Per Ljung Centrum OK 33:54 60
2 Gudrun Elvhage IF Thor 47:02 53
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 49:49 56
4 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 50:49 42
5 Jan Bojling Solna OK 51:14 45
6 Inger Andersson Söders-Tyresö 52:06 50
7 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 54:09 41
8 Maria Kärrström Tullinge SK 55:15 53
9 Göran Glanshed Haninge SOK 59:15 45
10 Kenneth Berglund Hellas Orientering 59:20 43
11 Anki Holmberg Järla Orientering 60:48 47
12 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 61:30 34
13 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 61:38 43
14 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 61:55 51
15 Lennart Sjöstål Klubblös 63:03 44
16 Carl Carlin Söders-Tyresö 63:28 48
17 Mona Asplund Klubblös 65:07 42
18 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 65:51 35
19 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 66:40 44
20 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 67:36 34
21 Ulla Karnebäck Attunda OK 69:40 53
22 Torsten Jansson Skogsluffarna 71:13 36
23 Göran Haglund Haninge SOK 73:27 40
24 Margaretha Nylund OK Södertörn 74:10 50
25 Tord Jonsson Klubblös 74:30 61
26 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 74:31 49
27 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 75:11 46
28 Kristina Hermanson Bromma-Vällingby SOK 78:36 43
29 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 79:37 32
30 Benny Alfordsson Tullinge SK 79:47 40
31 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 80:00 44
32 Jan Brundell Solna OK 80:11 40
33 Åke Linderoth Sundbybergs IK 85:53 42
34 Viviann Andersson Snättringe SK 93:15 47
35 Lars Nordin Solna OK 97:39 44
36 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 105:05 55
37 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 109:50 41
38 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 118:34 48
- Susanne Holmberg OK Södertörn ej godk 55
- Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godk 39
- Gunnar Bramsten Sundbybergs IK ej godk 40
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 60
- Torsten Lundborg Hammarby IF OF ej godk 35
- Bertil Ljungemyr IFK Lidingö ej godk 36
- Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF ej godk 43
- Inger Pahlén Söders-Tyresö ej godk 43
- Björn Stolt OK Ravinen ej godk 39
Plac Bana E - 1,9 km 21 startande Sluttid Född år
3 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 45:23 34
4 Berit Lindunger Haninge SOK 48:28 40
5 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 50:34 36
6 Gunnel Junegard OK Södertörn 55:02 36
7 Hans Eriksson Hellas Orientering 55:45 44
8 Thorsten Höglund Turebergs IF 56:48 37
9 Errol Wicksell Hellas Orientering 58:32 39
10 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 62:59 40
11 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 69:18 38
12 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 79:40 29
13 Ingrid Gunnarsson Täby OK 91:21 38
- Bror Wahlberg Haninge SOK ej godk 35
- Thomas Löfgren Klubblös ej godk 56
- Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK ej godk 44
- Ulla-Britt Åleberg Attunda OK ej godk 31
- Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK ej godk 52
- Eva-Lena Svanström Täby OK ej godk 43
- Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby ej godk 39
- Erkki Vesa Söders-Tyresö ej godk 48