Luffarligan   2018 11 21   Rudan   Haninge
Arrangör: Fredrika Bremer Gymnasiet   Banläggare: Robban Wallsten
217 startande
Plac Bana A -  5,0 km 19 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 41:15 73
2 Galina Ribediuc Hellas Orientering 48:14 89
3 P-O Ivarsson Haninge SOK 49:35 51
4 Louise Beech OK Södertörn 49:55 91
5 Niklas Wansölin OK Ravinen 51:18 86
6 Johan Lindqvist Täby OK 52:36 73
7 Rickard Andersson Tullinge SK 54:16 74
8 Christian Olsson Frösö IF 55:27 77
9 Christer Hördell Stockholms OK 56:25 56
10 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 56:37 61
11 Emil Håsteen Rånäs OK 57:00 84
12 Peter Rosén Alfta-Ösa OK 57:40 64
13 Henrik Bladh Tullinge SK 62:38 74
14 Jan Retsloff Hellas Orientering 70:05 56
15 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 71:24 50
16 Anders Holmqvist Snättringe SK 77:22 66
17 Jonas Pålsson FMTM 82:55 67
18 Kurt Eriksson Vandrarringen 85:54 50
- Claes Andersson OK Södertörn ej godk 65
Plac Bana B -  4,5  km 33 startande Sluttid Född år
1 Johan Forsstedt Söders-Tyresö 41:25 82
2 Tommy Holmér Väsby OK 49:35 59
3 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 50:31 53
4 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 51:16 59
5 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 54:38 56
6 Leif Åkerblom OK Österåker 55:54 54
7 Bengt Kärrström Tullinge SK 57:15 55
8 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 58:00 54
9 Claes Ögren Skarpnäcks OL 58:14 52
10 Ingvar Svensson Bjursås OK 59:21 46
11 Anders Karlsson Tullinge SK 59:53 52
12 Tommy Lindberg Haninge SOK 60:15 50
13 Per Öhlund Gustavsbergs OK 61:32 52
14 Anders Larsson Skarpnäcks OL 63:19 50
15 Matz Larsson Gustavsbergs OK 63:57 52
16 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 67:10 52
17 Bo Norbäck Tullinge SK 67:36 46
18 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 68:12 44
19 Per-Johan Vikfors OK Österåker 70:03 48
20 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 72:46 46
21 Per-Erik Jansson IF Thor 74:05 50
22 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 74:09 60
23 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 78:21 53
24 Eva Elnerud Sigtuna OK 78:41 56
25 Magnus Hagfjärd Söders-Tyresö 79:27 73
26 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 80:49  
27 Lars-Åke Aspelin Klubblös 86:30 58
28 Roland Löwgren Spårvägens OK 98:28 38
29 Tommy Wåhlin Västerås SOK 104:45 48
30 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 105:19 48
31 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 124:09 37
- Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK ej godk 49
- Claes Andersson Snättringe SK ej godk 47
Plac Bana C - 3,9  km 80 startande Sluttid Född år
1 Per Ljung Stockholms OK 43:59 60
2 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 46:29 66
3 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 48:42 46
4 Jan Lindgren OK Södertörn 49:54 54
5 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 50:17 44
6 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 52:55 53
7 Bengt Eriksson Väsby OK 53:18 42
8 Clas-Göran Herrgård Täby OK 55:28 50
9 Leif Mörkfors Järfälla OK 55:33 62
10 Sven Setterqvist OK Södertörn 56:10 51
11 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 56:27 44
12 Kjell Holmberg OK Södertörn 56:30 50
13 Anders Gezelius OK Ravinen 56:42 55
14 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 56:59 53
15 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 57:46 64
16 Bo Hedlund IFK Enskede 58:14 41
17 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 58:38 50
18 Bror Furuskog Alta-Ösa OK 59:17 46
19 Håkan Boije Attunda OK 60:08 44
20 Sven Hedman Attunda OK 60:45 54
21 Gösta Guteland Snättringe SK 60:47 38
22 Åke Wansölin Söders-Tyresö 61:07 48
23 Anders Sohlberg OK Södertörn 61:12 52
24 Lars Rönnols Täby OK 61:48 57
25 Sune Sisell OK Södertörn 62:07 51
26 Lennart Hävrén Tullinge SK 62:58 52
27 Leif Wallenbro Väsby OK 63:22 49
28 Ulf Stridh Snättringe SK 63:48 46
29 Göran Kron KSIF 64:02 55
30 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 64:19 42
31 Torbjörn Bergman Snättringe SK 64:35 55
32 Martin Eriksson OK Södertörn 64:44 50
33 Christer Hedin IFK Enskede 65:04 47
34 Kurt Andersson Enebybergs IF 65:07 42
35 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 65:53 56
36 Ingrid Graneli Haninge SOK 69:16 51
37 Jan Larsson Tullinge SK 69:40 43
38 Börje Pahlén Söders-Tyresö 70:43 42
39 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 71:53 42
40 Bo Källström OK Milan 72:04 39
41 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 72:59 47
42 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 73:16 48
43 Göran Frisk Attunda OK 74:12 48
44 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 74:17 41
44 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 74:17 49
46 Tomas Pettersson Haninge SOK 74:30 52
47 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 74:49 49
48 Olle Arman Nyköpings OK 75:11 49
49 Svante Frid Enebybergs IF 75:38 51
50 Ronny Hedlund OK Södertörn 76:00 43
51 Leif Nordin Turebergs IF 76:15 47
52 Mats Lundblad Täby OK 77:46 47
53 Per Södersten Gustavsbergs OK 77:48 45
54 Henrik Nyström Attunda OK 77:56 48
55 Birgitta Klang Långhundra IF 77:57 45
56 Anne Lundmark Järfälla OK 78:06 49
57 Gunnar Hellström Haninge SOK 78:18 44
58 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 79:29 49
59 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 80:20 41
60 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 83:20 49
61 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 83:39 39
62 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 84:14 56
63 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 84:18 42
64 Ulla Gummeson Väsby OK 87:02 50
65 Lars Cedérus Snättringe SK 88:13 39
66 Stefan Pettersson Klubblös 88:52 54
67 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 89:03 44
68 Tommy Svensson Hellas Orientering 97:28 43
69 Lars Dyrhage Järfälla OK 98:52 47
70 Gunilla Öqvist Fredrikshof IF SOK 100:41  
71 Per Geijer FM IF 118:45 56
- Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF ej godk 38
- Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF ej godk 47
- Tomas Möller OK Södertörn ej godk 44
- Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 43
- Leif Lundquist Enebybergs IF ej godk 39
- Marita Samuelsson Sundbybergs IK ej godk 54
- Göran Johansson Snättringe SK ej godk 41
- Åke Lewander Skarpnäcks OL ej godk 45
- Svenåke Svensson Snättringe SK ej godk 48
Plac Bana D - 2,8  km 68 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson OK Loch ness 25:43 59
2 Rune Rådström Snättringe SK 29:04 43
3 Rune Carlsson Sundbybergs IK 29:10 36
4 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 31:25 56
5 Christer Andersson ATG 31:58 44
6 Phedbe Thulin Täby OK 32:20 61
7 Stig Lindskog Visborgs OK 32:45 38
8 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 33:33 47
9 Inger Andersson Söders-Tyresö 34:25 50
9 Mats Holmgren IFK Enskede 34:25 53
11 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 34:35 44
12 Bo Romson Hellas Orientering 34:38 43
13 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 36:14 46
14 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 37:02 35
15 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 37:53 41
16 Ann Sjöberg Enebybergs IF 38:20 38
17 Norman Thulin Täby OK 38:32 44
18 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 39:28 42
19 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 39:31 39
20 Leif Hermundstad Snättringe SK 40:04 40
21 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 40:12 34
22 Göran Haglund Haninge SOK 40:47 40
23 Carin Runqvist Järfälla OK 41:04 47
24 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 41:11 41
25 Carl Carlin Söders-Tyresö 41:29 48
26 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 41:51 44
27 Kenneth Berglund Hellas Orientering 42:34 43
28 Tord Jonsson Attunda OK 42:42 61
29 Jan Brundell Solna OK 43:26 40
30 Inger Pahlén Söders-Tyresö 43:34 43
31 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 43:59 52
32 Kristina Wåhlin Västerås SOK 44:31 52
33 Sven-Erik Widin OK Österåker 44:32 40
34 Bertil Rydgren IFK Enskede 45:22 41
35 Göran Glanshed Haninge SOK 45:54 45
36 Björn Eklom Skogsluffarna OK 46:22 38
37 Liselott Retsloff Hellas Orientering 47:22 90
38 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 48:12 48
39 Erland Ljungström Gustavsbergs OK 48:23 36
40 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 48:33 40
41 Göran Grimvall Täby OK 48:37 40
42 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 48:38 44
43 Berit Lindunger Haninge SOK 49:27 40
44 Björn Stolt OK Ravinen 49:52 39
45 Sixten Westerlund Södertälje IF 50:13 36
46 Torsten Jansson Skogsluffarna 50:28 36
47 Sven Olov Johansson Söders-Tyresö 50:46 43
48 Carl Lang OK Österåker 50:51 36
49 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 50:53 49
50 UC Lybert Eriksson Väsby OK 51:42 43
51 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 53:40 44
52 Lars Nordin Solna OK 54:58 44
53 Anki Landarv Klubblös 55:04 66
54 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 55:19 55
55 Bo Winald Hellas Orientering 59:15 36
56 Kurt Zander Västerås SOK 60:09 38
57 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 60:28 36
58 Lars Persson Väsby OK 61:18 35
59 Klas Langels Skarpnäcks OL 69:20 45
60 Benny Alfordsson Tullinge SK 69:34 40
61 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 76:21 45
62 Aija Sadurskis Centrum OK 78:25 51
63 Lennart Sjöstål Klubblös 80:58 44
64 Margit Lundström OK Sänkan 92:50 43
- Oliver Hermundstad Snättringe SK ej godk 2
- Dagny Tirén OK Ravinen ej godk 46
- Viviann Andersson Snättringe SK ej godk 47
- Torsten Lundborg Hammarby IF OF ej godk 35
Plac Bana E - 1,8  km 17 startande Sluttid Född år
1 Hans Eriksson Hellas Orientering 46:13 44
2 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 50:55 38
3 Emma Sreman Klubblös 58:45 85
4 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 59:17 44
5 Alf Persson OK Österåker 61:47 34
6 Gunvor Granath Nynäshamns OK 62:07 39
7 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 69:44 38
8 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 69:55 29
9 Gunnel Junegard OK Södertörn 70:23 36
10 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 71:08 31
11 Errol Wicksell Hellas Orientering 71:44 39
12 Bror Wahlberg Haninge SOK 78:00 35
13 Ingrid Gunnarsson Täby OK 86:08 38
14 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 86:32 43
15 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 93:56 44
  Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40
- Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej godk 42