Luffarligan   2018-12-05   Ursviks Motionsgård   Sundbyberg
Arrangör: Sundbybergs IK  Banläggare: Gunnar Bramsten
200 startande
Plac Bana A - 5,3 km 16 startande Sluttid Född år
1 Galina Ribediuc Hellas Orientering 31:36 89
2 Torbjörn Thorsen Skogsluffarnas OK 34:50  
3 Johanna Sanderi IFK Lidingö SOK 36:42 85
4 Janne Nilsson Centrum OK 36:56 62
5 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 38:21 53
6 Per Ljung Centrum OK 39:50 60
7 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 43:27 61
8 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 46:43 59
9 Claes Andersson OK Södertörn 47:58 65
10 Lennart Hävren Tullinge SK 50:35  
11 Christer Hördell Stockholms OK 54:14 56
12 Lars Boudrie Väsby OK 57:59 53
13 Kurt Eriksson Vandrarringen 60:08 50
14 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 61:27 50
- Per Ove Wallén Täby OK ej godk 54
- Torbjörn Gillsparr OK Österåker ej godk 76
Plac Bana B - 4,2 km 32 startande Sluttid Född år
1 Johan Forsstedt Söders-Tyresö 30:49 82
2 Lars Granqvist Täby OK 34:24  
3 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 34:26 54
4 Björn Reger Söders-Tyresö 36:39 59
5 Leif Åkerblom OK Österåker 37:00 54
6 Jan Gottfridsson Norbergs OK 37:06 56
7 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 37:16 56
8 Matz Larsson Gustavsbergs OK 38:16 52
9 Claes Ögren Skarpnäcks OL 38:55 52
10 Stig Andersson OK Linné 39:32 52
11 Per-Johan Vikfors OK Österåker 40:15 48
12 Per Öhlund Gustavsbergs OK 40:17 52
13 Leif Mörkfors Järfälla OK 40:57 62
14 Bo Norbäck Tullinge SK 42:07 46
15 Anders Karlsson Tullinge SK 42:36 52
16 Svante Frid Enebybergs IF 43:26 51
17 Per-Erik Jansson IF Thor 44:01 50
18 Eva Elnerud Sigtuna OK 45:38 56
19 Sven Setterqvist OK Södertörn 45:56 51
20 Eva Svanberg Järfälla OK 47:43 61
21 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 48:47 44
22 Roland Löwgren Spårvägens OK 49:54 38
23 Ulf Stridh Snättringe SK 50:45 46
24 Bo Winander Järfälla OK 54:08 48
25 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 54:54 46
26 Anders Svensson Klubblös 56:40  
27 Göran Kron KSIF 59:49 55
28 Stefan Pettersson Klubblös 60:23 54
29 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 61:20 43
30 Göran Frisk Attunda OK 61:46 48
31 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 65:51 38
- Anders Wisén Snättringe SK ej godk 70
Plac Bana C - 3,5 km 88 startande Sluttid Född år
1 Peter Karlberg Snättringe SK 27:40 59
2 Olle Blomgren OK Södertörn 29:31 51
3 Torbjörn Bergman Snättringe SK 29:43 55
4 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 30:20 66
5 Ulf Carnby Täby OK 30:41 53
6 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 30:59 46
7 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 31:21 43
8 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 31:38 49
9 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 31:49 55
10 Jan Lindgren OK Södertörn 31:56 54
11 Åke Wansölin Söders-Tyresö 32:37 48
12 Lars Rönnols Täby OK 33:05 57
13 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 33:27 50
14 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 33:29 50
15 Sören Andersson OK Loch Ness 33:33 59
16 Jan Söderberg IFK Lidingö SOK 33:44 40
17 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 33:59 47
18 Willy Ljungdell Täby OK 35:21 47
19 Lars Landström Långhundra IF 35:22 55
20 Anders Sohlberg OK Södertörn 36:43 52
21 Sven Hedman Attunda OK 36:44 54
22 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 36:50 42
23 Göran Larbo Attunda OK 37:50 45
24 Bengt Andersson Söders-Tyresö 38:04 45
25 Sören Johansson Sala OK 38:15 43
26 Håkan Boije Attunda OK 38:22 44
27 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 38:54 49
28 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 39:04 52
29 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 39:22 47
30 Ronny Hedlund OK Södertörn 39:24 43
31 Kjell Jansson Långhundra IF 39:52 51
32 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 40:20 44
33 Leif Nordin Turebergs IF 40:26 47
34 Torsten Pettersson Långhundra IF 40:33 47
35 Anne Lundmark Järfälla OK 40:34 49
35 Jan-Olof Wåhlberg IBM 40:34  
37 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 40:43 42
38 Bo Romson Hellas Orientering 40:48 43
39 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 40:50 39
40 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 40:52 46
41 Ingrid Graneli Haninge SOK 41:03 51
42 Ulla Gummeson Väsby OK 41:17 50
43 Leif Wallenbro Väsby OK 41:30 49
44 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 41:43  
45 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 41:47 41
46 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 41:57 42
47 Leif Lundquist Enebybergs IF 42:03 39
47 Helena Korhonen Haninge SOK 42:03 51
49 Birgitta Klang Långhundra IF 42:57 45
50 Gösta Guteland Snätttringe Sk 43:07  
51 Bengt Friberg Järfälla OK 43:45 45
52 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 43:48 48
53 Kjell Holmberg OK Södertörn 44:02 50
54 David Eiderbrant Skogsluffarnas OK 44:09 65
55 Eva von Heijne Sigtuna OK 44:23 40
56 Mats Lundblad Täby OK 44:44 47
57 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 44:49 48
58 Börje Pahlén Söders-Tyresö 44:55 42
59 Rolf Andersson Rimbo SOK 45:11 34
60 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 45:42 43
61 Kurt Andersson Enebybergs IF 46:03 42
61 Tommy Uvhagen Järfälla OK 46:03 47
63 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 46:11 39
64 Bengt-Olov Törnqvist Sigtuna OK 46:58 44
65 Tommy Svensson Hellas Orientering 47:20 43
66 Lars Cedérus Snättringe SK 47:32 39
67 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 47:56 44
68 Hans Grudd Stora Tuna OK 48:19 44
69 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 48:37 49
70 Bo Källström OK Milan 49:26 39
71 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 51:28 49
72 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 51:47 49
73 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 51:50 41
74 Göran Johansson Snättringe SK 52:42 41
75 Gunnar Hellström Haninge SOK 53:05 44
76 Kurt Zander Västerås SOK! 53:35 38
77 Ann Sjöberg Enebybergs IF 54:01 38
78 Andris Rozenbachs TK IF 54:35 51
79 Jan Larsson Tullinge SK 55:06 43
80 Carin Runqvist Järfälla OK 56:05 47
81 Anki Holmberg Järla Orientering 56:10 47
82 Leif Hermundstad Snättringe SK 59:43 40
83 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 60:21 48
84 Tomas Möller OK Södertörn 61:31 44
85 Ingvar Oskarsson Klubblös 73:13 49
- Leif Berg Sigtuna OK ej godk 45
- Jan-Erik Wiberg Järla Orientering ej godk 44
- Per Westerlund Skogsluffarnas OK ej godk 70
Plac Bana D - 2,3 km 47 startande Sluttid Född år
1 Jan Bojling Solna OK 23:46 45
2 Christer Andersson ATG 23:51 44
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 23:53 56
4 Inger Andersson Söders-Tyresö 26:22 50
5 Björn Stolt OK Ravinen 26:23 39
6 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 26:50 44
7 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 26:59 39
8 Björn Ekblom Skogsluffarna 27:02  
9 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 27:09 47
10 Leif Kling Ockelbo OK 27:32 53
11 Pheabe Thulin Täby OK 28:51  
12 Evert Sandahl Täby OK 29:40 44
13 Lars Nordin Solna OK 30:00 44
14 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 30:21 34
15 Kurt Kisslig Waxholms OK 30:28 41
16 Lars Dyrhage Järfälla OK 30:30 47
17 Lennart Sjöstål Klubblös 31:03 44
18 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 32:31 38
19 Oliver Hermundstad Snättringe SK 33:38 2
20 Inger Pahlén Söders-Tyresö 33:49 43
21 Norman Thulin Täby OK 34:17 44
22 Anki Landarv Klubblös 35:22 66
23 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 37:28 40
24 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 37:30 60
25 Per Geijer FM IF 38:01 56
26 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 38:05 46
27 Mona Asplund Klubblös 38:49 42
28 Lars Persson Väsby OK 39:48  
29 Berit Lindunger Haninge SOK 40:44 40
30 Kristina Hermanson Bromma-Vällingby SOK 42:24 43
31 Göran Grimvall Täby OK 43:34 40
32 Sivert Söderbärg OK Roslagen 44:57 37
33 Bertil Rydgren IFK Enskede 45:26 41
34 Britt Eriksson Hammarby IF OF 45:28 39
35 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 45:29 39
36 Sven Eriksson OK Roslagen 46:20 33
37 Barbro Cedérus Snättringe SK 46:24 42
38 Carl Lang OK Österåker 46:42 36
39 Torsten Jansson Skogsluffarna 47:36 36
40 Gustav Grandin Järla Orientering 48:09 45
41 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 51:29 35
42 Henrik Bruhn Fredrikshofs IF Skid & OK 54:50 48
43 Sven Olov Johansson Söders-Tyresö 58:32 43
44 Margit Lundström OK Sänkan 69:46 43
- Olle Öberg Skogsluffarna ej godk  
- Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK ej godk 34
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 35
Plac Bana E - 1,5 km 17 startande Sluttid Född år
1 Alf Persson OK Österåker 25:15 34
2 Lars Löthman Järfälla OK 26:23 35
3 Lars-Erik Lindell Väsby OK 27:08 35
4 Thorsten Höglund Turebergs IF 28:01 36
5 Gunvor Granath Nynäshamns OK 28:57 39
6 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 29:56 29
7 Emma Sreman Klubblös 30:05 85
8 Ulla Karnebäck Attunda OK 30:31 53
9 Ingvar Johannesson Solna OK 32:27 36
10 Ingrid Gunnarsson Täby OK 32:58 38
11 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 34:28 34
12 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 35:29 29
13 Ulf Eskilsson OK Södertörn 35:57 36
14 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 50:12 44
15 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 60:07 43
16 Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK 72:11 28
- Bror Wahlberg Haninge SOK ej godk 35