Luffarligan   2018 12 12   Brantbrinks IP   Tullinge
Arrangör:  Tullinge SK, Benny Alfordsson    Banläggare: Jan-Erik Danell
217 startande
Plac Bana A - 5,4 km 11 startande Sluttid Född år
1 Robert Wallstén Snättringe SK 39:37 75
2 Niklas Wrane Söders-Tyresö 41:53 73
3 Oskar Forsberg Tullinge SK 42:21 99
4 Rickard Andersson Tullinge SK 51:43 74
5 Per Ove Wallén Täby OK 54:52 54
6 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 55:52 61
7 Christian Olsson Frösö IF 58:35 77
8 Christer Hördell Stockholms OK 73:30 56
9 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 76:05 59
10 Claes Andersson OK Södertörn 80:41 65
11 Kurt Eriksson Vandrarringen 89:37 50
Plac Bana B - 4,8 km 31 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 42:57 59
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 45:31 51
3 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 46:19 56
4 Magnus Elwin IFK Enskede 46:58 69
5 Per Öhlund Gustavsbergs OK 48:35 52
6 Matz Larsson Gustavsbergs OK 49:23 52
7 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 49:34 53
8 Claes Ögren Skarpnäcks OL 50:02 52
9 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 51:15 54
10 Bengt Kärrström Tullinge SK 51:57 55
11 lars Grankvist Täby OK 54:24 49
12 Ulf Bråsjö Järla Orientering 54:43 49
13 Jan Lindgren OK Södertörn 55:48 54
14 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 57:47 47
15 Leif Åkerblom OK Österåker 58:37 54
16 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 61:17 48
17 Per-Erik Jansson IF Thor 62:33 50
18 Anders Larsson Skarpnäcks OL 65:40 50
19 Eva Elnerud Sigtuna OK 65:53 56
20 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 66:17 49
21 Tommy Wåhlin Västerås SOK 66:44 48
22 Eva Svanberg Järfälla OK 69:01 61
23 Sven Setterqvist OK Södertörn 69:06 51
24 Reijo Korhonen Haninge SOK 71:47 53
25 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 73:14 57
26 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 75:50 48
27 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 77:45 48
28 Roland Löwgren Spårvägens OK 80:22 38
29 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 88:55 49
30 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 98:33 37
- Anders Karlsson Tullinge SK ej godk 52
Plac Bana C - 3,7 km 75 startande Sluttid Född år
1 Peter Karlberg Snättringe SK 33:52 59
2 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 37:26 50
3 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 38:24 46
4 Leif Mörkfors Järfälla OK 40:08 62
5 Svante Frid Enebybergs IF 40:10 51
6 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 40:49 44
7 Sven Hedman Attunda OK 42:05 54
8 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 43:10 44
9 Bo Hedlund IFK Enskede 43:57 41
10 Göran Frisk Attunda OK 44:07 48
11 Bror Furuskog Alta-Ösa OK 44:32 46
12 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 44:48 53
13 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 45:07 48
14 Kurt Andersson Enebybergs IF 45:43 42
15 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 45:52 56
16 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 46:34 42
17 Håkan Boije Attunda OK 47:48 44
18 Göran Larbo Attunda OK 48:07 45
19 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 48:46 43
20 Bengt Friberg Järfälla OK 48:53 45
21 Willy Ljungdell Täby OK 49:10 47
22 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 49:29 50
22 Anne Lundmark Järfälla OK 49:29 49
24 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 50:28 56
25 Leif Nordin Turebergs IF 50:37 47
26 Per Södersten Gustavsbergs OK 50:43 45
27 Leif Kling Ockelbo OK 51:01 53
28 Åke Lewander Skarpnäcks OL 51:22 45
29 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 51:23 42
30 Tommy Lindberg Haninge SOK 51:43 50
31 Birgitta Klang Långhundra IF 51:47 45
32 Leif Lundquist Enebybergs IF 52:00 39
33 Ronny Hedlund OK Södertörn 52:05 43
34 Lars Cedérus Snättringe SK 52:37 39
35 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 53:25 42
35 Stefan Pettersson Klubblös 53:25 54
37 Christer Hedin IFK Enskede 53:41 47
38 Bengt Andersson Söders-Tyresö 53:48 45
39 Ingrid Graneli Haninge SOK 53:56 51
40 Anna Rosnäs IK Stern 54:23 79
41 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 54:46 49
42 Helena Korhonen Haninge SOK 54:59 51
43 Sören Johansson Sala OK 55:14 43
44 Maria Kärrström Tullinge SK 55:33 53
45 Ulf Stridh Snättringe SK 56:55 46
46 Martin Eriksson OK Södertörn 57:31 50
47 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 58:03 49
48 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 58:20 42
49 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 58:38 44
50 Gunnar Hellström Haninge SOK 58:49 44
51 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 58:51 56
52 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 59:07 39
53 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 60:05 49
54 Tomas Pettersson Haninge SOK 60:45 52
55 Kurt Zander Västerås SOK 60:47 38
56 Göran Johansson Snättringe SK 61:15 41
57 Tommy Uvhagen Järfälla OK 62:07 47
58 Gösta Guteland Snättringe 62:33  
59 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62:45 62
60 Jörgen Ahlqvist Sundbybergs IK 63:41 47
61 Britt Nordqvist OK Sänkan 64:02 45
62 Bo Malmqvist OK Grip 65:27 55
63 Ingemar Johnsson OK Södertörn 65:57 44
64 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 66:33 44
65 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 67:45 38
66 Mats Lundblad Täby OK 67:50 47
67 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 68:26 47
68 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 70:34  
69 Åke Eriksson OK Grip 70:41 46
70 Bo Winander Järfälla OK 73:25 48
71 Bo Winald Hellas Orientering 75:52 36
72 Ann Sjöberg Enebybergs IF 85:38 38
73 Tomas Möller OK Södertörn 115:45 44
- Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö ej godk 47
- Per Geijer FM IF ej godk 56
Plac Bana D - 2,6 km 68 startande Sluttid Född år
1 Rune Rådström Snättringe SK 29:55 43
2 Rune Carlsson Sundbybergs IK 32:15 36
3 Lars-Erik Thofelt OK Klemmingen 32:24 44
4 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 33:04 50
5 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 34:44 56
6 Lars Persson Väsby OK 35:51 35
7 Christer Andersson ATG 35:59 44
8 Anders Kihlström Tullinge SK 36:32 45
9 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 36:45 47
10 Mats Holmgren IFK Enskede 36:56 53
11 Leif Thorsson OK Grip 38:02 45
12 Anders Sohlberg OK Södertörn 38:08 52
13 Hans Carlsson Hellas Orientering 39:09 47
14 Björn Ekblom Skogsluffarna 39:34  
15 Kristina Wåhlin Västerås SOK 39:43 52
16 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 39:56 41
17 Helena Bachman Täby OK 40:02 56
18 Björn Stolt OK Ravinen 42:20 39
19 Ulf Rosberg OK Älvsjö-Örby 42:49 57
20 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 44:04 35
21 Bertil Rydgren IFK Enskede 44:06 41
22 Anki Landarv Klubblös 44:10 66
23 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 44:49 39
24 Helena Librand OK Älvsjö-Örby 45:09 69
25 Tord Jonsson Klubblös 46:10 61
26 Åke Linderoth Sundbybergs IK 46:34 42
27 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 46:47 46
28 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 46:59 43
29 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 47:03 44
30 Margaretha Nylund OK Södertörn 47:18 50
31 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 47:31 39
32 Leif Hermundstad Snättringe SK 47:45 40
33 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 47:57 34
34 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 48:40 35
35 Kenneth Berglund Hellas Orientering 49:09 43
36 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 49:15 38
37 Svenåke Svensson Snättringe SK 49:23 48
38 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 49:25 44
39 Torsten Jansson Skogsluffarna 49:55 36
40 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 50:17 36
41 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 50:51 34
42 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 51:59 41
43 Inger Andersson Söders-Tyresö 52:08 50
44 Carl Lang OK Österåker 52:44 36
45 Göran Haglund Haninge SOK 52:46 40
46 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 54:52 33
47 Lennart Karlsson OK Grip 55:14 39
48 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 56:10 47
49 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 56:30 52
50 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 56:38 35
51 Lars-Erik Lindell Väsby OK 58:02 35
52 Sixten Westerlund Södertälje IF 58:59 36
53 Klas Langels Skarpnäcks OL 59:16 45
54 Barbro Cedérus Snättringe SK 62:33 42
55 Lars Nordin Solna OK 63:30 44
56 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 64:14 44
57 Kristina Hermanson Bromma-Vällingby SOK 64:49 43
58 Göran Grimvall Täby OK 65:00 40
59 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 65:12 48
60 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 65:43 40
61 Olle Jacobson Rotebro IS 67:21 37
62 Margit Lundström OK Sänkan 74:39 43
- Lars Nord Södertälje IF ej godk 40
- Bo Sundén Karlsbyhedens OK ej godk 42
- Elisabeth Carlin Söders-Tyresö ej godk 49
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godk 40
- Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby ej godk 56
- nn nn ej godk 40
Plac Bana E - 1,7 km 68 startande Sluttid Född år
1 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 27:18 34
2 Henrik Bruhn Fredrikshofs IF Skid & OK 30:46 48
3 Evy Nord Södertälje IF 31:08 44
4 Gunnel Junegard OK Södertörn 34:50 36
5 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 35:04 43
6 Berit Lindunger Haninge SOK 35:50 40
7 Lars-Olov Andersson Sigtuna OK 36:00 43
8 Lars Löthman Järfälla OK 36:49 35
9 Hans Eriksson Hellas Orientering 37:37 44
10 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 37:38 41
11 Gunvor Granath Nynäshamns OK 38:58 39
12 Sonja Perneby Tullinge SK 39:59 43
13 Bror Wahlberg Haninge SOK 40:14 35
14 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 41:20 39
15 Hans Svensson Skogsluffarnas OK 41:21 48
16 Errol Wicksell Hellas Orientering 41:34 39
17 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 42:12 40
18 Ingrid Gunnarsson Täby OK 42:38 38
19 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 43:58 29
20 Roland Bolin Snättringe SK 44:02 33
21 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 44:41 36
22 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 44:46 37
23 Jan Hägerskog Skogsluffarnas OK 47:59 37
24 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 52:19 42
25 Mats Halvarez Klubblös 61:02 41
26 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 63:22 37
27 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 73:01 43
- Mona Forslund IFK Enskede ej godk 42
- Ulf Eskilsson OK Södertörn ej godk 36
- Alf Persson OK Österåker ej godk 34
- Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK ej godk 44
- Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF ej godk 43