Sträcktider Luffarligan Orminge                                                                  
  2018-05-02 Svarta tider är sträcktider                                                                
    Blå tider är från start                                                                      
    Röda platssiffror är bästa sträck-tid / total-tid                                                                
                                                                           
Plac Bana A - 5,3 km Klubb Sluttid S-1   1-2   2-3   3-4   4-5   5-6   6-7   7-8   8-9   --10   --11   --12   --13           Mål   Bana A - 5,3 km Klubb
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 37:48 01:04 (1) 03:42 (6) 02:47 (3) 03:22 (1) 03:02 (2) 03:14 (3) 02:02 (3) 01:49 (2) 03:27 (6) 04:52 (5) 02:47 (2) 01:11 (5) 02:50 (4)         01:39 (2) Niklas Wrane Söders-Tyresö
        01:04 (1) 04:46 (2) 07:33 (3) 10:55 (2) 13:57 (1) 17:11 (1) 19:13 (1) 21:02 (1) 24:29 (1) 29:21 (2) 32:08 (1) 33:19 (2) 36:09 (1)         37:48 (1)    
2 Nick Barrable OK Ravinen 38:25 01:22 (6) 03:26 (3) 02:57 (5) 03:44 (5) 03:29 (4) 03:03 (1) 02:06 (4) 01:51 (4) 03:12 (5) 04:59 (6) 02:49 (3) 01:08 (3) 02:42 (3)         01:37 (1) Nick Barrable OK Ravinen
        01:22 (6) 04:48 (3) 07:45 (4) 11:29 (4) 14:58 (3) 18:01 (3) 20:07 (3) 21:58 (3) 25:10 (3) 30:09 (3) 32:58 (3) 34:06 (3) 36:48 (2)         38:25 (2)    
3 Mårten Fredelius Kamrat och IF KIF 38:38 01:11 (3) 03:41 (5) 04:15 (7) 03:23 (2) 02:47 (1) 03:18 (4) 02:13 (6) 01:44 (1) 03:02 (2) 04:51 (4) 02:46 (1) 01:04 (1) 02:40 (2)         01:43 (3) Mårten Fredelius Kamrat och IF KIF
        01:11 (3) 04:52 (4) 09:07 (6) 12:30 (6) 15:17 (5) 18:35 (4) 20:48 (4) 22:32 (4) 25:34 (4) 30:25 (4) 33:11 (4) 34:15 (4) 36:55 (3)         38:38 (3)    
4 Mattias Johansson Kamrat och IF KIF 39:59 01:16 (5) 03:37 (4) 02:36 (2) 03:58 (6) 03:52 (5) 03:35 (6) 02:07 (5) 01:57 (5) 03:09 (4) 05:06 (7) 02:56 (5) 01:09 (4) 02:51 (5)         01:50 (4) Mattias Johansson Kamrat och IF KIF
        01:16 (5) 04:53 (5) 07:29 (2) 11:27 (3) 15:19 (6) 18:54 (5) 21:01 (5) 22:58 (5) 26:07 (5) 31:13 (5) 34:09 (5) 35:18 (5) 38:09 (4)         39:59 (4)    
5 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 41:18 01:10 (2) 03:25 (2) 02:21 (1) 03:34 (3) 04:08 (6) 03:10 (2) 01:58 (2) 01:49 (2) 03:06 (3) 04:39 (2) 02:49 (3) 01:05 (2) 06:14 (8)         01:50 (4) Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK
        01:10 (2) 04:35 (1) 06:56 (1) 10:30 (1) 14:38 (2) 17:48 (2) 19:46 (2) 21:35 (2) 24:41 (2) 29:20 (1) 32:09 (2) 33:14 (1) 39:28 (5)         41:18 (5)    
6 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 47:32 01:11 (3) 03:51 (7) 02:50 (4) 04:01 (7) 03:17 (3) 03:57 (7) 02:32 (7) 04:47 (10) 04:03 (8) 06:28 (8) 03:44 (7) 01:22 (6) 03:20 (6)         02:09 (7) Björn-Ove Pettersson Attunda OK
        01:11 (3) 05:02 (6) 07:52 (5) 11:53 (5) 15:10 (4) 19:07 (6) 21:39 (6) 26:26 (6) 30:29 (6) 36:57 (6) 40:41 (6) 42:03 (6) 45:23 (6)         47:32 (6)    
7 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 57:31 01:47 (8) 05:41 (9) 03:29 (6) 04:52 (8) 05:05 (8) 04:37 (8) 03:09 (8) 03:07 (7) 04:17 (9) 06:28 (8) 03:29 (6) 01:39 (7) 07:21 (10)         02:30 (8) Lars Forsstedt Söders-Tyresö
        01:47 (8) 07:28 (9) 10:57 (7) 15:49 (8) 20:54 (8) 25:31 (8) 28:40 (8) 31:47 (8) 36:04 (8) 42:32 (9) 46:01 (8) 47:40 (7) 55:01 (8)         57:31 (7)    
8 Anders Holmqvist Snättringe SK 60:12 04:30 (10) 01:41 (1) 05:20 (9) 03:35 (4) 05:26 (9) 03:18 (4) 01:14 (1) 04:43 (9) 03:57 (7) 03:21 (1) 04:49 (8) 06:36 (9) 04:11 (7) 01:26 (1) 04:14 (1) 01:51 (6) Anders Holmqvist Snättringe SK
        04:30 (10) 06:11 (7) 11:31 (8) 15:06 (7) 20:32 (7) 23:50 (7) 25:04 (7) 29:47 (7) 33:44 (7) 37:05 (7) 41:54 (7) 48:30 (8) 52:41 (7) 54:07 (1) 58:21 (1) 60:12 (8)    
9 Lasse Larsson Snättringe SK 77:37 01:31 (7) 05:17 (8) 05:11 (8) 06:55 (9) 04:46 (7) 04:46 (9) 03:19 (9) 02:46 (6) 02:18 (1) 04:45 (3) 10:00 (10) 12:01 (10) 01:57 (1) 08:15 (2)     03:50 (10) Lasse Larsson Snättringe SK
        01:31 (7) 06:48 (8) 11:59 (9) 18:54 (9) 23:40 (9) 28:26 (9) 31:45 (9) 34:31 (9) 36:49 (9) 41:34 (8) 51:34 (9) 63:35 (9) 65:32 (9) 73:47 (2)     77:37 (9)    
10 Kurt Maxé Sundbybergs IK 89:45 02:27 (9) 07:55 (10) 05:32 (10) 09:46 (10) 07:20 (10) 07:04 (10) 04:53 (10) 04:33 (8) 07:21 (10) 12:50 (10) 06:07 (9) 04:03 (8) 06:15 (9)         03:39 (9) Kurt Maxé Sundbybergs IK
        02:27 (9) 10:22 (10) 15:54 (10) 25:40 (10) 33:00 (10) 40:04 (10) 44:57 (10) 49:30 (10) 56:51 (10) 69:41 (10) 75:48 (10) 79:51 (10) 86:06 (10)         89:45 (10)    
- Chris Pawley Kerno 57:39 01:31   05:56   03:13   06:07   05:03   02:59   04:36   03:56   02:58   04:45   07:12   03:54   03:33           01:56   Chris Pawley Kerno
        01:31   07:27   10:40   16:47   21:50   24:49   29:25   33:21   36:19   41:04   48:16   52:10   55:43           57:39      
                                                                           
                                                                           
Plac Bana B - 4,4 km Klubb Sluttid S-1   1-2   2-3   3-4   4-5   5-6   6-7   7-8   8-9                           Mål   Bana B - 4,4 km Klubb
1 Tommy Holmér Väsby OK 32:00 05:20 (1) 03:34 (1) 03:29 (1) 02:05 (1) 01:07 (1) 03:20 (4) 05:06 (1) 03:02 (1) 03:09 (1)                         01:48 (1) Tommy Holmér Väsby OK
        05:20 (1) 08:54 (1) 12:23 (1) 14:28 (1) 15:35 (1) 18:55 (1) 24:01 (1) 27:03 (1) 30:12 (1)                         32:00 (1)    
2 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 36:45 05:52 (2) 05:29 (15) 03:52 (2) 02:14 (2) 01:28 (13) 03:08 (2) 05:55 (2) 03:29 (2) 03:16 (2)                         02:02 (2) Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF
        05:52 (2) 11:21 (5) 15:13 (4) 17:27 (3) 18:55 (3) 22:03 (2) 27:58 (2) 31:27 (2) 34:43 (2)                         36:45 (2)    
3 Jan Gottfridsson Norbergs OK 39:36 06:45 (8) 04:21 (4) 03:54 (3) 02:34 (4) 01:47 (22) 03:37 (8) 06:31 (4) 04:06 (9) 03:51 (6)                         02:10 (3) Jan Gottfridsson Norbergs OK
        06:45 (8) 11:06 (3) 15:00 (3) 17:34 (4) 19:21 (4) 22:58 (3) 29:29 (3) 33:35 (3) 37:26 (3)                         39:36 (3)    
4 Tommy Lindberg Haninge SOK 41:38 06:18 (4) 04:48 (6) 04:44 (10) 02:45 (7) 01:13 (5) 03:21 (5) 07:05 (5) 04:19 (13) 04:02 (10)                         03:03 (19) Tommy Lindberg Haninge SOK
        06:18 (4) 11:06 (3) 15:50 (5) 18:35 (5) 19:48 (5) 23:09 (4) 30:14 (4) 34:33 (4) 38:35 (4)                         41:38 (4)    
5 Leif Åkerblom OK Österåker 43:10 06:10 (3) 03:38 (2) 04:04 (4) 02:39 (5) 01:16 (6) 06:17 (23) 07:06 (7) 04:07 (10) 04:02 (9)                         03:51 (26) Leif Åkerblom OK Österåker
        06:10 (3) 09:48 (2) 13:52 (2) 16:31 (2) 17:47 (2) 24:04 (5) 31:10 (5) 35:17 (5) 39:19 (5)                         43:10 (5)    
6 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 43:28 08:21 (18) 04:31 (5) 05:00 (17) 02:55 (13) 01:09 (2) 04:02 (10) 07:06 (7) 03:40 (4) 03:43 (4)                         03:01 (16) Sarah-Jane Barrable OK Ravinen
        08:21 (18) 12:52 (11) 17:52 (12) 20:47 (11) 21:56 (11) 25:58 (7) 33:04 (6) 36:44 (6) 40:27 (6)                         43:28 (6)    
7 Dan Klang Haninge SOK 43:43 06:28 (5) 05:38 (19) 04:21 (5) 02:29 (3) 01:25 (9) 05:40 (19) 07:40 (13) 03:35 (3) 03:49 (5)                         02:38 (9) Dan Klang Haninge SOK
        06:28 (5) 12:06 (6) 16:27 (6) 18:56 (6) 20:21 (6) 26:01 (8) 33:41 (7) 37:16 (7) 41:05 (7)                         43:43 (7)    
8 Anders Larsson Skarpnäcks OL 46:32 09:29 (21) 05:02 (9) 04:50 (12) 03:13 (18) 01:30 (15) 04:09 (11) 07:05 (5) 04:25 (14) 04:14 (12)                         02:35 (8) Anders Larsson Skarpnäcks OL
        09:29 (21) 14:31 (17) 19:21 (16) 22:34 (15) 24:04 (15) 28:13 (13) 35:18 (10) 39:43 (9) 43:57 (9)                         46:32 (8)    
9 Lars Englund Järla Orientering 47:19 07:29 (12) 05:33 (17) 04:50 (12) 02:56 (15) 01:48 (23) 03:34 (6) 08:07 (17) 03:56 (6) 04:17 (13)                         04:49 (27) Lars Englund Järla Orientering
        07:29 (12) 13:02 (13) 17:52 (12) 20:48 (12) 22:36 (12) 26:10 (9) 34:17 (8) 38:13 (8) 42:30 (8)                         47:19 (9)    
10 Robert Halvares Klubblös 47:52 06:59 (9) 05:31 (16) 05:18 (20) 02:47 (8) 01:12 (3) 03:48 (9) 08:57 (23) 05:11 (24) 04:56 (18)                         03:13 (23) Robert Halvares Klubblös
        06:59 (9) 12:30 (8) 17:48 (11) 20:35 (10) 21:47 (10) 25:35 (6) 34:32 (9) 39:43 (9) 44:39 (10)                         47:52 (10)    
11 Bo Norbäck Tullinge SK 48:05 08:14 (17) 05:02 (9) 04:37 (8) 04:37 (26) 01:28 (12) 04:39 (15) 07:34 (12) 04:05 (8) 05:06 (20)                         02:43 (11) Bo Norbäck Tullinge SK
        08:14 (17) 13:16 (14) 17:53 (14) 22:30 (14) 23:58 (14) 28:37 (14) 36:11 (11) 40:16 (11) 45:22 (12)                         48:05 (11)    
12 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 48:09 09:01 (20) 05:15 (11) 04:50 (12) 02:55 (13) 01:41 (20) 05:51 (21) 07:11 (10) 04:26 (15) 03:57 (8)                         03:02 (17) Leif Strandberg Gustavsbergs OK
        09:01 (20) 14:16 (16) 19:06 (15) 22:01 (13) 23:42 (13) 29:33 (15) 36:44 (12) 41:10 (12) 45:07 (11)                         48:09 (12)    
13 Per Öhlund Gustavsbergs OK 49:05 07:02 (10) 05:20 (12) 04:39 (9) 02:48 (9) 01:25 (9) 05:42 (20) 11:31 (28) 04:18 (12) 03:53 (7)                         02:27 (6) Per Öhlund Gustavsbergs OK
        07:02 (10) 12:22 (7) 17:01 (7) 19:49 (7) 21:14 (7) 26:56 (10) 38:27 (16) 42:45 (14) 46:38 (14)                         49:05 (13)    
14 Per-Johan Vikfors OK Österåker 49:22 07:12 (11) 05:20 (12) 04:49 (11) 02:48 (9) 01:28 (12) 05:26 (18) 11:28 (27) 04:33 (17) 04:02 (9)                         02:16 (4) Per-Johan Vikfors OK Österåker
        07:12 (11) 12:32 (9) 17:21 (9) 20:09 (9) 21:37 (8) 27:03 (11) 38:31 (17) 43:04 (18) 47:06 (15)                         49:22 (14)    
15 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 49:29 06:30 (6) 08:47 (25) 04:59 (16) 02:40 (6) 01:33 (16) 03:16 (3) 11:05 (26) 03:59 (7) 03:35 (3)                         03:05 (21) Bror Fureskog Alfta-Ösa OK
        06:30 (6) 15:17 (19) 20:16 (18) 22:56 (16) 24:29 (16) 27:45 (12) 38:50 (18) 42:49 (15) 46:24 (13)                         49:29 (15)    
16 Claes Andersson Snättringe SK 50:31 08:22 (19) 05:34 (18) 05:26 (22) 03:50 (23) 01:26 (11) 05:11 (17) 07:27 (11) 04:55 (20) 05:46 (28)                         02:34 (7) Claes Andersson Snättringe SK
        08:22 (19) 13:56 (15) 19:22 (17) 23:12 (17) 24:38 (17) 29:49 (18) 37:16 (13) 42:11 (13) 47:57 (16)                         50:31 (16)    
17 Åke Wansölin Söders-Tyresö 50:47 07:55 (15) 04:49 (7) 04:29 (6) 02:50 (12) 01:34 (18) 08:05 (26) 08:15 (19) 04:55 (20) 05:11 (22)                         02:44 (12) Åke Wansölin Söders-Tyresö
        07:55 (15) 12:44 (10) 17:13 (8) 20:03 (8) 21:37 (8) 29:42 (17) 37:57 (14) 42:52 (16) 48:03 (17)                         50:47 (17)    
18 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 51:25 07:53 (14) 07:10 (24) 05:29 (23) 03:02 (16) 01:36 (19) 04:27 (13) 08:23 (20) 04:57 (22) 05:39 (26)                         02:49 (15) Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö
        07:53 (14) 15:03 (18) 20:32 (19) 23:34 (18) 25:10 (19) 29:37 (16) 38:00 (15) 42:57 (17) 48:36 (18)                         51:25 (18)    
19 Paul Norén OK Södertörn 52:22 07:58 (16) 04:55 (8) 04:51 (15) 06:05 (28) 01:12 (3) 06:43 (24) 08:04 (15) 04:26 (15) 04:32 (14)                         03:36 (25) Paul Norén OK Södertörn
        07:58 (16) 12:53 (12) 17:44 (10) 23:49 (19) 25:01 (18) 31:44 (19) 39:48 (19) 44:14 (19) 48:46 (19)                         52:22 (19)    
20 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 54:14 09:36 (22) 06:17 (21) 06:25 (26) 03:49 (22) 01:33 (16) 05:59 (22) 08:10 (18) 04:34 (18) 05:04 (19)                         02:47 (14) Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK
        09:36 (22) 15:53 (20) 22:18 (21) 26:07 (21) 27:40 (21) 33:39 (22) 41:49 (21) 46:23 (20) 51:27 (20)                         54:14 (20)    
21 Tommy Wåhlin Västerås SOK 56:07 10:12 (25) 06:03 (20) 05:47 (24) 03:30 (19) 01:42 (21) 04:55 (16) 09:44 (25) 05:38 (27) 05:24 (24)                         03:12 (22) Tommy Wåhlin Västerås SOK
        10:12 (25) 16:15 (21) 22:02 (20) 25:32 (20) 27:14 (20) 32:09 (21) 41:53 (22) 47:31 (21) 52:55 (21)                         56:07 (21)    
22 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 60:20 09:37 (23) 07:00 (23) 06:58 (27) 03:35 (20) 01:57 (24) 09:53 (28) 07:57 (14) 05:11 (24) 05:32 (25)                         02:40 (10) Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK
        09:37 (23) 16:37 (23) 23:35 (23) 27:10 (22) 29:07 (22) 39:00 (23) 46:57 (23) 52:08 (22) 57:40 (22)                         60:20 (22)    
23 Kurt Eriksson Vandrarringen 62:08 15:11 (27) 05:27 (14) 05:15 (19) 03:09 (17) 05:57 (27) 04:25 (12) 09:01 (24) 05:04 (23) 05:15 (23)                         03:24 (24) Kurt Eriksson Vandrarringen
        15:11 (27) 20:38 (25) 25:53 (25) 29:02 (25) 34:59 (24) 39:24 (24) 48:25 (24) 53:29 (23) 58:44 (23)                         62:08 (23)    
24 Matz Larsson Gustavsbergs OK 63:29 06:37 (7) 20:02 (28) 05:01 (18) 04:06 (25) 01:24 (8) 07:37 (25) 07:08 (9) 04:09 (11) 04:41 (16)                         02:44 (12) Matz Larsson Gustavsbergs OK
        06:37 (7) 26:39 (27) 31:40 (27) 35:46 (27) 37:10 (25) 44:47 (26) 51:55 (26) 56:04 (25) 60:45 (25)                         63:29 (24)    
25 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 64:21 07:49 (13) 10:36 (26) 05:24 (21) 03:48 (21) 10:44 (28) 04:37 (14) 08:04 (15) 05:25 (26) 04:52 (17)                         03:02 (17) Christer Nordström OK Älvsjö-Örby
        07:49 (13) 18:25 (24) 23:49 (24) 27:37 (23) 38:21 (27) 42:58 (25) 51:02 (25) 56:27 (26) 61:19 (26)                         64:21 (25)    
26 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 68:54 11:47 (26) 13:27 (27) 06:12 (25) 03:58 (24) 02:18 (26) 09:31 (27) 08:41 (21) 04:50 (19) 05:06 (20)                         03:04 (20) Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF
        11:47 (26) 25:14 (26) 31:26 (26) 35:24 (26) 37:42 (26) 47:13 (27) 55:54 (27) 60:44 (27) 65:50 (27)                         68:54 (26)    
27 Roland Löwgren Spårvägens OK 70:45 09:53 (24) 06:29 (22) 07:01 (28) 05:09 (27) 01:59 (25) 01:18 (1) 08:50 (22) 13:33 (28) 05:44 (27) 05:56 (1)                     04:53 (28) Roland Löwgren Spårvägens OK
        09:53 (24) 16:22 (22) 23:23 (22) 28:32 (24) 30:31 (23) 31:49 (20) 40:39 (20) 54:12 (24) 59:56 (24) 65:52 (1)                     70:45 (27)    
28 Bengt Kärrström Tullinge SK 401:51 368:25 (28) 04:13 (3) 04:34 (7) 02:48 (9) 01:18 (7) 03:34 (6) 06:18 (3) 03:43 (5) 04:32 (14)                         02:26 (5) Bengt Kärrström Tullinge SK
        368:25 (28) 372:38 (28) 377:12 (28) 380:00 (28) 381:18 (28) 384:52 (28) 391:10 (28) 394:53 (28) 399:25 (28)                         401:51 (28)    
- Per-Erik Jansson IF Thor 56:07 09:05   05:38   05:48   03:31   09:52   08:41   04:21   01:11   04:34                           03:26   Per-Erik Jansson IF Thor
        09:05   14:43   20:31   24:02   33:54   42:35   46:56   48:07   52:41                           56:07      
- Claes Andersson OK Södertörn 318:25 07:24   04:52   04:45   02:31   04:47                                           294:06   Claes Andersson OK Södertörn
        07:24   12:16   17:01   19:32   24:19                                           318:25      
                                                                           
                                                                           
Plac Bana C - 3,4 km Klubb Sluttid S-1   1-2   2-3   3-4   4-5   5-6   6-7   7-8                               Mål   Bana C - 3,4 km Klubb
1 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 30:27 01:33 (7) 04:50 (3) 03:28 (1) 04:33 (1) 03:04 (1) 03:25 (1) 02:50 (1) 04:28 (2)                             02:16 (3) Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF
        01:33 (7) 06:23 (3) 09:51 (1) 14:24 (1) 17:28 (1) 20:53 (1) 23:43 (1) 28:11 (1)                             30:27 (1)    
2 Björn Reger Söders-Tyresö 33:25 01:21 (2) 04:34 (2) 04:26 (12) 05:08 (4) 03:39 (4) 03:57 (2) 02:56 (2) 05:22 (4)                             02:02 (1) Björn Reger Söders-Tyresö
        01:21 (2) 05:55 (2) 10:21 (3) 15:29 (2) 19:08 (2) 23:05 (2) 26:01 (2) 31:23 (2)                             33:25 (2)    
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 35:50 01:27 (3) 05:06 (4) 03:42 (2) 05:29 (5) 03:40 (5) 04:26 (5) 04:13 (14) 05:30 (5)                             02:17 (4) Karl-Erik Johansson OK Södertörn
        01:27 (3) 06:33 (4) 10:15 (2) 15:44 (3) 19:24 (3) 23:50 (3) 28:03 (3) 33:33 (3)                             35:50 (3)    
4 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 35:55 02:19 (37) 05:09 (5) 03:55 (7) 06:14 (11) 03:50 (8) 04:12 (3) 02:56 (2) 05:09 (3)                             02:11 (2) Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF
        02:19 (37) 07:28 (7) 11:23 (7) 17:37 (8) 21:27 (7) 25:39 (6) 28:35 (4) 33:44 (4)                             35:55 (4)    
5 Rune Carlsson Sundbybergs IK 37:50 01:41 (9) 06:08 (10) 03:54 (6) 06:01 (8) 03:36 (3) 05:04 (13) 03:12 (6) 05:46 (10)                             02:28 (7) Rune Carlsson Sundbybergs IK
        01:41 (9) 07:49 (9) 11:43 (8) 17:44 (9) 21:20 (6) 26:24 (7) 29:36 (6) 35:22 (5)                             37:50 (5)    
6 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 39:29 01:30 (5) 05:30 (7) 04:00 (9) 05:50 (7) 07:06 (56) 04:12 (3) 02:58 (4) 05:34 (7)                             02:49 (13) Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF
        01:30 (5) 07:00 (6) 11:00 (5) 16:50 (6) 23:56 (13) 28:08 (10) 31:06 (7) 36:40 (8)                             39:29 (6)    
7 Anders Gezelius OK Ravinen 39:42 01:17 (1) 06:53 (26) 03:42 (2) 05:05 (3) 03:44 (7) 04:39 (6) 06:11 (48) 05:32 (6)                             02:39 (10) Anders Gezelius OK Ravinen
        01:17 (1) 08:10 (15) 11:52 (9) 16:57 (7) 20:41 (5) 25:20 (5) 31:31 (8) 37:03 (9)                             39:42 (7)    
8 Bo Hedlund IFK Enskede 39:51 01:43 (13) 06:47 (24) 05:09 (31) 06:15 (12) 03:28 (2) 05:09 (15) 03:08 (5) 05:45 (9)                             02:27 (6) Bo Hedlund IFK Enskede
        01:43 (13) 08:30 (18) 13:39 (19) 19:54 (15) 23:22 (11) 28:31 (12) 31:39 (9) 37:24 (10)                             39:51 (8)    
9 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 40:10 01:29 (4) 05:14 (6) 03:56 (8) 05:36 (6) 04:04 (9) 04:56 (9) 04:00 (10) 06:09 (12)                             04:46 (51) Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK
        01:29 (4) 06:43 (5) 10:39 (4) 16:15 (5) 20:19 (4) 25:15 (4) 29:15 (5) 35:24 (6)                             40:10 (9)    
10 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 41:26 01:51 (20) 06:16 (14) 04:19 (11) 06:16 (13) 04:24 (11) 04:59 (11) 03:44 (9) 06:24 (14)                             03:13 (19) Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK
        01:51 (20) 08:07 (12) 12:26 (11) 18:42 (10) 23:06 (9) 28:05 (9) 31:49 (10) 38:13 (11)                             41:26 (10)    
11 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 43:14 01:49 (18) 10:25 (60) 03:49 (4) 06:24 (14) 03:41 (6) 04:54 (8) 03:31 (8) 06:16 (13)                             02:25 (5) Anders Gärderud IFK Lidingö SOK
        01:49 (18) 12:14 (54) 16:03 (43) 22:27 (28) 26:08 (21) 31:02 (18) 34:33 (16) 40:49 (12)                             43:14 (11)    
12 Jan Lindgren OK Södertörn 43:54 02:36 (46) 06:40 (21) 04:33 (13) 06:36 (16) 04:30 (13) 05:09 (15) 04:26 (22) 06:38 (15)                             02:46 (12) Jan Lindgren OK Södertörn
        02:36 (46) 09:16 (31) 13:49 (23) 20:25 (18) 24:55 (16) 30:04 (14) 34:30 (14) 41:08 (14)                             43:54 (12)    
13 Göran Larbo Attunda OK 44:02 01:54 (21) 07:15 (32) 04:04 (10) 06:54 (19) 05:20 (37) 05:19 (18) 04:06 (12) 06:38 (15)                             02:32 (8) Göran Larbo Attunda OK
        01:54 (21) 09:09 (27) 13:13 (17) 20:07 (16) 25:27 (17) 30:46 (17) 34:52 (17) 41:30 (16)                             44:02 (13)    
14 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 44:30 01:30 (5) 06:39 (20) 05:03 (27) 06:40 (17) 04:56 (26) 05:23 (21) 04:21 (18) 06:45 (17)                             03:13 (19) Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK
        01:30 (5) 08:09 (14) 13:12 (16) 19:52 (14) 24:48 (15) 30:11 (15) 34:32 (15) 41:17 (15)                             44:30 (14)    
15 Leif Mörkfors Järfälla OK 44:34 01:41 (9) 06:12 (12) 04:50 (22) 06:10 (10) 04:53 (23) 05:09 (15) 04:13 (14) 07:44 (32)                             03:42 (36) Leif Mörkfors Järfälla OK
        01:41 (9) 07:53 (10) 12:43 (13) 18:53 (12) 23:46 (12) 28:55 (13) 33:08 (13) 40:52 (13)                             44:34 (15)    
16 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 44:48 01:48 (17) 06:20 (15) 04:36 (16) 06:01 (8) 04:36 (16) 05:06 (14) 04:12 (13) 09:27 (48)                             02:42 (11) Staffan Elmhagen Söders-Tyresö
        01:48 (17) 08:08 (13) 12:44 (14) 18:45 (11) 23:21 (10) 28:27 (11) 32:39 (12) 42:06 (17)                             44:48 (16)    
17 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 46:25 02:43 (51) 02:03 (1) 06:27 (53) 04:50 (2) 05:54 (50) 04:40 (7) 05:22 (36) 04:05 (1) 06:49 (2)                         03:32 (31) Gerhard Lilliestierna OK Roslagen
        02:43 (51) 04:46 (1) 11:13 (6) 16:03 (4) 21:57 (8) 26:37 (8) 31:59 (11) 36:04 (7) 42:53 (1)                         46:25 (17)    
18 Helena Korhonen Haninge SOK 48:33 02:10 (29) 08:10 (48) 05:06 (29) 08:43 (36) 05:07 (32) 04:56 (9) 04:16 (16) 05:42 (8)                             04:23 (47) Helena Korhonen Haninge SOK
        02:10 (29) 10:20 (38) 15:26 (35) 24:09 (36) 29:16 (35) 34:12 (29) 38:28 (26) 44:10 (18)                             48:33 (18)    
19 Conny Nilsson Nyköpings OK 48:35 01:33 (7) 06:28 (17) 04:57 (25) 07:35 (23) 05:32 (41) 06:25 (44) 04:40 (28) 08:06 (37)                             03:19 (24) Conny Nilsson Nyköpings OK
        01:33 (7) 08:01 (11) 12:58 (15) 20:33 (19) 26:05 (20) 32:30 (22) 37:10 (19) 45:16 (21)                             48:35 (19)    
20 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 48:38 02:33 (44) 07:14 (30) 05:05 (28) 07:28 (20) 04:54 (25) 06:23 (42) 04:34 (26) 06:46 (18)                             03:41 (35) Tord Jansson Södertälje Nykvarn
        02:33 (44) 09:47 (34) 14:52 (33) 22:20 (26) 27:14 (25) 33:37 (26) 38:11 (24) 44:57 (19)                             48:38 (20)    
21 Håkan Sjökvist Söders SOL Tyresö 48:54 01:49 (18) 06:26 (16) 05:42 (45) 09:10 (40) 04:58 (27) 05:32 (25) 05:09 (34) 07:02 (21)                             03:06 (16) Håkan Sjökvist Söders SOL Tyresö
        01:49 (18) 08:15 (16) 13:57 (25) 23:07 (30) 28:05 (28) 33:37 (26) 38:46 (28) 45:48 (24)                             48:54 (21)    
22 Bo Romson Hellas Orientering 49:03 01:42 (11) 06:38 (19) 05:55 (46) 07:37 (24) 05:15 (35) 06:00 (33) 04:45 (30) 07:47 (33)                             03:24 (26) Bo Romson Hellas Orientering
        01:42 (11) 08:20 (17) 14:15 (27) 21:52 (24) 27:07 (23) 33:07 (23) 37:52 (22) 45:39 (23)                             49:03 (22)    
23 Ulf Stridh Snättringe SK 49:35 02:07 (26) 08:34 (53) 04:44 (19) 07:45 (27) 04:58 (27) 05:45 (30) 04:52 (32) 07:38 (28)                             03:12 (18) Ulf Stridh Snättringe SK
        02:07 (26) 10:41 (45) 15:25 (34) 23:10 (31) 28:08 (29) 33:53 (28) 38:45 (27) 46:23 (26)                             49:35 (23)    
24 Hans Gustavsson Nyköpings OK 49:44 02:13 (31) 06:57 (27) 04:38 (17) 07:49 (28) 05:32 (41) 06:24 (43) 04:38 (27) 08:05 (35)                             03:28 (29) Hans Gustavsson Nyköpings OK
        02:13 (31) 09:10 (29) 13:48 (22) 21:37 (22) 27:09 (24) 33:33 (25) 38:11 (24) 46:16 (25)                             49:44 (24)    
25 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 49:47 01:47 (15) 05:58 (8) 04:34 (15) 07:50 (29) 04:34 (14) 05:43 (29) 04:47 (31) 10:04 (52)                             04:30 (48) Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK
        01:47 (15) 07:45 (8) 12:19 (10) 20:09 (17) 24:43 (14) 30:26 (16) 35:13 (18) 45:17 (22)                             49:47 (25)    
26 Gösta Guteland Snättringe SK 50:01 01:42 (11) 07:14 (30) 04:33 (13) 08:15 (34) 04:29 (12) 05:26 (23) 08:50 (55) 06:59 (20)                             02:33 (9) Gösta Guteland Snättringe SK
        01:42 (11) 08:56 (24) 13:29 (18) 21:44 (23) 26:13 (22) 31:39 (20) 40:29 (33) 47:28 (30)                             50:01 (26)    
27 Anne Lundmark Järfälla OK 50:03 02:00 (24) 06:45 (23) 04:58 (26) 09:46 (43) 04:40 (18) 05:21 (19) 04:21 (18) 07:21 (24)                             04:51 (52) Anne Lundmark Järfälla OK
        02:00 (24) 08:45 (22) 13:43 (20) 23:29 (34) 28:09 (30) 33:30 (24) 37:51 (20) 45:12 (20)                             50:03 (27)    
28 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50:37 01:56 (23) 06:37 (18) 05:23 (39) 08:46 (37) 05:03 (31) 07:06 (51) 04:24 (21) 07:43 (31)                             03:39 (34) Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK
        01:56 (23) 08:33 (19) 13:56 (24) 22:42 (29) 27:45 (27) 34:51 (31) 39:15 (30) 46:58 (28)                             50:37 (28)    
29 Jan Olof Norén Järla Orientering 50:40 01:47 (15) 06:48 (25) 05:08 (30) 07:38 (25) 04:34 (14) 05:51 (31) 06:07 (46) 09:31 (49)                             03:16 (23) Jan Olof Norén Järla Orientering
        01:47 (15) 08:35 (20) 13:43 (20) 21:21 (21) 25:55 (19) 31:46 (21) 37:53 (23) 47:24 (29)                             50:40 (29)    
30 Bo Källström OK Milan 50:41 02:17 (34) 06:40 (21) 05:31 (43) 08:55 (39) 04:51 (20) 06:05 (36) 04:32 (24) 07:38 (29)                             04:12 (44) Bo Källström OK Milan
        02:17 (34) 08:57 (25) 14:28 (29) 23:23 (33) 28:14 (31) 34:19 (30) 38:51 (29) 46:29 (27)                             50:41 (30)    
31 Martin Eriksson OK Södertörn 52:06 02:47 (53) 08:02 (44) 04:51 (23) 09:36 (41) 04:51 (20) 05:34 (26) 04:30 (23) 07:38 (28)                             04:17 (45) Martin Eriksson OK Södertörn
        02:47 (53) 10:49 (48) 15:40 (38) 25:16 (38) 30:07 (36) 35:41 (35) 40:11 (32) 47:49 (31)                             52:06 (31)    
32 Olle Arman Nyköpings OK 52:10 04:17 (56) 06:06 (9) 05:24 (40) 09:51 (44) 04:52 (22) 05:34 (26) 04:02 (11) 08:39 (42)                             03:25 (27) Olle Arman Nyköpings OK
        04:17 (56) 10:23 (40) 15:47 (40) 25:38 (40) 30:30 (38) 36:04 (37) 40:06 (31) 48:45 (33)                             52:10 (32)    
33 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 53:06 02:39 (48) 07:45 (41) 07:34 (58) 09:43 (42) 04:36 (16) 05:57 (32) 04:21 (18) 07:37 (27)                             02:54 (14) Ingvar Larsson Gustavsbergs OK
        02:39 (48) 10:24 (42) 17:58 (52) 27:41 (49) 32:17 (43) 38:14 (42) 42:35 (37) 50:12 (35)                             53:06 (33)    
34 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 53:16 01:55 (22) 08:02 (44) 04:43 (18) 11:25 (54) 04:58 (27) 05:22 (20) 04:20 (17) 08:09 (38)                             04:22 (46) Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK
        01:55 (22) 09:57 (35) 14:40 (31) 26:05 (43) 31:03 (41) 36:25 (38) 40:45 (34) 48:54 (34)                             53:16 (34)    
35 Mats Lundblad Täby OK 53:22 02:37 (47) 06:11 (11) 05:18 (36) 06:32 (15) 04:53 (23) 05:42 (28) 06:38 (50) 10:24 (54)                             05:07 (54) Mats Lundblad Täby OK
        02:37 (47) 08:48 (23) 14:06 (26) 20:38 (20) 25:31 (18) 31:13 (19) 37:51 (20) 48:15 (32)                             53:22 (35)    
36 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 53:58 02:32 (43) 06:12 (12) 03:53 (5) 06:46 (18) 11:14 (63) 05:02 (12) 09:08 (57) 05:57 (11)                             03:14 (22) Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn
        02:32 (43) 08:44 (21) 12:37 (12) 19:23 (13) 30:37 (39) 35:39 (34) 44:47 (43) 50:44 (37)                             53:58 (36)    
37 Jan Larsson Tullinge SK 54:48 02:40 (49) 07:38 (36) 05:16 (33) 08:03 (30) 05:28 (39) 07:35 (53) 06:17 (49) 08:05 (35)                             03:46 (37) Jan Larsson Tullinge SK
        02:40 (49) 10:18 (37) 15:34 (36) 23:37 (35) 29:05 (33) 36:40 (39) 42:57 (38) 51:02 (38)                             54:48 (37)    
38 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 55:05 02:14 (32) 08:35 (54) 04:49 (21) 07:32 (22) 06:02 (51) 06:49 (49) 04:44 (29) 10:34 (56)                             03:46 (37) Reine Borgström Skogsluffarnas OK
        02:14 (32) 10:49 (48) 15:38 (37) 23:10 (31) 29:12 (34) 36:01 (36) 40:45 (34) 51:19 (39)                             55:05 (38)    
39 Inger Jansson Nynäshamns OK 55:16 02:28 (40) 07:43 (39) 06:12 (51) 10:45 (50) 05:42 (46) 06:01 (34) 05:40 (39) 07:25 (25)                             03:20 (25) Inger Jansson Nynäshamns OK
        02:28 (40) 10:11 (36) 16:23 (44) 27:08 (45) 32:50 (45) 38:51 (43) 44:31 (42) 51:56 (40)                             55:16 (39)    
40 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 55:31 02:08 (28) 07:01 (29) 05:09 (31) 08:08 (32) 06:18 (52) 06:37 (46) 05:28 (37) 09:36 (50)                             05:06 (53) Rolf Löfqvist Söders-Tyresö
        02:08 (28) 09:09 (27) 14:18 (28) 22:26 (27) 28:44 (32) 35:21 (33) 40:49 (36) 50:25 (36)                             55:31 (40)    
41 Kenneth Berglund Hellas Orientering 55:44 04:36 (57) 07:43 (39) 05:26 (42) 08:07 (31) 05:14 (34) 06:41 (48) 05:40 (39) 08:42 (43)                             03:35 (32) Kenneth Berglund Hellas Orientering
        04:36 (57) 12:19 (55) 17:45 (51) 25:52 (41) 31:06 (42) 37:47 (41) 43:27 (39) 52:09 (41)                             55:44 (41)    
42 Göran Johansson Snättringe SK 56:29 02:33 (44) 08:26 (51) 06:00 (48) 08:21 (35) 05:08 (33) 06:18 (40) 06:41 (51) 09:15 (47)                             03:47 (39) Göran Johansson Snättringe SK
        02:33 (44) 10:59 (51) 16:59 (48) 25:20 (39) 30:28 (37) 36:46 (40) 43:27 (39) 52:42 (43)                             56:29 (42)    
43 Klas Langels Skarpnäcks OL 56:56 02:45 (52) 07:38 (36) 05:25 (41) 11:47 (56) 05:29 (40) 06:49 (49) 05:55 (43) 07:04 (22)                             04:04 (43) Klas Langels Skarpnäcks OL
        02:45 (52) 10:23 (40) 15:48 (41) 27:35 (48) 33:04 (46) 39:53 (46) 45:48 (46) 52:52 (44)                             56:56 (43)    
44 Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben 57:14 02:03 (25) 07:21 (34) 05:21 (37) 10:17 (47) 05:39 (45) 10:26 (61) 04:33 (25) 07:31 (26)                             04:03 (42) Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben
        02:03 (25) 09:24 (32) 14:45 (32) 25:02 (37) 30:41 (40) 41:07 (51) 45:40 (45) 53:11 (45)                             57:14 (44)    
45 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 57:21 02:18 (36) 09:30 (57) 05:31 (43) 11:07 (53) 05:00 (30) 06:28 (45) 05:36 (38) 08:43 (44)                             03:08 (17) Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK
        02:18 (36) 11:48 (52) 17:19 (50) 28:26 (52) 33:26 (48) 39:54 (47) 45:30 (44) 54:13 (46)                             57:21 (45)    
46 Tommy Svensson Hellas 57:53 02:20 (38) 08:01 (43) 06:04 (49) 10:53 (52) 05:24 (38) 06:37 (46) 05:06 (33) 07:47 (33)                             05:41 (56) Tommy Svensson Hellas
        02:20 (38) 10:21 (39) 16:25 (45) 27:18 (46) 32:42 (44) 39:19 (44) 44:25 (41) 52:12 (42)                             57:53 (46)    
47 Ingrid Graneli Haninge SOK 58:35 04:43 (58) 10:17 (59) 05:21 (37) 07:42 (26) 05:50 (48) 06:18 (40) 06:01 (44) 09:10 (46)                             03:13 (19) Ingrid Graneli Haninge SOK
        04:43 (58) 15:00 (58) 20:21 (57) 28:03 (50) 33:53 (50) 40:11 (48) 46:12 (47) 55:22 (48)                             58:35 (47)    
48 Aila Halttunen Haninge SOK 58:36 02:17 (34) 10:25 (60) 06:44 (55) 08:47 (38) 05:18 (36) 06:12 (38) 06:50 (53) 08:13 (40)                             03:50 (41) Aila Halttunen Haninge SOK
        02:17 (34) 12:42 (56) 19:26 (54) 28:13 (51) 33:31 (49) 39:43 (45) 46:33 (49) 54:46 (47)                             58:36 (48)    
49 Christer Hedin IFK Enskede 60:02 06:39 (60) 07:41 (38) 05:17 (34) 14:22 (58) 04:45 (19) 05:26 (23) 03:22 (7) 09:02 (45)                             03:28 (29) Christer Hedin IFK Enskede
        06:39 (60) 14:20 (57) 19:37 (55) 33:59 (58) 38:44 (56) 44:10 (56) 47:32 (51) 56:34 (49)                             60:02 (49)    
50 Kerstin Jensen Klubblös 61:54 02:26 (39) 07:20 (33) 06:08 (50) 10:09 (45) 10:06 (61) 06:05 (36) 06:01 (44) 10:02 (51)                             03:37 (33) Kerstin Jensen Klubblös
        02:26 (39) 09:46 (33) 15:54 (42) 26:03 (42) 36:09 (54) 42:14 (53) 48:15 (52) 58:17 (51)                             61:54 (50)    
51 Börje Pahlén Söders-Tyresö 61:57 02:16 (33) 06:57 (27) 05:17 (34) 07:31 (21) 05:35 (44) 07:39 (54) 16:10 (63) 07:07 (23)                             03:25 (27) Börje Pahlén Söders-Tyresö
        02:16 (33) 09:13 (30) 14:30 (30) 22:01 (25) 27:36 (26) 35:15 (32) 51:25 (54) 58:32 (53)                             61:57 (51)    
52 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62:49 05:22 (59) 09:49 (58) 04:46 (20) 10:15 (46) 05:43 (47) 06:01 (34) 05:09 (34) 10:27 (55)                             05:17 (55) Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK
        05:22 (59) 15:11 (59) 19:57 (56) 30:12 (54) 35:55 (53) 41:56 (52) 47:05 (50) 57:32 (50)                             62:49 (52)    
53 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 66:19 02:29 (41) 07:58 (42) 06:17 (52) 12:09 (57) 06:27 (53) 08:19 (57) 06:50 (53) 10:08 (53)                             05:42 (57) Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK
        02:29 (41) 10:27 (43) 16:44 (46) 28:53 (53) 35:20 (52) 43:39 (55) 50:29 (53) 60:37 (55)                             66:19 (53)    
54 Åke Lewander Skarpnäcks OL 67:40 01:43 (13) 07:24 (35) 15:52 (63) 08:12 (33) 04:06 (10) 05:24 (22) 11:39 (59) 08:36 (41)                             04:44 (50) Åke Lewander Skarpnäcks OL
        01:43 (13) 09:07 (26) 24:59 (60) 33:11 (56) 37:17 (55) 42:41 (54) 54:20 (56) 62:56 (56)                             67:40 (54)    
55 Carl Carlin Söders-Tyresö 68:03 02:12 (30) 08:33 (52) 05:59 (47) 10:46 (51) 05:50 (48) 07:15 (52) 05:53 (42) 11:51 (59) 05:55 (1)                         03:49 (40) Carl Carlin Söders-Tyresö
        02:12 (30) 10:45 (47) 16:44 (46) 27:30 (47) 33:20 (47) 40:35 (49) 46:28 (48) 58:19 (52) 64:14 (2)                         68:03 (55)    
56 Hans Carlsson Hellas Orientering 69:16 02:48 (54) 08:02 (44) 04:52 (24) 10:34 (49) 08:19 (57) 06:12 (38) 11:52 (60) 06:47 (19)                             09:50 (62) Hans Carlsson Hellas Orientering
        02:48 (54) 10:50 (50) 15:42 (39) 26:16 (44) 34:35 (51) 40:47 (50) 52:39 (55) 59:26 (54)                             69:16 (56)    
57 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 71:40 02:07 (26) 08:22 (50) 08:18 (60) 20:08 (62) 06:48 (54) 09:09 (59) 05:43 (41) 08:11 (39)                             02:54 (14) Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK
        02:07 (26) 10:29 (44) 18:47 (53) 38:55 (61) 45:43 (61) 54:52 (61) 60:35 (60) 68:46 (57)                             71:40 (57)    
58 Kurt Kisslig Waxholms OK 73:40 08:04 (61) 08:07 (47) 07:04 (57) 14:45 (59) 05:34 (43) 08:35 (58) 06:07 (46) 10:49 (57)                             04:35 (49) Kurt Kisslig Waxholms OK
        08:04 (61) 16:11 (60) 23:15 (59) 38:00 (60) 43:34 (59) 52:09 (59) 58:16 (58) 69:05 (58)                             73:40 (58)    
59 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 75:12 02:42 (50) 09:16 (56) 09:02 (62) 11:35 (55) 06:48 (54) 11:00 (62) 06:49 (52) 12:10 (60)                             05:50 (58) Bengt Fahlin IBM Club Sweden
        02:42 (50) 11:58 (53) 21:00 (58) 32:35 (55) 39:23 (57) 50:23 (58) 57:12 (57) 69:22 (59)                             75:12 (59)    
60 Ingemar Johnsson OK Södertörn 82:12 09:22 (62) 09:08 (55) 06:59 (56) 10:32 (48) 08:33 (58) 08:17 (56) 11:55 (61) 11:29 (58)                             05:57 (59) Ingemar Johnsson OK Södertörn
        09:22 (62) 18:30 (62) 25:29 (61) 36:01 (59) 44:34 (60) 52:51 (60) 64:46 (61) 76:15 (60)                             82:12 (60)    
61 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 90:34 02:30 (42) 08:13 (49) 06:30 (54) 16:05 (61) 08:41 (59) 08:02 (55) 10:21 (58) 22:19 (63)                             07:53 (61) Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF
        02:30 (42) 10:43 (46) 17:13 (49) 33:18 (57) 41:59 (58) 50:01 (57) 60:22 (59) 82:41 (61)                             90:34 (61)    
62 Ingvar Oskarsson Klubblös 102:32 03:12 (55) 13:55 (63) 08:56 (61) 15:27 (60) 10:45 (62) 11:00 (62) 13:02 (62) 19:45 (62)                             06:30 (60) Ingvar Oskarsson Klubblös
        03:12 (55) 17:07 (61) 26:03 (62) 41:30 (62) 52:15 (62) 63:15 (62) 76:17 (62) 96:02 (62)                             102:32 (62)    
63 Olle Jacobson Rotebro IS 114:30 13:17 (63) 12:08 (62) 08:06 (59) 25:51 (63) 09:15 (60) 10:16 (60) 09:00 (56) 14:26 (61)                             12:11 (63) Olle Jacobson Rotebro IS
        13:17 (63) 25:25 (63) 33:31 (63) 59:22 (63) 68:37 (63) 78:53 (63) 87:53 (63) 102:19 (63)                             114:30 (63)    
- Leif Hermundstad Snättringe SK 48:10 02:17   08:09   09:16   05:00   06:50   04:42   08:03                                   03:53   Leif Hermundstad Snättringe SK
        02:17   10:26   19:42   24:42   31:32   36:14   44:17                                   48:10      
- Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 81:53 03:15   10:47   07:25   17:34   08:30   12:28   07:49                                   14:05   Elisabeth Carlin Söders-Tyresö
        03:15   14:02   21:27   39:01   47:31   59:59   67:48                                   81:53      
                                                                           
                                                                           
Plac Bana D - 2,7 km Klubb Sluttid S-1   1-2   2-3   3-4   4-5   5-6                                       Mål   Bana D - 2,7 km Klubb
1 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 28:34 06:08 (2) 02:23 (4) 04:07 (1) 04:01 (2) 04:34 (1) 04:44 (2)                                     02:37 (1) Börje Lenas Skogsluffarnas OK
        06:08 (2) 08:31 (2) 12:38 (2) 16:39 (2) 21:13 (2) 25:57 (2)                                     28:34 (1)    
2 Rune Rådeström Snättringe SK 28:46 05:56 (1) 01:53 (1) 04:16 (2) 03:52 (1) 04:55 (2) 04:45 (3)                                     03:09 (3) Rune Rådeström Snättringe SK
        05:56 (1) 07:49 (1) 12:05 (1) 15:57 (1) 20:52 (1) 25:37 (1)                                     28:46 (2)    
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 35:46 07:26 (5) 02:12 (2) 05:42 (4) 05:07 (4) 06:34 (8) 04:43 (1)                                     04:02 (11) Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby
        07:26 (5) 09:38 (4) 15:20 (5) 20:27 (4) 27:01 (3) 31:44 (3)                                     35:46 (3)    
4 Anna Blomgren Tullinge SK 36:05 06:51 (3) 02:16 (3) 05:54 (5) 04:43 (3) 07:42 (23) 05:15 (5)                                     03:24 (6) Anna Blomgren Tullinge SK
        06:51 (3) 09:07 (3) 15:01 (3) 19:44 (3) 27:26 (4) 32:41 (4)                                     36:05 (4)    
5 Gunnar Eriksson Södertälje IF 37:49 07:10 (4) 02:31 (5) 05:34 (3) 06:39 (17) 07:33 (20) 05:12 (4)                                     03:10 (4) Gunnar Eriksson Södertälje IF
        07:10 (4) 09:41 (5) 15:15 (4) 21:54 (5) 29:27 (5) 34:39 (5)                                     37:49 (5)    
6 Ulf Eskilsson OK Södertörn 42:03 08:09 (6) 05:39 (42) 05:59 (6) 05:12 (5) 06:33 (6) 05:30 (7)                                     05:01 (25) Ulf Eskilsson OK Södertörn
        08:09 (6) 13:48 (26) 19:47 (14) 24:59 (6) 31:32 (6) 37:02 (6)                                     42:03 (6)    
7 Anki Landarv Klubblös 42:39 08:37 (9) 02:40 (7) 07:08 (15) 06:45 (18) 06:42 (9) 05:21 (6)                                     05:26 (33) Anki Landarv Klubblös
        08:37 (9) 11:17 (7) 18:25 (7) 25:10 (7) 31:52 (7) 37:13 (7)                                     42:39 (7)    
8 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 43:05 08:17 (8) 02:42 (8) 06:38 (7) 10:11 (43) 05:35 (3) 05:40 (9)                                     04:02 (11) Tommy Gustavsson Östra Almby FK
        08:17 (8) 10:59 (6) 17:37 (6) 27:48 (21) 33:23 (12) 39:03 (8)                                     43:05 (8)    
9 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 44:35 08:43 (12) 03:07 (21) 07:15 (19) 06:22 (13) 07:38 (22) 06:11 (11)                                     05:19 (29) Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK
        08:43 (12) 11:50 (11) 19:05 (9) 25:27 (9) 33:05 (10) 39:16 (9)                                     44:35 (9)    
10 Kristina Wåhlin Västerås SOK 44:59 08:58 (13) 03:01 (18) 07:49 (24) 06:25 (15) 07:49 (25) 05:37 (8)                                     05:20 (30) Kristina Wåhlin Västerås SOK
        08:58 (13) 11:59 (13) 19:48 (15) 26:13 (12) 34:02 (15) 39:39 (10)                                     44:59 (10)    
11 Tord Jonsson Klubblös 45:04 09:10 (17) 02:56 (13) 07:08 (15) 08:50 (36) 06:52 (12) 06:48 (17)                                     03:20 (5) Tord Jonsson Klubblös
        09:10 (17) 12:06 (16) 19:14 (12) 28:04 (23) 34:56 (18) 41:44 (16)                                     45:04 (11)    
12 Göran Johansson Järfälla OK 45:25 08:38 (10) 03:03 (19) 07:27 (21) 07:07 (26) 07:08 (14) 06:27 (12)                                     05:35 (39) Göran Johansson Järfälla OK
        08:38 (10) 11:41 (8) 19:08 (11) 26:15 (13) 33:23 (12) 39:50 (12)                                     45:25 (12)    
13 Berit Lindunger Haninge SOK 45:52 08:39 (11) 03:12 (24) 06:57 (11) 06:23 (14) 07:46 (24) 06:48 (17)                                     06:07 (44) Berit Lindunger Haninge SOK
        08:39 (11) 11:51 (12) 18:48 (8) 25:11 (8) 32:57 (9) 39:45 (11)                                     45:52 (13)    
14 Inger Pahlén Söders-Tyresö 46:01 09:27 (18) 03:10 (22) 08:35 (29) 05:57 (8) 07:53 (27) 07:24 (26)                                     03:35 (8) Inger Pahlén Söders-Tyresö
        09:27 (18) 12:37 (17) 21:12 (23) 27:09 (18) 35:02 (19) 42:26 (19)                                     46:01 (14)    
15 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 46:27 09:02 (15) 02:45 (9) 08:16 (27) 07:05 (24) 07:30 (19) 07:06 (22)                                     04:43 (23) Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby
        09:02 (15) 11:47 (9) 20:03 (19) 27:08 (17) 34:38 (16) 41:44 (16)                                     46:27 (15)    
15 Britt Eriksson Hammarby IF OF 46:27 09:01 (14) 02:46 (10) 08:15 (26) 07:05 (24) 07:33 (20) 07:07 (23)                                     04:40 (21) Britt Eriksson Hammarby IF OF
        09:01 (14) 11:47 (9) 20:02 (18) 27:07 (16) 34:40 (17) 41:47 (18)                                     46:27 (15)    
17 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 46:35 09:03 (16) 02:59 (16) 07:47 (23) 06:05 (10) 07:19 (16) 07:17 (24)                                     06:05 (43) Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK
        09:03 (16) 12:02 (14) 19:49 (16) 25:54 (10) 33:13 (11) 40:30 (14)                                     46:35 (17)    
18 Torsten Jansson Skogsluffarna 46:40 09:49 (21) 02:51 (12) 06:59 (12) 07:12 (27) 06:50 (11) 06:39 (15)                                     06:20 (45) Torsten Jansson Skogsluffarna
        09:49 (21) 12:40 (19) 19:39 (13) 26:51 (15) 33:41 (14) 40:20 (13)                                     46:40 (18)    
19 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 47:15 08:15 (7) 04:58 (40) 06:45 (8) 10:32 (46) 06:33 (6) 06:02 (10)                                     04:10 (13) Jan-Olov Evertsson Järfälla OK
        08:15 (7) 13:13 (20) 19:58 (17) 30:30 (28) 37:03 (24) 43:05 (21)                                     47:15 (19)    
20 Margaretha Nylund OK Södertörn 47:46 11:06 (36) 02:57 (14) 07:43 (22) 06:57 (22) 07:26 (18) 07:43 (31)                                     03:54 (10) Margaretha Nylund OK Södertörn
        11:06 (36) 14:03 (28) 21:46 (25) 28:43 (24) 36:09 (23) 43:52 (23)                                     47:46 (20)    
21 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 48:06 10:31 (30) 03:48 (33) 07:07 (14) 06:12 (11) 08:17 (34) 06:43 (16)                                     05:28 (35) Gunnar Bramsten Sundbybergs IK
        10:31 (30) 14:19 (31) 21:26 (24) 27:38 (19) 35:55 (22) 42:38 (20)                                     48:06 (21)    
22 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 48:29 10:04 (24) 03:37 (29) 07:14 (18) 09:57 (42) 06:45 (10) 07:18 (25)                                     03:34 (7) Christina Larsson Söders SOL Tyresö
        10:04 (24) 13:41 (23) 20:55 (22) 30:52 (29) 37:37 (28) 44:55 (25)                                     48:29 (22)    
23 Mona Asplund Klubblös 49:04 10:11 (26) 03:35 (28) 08:03 (25) 05:49 (7) 07:53 (27) 08:09 (36)                                     05:24 (31) Mona Asplund Klubblös
        10:11 (26) 13:46 (24) 21:49 (26) 27:38 (19) 35:31 (21) 43:40 (22)                                     49:04 (23)    
24 Hugo Isgren IFK Enskede 49:29 09:29 (20) 02:33 (6) 07:05 (13) 07:38 (30) 10:43 (45) 07:48 (32)                                     04:13 (15) Hugo Isgren IFK Enskede
        09:29 (20) 12:02 (14) 19:07 (10) 26:45 (14) 37:28 (27) 45:16 (26)                                     49:29 (24)    
25 Siv Frölund Haninge SOK 49:42 10:49 (34) 03:00 (17) 06:48 (9) 05:26 (6) 06:25 (5) 14:08 (48)                                     03:06 (2) Siv Frölund Haninge SOK
        10:49 (34) 13:49 (27) 20:37 (20) 26:03 (11) 32:28 (8) 46:36 (28)                                     49:42 (25)    
26 Benny Alfordsson Tullinge SK 50:12 10:28 (28) 05:05 (41) 08:22 (28) 06:02 (9) 07:14 (15) 07:28 (27)                                     05:33 (37) Benny Alfordsson Tullinge SK
        10:28 (28) 15:33 (37) 23:55 (31) 29:57 (27) 37:11 (26) 44:39 (24)                                     50:12 (26)    
27 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 50:25 10:29 (29) 02:57 (14) 07:26 (20) 07:04 (23) 07:06 (13) 06:28 (13)                                     08:55 (47) Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK
        10:29 (29) 13:26 (21) 20:52 (21) 27:56 (22) 35:02 (19) 41:30 (15)                                     50:25 (27)    
28 Lars Nordin Solna OK 50:50 11:45 (39) 04:18 (39) 06:49 (10) 06:17 (12) 07:54 (29) 08:35 (39)                                     05:12 (28) Lars Nordin Solna OK
        11:45 (39) 16:03 (38) 22:52 (27) 29:09 (25) 37:03 (24) 45:38 (27)                                     50:50 (28)    
29 Jan Brundell Solna OK 51:51 09:59 (23) 03:30 (27) 11:13 (41) 07:12 (27) 07:51 (26) 07:31 (28)                                     04:35 (20) Jan Brundell Solna OK
        09:59 (23) 13:29 (22) 24:42 (37) 31:54 (32) 39:45 (32) 47:16 (29)                                     51:51 (29)    
30 Hans Eriksson Hellas Orientering 52:16 09:56 (22) 03:51 (34) 09:15 (32) 06:53 (21) 08:40 (36) 09:14 (42)                                     04:27 (17) Hans Eriksson Hellas Orientering
        09:56 (22) 13:47 (25) 23:02 (28) 29:55 (26) 38:35 (29) 47:49 (32)                                     52:16 (30)    
31 Viviann Andersson Snättringe SK 52:20 11:47 (40) 03:44 (31) 08:44 (30) 08:49 (35) 08:01 (30) 07:04 (21)                                     04:11 (14) Viviann Andersson Snättringe SK
        11:47 (40) 15:31 (36) 24:15 (34) 33:04 (34) 41:05 (33) 48:09 (33)                                     52:20 (31)    
32 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 52:23 10:55 (35) 03:47 (32) 09:42 (37) 08:56 (38) 08:01 (30) 06:49 (19)                                     04:13 (15) Gunnel Balck IFK Lidingö SOK
        10:55 (35) 14:42 (33) 24:24 (36) 33:20 (36) 41:21 (34) 48:10 (34)                                     52:23 (32)    
33 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 52:51 11:25 (37) 03:28 (26) 09:21 (34) 06:50 (20) 08:15 (33) 08:06 (34)                                     05:26 (33) Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK
        11:25 (37) 14:53 (35) 24:14 (33) 31:04 (31) 39:19 (30) 47:25 (30)                                     52:51 (33)    
34 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 52:52 11:27 (38) 03:23 (25) 09:25 (35) 06:46 (19) 08:19 (35) 08:07 (35)                                     05:25 (32) Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK
        11:27 (38) 14:50 (34) 24:15 (34) 31:01 (30) 39:20 (31) 47:27 (31)                                     52:52 (34)    
35 Roland Bolin Snättringe SK 53:02 13:44 (46) 07:12 (44) 07:09 (17) 06:36 (16) 07:22 (17) 06:32 (14)                                     04:27 (17) Roland Bolin Snättringe SK
        13:44 (46) 20:56 (46) 28:05 (40) 34:41 (38) 42:03 (35) 48:35 (35)                                     53:02 (35)    
36 Jan Burell OK Enen 54:47 10:40 (32) 03:38 (30) 09:20 (33) 09:47 (41) 09:10 (38) 07:42 (30)                                     04:30 (19) Jan Burell OK Enen
        10:40 (32) 14:18 (30) 23:38 (29) 33:25 (37) 42:35 (36) 50:17 (36)                                     54:47 (36)    
37 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 55:47 09:28 (19) 03:10 (22) 11:04 (40) 08:14 (32) 12:24 (48) 07:35 (29)                                     03:52 (9) Torsten Lundborg Hammarby IF OF
        09:28 (19) 12:38 (18) 23:42 (30) 31:56 (33) 44:20 (38) 51:55 (37)                                     55:47 (37)    
38 Göran Grimvall Täby OK 57:12 10:04 (24) 04:04 (37) 09:55 (38) 09:04 (39) 10:18 (42) 08:36 (40)                                     05:11 (27) Göran Grimvall Täby OK
        10:04 (24) 14:08 (29) 24:03 (32) 33:07 (35) 43:25 (37) 52:01 (39)                                     57:12 (38)    
39 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 57:42 19:24 (48) 02:49 (11) 09:04 (31) 07:13 (29) 06:24 (4) 07:01 (20)                                     05:47 (42) Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK
        19:24 (48) 22:13 (47) 31:17 (43) 38:30 (42) 44:54 (39) 51:55 (37)                                     57:42 (39)    
40 Sverker Tirén Hellas Orientering 58:28 13:26 (45) 03:06 (20) 10:21 (39) 07:59 (31) 10:34 (43) 07:55 (33)                                     05:07 (26) Sverker Tirén Hellas Orientering
        13:26 (45) 16:32 (39) 26:53 (38) 34:52 (39) 45:26 (40) 53:21 (40)                                     58:28 (40)    
41 Carl Lang OK Österåker 60:20 10:39 (31) 07:21 (45) 09:29 (36) 08:19 (33) 11:36 (47) 08:15 (38)                                     04:41 (22) Carl Lang OK Österåker
        10:39 (31) 18:00 (43) 27:29 (39) 35:48 (40) 47:24 (41) 55:39 (41)                                     60:20 (41)    
42 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 60:51 10:40 (32) 06:39 (43) 14:02 (45) 08:20 (34) 08:10 (32) 08:12 (37)                                     04:48 (24) Anders Hallgren Gustavsbergs OK
        10:40 (32) 17:19 (41) 31:21 (44) 39:41 (43) 47:51 (43) 56:03 (42)                                     60:51 (42)    
43 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 62:55 10:27 (27) 03:55 (35) 14:37 (46) 08:52 (37) 09:53 (39) 09:31 (43)                                     05:40 (41) Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby
        10:27 (27) 14:22 (32) 28:59 (41) 37:51 (41) 47:44 (42) 57:15 (43)                                     62:55 (43)    
44 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 64:19 13:16 (43) 04:08 (38) 12:01 (42) 11:25 (47) 09:07 (37) 08:48 (41)                                     05:34 (38) Heidi Bjerkhaug OK Ravinen
        13:16 (43) 17:24 (42) 29:25 (42) 40:50 (44) 49:57 (44) 58:45 (44)                                     64:19 (44)    
45 Bo Eklind Klubblös 68:31 12:14 (41) 07:30 (46) 13:05 (43) 10:15 (45) 10:07 (41) 09:44 (45)                                     05:36 (40) Bo Eklind Klubblös
        12:14 (41) 19:44 (44) 32:49 (45) 43:04 (46) 53:11 (45) 62:55 (45)                                     68:31 (45)    
46 Mats Halvarez Klubblös 68:36 12:23 (42) 07:34 (47) 13:23 (44) 09:34 (40) 10:35 (44) 09:39 (44)                                     05:28 (35) Mats Halvarez Klubblös
        12:23 (42) 19:57 (45) 33:20 (46) 42:54 (45) 53:29 (46) 63:08 (46)                                     68:36 (46)    
47 Olle Nygren Tullinge SK 75:47 13:16 (43) 03:57 (36) 17:39 (47) 10:13 (44) 10:46 (46) 11:18 (47)                                     08:38 (46) Olle Nygren Tullinge SK
        13:16 (43) 17:13 (40) 34:52 (47) 45:05 (47) 55:51 (47) 67:09 (47)                                     75:47 (47)    
48 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 95:03 17:37 (47) 10:28 (48) 22:07 (48) 13:56 (48) 09:57 (40) 10:25 (46)                                     10:33 (48) Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL
        17:37 (47) 28:05 (48) 50:12 (48) 64:08 (48) 74:05 (48) 84:30 (48)                                     95:03 (48)    
- Ronny Hedlund OK Södertörn 38:35 08:42   02:09   06:04   05:31   05:52   07:00                                       03:17   Ronny Hedlund OK Södertörn
        08:42   10:51   16:55   22:26   28:18   35:18                                       38:35      
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 53:55 07:51   03:31   09:18   06:37   19:53                                           06:45   Albert Mård Bromma-Vällingby SOK
        07:51   11:22   20:40   27:17   47:10                                           53:55      
                                                                           
                                                                           
Plac Bana E - 1,7 km Klubb Sluttid S-1   1-2   2-3   3-4                                               Mål   Bana E - 1,7 km Klubb
1 Gunvor Granath Nynäshamns OK 40:47 13:43 (3) 08:15 (4) 09:04 (4) 07:14 (6)                                             02:31 (1) Gunvor Granath Nynäshamns OK
        13:43 (3) 21:58 (3) 31:02 (1) 38:16 (1)                                             40:47 (1)    
2 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 42:03 19:29 (8) 06:36 (1) 08:07 (2) 05:00 (4)                                             02:51 (2) Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK
        19:29 (8) 26:05 (5) 34:12 (3) 39:12 (4)                                             42:03 (2)    
3 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 43:13 11:55 (1) 08:47 (5) 11:23 (5) 07:58 (7)                                             03:10 (3) Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK
        11:55 (1) 20:42 (1) 32:05 (2) 40:03 (5)                                             43:13 (3)    
4 Mona Forslund IFK Enskede 44:32 17:34 (6) 08:47 (5) 08:32 (3) 03:46 (2)                                             05:53 (7) Mona Forslund IFK Enskede
        17:34 (6) 26:21 (6) 34:53 (4) 38:39 (2)                                             44:32 (4)    
5 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 45:48 19:24 (7) 07:44 (3) 08:04 (1) 03:49 (3)                                             06:47 (8) Saga Mård Bromma-Vällingby SOK
        19:24 (7) 27:08 (7) 35:12 (5) 39:01 (3)                                             45:48 (5)    
6 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 47:50 12:54 (2) 09:58 (7) 17:44 (7) 02:55 (1)                                             04:19 (5) Ulla-Britta Hall Järla Orientering
        12:54 (2) 22:52 (4) 40:36 (6) 43:31 (6)                                             47:50 (6)    
7 Cecilia von Bahr Klubblös 60:53 14:03 (4) 07:40 (2) 27:13 (8) 06:20 (5)                                             05:37 (6) Cecilia von Bahr Klubblös
        14:03 (4) 21:43 (2) 48:56 (8) 55:16 (7)                                             60:53 (7)    
8 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 64:41 14:23 (5) 22:07 (8) 12:15 (6) 12:18 (8)                                             03:38 (4) Ulla-Britt Åleberg Attunda OK
        14:23 (5) 36:30 (8) 48:45 (7) 61:03 (8)                                             64:41 (8)    
- Errol Wicksell Hellas Orientering 49:20 04:30   04:24   06:55   05:10   05:15   04:08   10:45   05:16                               02:57   Errol Wicksell Hellas Orientering
        04:30   08:54   15:49   20:59   26:14   30:22   41:07   46:23                               49:20