Luffarligan   2019 03 13   Vallentuna IP   Vallentuna
Arrangör/Banläggare: Rune Thurén
99 startande
Plac Bana A - 5,4 km 8 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 38:30 68
2 Niklas Wansölin OK Ravinen 45:05 86
3 Peter Lundberg Järfälla OK 46:54 59
4 Bo Davidsson Solna OK 60:02 53
5 Anders Lindgren Vallentuna-Össeby OL 64:39 53
6 Lars Boudrie Väsby OK 65:30 53
7 Henrik Spovin Klubblös 68:47 60
8 Kurt Eriksson Vandrarringen 71:39 50
Plac Bana B - 4,4 km 14 startande Sluttid Född år
1 Jan Gottfridsson Norbergs OK 42:50 56
2 Leif Åkerblom OK Österåker 44:25 54
3 Jan Lindgren OK Södertörn 47:00 54
4 Carl-Johan Roubert FK Finn 48:57 54
5 Anna Röken Täby OK 49:38 71
6 Per Öhlund Gustavsbergs OK 53:33 52
7 Per-Johan Vikfors OK Österåker 55:13 48
8 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 55:56 47
9 Eva Svanberg Järfälla OK 56:41 61
10 Bo Norbäck Tullinge SK 61:35 46
11 Per/Erik Jansson IF Thor 62:28 50
12 Eva Elnerud Sigtuna OK 63:02 56
13 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 91:25 37
- Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF ej godk 53
Plac Bana C - 3,5 km 49 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 30:09 59
2 Göran Hellgren OK Södertörn 31:46 64
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 35:22 50
4 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 38:26 46
5 Kjell Holmberg OK Södertörn 40:44 50
6 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 41:12 46
7 Anders Sohlberg OK Södertörn 42:11 52
8 Leif Mörkfors Järfälla OK 43:43 62
9 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 43:56 56
10 Gunnar Hedlund Södertälje-Nykvarn OF 44:05 60
11 Christer Andersson ATG 44:38 44
12 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 44:42 56
13 Anne-Chr Schunnesson Attunda OK 45:01 55
14 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 46:14 50
15 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 46:29 44
16 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 46:59 55
17 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 47:15 47
18 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 47:40 42
19 Anne Lundmark Järfälla OK 48:03 49
20  Marita Samuelsson Sunbybergs IK 48:41 54
21 Bengt Andersson Söders-Tyresö 48:57 45
22 Leif Wallenbro Väsby OK 48:59 49
23 Tommy Lindberg Haninge SOK 49:29 50
24 Martin Eriksson OK Södertörn 50:02 50
25 Håkan Boije Attunda OK 51:19 44
26 Willy Ljungdell Täby OK 51:21 47
27 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 51:31 50
28 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 52:27 46
29 Göran Frisk Attunda OK 52:42 48
30 Ingrid Graneli Haninge SOK 52:53 51
31 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 52:57 47
32 Carina Nilsson Täby OK 53:51 66
33 Mats Lundblad Täby OK 54:06 47
34 Jan Larsson Tullinge SK 54:45 43
35 Åke Wansölin Söders-Tyresö 54:59 48
36 Carin Runqvist Järfälla OK 55:12 47
37 Bo Källström OK Milan 55:21 39
38 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 55:40 41
39 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 56:59 44
40 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 57:22 49
41 Birgitta Klang Långhundra IF 57:41 45
42 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 61:40 44
43 Eva von Heijne Sigtuna OK 65:59 40
44 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 68:01 38
45 Gunnar Hellström Haninge SOK 69:47 44
46 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 77:41 42
- Sven Hedman Attunda OK ej godk 54
- Gösta Guteland Snättringe SK ej godk 38
- Maria Hallmans Väsby OK ej godk 62
Plac Bana D - 2,2 km 21 startande Sluttid Född år
1 Inger Andersson Söders-Tyresö 32:00 50
2 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 32:42 56
3 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 37:57 43
4 Bengt Friberg Järfälla OK 38:54 45
5 Leif Hermundstad Snättringe SK 39:19 40
6 Björn Stolt OK Ravinen 41:33 39
7 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 42:10 39
8 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 43:02 46
9 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 44:08 41
10 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 44:55 38
11 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 45:45 44
12 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 46:43 60
13 Lennart Sjöstål Klubblös 47:27 44
14 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 52:49 40
15 Lars Persson Väsby OK 53:56 35
16 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 54:00 40
17 Lars Nordin Solna OK 59:05 44
18 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 60:25 48
19 Carl Lang OK Österåker 61:31 36
20 Björn Simons Sundbybergs IK 62:24  
21 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 67:39 39
Plac Bana E - 1,7 km 7 startande Sluttid Född år
1 Alf Persson OK Österåker 35:30 34
2 Berit Lindunger Haninge SOK 38:13 40
3 Bror Wahlberg Haninge OK 39:35 35
4 Lars-Erik Lindell Väsby OK 43:42 35
5 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 46:22 55
6 Jan Burell OK Enen 53:49 44
- Ingrid Gunnarsson Täby OK ej godk 38