Luffarligan   2019 04 10   Sörskogens IP   Huddinge
Arrangör/Banläggning: Lasse Lindgren  
186 startande
Plac Bana A - 5,3 km 16 startande Sluttid Född år
1 Robert Wallstén Snättringe SK 37:16 75
2 Peter Andersson Söders-Tyresö 39:37 74
3 Kennet Olander Tullinge SK 44:06 63
4 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 46:56 58
5 Jesper Andersson Snättringe SK 48:27 95
6 Magnus Grahn Södertälje-Nykvarn OF 48:39 66
7 Christian Olsson Frösö IF 48:51 77
8 Malin Dahlbäck OK Österåker 48:55 99
9 Håkan Dahlbäck OK Österåker 49:02 61
10 P-O Ivarsson Haninge SOK 50:27 51
11 Ingemar Gard Söders-Tyresö 56:22 50
12 Anders Holmqvist Snättringe SK 64:02 66
13 Christer Hördell Söders-Tyresö 71:39 56
14 Claes Andersson OK Södertörn 71:43 65
15 Lars Boudrie Väsby OK 75:38 53
16 Kurt Eriksson Vandrarringen 77:14 50
Plac Bana B - 4,5 km 29 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 42:02 59
2 Marie Malmborg Söders-Tyresö 48:05 60
3 Per Ljung Centrum OK 48:31 60
4 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 49:24 57
5 Per Öhlund Gustavsbergs OK 49:29 52
6 Mikael Sundqvist Tullinge SK 50:28 60
7 Lars Grankvist Täby OK 50:32 49
8 Bengt Kärrström Tullinge SK 53:05 55
9 Per-Johan Vikfors OK Österåker 53:15 48
10 Jan Gottfridsson Norbergs OK 53:17 56
10 Arne Johansson OK Ravinen 53:17 50
12 Leif Åkerblom OK Österåker 53:18 54
13 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 54:32 58
14 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 54:46 64
15 Pär Dahlström Tullinge SK 55:15 61
16 Anders Karlsson Tullinge SK 60:18 52
17 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 60:43 52
18 Reijo Korhonen Haninge SOK 61:24 53
19 Per-Erik Jansson IF Thor 62:37 50
20 Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK 62:52 47
21 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 63:36 50
22 Bo Norbäck Tullinge SK 64:15 46
23 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 65:29 44
24 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 70:21 47
25 Rune Rådström Snättringe SK 76:42 43
26 Magnus Areskoug Enebyberg IF 88:51  
27 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 96:01 37
28 Ingvar Oskarsson Klubblös 134:14 49
- Roland Löwgren Spårvägens OK ej godk 38
Plac Bana C - 3,6 km 72 startande Sluttid Född år
1 Peter Karlberg Snättringe SK 33:37 59
2 Bo Davidsson Solna OK 39:07 53
3 Björn Reger Söders-Tyresö 39:54 59
4 Anders Sohlberg OK Södertörn 39:57 52
5 Tommy Lindberg Haninge SOK 41:09 50
6 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 41:32 50
7 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 44:07 44
8 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 44:20 70
9 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 44:38 50
10 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 45:39 50
11 Sven Hedman Attunda OK 45:56 54
12 Leif Mörkfors Järfälla OK 46:35 62
13 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 46:49 49
14 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 47:34 53
15 Kjell Holmberg OK Södertörn 48:16 50
16 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 48:18 48
17 Olle Blomgren OK Södertörn 49:38 51
18 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 49:39 51
19 Jan Lindgren OK Södertörn 49:46 54
20 Anders Gärderud Enebybergs IF 50:27 46
21 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 50:32 42
22 Håkan Boije Attunda OK 51:03 44
23 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 51:04 44
24 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 51:19 46
25 Ulf Bråsjö Järla OK 52:27 49
26 Maria Ehn Tullinge SK 53:27 46
27 Mats Lundblad Täby OK 53:50 47
28 Bo Hedlund IFK Enskede 54:10 41
29 Leif Wallenbro Väsby OK 54:39 49
30 Helena Korhonen Haninge SOK 54:44 51
31 Klas Langels Skarpnäcks OL 55:08 45
32 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 55:35 48
33 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 56:06 48
34 Olle Arman Nyköpings OK 56:14 49
35 Jan Larsson Tullinge SK 57:59 43
36 Ulf Stridh Snättringe SK 58:51 46
37 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 59:04 49
38 Gunnar Hellström Haninge SOK 59:49 44
39 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 60:11 46
40 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 60:17 49
41 Per Geijer FM IF 60:21 56
42 Monika Högberg OK Södertörn 60:48 55
43 Tommy Svensson Hellas Orientering 60:52 43
44 Leif Hermundstad Snättringe SK 61:21 40
45 Börje Pahlén Söders-Tyresö 61:27 42
46 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 61:32 50
47 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 61:34 44
48 John Östlund Sundbybergs IK 61:55 45
49 Bo Källström OK Milan 62:06 39
50 Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben 62:09 54
51 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 62:13  
52 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 62:18 49
53 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62:34 62
54 Magnus Blomberg Skogsluffarnas OK 62:55 68
55 Björn Ekblom OK Skogsluffarna 63:18  
56 Gunnar Ehn Tullinge SK 63:32 47
57 Göran Johansson Snättringe SK 64:34 41
58 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 65:00 40
59 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 65:32 42
60 Britt Nordqvist OK Sänkan 65:37 45
61 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 65:58 39
62 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 66:33 42
63 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 66:39 47
64 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 67:08 44
65 Anders Tegeström Stockholms OK 67:21 63
66 Åke Lewander Skarpnäcks OL 69:23 45
67 Ingrid Graneli Haninge SOK 71:07 51
68 Svenåke Svensson Snättringe SK 75:48 48
69 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 88:51 41
- Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 56
- Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF ej godk 50
- Åke Andreasson Gustavsbergs OK ej godk 49
Plac Bana D - 2,5 km 48 startande Sluttid Född år
1 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 30:10 51
2 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 32:26 52
3 Åke Wansölin Söders-Tyresö 32:27 48
4 Mats Holmgren IFK Enskede 34:20 53
5 Lars Persson Väsby OK 38:55 35
6 Leif Lundquist Enebybergs IF 39:45 39
7 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 41:13 56
8 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 41:14 43
9 Jan Olof Norén Järla Orientering 41:29 44
10 Maria Kärrström Tullinge SK 42:13 53
11 Bertil Rydgren IFK Enskede 42:24 41
12 Tord Jonsson Klubblös 42:43 61
13 Björn Stolt OK Ravinen 42:51 39
14 Stig Lindskog Visborgs OK 43:25 38
15 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 43:51 48
16 Inger Jansson Nynäshamns OK 44:16 45
17 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 44:25 47
18 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 45:31 48
19 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 45:58 35
20 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 46:54 38
21 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 47:26 34
22 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 47:39 42
23 Sture Nilsson Stockholmspolisen 47:43 72
24 Carl Carlin Söders-Tyresö 48:03 48
25 Göran Haglund Haninge SOK 48:26 40
26 Kerstin Zäll Tullinge SK 49:34 44
27 Bo Winald Hellas Orientering 49:59 36
28 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 50:26 44
29 Lennart Sjöstål Klubblös 50:42 44
30 Jan Brundell Solna OK 50:44 40
31 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 52:03 60
32 Torsten Jansson Skogsluffarna 52:44 36
33 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 52:55 34
34 Hans Eriksson Hellas Orientering 54:38 44
35 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 54:39 49
36 Susanne Holmberg OK Södertörn 54:58 55
37 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 55:26 34
38 Tomas Möller OK Södertörn 56:24 44
39 Anki Landarv Klubblös 56:54 66
40 Inger Pahlén Söders-Tyresö 57:12 43
41 Mona Asplund Klubblös 58:11 42
42 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 59:26 44
43 Bo Eklind Klubblös 59:47 47
44 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 64:16 53
45 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 83:59 45
46 Olle Jacobson Rotebro IS 95:06 37
- Ina Widegren Skogsluffarnas OK ej godk 48
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40
Plac Bana E - 1,5 km 14 startande Sluttid Född år
1 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 30:18 56
2 Ronny Hedlund OK Södertörn 39:24 43
3 Errol Wicksell Hellas Orientering 52:09 39
4 Gunvor Granath Nynäshamns OK 56:25 39
5 Margaretha Nylund OK Södertörn 58:14 50
6 Bror Wahlberg HSOK 59:57 35
7 Margit Lundström OK Sänkan 67:21 43
8 Ingrid Gunnarsson Täby OK 67:25 38
9 Barbro Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 67:40 49
10 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 68:06 33
11 Sonja Perneby Tullinge SK 69:22 43
12 Mats Halvarez Klubblös 74:51 41
- Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK ej godk 43
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40
Plac Bana M - 1,3 km 7 startande Sluttid Född år
1 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 35:13 42
2 Yngve Hedberg Snättringe SK 41:38 28
3 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 43:22 35
4 Jan Burell OK Enen 44:28 44
5 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 47:04 36
6 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 47:06 37
7 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 52:40 44