Luffarligan   2019-05-08   HSOK Klubbstuga vid sjön Rudan   Handen.
Arrangör: Haninge SOK   Banläggare: Gunnar Hellström
192 startande
Plac Bana A - 5,7 km 15 startande Sluttid Född år
1 Anders Hedman Snättringe SK 37:12 10
2 Oskar Forsberg Snättringe SK 41:07 99
3 Niklas Wrane Söders-Tyresö 41:12 73
4 Robert Wallstén Snättringe SK 41:50 75
5 Mattias Hovmöller Söders-Tyresö 43:01 72
6 Peter Rosén Alfta-Ösa OK 47:26 64
7 Henrik Sjögren Haninge SOK 48:40 74
8 Rickard Andersson Tullinge SK 49:50 74
9 Anders Holmqvist Snättringe SK 57:38 66
10 Claes Andersson OK Södertörn 59:19 65
11 Per Ljung Centrum OK 64:29 60
12 Kurt Eriksson Vandrarringen 75:16 50
13 Christer Hördell Söders-Tyresö 77:49 56
14 Niklas Holgersson Vinterviken 149:54 69
- Göran Nilsson Snättringe SK ej godk 56
Plac Bana B - 4,6 km 22 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 34:30 59
2 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 38:23 54
3 Arne Back Eksjö SOK 40:20 54
4 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 41:34 55
5 Arne Johansson OK Ravinen 41:40 50
6 Mikael Sundqvist Tullinge SK 42:37 60
7 Marita Axelsson OK Ravinen 45:17 62
8 Kalle Wegerfelt VBOL 45:33 51
9 Leif Åkerblom OK Österåker 45:40 54
10 Anders Karlsson Tullinge SK 45:55 52
11 Anders Larsson Skarpnäcks OL 48:17 50
12 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 48:42 58
13 Per Öhlund Gustavsbergs OK 49:54 52
14 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 54:24 56
15 Svante Frid Enebybergs IF 57:46 51
16 Lars-Åke Aspelin Klubblös 60:04 58
17 Johan Sjöberg Klubblös 63:23 77
18 Göran Kron KSIF 64:51 55
19 Rune Rådeström Snättringe SK 67:10 43
20 Roland Löwgren Spårvägens OK 71:49 38
21 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 88:39 48
22 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 93:19 37
Plac Bana C - 3,5 km 78 startande Sluttid Född år
1 Jan Gottfridsson Norbergs OK 34:32 56
2 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 34:54 53
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 37:36 50
4 Marie Malmborg Söders-Tyresö 39:43 60
5 Ingemar Gard Söders-Tyresö 39:54 50
6 Anders Gärderud Enebybergs IF 40:35 46
7 Jan Lindgren OK Södertörn 41:02 54
8 Kjell Holmberg OK Södertörn 41:15 50
9 Ingemarar Bengtsson Söders Tyresö SOL 43:36 59
10 Anne-Chr Schunnesson Attunda OK 43:47 55
11 Anders Gezelius OK Ravinen 44:12 55
12 Olle Blomgren OK Södertörn 44:19 51
13 Leo Larsson Mälarhöjden 45:28 56
14 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 46:06 50
15 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 46:10 46
16 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 46:13 53
17 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 46:48 44
18 Ing-Marie Back Eksjö SOK 46:54 53
19 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 48:05 46
20 Lennart Hävrén Tullinge SK 48:36 52
21 Magnus Blomberg Skogsluffarnas OK 49:06 68
22 Paul Norén OK Södertörn 49:28 49
23 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 50:47 48
24 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 51:13 42
25 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 52:20 56
26 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 52:24 48
27 Åke Wansölin Söders-Tyresö 52:26 48
28 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 53:04 70
29 Bo Hedlund IFK Enskede 53:06 41
30 Martin Eriksson OK Södertörn 53:09 50
30 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 53:09 47
30 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 53:09 50
33 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 54:18 42
34 Leif Wallenbro Väsby OK 54:35 49
35 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 55:25 50
36 Gunilla Öqvist Fredrikrikshov 55:35 72
37 Anders Winald Hellas Orientering 55:49 61
38 Håkan Boije Attunda OK 56:18 44
39 Helena Korhonen Haninge SOK 57:01 51
40 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 58:03 42
41 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 58:48 49
42 Ingrid Graneli Haninge SOK 59:05 51
43 Börje Pahlén Söders-Tyresö 59:13 42
43 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 59:13 44
45 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 59:43 42
46 Ulf Stridh Snättringe SK 59:49 46
47 Göran Johansson Snättringe SK 60:02 41
48 Olle Arman Nyköpings OK 60:08 49
49 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 61:01 44
50 Inger Jansson Nynäshamns OK 62:40 45
51 Leif Hermundstad Snättringe SK 63:19 40
52 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 64:36 62
53 Svenåke Svensson Snättringe SK 65:12 48
54 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 67:09 42
55 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 67:42 49
55 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 67:42 55
57 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 68:01 49
58 Klas Langels Skarpnäcks OL 69:16 45
59 Anders Tegeström Stockholms OK 70:02 63
60 Agneta Holmgren  Bergnäset  AIK 70:05 54
61 Eva Elnerud Sigtuna OK 71:58 56
62 Britt Nordqvist OK Sänkan 72:29 45
63 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 74:51 43
64 Ingemar Johnsson OK Södertörn 75:03 44
65 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 75:06 51
66 Fredrik Holmgren Bergnäsets AIK 78:13 92
67 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 78:22 49
68 Åke Lewander Skarpnäcks OL 78:28 45
69 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 80:18 47
70 Kurt Zander Västerås SOK 80:42 38
71 Jan Larsson Tullinge SK 80:57 43
72 Ann Sjöberg Enebybergs IF 89:26 38
73 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 98:12 53
74 Tomas Möller OK Södertörn 99:33 44
75 Ingvar Oskarsson Solna OK 108:08 49
- Tommy Svensson Hellas Orientering ej godk 43
- Per Geijer FM IF ej godk 56
- Per Lennart Karlsson Järfälla OK ej godk 44
Plac Bana D - 2,6 km 52 startande Sluttid Född år
1 Susanne Holmberg OK Södertörn 29:00 55
2 Caroline Magnusson Täby OK 30:19 56
3 Lars Englund Järla Orientering 30:29 43
4 Pheabe Thulin Täby OK 35:26 61
5 Björn Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 38:45 43
6 Mats Holmgren IFK Enskede 40:31 53
7 Jan Olof Norén Järla Orientering 40:32 44
8 Ronny Hedlund OK Södertörn 42:23 43
9 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 42:33 48
10 Björn Stolt OK Ravinen 42:34 39
11 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 42:55 55
12 Lennart Sjöstål Klubblös 43:17 44
13 Bertil Rydgren IFK Enskede 43:38 41
14 Kenneth Berglund Hellas Orientering 43:51 43
15 Kurt Kisslig Waxholms OK 44:10 41
16 Tord Jonsson Attunda OK 44:26 61
17 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 44:28 44
18 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 44:49 38
19 Carl Carlin Söders-Tyresö 45:13 48
20 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 46:33 48
21 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 47:11 44
22 Mona Asplund Klubblös 48:12 42
23 Åke Linderoth Sundbybergs IK 48:14 42
24 Inger Pahlén Söders-Tyresö 48:54 43
25 Torsten Jansson Skogsluffarna 49:01 36
26 Benny Alfordsson Tullinge SK 49:50 40
27 Norman Thulin Täby OK 50:18 44
28 Lars Nordin Solna OK 50:51 44
29 Margaretha Nylund OK Södertörn 51:07 50
30 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 51:14 49
31 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 51:18 50
32 Elisabet Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 51:39 44
33 Susanne Lind Haninge SOK 52:43 62
34 Johny Lindmark Skarpnäcks OL 52:45 46
35 Göran Grimvall Täby OK 54:14 40
36 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 54:23 48
37 Ulf Nordin Snättringe SK 56:28 44
38 Kurt Samuelsson Skogsluffarna 56:38 49
39 Jenny Magnvall OK Södertörn 57:15 71
40 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 58:23 45
41 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 59:59 35
42 Bo Eklind Klubblös 60:56 47
43 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 61:58 36
44 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 68:26 43
45 Aija Sadurskis Centrum OK 69:10 51
46 Ulla Karnebäck Attunda OK 81:03 53
47 Christina Frid Enebyberg 106:38 52
48 Sonja Perneby Tullinge SK 364:40 43
- Eva Andersson OK Södertörn ej godk 59
- Hans Eriksson Hellas Orientering ej godk 44
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 35
- Hans Svensson Skogsluffarnas OK ej godk 48
Plac Bana E - 1,6 km 25 startande Sluttid Född år
1 Roland Bolin Snättringe SK 26:52 33
2 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 29:44 34
3 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 31:29 40
4 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 31:36 33
5 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 33:38 43
6 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 33:41 44
7 Errol Wicksell Hellas Orientering 35:28 39
8 Alf Persson OK Österåker 36:41 34
9 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 38:33 37
10 Claes Rundström OK Älvsjö-Örby 39:00 52
11 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 39:03 39
12 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 39:30 29
13 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 39:35 42
14 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 41:43 50
15 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 45:15 43
16 Henrik Bruhn Fredrikshofs IF Skid & OK 47:15 48
17 Sven Jansson Snättringe SK 47:23 33
18 Ingrid Gunnarsson Täby OK 48:29 38
19 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 58:57 31
20 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 62:29 29
21 Mona Forslund IFK Enskede 69:25 42
22 Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK 70:36 28
23 Hans Lindskog Skogsluffarnas OK 87:34 27
24 Yngve Hedberg Snättringe SK 101:56 28
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40