Sommarserien   2019 08 06     Telegrafberget, Brevik, Tyresö
Arrangör: Söders SOL, Tyresö    Banläggare: Staffan Elmhagen
186 startande
Plac Bana A - 6,0 km 34 startande Sluttid Född år
1 David Bejbom Järla 41:11  
2 Hannes Svahn OK Ravinen 47:07 99
3 Per-Åke Olsson OK Ravinen 47:17 64
4 Mikael Nyberg Hellas Orientering 48:23 68
5 David Hector Snättringe SK 48:35 95
6 Erik Boström Enebybergs IF 48:38 87
7 Oskar Gustafsson Centrum OK 49:27 79
8 Olle Tyrland Centrum OK 52:07  
9 Sverker Lenas Centrum OK 52:39 74
10 Dan Engberg Järla 53:19  
11 Sergiu Fala OK Ravinen 55:04 93
12 Stefan Berg OK Ravinen 55:37 70
13 Per Forsberg IFK Enskede 57:35 68
14 Moa Kjellstrand Centrum OK 59:10 90
15 Per Mårtensson OK Ravinen 60:17 67
16 IGOR A Järla 61:02  
17 Joel Berring Centrum OK 61:32 78
18 Siri Engberg Järla Orientering 63:21 89
19 Amanda Granqvist OK Ravinen 64:27 3
20 Olof Lethagen Centrum OK 64:54 82
21 Alexander MANOILOJ Järfälla 66:42  
22 Tomas Mattsson OK Södertörn 67:31 68
23 Lars Andersson OK Södertörn 67:49 58
24 Jan Hessel TK IF 68:59  
25 Stefan Norin Söders-Tyresö 74:13 72
26 Jörgen Batz Skarpnäcks OL 75:24 60
27 Fredrik Grimborg Skarpnäcks OL 76:09 90
28 Boel Sundberg OK Södertörn 76:56 95
29 Jan Frödin IFK Enskede 77:27 64
30 Madelene Frödin Enskede 77:31  
31 Håkan Rolfsson Skarpnäcks OL 84:08 61
32 Mattias Henriksson Centrum OK 101:28 80
- Jenni Simola IFK Lidingö SOK ej godk 89
- Anders Holmqvist Snättringe SK ej godk 66
Plac Bana B - 5,0 km 26 startande Sluttid Född år
1 Tomas Holmberg Centrum OK 39:36  
2 Per Oksvold Centrum OK 44:03 77
3 Jenny Berg OK Ravinen 46:04 73
4 Anders Brinkman Centrum OK 47:20 65
5 Sofia Forsgren OK Skogsfalken 48:52 81
6 Tilda Mårtensson OK Ravinen 49:03 3
7 Henrik Morast Haninge SOK 49:50 70
8 Per Forsgren Tumba Mälarhöjden 49:53  
9 Göran Hellgren OK Södertörn 50:40 64
10 Niklas Wansölin OK Ravinen 51:11 86
11 Jens Werner Gustavsbergs OK 53:05 68
12 Kjoakim Eriksson Södertälje Nykvarn 54:42  
13 Henrik Hagwall Järla Orientering 56:39 63
14 Fredrik Morast Haninge SOK 57:18 65
15 Johanna Sundsröm Järla 57:19  
16 Åsa Sundström Järla Orientering 57:28 3
17 Lisa Dahlstedt Söders 58:54  
18 Malin Lindskog Ravinen 59:07  
19 Martin Ahlfors OK Skogshjortarna 60:04 85
20 Björn Linder Gustavsbergs OK 62:18 72
21 Lena Öhman Centrum OK 63:46 74
22 Hugo Lindskog OK Ravinen 64:10 4
23 Madeleine Limpar Attunda OK 67:44 66
24 Ileana von Melen IFK Enskede 67:58 66
25 Emma Norin Söders-Tyresö 79:49 4
- Magnus Kjellstrand Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 69
Plac Bana C - 4,0 km 49 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 37:57 59
2 Michael Granqvist OK Ravinen 38:37 64
3 Ingrid André Tumba-Mälarhöjden OK 41:47 4
4 Göran Hellgren Ok Södertörn 43:03  
5 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 43:37 54
6 Björn Reger Söders-Tyresö 43:44 59
7 Lennart Swahn Sundbybergs IK 44:08 65
8 Torbjörn Johansson OK Södertörn 44:47 60
9 Martin Karlsson Centrum OK 45:17 83
10 Janne Nilsson Centrum OK 45:36 62
11 ANDERS Back Klubblös 46:02 54
12 Anders Winblad Söders-Tyresö 46:17 64
13 Ingemar Gard Söders-Tyresö 46:32 50
14 Erik Norin Söders 47:22  
15 Tomas Movin Snättringe SK 47:25 60
16 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 47:31 58
17 Örjan Ahnoff Centrum OK 47:36 85
18 Mikael Mocer Klubblös 48:12 67
19 Frida Hector Snättringe SK 48:41 0
20 Mats Aronsson Bromma-Vällingby SOK 49:39 62
21 Bo Lauri Snättringe SK 51:04 63
22 Carl-Johan Thorell OK Ravinen 51:23 62
23 Matz Larsson Gustavsbergs OK 51:25 52
24 Fredrik Brandhorst-Satzkorn Järla Orientering 51:31 62
25 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 51:33 61
26 Marie Therese Brandberg Centrum OK 52:17 87
27 Ann Granqvist OK Ravinen 55:53 67
28 Ruben Andersson OK Södertörn 58:50 98
29 Anders Larsson Skarpnäcks OL 59:18 50
30 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 60:48 57
31 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 60:52 57
32 Wilma Mårtensson OK Ravinen 61:11 6
33 Paul Norén OK Södertörn 61:40 49
34 Frida Arnesson Skarpnäcks OL 63:44 1
35 LindaSpjut Järla Orientering 66:51 98
36 Martina Sundberg IFK Enskede 73:07 83
37 Glenn Widerström OK Ravinen 73:47 57
38 Sofie Höglund Järla Orientering 77:40 70
39 Anna Perneby Tullinge SK 79:20 65
40 Hanna Mair Söders  80:57  
41 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 82:32 c
42 Lars-Åke Aspelin Klubblös 100:59 58
43 Helena korhonen Haninge SOK 127:37  
- Sören Andersson Centrum OK ej godk 59
- Stina Andreasson Gustavsbergs OK ej godk 84
- Albin Andersson OK Ravinen ej godk 98
- Tomas Björelind Järla Orientering ej godk 60
- Erika Hörnfeldt Centrum OK ej godk 73
- Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK ej godk 49
Plac Bana D - 3,3 km 43 startande Sluttid Född år
1 Johan Lindbom Hellas Orientering 34:17 87
2 Eidar Lindgren OK Ravinen 34:41 53
3 Aila Halttunen Haninge SOK 37:47 49
4 Alexander Maniovijo Järfälla 39:35  
5 Per Ljung Stockholms OK 41:50 60
6 Tommy Lindberg Haninge SOK 43:42 50
7 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 45:45 44
8 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 46:07 53
9 Kjell Holmberg OK Södertörn 46:46 50
10 Bo Hedlund IFK Enskede 63:46 41
11 Jan Lindgren OK Södertörn 49:47 54
12 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 49:52 50
13 Nina Wallander Järla Orientering 50:22 97
14 Anna Blomgren Tullinge SK 52:11 48
15 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 52:58 56
16 Reijo Korhonen Haninge SOK 54:16 53
17 Gösta Guteland Snättringe SK 54:52 38
18 Lena Jansson Järla Orientering 59:24 54
19 Sven-Erik Amren Snättringe 59:39  
20 Lina Färje Klubblös 61:05  
21 Per Södersten Gustavsbergs OK 61:07 45
22 Ingrid Graneli Haninge SOK 64:40 51
23 Theodor Bjarnason Klubblös 65:05  
24 Birgitta Olsson OK Skogsfalken 68:51 57
25 Kerstin Loenberg Skarpnäcks OL 69:45 65
26 Håkan Falk OK Ravinen 74:19 62
27 Leif Hermundstad Snättringe SK 75:13 40
28 Malin Sundeby Centrum OK 77:38 80
29 Jan Larsson Tullinge SK 77:45 43
30 Kristina Andersson OK Södertörn 77:54 72
31 Willy Ljungdell Täby OK 78:02 47
32 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 81:32 42
33 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 82:10 51
34 Annica Sundby Tumba-Mälarhöjden 83:31  
35 Tommy Svensson Hellas Orientering 108:57 43
36 Ingvar Oskarsson Solna OK 121:46 49
- Martin Eriksson OK Södertörn ej startstämplat 50
- Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 49
- Gudrun Elvhage IF Thor ej godk 53
- Leif Lundquist Enebybergs IF ej godk 39
- Nora Kangastopa Klubblös ej godk  
- Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK ej godk 50
- Kristina Norin Söders-Tyresö ej godk 73
Plac Bana E - 2,5 km 18 startande Sluttid Född år
1 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 41:04 56
2 Rune Carlsson Sundbybergs IK 45:43 36
3 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 46:07 50
4 Janne Hedström Söders-Tyresö 52:25 70
5 Anna Brandhorst Järla 52:32  
6 Ronny Hedlund OK Södertörn 52:43 43
7 Hugo Isgren IFK Enskede 57:03 39
8 Åsa Sundberg OK Södertörn 64:11 59
9 Lars Nordin Solna OK 68:14 44
10 John Alexander Centrum OK 69:26 84
11 Susanne Baymani Klubblös 69:43  
12 Anki Landarv Klubblös 70:28 66
13 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 72:09 40
14 Gustav Grandin Järla Orientering 110:55 45
- Ulf Franzén Centrum OK ej godk 53
- Daniel Fogelmark OK Södertörn ej godk 93
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40
- Johan Sandwall Skarpnäcks OL ej godk 44
Plac Bana F - 2,5 km  GUL 16 startande Sluttid Född år
3 Gunnar Lindholm Klubblös 49:20 58
4 Axel Linder Linnersjö Gustavsberg 51:08 5
5 Annika Gustafsson Klubblös 56:04  
6 Erica Perneby Tullinge SK 58:34 94
7 Ellen Hedblom Klubblös 60:00  
8 Claes Rundström OK Älvsjö-Örby 66:28 52
9 Joel Linder Linnersjö Gustavsbergs OK 71:20 10
10 Birgitta Henriksson Järla Orientering 72:46 62
11 Aija Sadurskis Centrum OK 88:40 51
12 Pyttan Asplund OK Södertörn 92:32 45
13 Vide Messing Älvsjö Örby 106:11  
14 Anette Linnersjö Gustavsbergs OK 111:04 70
- David Hedblom Klubbkös ej godk 8
- Bo Rosen Klubblös ej godk