Luffarligan   2019 09 25    Segeltorps IP, Huddinge
Arrangör:  Skogsluffarnas OK     Banläggare: Gustaf Richert
237 startande
Plac Bana A - 5,8 km 8 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wansölin OK Ravinen 55:25 86
2 Malin Dahlbäck OK Österåker 60:12 99
3 Håkan Dahlbäck OK Österåker 60:18 61
4 Hanna Korhonen Haninge SOK 65:09 96
5 Fredrik Grimborg Skarpnäcks OL 83:16 90
6 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 90:01 50
7 Kurt Eriksson Vandrarringen 96:14 50
8 Lars Boudrie Väsby OK 98:28 53
Plac Bana B - 4,5 km 40 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 34:57 68
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 43:50 51
3 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 43:58 54
4 Henrik Sjögren Haninge SOK 44:37 74
5 Anders Back klubblös 45:22 85
6 Janne Nilsson Centrum OK 46:36 62
7 Leif Åkerblom OK Österåker 47:21 54
8 Mikael Sungqvist Tullinge SK 48:00 60
9 Johan Palmgren Täby OK 48:09 61
10 Björn Reger Söder Tyresö 49:38 59
11 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 52:12 61
12 Per Öhlund Gustavsbergs OK 54:04 52
13 Paul Norén OK Södertörn 54:05 49
14 Per Helen Söders sol Tyresö 54:47 52
15 Marie Malmborg Söders-Tyresö 55:08 60
16 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 56:52 64
17 Leif Mörkfors Järfälla OK 57:39 62
18 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 57:57 51
19 Bo Hedlund IFK Enskede 58:45 41
20 Jan Gottfridsson Norbergs OK 59:02 56
21 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 59:13 44
22 Anders Karlsson Tullinge SK 60:23 52
23 Anders Holmqvist Snättringe SK 61:24 66
24 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 61:43 58
25 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 61:54 56
26 Lennart Hävrén Tullinge SK 64:39 52
27 Börje Wahlgren Wahlgren 66:00  
28 Reijo Korhonen Haninge SOK 67:57 53
29 Bo Norbäck Tullinge SK 68:24 46
30 Christer Hördell Söders-Tyresö 71:32 56
31 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 72:00 57
32 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 73:32 50
33 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 76:53 51
34 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 78:59 53
35 Bo Winander Järfälla OK 79:17 48
36 Ulla Clevnert Spårvägens OK 83:41 50
37 Göran Kron KSIF 88:08 55
38 Tommy Wåhlin Västerås SOK 96:54 48
- Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 58:15 61
- Maria Ehn Tullinge SK 72:38 46
Plac Bana C - 3,4 km 98 startande Sluttid Född år
1 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 33:02 53
2 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 36:49 58
3 Stina Andreasson Gustavsbergs OK 37:07 84
4 Anders Sohlberg OK Södertörn 37:21 52
5 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 37:37 66
6 Bo Davidsson Solna OK 38:02 53
7 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 38:28 49
8 Anders Gärderud Enebyberg 38:33 46
9 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 38:46 50
10 Tommy Lindberg Haninge SOK 38:57 50
11 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 39:00 43
12 Ingemar Gard Söders-Tyresö 39:15 50
13 Anders Kärrström Tullinge SK 39:22 53
14 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 39:57 55
15 Torbjörn Bergman Snättringe SK 41:12 55
16 Kjell Holmberg OK Södertörn 42:12 50
17 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 42:16 51
18 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 42:35 46
19 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 42:41 55
20 Per-Johan Vikfors OK Österåker 42:50 48
21 Jan Lindgren OK Södertörn 42:59 54
22 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 43:21 42
23 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 43:44 53
24 Svante Frid Enebybergs IF 45:03 51
25 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 45:43 49
26 Ingemar Bengtsson Söders SOL 46:10 59
27 Gösta Guteland Snättringe SK 46:24 38
28 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 46:25 57
29 Urban Boström Solna OK 46:49 49
30 Leif Kling Ockelbo OK 46:51 53
31 Åke Wansölin Söders-Tyresö 47:49 48
32 Sune Sisell OK Södertörn 48:23 51
33 Leif Wallenbro Väsby OK 48:56 49
34 Ulla Gummeson Väsby OK 49:04 50
35 Gudrun Elvhage IF Thor 49:11 53
36 Lena Jansson Järla Orientering 49:38 54
37 Eva Elnerud Sigtuna OK 49:51 56
38 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 50:50 46
38 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 50:50 48
40 Håkan Boije Attunda OK 51:13 44
41 Roland Pettersson Söders SOL Tyresö 51:30 55
42 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 51:53 47
43 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 52:03 40
44 Olle Arman Nyköpings OK 52:17 49
45 Ulf Stridh Snättringe SK 52:33 46
46 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 52:58  
47 Hans Gustavsson Nyköpings OK 52:59 49
48 John Östlund Sundbybergs IK 53:12 45
49 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 53:36 49
50 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 53:38 56
51 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 54:24 62
52 Bo Romson Hellas Orientering 54:42 43
53 Per Geijer FM IF 55:02 56
54 Kurt Andersson Enebybergs IF 55:20 42
55 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 55:38 42
56 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 55:46 39
57 Svenåke Svensson Snättringe SK 55:58 48
58 Claes-Göran Herrgård Gustavsberg 56:13 50
59 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 56:22 42
60 Åke Lewander   56:27  
61 Klas Langels Skarpnäcks OL 58:28 45
62 Helena Korhonen Haninge SOK 59:50 51
63 Jan Larsson Tullinge SK 61:19 43
64 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 61:48 55
65 Ingrid Graneli Haninge SOK 64:09 51
66 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 64:11 50
67 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 64:52 41
68 Aila Halttunen Haninge SOK 65:34 49
69 Dan Lindqvist Mälarö SOK 65:43 59
70 Gunnar Hellström Haninge SOK 66:08 44
71 Inger Jansson Nynäshamns OK 67:23 45
72 Lars Dyrhage Järfälla OK 67:36 47
73 Hans Carlsson Hellas Orientering 67:37 47
73 Carin Runqvist Järfälla OK 67:37 47
75 Per Södersten Gustavsbergs OK 68:41 45
76 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 68:57 44
77 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 71:35 43
78 Kerstin Jensen Klubblös 71:46 54
79 Leif Hermundstad Snättringe SK 72:16 40
80 Andris Rozenbachs TK IF 73:11 51
81 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 73:35 59
82 Hans Sylvan Järfälla 73:39 44
83 Göran Larbo Attunda OK 75:09 45
84 Robert Puusta OK Älvsjö-Örby 79:33 50
85 Mats Lundblad Täby OK 79:40 47
86 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 80:47 42
87 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 86:19 53
88 Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby 112:50 45
89 Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby 112:53 52
- Tommy Svensson Hellas Orientering ej godkänd 43
- Kurt Zander Västerås SOK ej godkänd 38
- Maria Marquez Tumba-Mälarhöjden OK ej godkänd 69
- Margareta Hallmén Attunda OK ej godkänd 53
- Per Ljung Centrum OK ej godkänd 60
- Anders Ahlqvist IBM ej godkänd 39
- Leo Larsson Mälarhöjden ej godkänd 56
- Matz Larsson Gustavsbergs OK ej godkänd 52
- Tomas Möller OK Södertörn ej godkänd 44
Plac Bana D - 2,4 km 70 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson Centrum OK 26:33 59
2 Bengt Andersson Söders-Tyresö 31:59 45
3 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 33:17 46
4 Mats Holmgren IFK Enskede 33:28 53
5 Lars Vestergård Östra Almby FK 36:02 53
6 Caroline Magnusson Täby OK 38:03 56
7 Martin Eriksson OK Södertörn 39:45 50
8 Lars Cedérus Snättringe SK 40:00 39
9 Lars Nord Södertälje IF 41:17 40
10 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 41:19 56
11 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 41:43 47
12 Ronny Hedlund OK Södertörn 41:45 43
13 Rune Carlsson Sundbybergs IK 42:37 36
14 Leif Nordin Turebergs IF 43:36 47
15 Christer Andersson ATG 43:48 44
16 Gunilla Häggstrand Tumba-Mälarhöjden OK 45:04 42
17 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 45:11 42
18 Hugo Isgren IFK Enskede 45:59 39
19 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 46:58 48
20 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 47:56 43
21 Inger Andersson Söders-Tyresö 48:16 50
22 Tord Jonsson Attunda OK 49:05 61
23 Göran Johansson Järfälla OK 49:28 46
24 Phedbe Thulin Täby OK 49:31 61
25 Carl Carlin Söders-Tyresö 49:37 48
26 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 50:05 38
27 Norman Thulin Täby OK 50:13 44
28 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 50:46 34
29 Björn Stolt OK Ravinen 51:09 39
30 Olof Sunesson Stockholmspolisens IF 51:31 43
31 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 52:18 41
32 Lars Englund Järla Orientering 54:00 43
33 Stig Lindskog Visborgs OK 54:05 38
34 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 54:07 44
35 Inger Pahlén Söders-Tyresö 54:23 43
36 Erland Ljungström Gustavsbergs OK 55:33 36
37 Kenneth Berglund Hellas Orientering 57:03 43
38 Göran Johansson Snättringe SK 58:33 41
39 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 58:59 49
40 Jan-Erik Jonsson IBM-Club Sweden 59:07 54
41 Jan Brundell Solna OK 60:10 40
42 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 60:31 40
43 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 61:29 34
44 Margaretha Nylund OK Södertörn 63:30 50
45 Gunnel Junegard OK Södertörn 67:14 36
46 Anders Lövqvist Snättringe SK 68:10  
47 Ulla Karnebäck Attunda OK 69:00 53
48 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 69:48 45
49 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 69:53 49
50 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 70:50 35
51 Lars Fridén FMV 72:48 48
52 Siv Frölund Haninge SOK 76:55 41
53 Carl Lang OK Österåker 77:00 36
54 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 79:06 35
55 Bo Eklind Klubblös 79:52 47
56 Mats Halvarez Klubblös 80:16 41
57 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 83:12 39
58 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 84:29 43
59 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 90:21 44
60 Dagny Tirén OK Ravinen 95:01 46
61 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 99:41 55
62 Karin jung Järla 101:02 53
63 Einar Jung Järla 101:10 52
64 Christina Bertilson   117:23  
- Aija Sadurskis Centrum OK ej startstämplat 51
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godkänd 40
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godkänd 60
- Hans Svensson Skogsluffarnas OK ej godkänd 48
- Yvonne Branting Skarpnäcks OL ej godkänd 47
- Sonja Perneby Tullinge SK ej godkänd 43
Plac Bana E - 1,5 km 21 startande Sluttid Född år
1 Hans Eriksson Hellas Orientering 31:57 44
2 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 35:00 33
3 Alf Persson OK Österåker 41:47 34
4 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 42:42 36
5 Bertil Ljungemyr IFK Lidingö 45:59 36
6 Errol Wicksell Hellas Orientering 47:04 39
7 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 48:21 42
8 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 48:54 43
9 Gunvor Granath Nynäshamns OK 54:40 39
10 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 58:10 36
11 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 58:12 29
12 Benny Alfordsson Tullinge SK 58:19 40
13 Yngve Hedberg Snättringe SK 58:23 28
14 Ingrid Gunnarsson Täby OK 59:02 38
15 Henrik Bruhn Fredrikshofs IF Skid & OK 60:00 48
16 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 67:05 43
17 Roland Bolin Snättringe SK 81:47 33
- Ulla-Britt Åleberg Attunda OK ej godkänd 31
- Hans Lindskog Skogsluffarnas OK ej godkänd 27
- Kenneth Dillman Skogsluffarnas OK ej godkänd 39
- Jan Bengtsson klubblös ej godkänd 37