Luffarligan   2019 11 06   Edsbergs Sportfält   Sollentuna
Arrangör: Skogsluffarnas OK   Banläggare: Tommy Ljusenius
272 startande
Plac Bana A - 5,4 km 18 startande Sluttid Född år
1 Jonas Nordström Tullinge SK 35:59 91
2 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 38:02 68
3 Niklas Wrane Söders-Tyresö 39:27 73
4 Mårten Frendelius Kamrat och IF KIF 40:04 79
5 Ulf Burman Gustavsbergs OK 44:52 58
6 Arne Back Eksjö SOK 47:32 54
7 Niklas Wansölin OK Ravinen 50:26 86
8 Janne Nilsson Centrum OK 52:13 62
9 Stefan Gustafsson Klubblösa 52:47  
10 Björn Jakobsson Täby OK 53:31 59
11 Sven-Anders Olsson Attunda OK 56:43 56
12 Gunnar Svanberg Järfälla OK 59:29 58
13 Henrik Spovin Klubblös 61:52 60
14 Lars Boudrie Väsby OK 68:35 53
15 Kurt Eriksson Vandrarringen 69:28 50
16 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 77:53 50
17 Christina Nordström Bodens BK 91:31 59
- Leif Åkerblom OK Österåker ej godk 54
Plac Bana B - 4,4 km 41 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 37:08 59
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 37:25 51
3 Öyvind Michelsen Järfälla OK 39:04 67
4 Per Ove Wallén Täby OK 39:36 54
5 Jan Gottfridsson Norbergs OK 41:26 56
6 Jan Lundbäck Järfälla OK 42:28 72
7 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 43:53 51
8 Per Helen Söders SOL 45:52 52
9 Lars Grankvist Täby OK 47:18 49
10 Marie Malmborg Söders-Tyresö 47:25 60
11 Peter Rasmussen Nyköpings OK 47:28 52
12 Per Öhlund Gustavsbergs OK 47:55 52
13 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 49:35 57
14 Eva Elnerud Sigtuna OK 49:39 56
15 Bengt Kärrström Tullinge SK 50:06 55
16 Paul Norén OK Södertörn 50:10 49
17 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 50:20 64
18 Miriam Larsson Gustavsbergs OK 50:38 77
18 Leif Mörkfors Järfälla OK 50:38 62
20 Svante Frid Enebybergs IF 51:40 51
21 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 52:42 50
22 Kjell Jansson Långhundra IF 53:03 51
23 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 54:06 44
24 Anders Karlsson Tullinge SK 55:04 52
25 Per-Erik Jansson IF Thor 55:28 50
26 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 56:13 59
27 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 56:52 49
28 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 57:56 51
29 Matts Björke Söders-Tyresö 59:14 53
30 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 59:55 56
31 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 60:43 49
32 Tommy Wåhlin Västerås SOK 61:22 48
33 Eva Svanberg Järfälla OK 61:52 61
34 Matz Larsson Gustavsbergs OK 63:53 52
35 Anders Johnson Järfälla OK 65:04 66
36 Sven Setterqvist OK Södertörn 65:32 51
37 Stefan Olsson Klubblös 67:26 58
38 Bo Winander Järfälla OK 68:28 48
39 Ove Eriksson Nyköpings OK 68:53 55
40 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 72:48 49
- Roland Löwgren Spårvägens OK ej godk 38
Plac Bana C - 3,5 km 117 startande Sluttid Född år
1 Mats Herbert Täby OK 32:08 63
2 Anders Lillstrand SNO 32:56  
3 Per Ljung Centrum OK 33:42 60
4 Tommy Lindberg Haninge SOK 35:17 50
5 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 36:11 49
6 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 37:18 50
7 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 37:19 48
8 Sören Andersson OK Loch ness 37:58 59
9 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 38:01 57
10 Leo Larsson MIK 38:02 56
11 Dan Klang Hellas Orientering 38:08 53
12 Leif Nordlund Länna IF 38:31 45
13 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 38:35 44
14 Per-Johan Vikfors OK Österåker 39:07 48
15 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 39:19 46
16 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 39:33 46
17 Kjell Holmberg OK Södertörn 39:34 50
18 Bengt Eriksson Väsby OK 40:17 42
19 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 40:25 57
20 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 41:01 61
21 Anders Gärderud Enebybergs IF 41:22 46
22 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 41:31 50
23 Jonny Hansson Bromma-Vällingby SOK 41:50 56
24 Per-Åke Holm Sigtuna OK 41:57 54
25 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 43:05 54
26 Lars Westin Vallentuna-Össeby OL 43:23 49
27 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 43:25 50
28 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 43:35 53
29 Göran Larbo Attunda OK 43:58 45
30 Uno Adolfsson IBM Club Sweden 44:16 49
31 Göran Andersson Attunda OK 44:33 53
32 Anders Eriksson Vallentuna-Össeby OL 44:55 52
33 Urban Boström Solna OK 45:11 49
34 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 45:25 47
35 Kjell Lindblom Järfälla OK 45:31 51
36 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 45:38 42
37 Reijo Korhonen Haninge SOK 45:57 53
38 Tomas Pettersson Haninge SOK 46:44 52
39 Leif Nordin Turebergs IF 46:46 47
39 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 46:46 50
41 Jan Lindgren OK Södertörn 46:50 54
42 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 46:53 47
43 Ing-Marie Back Eksjö SOK 46:56 53
44 Tommy Höglund Långhundra IF 47:13 50
45 Anna Blomgren Tullinge SK 47:37 48
46 Ulf Stridh Snättringe SK 47:49 46
47 Olle Arman Nyköpings OK 47:51 49
48 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 48:10 48
49 Willy Ljungdell Täby OK 49:01 47
50 Göran Frisk Attunda OK 49:03 48
51 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 49:09 49
52 Bengt Friberg Järfälla OK 49:26 45
53 John Östlund Sundbybergs IK 49:27 45
54 Maria Ehn Tullinge SK 49:45 46
55 Hans Sylvan Järfälla OK 50:04 44
56 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 50:20 42
57 Ulla Gummeson Väsby OK 50:32 50
57 Monika Högberg OK Södertörn 50:32 55
59 Helena Korhonen Haninge SOK 50:57 51
60 Bengt-Olov Törnqvist Sigtuna OK 51:10 44
61 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 51:18 42
62 Leif Wallenbro Väsby OK 51:35 49
63 Anne Lundmark Järfälla OK 51:39 49
64 Bo Romson Hellas Orientering 52:04 43
65 Göran Kron KSIF 52:18 55
66 Leif Lundquist Enebybergs IF 52:54 39
67 Sune Sisell OK Södertörn 53:04 51
68 Ingrid Graneli Haninge SOK 53:33 51
69 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 53:38 70
70 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 53:45 55
71 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 54:06 41
72 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 54:21 46
73 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 54:57 59
74 Bo Källström OK Milan 55:53 39
75 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 56:15 51
76 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 56:19 39
77 Jan Lindqvist Mälarö SOK 56:55 59
78 Klas Langels Skarpnäcks OL 57:15 45
79 Bengt Mattiasson Södertälje-Nykvarn OF 57:56 43
80 Mats Lundblad Täby OK 58:40 47
81 Kristina Klang Hellas Orientering 58:43 64
82 Åsa Lindqvist Rodell Mälarö SOK 59:01 59
83 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 59:09 55
84 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 59:14 44
85 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 60:06 48
86 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 60:40 42
87 Ewa Nordlund Länna IF 61:06 47
88 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 61:13 44
89 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 63:05 49
90 Stefan Pettersson Klubblös 63:43 54
91 Kurt Kisslig Waxholms OK 65:00 41
92 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 65:08 62
93 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 65:12 50
94 Andris Rozenbachs TK IF 66:13 51
95 Carin Runqvist Järfälla OK 66:29 47
96 Jan-Erik Jonsson IBM-Club Sweden 66:32 54
97 Per Geijer FM IF 66:40 56
98 Ulf Lundström Haninge SOK 69:26 50
99 Gunnar Hellström Haninge SOK 70:50 44
100 Kurt Zander Västerås SOK 72:38 38
101 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 73:25 43
102 Jan Ernberg Täby OK 75:17 42
103 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 82:43 50
104 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 84:45 53
105 Ingemar Johnsson OK Södertörn 86:08 44
106 Ingvar Oskarsson Solna OK 94:24 49
107 Christina Bertilsson Klubblös 138:31  
- Bengt Andersson Söders-Tyresö ej godk 45
- Lars Englund Järla Orientering ej godk 43
- Greger Wedin Södertälje SNO ej godk 48
- Göran Andersson Enebybergs IF ej godk 48
- Gösta Guteland Snättringe SK ej godk 38
- Bo Sundén Karlsbyhedens OK ej godk 42
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godk 40
- Leif Hermundstad Snättringe SK ej godk 40
- Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL ej godk 39
- Lars Forsstedt Söders-Tyresö ej godk 56
Plac Bana D - 2,5 km 73 startande Sluttid Född år
1 Susanne Holmberg OK Södertörn 29:09 55
2 Sven Hedman Attunda OK 30:24 54
3 Mats Holmgren IFK Enskede 31:22 53
4 Rune Carlsson Sundbybergs IK 34:25 36
5 Ulf Carnby Täby OK 35:06 53
6 Håkan Boije Attunda OK 36:05 44
7 Maria Kärrström Tullinge SK 36:17 53
8 Lars Persson Väsby OK 36:45 35
9 Jan Falk Hellas Orientering 37:13 48
9 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 37:13 48
11 Martin Eriksson OK Södertörn 38:21 50
12 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 38:50 47
13 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 39:36 50
14 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 39:42 56
15 Ronny Hedlund OK Södertörn 41:10 43
16 Christer Andersson ATG 41:31 44
17 Rolf Andersson Rimbo SOK 41:32 34
18 Hans Holmberg Vallentuna-Össeby OL 42:31 43
19 Eva von Heijne Sigtuna OK 42:41 40
20 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 42:43 38
21 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 42:47 41
22 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 43:18 44
23 Bertil Rydgren IFK Enskede 43:51 41
24 Norman Thulin Täby OK 44:06 44
25 Tord Jonsson Attunda OK 44:08 61
26 Lars Roos Attunda OK 44:41 39
27 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 44:55 34
28 Carl Carlin Söders-Tyresö 45:17 48
29 Johan Sjölin KS IF 45:50 70
30 Staffan Gantelius Vallentuna-Össeby OL 46:05 40
31 Inger Pahlén Söders-Tyresö 46:33 43
32 Kenneth Berglund Hellas Orientering 46:38 43
33 Björn Stolt OK Ravinen 47:06 39
34 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 47:23 35
35 Mats Törngren OK Linné 47:47 45
36 Kristina Wåhlin Västerås SOK 48:16 52
37 Lars Nordin Solna OK 49:07 44
38 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 49:22 47
39 Thomas Fehrm Solna OK 49:56 54
40 Anki Landarv Klubblös 50:48 66
41 Jan Brundell Solna OK 52:09 40
42 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 52:13 40
43 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 52:59 44
44 Lars Dyrhage Järfälla OK 54:15 47
45 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 54:19 34
46 Göran Andersson Täby OK 54:26 42
47 Hugo Isgren IFK Enskede 55:12 39
48 Ulf Åström OK Roslagen 55:23 38
49 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 58:13 45
50 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 59:16 49
51 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 60:11 44
52 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 60:59 42
53 Margaretha Nylund OK Södertörn 61:56 50
54 Ove Kjjllberg Klubblös 64:16 39
55 Evert Sandahl Täby OK 65:46 44
56 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 67:29 45
57 Lars Fridén FMV 68:38 48
58 Carl Lang OK Österåker 68:41 36
59 Björn Simons Sundbybergs IK 69:06 47
60 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 69:11 39
61 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 70:54 43
62 Bo Eklind Klubblös 76:03 47
63 Mats Halvarez Klubblös 76:07 41
64 Björn Eriksson OK Roslagen 88:34 53
65 Karin Tibbelin Attunda OK 88:53 45
66 Gunilla Wickenberg IBM Club Sweden 89:59 35
67 Aija Sadurskis Centrum OK 91:16 51
- Bengt Fahlin IBM Club Sweden ej godk 41
- Inger Andersson Söders-Tyresö ej godk 50
- Jan Burell OK Enen ej godk 44
- Ann Sjöberg Enebybergs IF ej godk 38
- Iris Wallsten IFK Lidingös Skid o OK ej godk 54
- Siv Frölund Haninge SOK ej godk 41
Plac Bana E - 1,4 km 23 startande Sluttid Född år
1 Jan Bengtsson Klubblös 25:53 37
2 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 28:01 37
3 Gunvor Granath Nynäshamns OK 28:47 39
4 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 29:48 44
4 Hans Eriksson Hellas Orientering 29:48 44
6 Bror Wahlberg Haninge SOK 32:05 35
7 Ulf Eskilsson OK Södertörn 32:12 36
8 Lars-Erik Lindell Väsby OK 32:23 35
9 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 33:40 36
10 Pia Vikström Täby OK 34:10 40
11 Sivert Söderbärg OK Roslagen 35:14 37
12 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 38:29 42
13 Alf Persson OK Österåker 39:08 34
14 Yvonne Roos Attunda OK 41:45 40
15 Errol Wicksell Hellas Orientering 47:54 39
16 Birgitta Edström Klubblös 47:56  
17 Ingrid Gunnarsson Täby OK 50:38 38
18 Sonja Perneby Tullinge SK 53:14 43
19 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 58:43 44
20 Hans Lindskog Skogsluffarnas OK 87:42 27
- Berit Lindunger Haninge SOK ej godk 40
- Jenny Almen Kl.ubblös ej godk 72
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40