Luffarligan   2019-01-23  HSOK Klubbstuga, Rudan Handen.
Arrangör: Fredrika Bremer OL-akademi  Banläggare: Fredrika Girls
169 startande
Plac Bana A - 5,5 km 12 startande Sluttid Född år
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 55:47 51
2 Galina Ribediuc Hellas Orientering 56:29 89
3 Niklas Wansölin OK Ravinen 57:44 86
4 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 59:41 72
5 Göran Nilsson Snättringe SK 64:52 56
6 Jesper Andersson Snättringe SK 70:24 95
7 Jan Retsloff Hellas Orientering 73:31 56
8 Christer Hördell Söders-Tyresö 79:30 56
9 Claes Andersson OK Södertörn 79:59 65
10 Kurt Eriksson Vandrarringen 84:31 50
11 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 98:28 51
12 Johan Sjöberg Klubblös 106:07  
Plac Bana B - 4,1 km 16 startande Sluttid Född år
1 Mikael Sungqvist Tullinge SK 55:11  
2 Per Ljung Centrum OK 59:07 60
3 Ingemar Gard Söders-Tyresö 59:32 50
4 Lennart Hävrén Tullinge SK 67:25 52
5 Jan Lindgren OK Södertörn 67:48 54
6 Matz Larsson Gustavsbergs OK 70:26 52
7 Rune Rådström Snättringe SK 74:16 43
8 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 74:55 44
9 Leif Åkerblom OK Österåker 78:48 54
10 Bo Norbäck Tullinge SK 87:14 46
11 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 87:45 60
12 Eva Elnerud Sigtuna OK 93:08 56
13 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 96:38 49
14 Tommy Wåhlin Västerås SOK 105:09 48
- Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF ej godk 61
- Gustaf Richert Skogsluffarnas OK ej godk 37
Plac Bana C - 3,6 km 78 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 34:01 59
2 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 41:49 58
3 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 41:58 50
4 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 43:44 44
5 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 45:39 49
6 Olle Blomgren OK Södertörn 47:05 51
7 Anders Gärderud Enebybergs IF 47:41 46
8 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 47:58 66
9 Kjell Holmberg OK Södertörn 49:21 50
10 Lars Rönnols Täby OK 49:37 57
11 Tommy Lindberg Haninge SOK 50:20 50
12 Bengt Andersson Söders-Tyresö 50:23 45
13 Bo Davidsson Solna OK 51:51 53
14 Leif Mörkfors Järfälla OK 52:11 62
15 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 53:06 47
16 Torbjörn Bergman Snättringe SK 53:13 55
17 Bo Hedlund IFK Enskede 55:17 41
18 Per-Johan Vikfors OK Österåker 55:35 48
19 Håkan Boije Attunda OK 55:55 44
20 Ronny Hedlund OK Södertörn 56:19 43
21 Per Södersten Gustavsbergs OK 56:38 45
21 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 56:38 48
23 Sven Hedman Attunda OK 56:45 54
24 Göran Svärd OK Klemmingen 57:44 49
25 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 57:47 49
26 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 58:37 53
27 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 59:15 47
28 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 59:37 50
29 Mats Lundblad Täby OK 60:39 47
30 Helena Korhonen Haninge SOK 61:17 51
31 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 61:27 56
32 Anne Lundmark Järfälla OK 62:16 49
33 Ulla Gummeson Väsby OK 62:25 50
34 Katarina Ringels OK Klemmingen 62:28 63
35 Svante Frid Enebybergs IF 62:43 51
36 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 62:44 54
37 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 62:49 48
38 Christer Hedin IFK Enskede 62:59 47
39 Olle Arman Nyköpings OK 63:08 49
40 Martin Englund OK Södertörn 63:59 63
41 Ulf Stridh Snättringe SK 64:07 46
42 Göran Johansson Snättringe SK 64:11 41
43 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 64:23 53
44 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 65:42 46
45 Ingrid Graneli Haninge SOK 66:01 51
46 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 66:16 42
47 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 66:31 49
48 Leif Lundquist Enebybergs IF 67:17 39
49 Martin Eriksson OK Södertörn 67:38 50
50 Birgitta Klang Långhundra IF 68:48 45
51 Bo Källström OK Milan 68:56 39
52 Eva von Heijne Sigtuna OK 69:54 40
53 Carin Runqvist Järfälla OK 70:25 47
54 Liselott Retsloff Hellas Orientering 70:55 57
55 Åke Lewander Skarpnäcks OL 70:57 45
56 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 70:59 54
57 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 71:31 39
58 Gösta Guteland Snättringe SK 72:11 38
59 Gunnar Hellström Haninge SOK 72:56 44
60 Kristina Wåhlin Västerås SOK 73:29 52
61 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 74:13 42
62 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 74:46 42
63 Willy Ljungdell Täby OK 77:57 47
64 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 79:28 49
65 Bo Winald Hellas Orientering 80:32 36
66 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 87:58 41
67 Kurt Andersson Enebybergs IF 88:55 42
68 Per Geijer FM IF 103:50 56
69 Ingvar Oskarsson Klubblös 110:18 49
- Tommy Svensson Hellas Orientering ej godk 43
- Åke Wansölin Söders-Tyresö ej godk 48
- Göran Frisk Attunda OK ej godk 48
- Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF ej godk 49
- Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 43
- Jan Olof Norén Järla Orientering ej godk 44
- Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF ej godk 48
- Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK ej godk  
- Svenåke Svensson Snättringe SK ej godk 48
Plac Bana D - 2,9 km 44 startande Sluttid Född år
1 Peter Karlberg Snättringe SK 28:51 59
2 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 44:32 52
3 Monica Svärd OK Klemmingen 44:40 52
4 Jan Bojling Solna OK 47:42 45
5 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 57:34 47
6 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 57:44 39
7 Christer Andersson ATG 58:06 44
8 Björn Stolt OK Ravinen 58:17 39
9 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 58:55 46
10 Helena Librand OK Älvsjö-Örby 62:47 69
11 Lennart Sjöstål Klubblös 63:22 44
12 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 65:28 46
13 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 66:26 42
14 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 67:29 51
15 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 68:15 48
16 Inger Pahlén Söders-Tyresö 70:04 43
17 Jan Larsson Tullinge SK 70:45 43
18 Oliver Hermundstad Snättringe SK 70:49 2
19 Lars Nordin Solna OK 75:47 44
20 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 77:56 35
21 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 79:43 41
22 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 81:07 44
23 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 83:18 40
24 Björn Simons Sundbybergs IK 83:57  
25 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 86:32 41
26 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 86:37 32
27 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 87:03 40
28 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 93:04 48
29 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 101:27 39
30 Britt Eriksson Hammarby IF OF 101:34 39
31 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 102:58 43
32 Stig Lindskog Visborgs OK 373:49 38
- Margaretha Nylund OK Södertörn ej godk 50
- Susanne Holmberg OK Södertörn ej godk 55
- Lennart Lundquist OK Nalle ej godk 52
- Carl Lang OK Österåker ej godk 36
- Ulf Nordin Snättringe SK ej godk 44
- Leif Hermundstad Snättringe SK ej godk 40
- Olle Jacobson Rotebro IS ej godk 37
- Kurt Boström OK Linné ej godk 41
- Gerhard Lilliestierna OK Roslagen ej godk 51
- Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK ej godk 38
- Anders Hallgren Gustavsbergs OK ej godk 45
- Göran Haglund Haninge SOK ej godk 40
Plac Bana E - 1,9 km 19 startande Sluttid Född år
1 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 36:43 34
2 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 38:51 34
3 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 39:56 34
4 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 40:51 35
5 Berit Lindunger Haninge SOK 44:21 40
6 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 46:22 43
7 Alf Persson OK Österåker 50:14 34
8 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 52:51 40
9 Lars-Olof Andersson Sigtuna 53:28 88
10 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 60:08 50
10 Ulf Eskilsson OK Södertörn 60:08 36
12 Bror Wahlberg Haninge SOK 62:27 35
13 Ingrid Gunnarsson Täby OK 63:30 38
14 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 63:43 33
15 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 100:42 44
16 Gunvor Granath Nynäshamns OK 408:25 39
- Gunnel Junegard OK Södertörn ej godk 36
- Bo Eklind Klubblös ej godk 47
- Mats Halvarez Klubblös ej godk 41