Luffarligan   2019 02 20  Alby Friluftsgård, Tyresö
Arrangör: Söders-Tyresö, Staffan Elmhagen   Banläggare: Ingrid Graneli 
169 startande
Plac Bana A - 5,3 km 13 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 47:12 68
2 Hannes Svahn OK Ravinen 47:29 99
3 Oscar Arman Nyköpings OK 49:41 87
4 Tommy Holmér Väsby OK 52:23 59
5 Stefan Norin Söders-Tyresö 54:31 72
6 Johan Lindqvist Täby OK 55:24 73
7 Lars Gerhardsson Attunda OK 62:18 60
8 Ingemar Gard Söders-Tyresö 65:30 50
9 Lars Boudrie Väsby OK 74:21 53
10 Kurt Eriksson Vandrarringen 74:30 50
11 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 79:57 51
12 Christer Hördell Söders-Tyresö 85:55 56
- Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK Ej godk 72
Plac Bana B - 4,3 km 30 startande Sluttid Född år
1 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 43:02 53
2 Per Ove Wallén Täby OK 45:08 54
3 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 49:24 61
4 Marie Malmborg Söders-Tyresö 50:06 60
5 Per Öhlund Gustavsbergs OK 52:06 52
6 Carl-Johan Roubert FK Finn 52:34 54
7 Bo Davidsson Solna OK 53:05 53
8 Leif Åkerblom OK Österåker 54:37 54
9 Ulf Bråsjö Järla Orientering 56:10 49
10 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 58:57 50
11 Anders Larsson Skarpnäcks OL 60:01 50
12 Jan Lindgren OK Södertörn 60:33 54
13 Bo Norbäck Tullinge SK 60:39 46
14 Matz Larsson Gustavsbergs OK 61:08 52
15 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 61:16 44
16 Leif Mörkfors Järfälla OK 61:52 62
17 Eva Elnerud Sigtuna OK 64:56 56
18 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 65:22 52
19 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 69:32 46
20 Svante Frid Enebybergs IF 72:35 51
21 Eva Svanberg Järfälla OK 75:25 61
22 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 80:10 56
23 Roland Löwgren Spårvägens OK 81:29 38
24 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 84:55  
25 Tommy Wåhlin Västerås SOK 87:07 48
26 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 90:59 49
27 Magnus Areskoug Enebyberg IF 97:53  
28 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 114:26 37
- Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF Ej godk 38
- annika Gustafsson Centrum Ej godk 85
Plac Bana C - 3,5 km 68 startande Sluttid Född år
1 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 41:17 43
2 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 42:47 49
3 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 43:04 46
4 Sven Hedman Attunda OK 43:08 54
5 Tommy Lindberg Haninge SOK 43:27 50
6 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 44:41 44
7 Rune Carlsson Sundbybergs IK 46:59 36
8 Kjell Holmberg OK Södertörn 47:03 50
9 Rune Rådström Snättringe SK 47:19 43
10 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 48:34 58
11 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 48:42 50
12 Göran Svärd OK Klemmingen 49:04 49
13 Göran Larbo Attunda OK 49:15 45
13 Anders Gezelius OK Ravinen 49:15 55
15 Leif Wallenbro Väsby OK 49:29 49
16 Helena Korhonen Haninge SOK 49:35 51
17 Sören Johansson Sala OK 49:53 43
18 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 50:10 53
19 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 51:15 47
20 Lena Jansson Järla Orientering 51:31 54
21 Bo Winander Järfälla OK 51:32 48
22 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 51:38 40
23 Håkan Boije Attunda OK 52:24 44
24 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 52:51 53
25 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 52:55 49
26 Christer Hedin IFK Enskede 53:19 47
27 Göran Frisk Attunda OK 54:56 48
28 Sven Setterqvist OK Södertörn 55:30 51
29 Bo Hedlund IFK Enskede 55:53 41
30 Kurt Andersson Enebybergs IF 55:59 42
31 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 56:03 42
32 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 56:22 56
33 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 56:38 46
34 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 57:18 50
35 Olle Arman Nyköpings OK 57:32 49
36 Jan Larsson Tullinge SK 57:34 43
37 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 58:18 48
38 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 58:23 42
39 Anne Lundmark Järfälla OK 59:01 49
40 Bo Källström OK Milan 59:16 39
41 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 59:37 42
42 Gösta Guteland Snättringe SK 60:11 38
43 Birgitta Klang Långhundra IF 60:15 45
44 Göran Johansson Snättringe SK 60:22 41
44 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 60:22 44
46 Martin Eriksson OK Södertörn 60:47 50
47 Kristina Wåhlin Västerås SOK 60:57 52
48 Eva von Heijne Sigtuna OK 61:24 40
49 Tommy Svensson Hellas Orientering 61:48 43
50 Klas Langels Skarpnäcks OL 61:57 45
51 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 63:20 39
52 Svenåke Svensson Snättringe SK 64:25 48
53 Leif Kling Ockelbo OK 67:32 53
54 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 68:00 42
55 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 70:49 49
56 Åke Lewander Skarpnäcks OL 71:16 45
57 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 71:51 49
58 Gunnar Hellström Haninge SOK 72:11 44
59 Carin Runqvist Järfälla OK 75:55 47
60 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 76:00 50
61 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 83:43 43
- Mats Lundblad Täby OK Ej godk 47
- Leif Hermundstad Snättringe SK Ej godk 40
- Hugo Isgren IFK Enskede Ej godk 39
- Ingvar Oskarsson Klubblös Ej godk 49
- Per Geijer FM IF Ej godk 56
- Anders Hallgren Gustavsbergs OK Ej godk 45
- Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF Ej godk 44
Plac Bana D - 2,5 km 48 startande Sluttid Född år
1 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 32:03 56
2 Susanne Holmberg OK Södertörn 32:35 55
3 Stig Thorsson Södertälje-Nykvarn OF 33:20 45
4 Christer Andersson ATG 35:27 44
5 Bengt Friberg Järfälla OK 35:45 45
6 Mats Holmgren IFK Enskede 36:08 53
7 Leif Thorsson OK Grip 36:50 45
8 Jan Olof Norén Järla Orientering 37:43 44
9 Sverre Jonsson OK Ravinen 41:03 42
10 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 42:58 44
11 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 43:49 34
12 Lars Dyrhage Järfälla OK 44:46 47
13 Sven-Erik Widin OK Österåker 45:04 40
14 John Östlund Sundbybergs IK 45:15 45
15 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 45:16 43
16 Margaretha Nylund OK Södertörn 45:26 50
17 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 45:48 34
18 Monica Svärd OK Klemmingen 46:27 52
19 Björn Stolt OK Ravinen 46:33 39
20 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 47:13 49
21 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 47:29 50
22 Noora Kangastupa Klubblös 47:47  
23 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 48:05 44
24 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 49:50 46
25 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 50:26 39
26 Britt Eriksson Hammarby IF OF 50:31 39
27 Helena Bachman Täby OK 51:48 56
28 Lars Cedérus Snättringe SK 52:53 39
29 Kenneth Berglund Hellas Orientering 53:51 43
30 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 56:15 47
31 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 57:24 39
32 Inger Pahlén Söders-Tyresö 59:48 43
33 Monika Högberg OK Södertörn 60:25 55
34 Lars Nordin Solna OK 60:49 44
35 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 61:02 35
36 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 61:07 60
37 Lennart Sjöstål Klubblös 61:12 44
38 Håkan Svahn OK Ravinen 62:16 64
39 Sixten Westerlund Södertälje IF 63:53 36
40 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 65:14 52
41 Lars-Olov Andersson Sigtuna OK 68:07 43
42 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 72:45 48
43 Carl Lang OK Österåker 76:53 36
44 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 76:57 41
45 Bo Winald Hellas Orientering 78:38 36
46 Kurt Boström OK Linné 108:42 41
- Lars Persson Väsby OK Ej godk 35
- Gunnel Balck IFK Lidingö SOK Ej godk 44
Plac Bana E - 1,6 km 10 startande Sluttid Född år
1 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 35:23 33
2 Alf Persson OK Österåker 36:25 34
3 Roland Bolin Snättringe SK 38:41 33
4 Bror Wahlberg Haninge SOK 39:14 35
5 Lars-Erik Lindell Väsby OK 40:35 35
6 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 44:09 43
7 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 47:17 36
8 Mats Halvarez Klubblös 66:27 41
- Mona Forslund IFK Enskede Ej godk 42
- Berit Lindunger Haninge SOK Ej godk 40
9 (prel) Barbro Axelius Klubblös Ej godk