Luffarligan   2019 02 27   Enebybergs IP   Enebyberg
Arrangör: Enebybergs IF   Banläggare: Anders Gärderud
227 startande
Plac Bana A - 5,5 km   15 K 28 startande Sluttid
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 36:55
2 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 38:44
3 Göran Nilsson Snättringe SK 43:45
4 Niklas Wansölin OK Ravinen 43:57
5 Jonas Holmgren Västerbergslagens OL 44:01
6 Janne Nilsson Centrum OK 44:16
7 Klas Birgersson Långhundra IF 44:34
8 Karolina Hellberg Sundbybergs IK 44:55
9 Peter Lundberg Järfälla OK 45:30
10 Peter Rosen Alfta-Ösa OK 46:40
11 Bengt Svensson Sundbybergs IK 47:30
12 Mattias Berglund Bromma-Vällingby SOK 48:00
13 Tommy Holmer Väsby OK 48:46
14 Malin Dahlbäck OK Österåker 50:07
15 Jesper Andersson Snättringe SK 50:34
16 Håkan Dahlbäck OK Österåker 50:40
17 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 51:18
18 Lars Gerhardsson Attunda OK 52:35
19 Ingemar Gard Söders-Tyresö 53:07
20 Jonas Pålsson FMTM 55:12
21 Oskar Hektor Järfälla OK 56:15
22 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 56:20
23 Henrik Spovin Klubblös 57:42
24 Bodil Norrbom Attunda OK 1:00:16
25 Kurt Eriksson Vandrarringen 1:09:28
26 Lars Boudrie Väsby OK 1:10:14
27 Christer Hördell Söders-Tyresö 1:15:59
  Per-Anders Lindgren Centrum OK Felst.
Plac Bana B - 4,5 km   13 K 29 startande Sluttid
1 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 39:38
2 Johan Lidmar Snättringe SK 40:33
3 Lars Grankvist Täby OK 43:53
4 Loisa Thunell IFK Lidingö SOK 45:40
5 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 47:10
6 Stig Andersson OK Linné 47:30
7 Ulf Bråsjö Järla Orientering 47:51
8 Bo Davidsson Solna OK 48:13
9 Mikael Sundqvist Tullinge SK 48:59
10 Leif Åkerblom OK Österåker 49:01
11 Lars Landström Långhundra IF 50:53
12 Bengt Eriksson Väsby OK 50:54
13 Tommy Lindberg Haninge SOK 51:59
14 Bo Norbäck Tullinge SK 52:35
15 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 52:40
16 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 52:59
17 Per-Johan Vikfors OK Österåker 53:46
18 Anders Larsson Skarpnäcks OL 54:33
19 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 55:03
20 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 56:04
21 Eva Svanberg Järfälla OK 59:37
22 Eva Elnerud Sigtuna OK 1:05:03
23 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 1:09:24
24 Sara Hektor Järla Orientering 1:10:01
25 Björn Lindgren OK Österåker 1:11:14
26 Roland Löwgren Spårvägens OK 1:12:17
27 Najara Gillsparr OK Österåker 1:30:09
28 Lena Buhre Attunda OK 1:30:15
  Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF Ej godk.
Plac Bana C - 3,5 km   12 K 91 startande Sluttid
1 Julian Dent IFK Lidingö SOK 24:19
2 Ann- Caroline Pigerre IFK Lidingö SOK 32:09
3 Lars Rönnols Täby OK 32:44
4 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 33:19
5 Torbjörn Bergman Snättringe SK 35:00
6 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 36:12
7 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 36:24
8 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 37:27
9 Jan Lindgren OK Södertörn 38:04
10 Reijo Korhonen Haninge SOK 38:11
11 Rune Carlsson Sundbybergs IK 39:53
12 Jan Dahlin Hellas Orientering 40:00
13 Kjell Holmberg OK Södertörn 40:17
14 Lars Strinnholm Östersunds OK 40:39
15 Georg Larsson Fredrikshofs FIF 40:44
16 Anders Nilsson Täby OK 40:45
17 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 41:23
18 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 41:53
19 Åke Wansölin Söders-Tyresö 42:01
20 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 42:10
21 Rune Rådeström Snättringe SK 42:54
22 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 42:57
23 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 42:58
24 Bengt Andersson Söders-Tyresö 43:16
25 Sven Hedman Attunda OK 43:24
26 Anders Eriksson Vallentuna-Össeby OL 43:26
27 Bo Hedlund IFK Enskede 43:38
28 C-G Boström Enebybergs IF 44:14
29 Anne-Chr Schunnesson Attunda OK 44:19
30 Lennart Lundquist OK Nalle 44:24
31 Jan Söderberg IFK Lidingö SOK 44:36
32 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 44:39
33 Leif Wallenbro Väsby OK 45:04
33 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 45:04
35 Ulla Gummeson Väsby OK 45:17
36 Helena Korhonen Haninge SOK 45:46
37 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 46:04
38 Lena Jansson Järla Orientering 46:37
39 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 47:21
39 Anne Lundmark Järfälla OK 47:21
41 Bengt Sylvan Enebybergs IF 47:29
42 Ann-mari Holmström Gustavsbergs OK 47:42
43 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 47:53
44 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 48:24
45 Gösta Guteland Snättringe SK 48:35
46 Stig Löfgren Attunda OK 48:37
47 Carina Nilsson Täby OK 49:32
48 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 49:49
49 Jan Larsson Tullinge SK 50:12
50 Göran Frisk Attunda OK 50:30
51 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 50:51
52 Tord Engvall Södertälje-Nykvarn OF 51:05
53 Åke Lewander Skarpnäcks OL 51:24
54 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 51:48
55 Noel Hellberg Sundbybergs IK 51:56
56 Alice Hellberg Sundbybergs IK 51:57
56 Anders Wetterling Järla Orientering 51:57
58 Bo Källström OK Milan 53:28
59 Anna Blomgren Tullinge SK 54:04
60 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 54:15
61 Thord Rådberg OK Roslagen 54:16
62 Ingrid Graneli Haninge SOK 55:44
63 Urban Boström Solna OK 56:47
64 Annika Lundström Väsby OK 56:51
65 Birgitta Billstam Järfälla OK 56:58
66 Göran Johansson Snättringe SK 57:17
67 Christer Hedin IFK Enskede 57:38
68 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 57:39
69 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 57:41
70 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 57:54
71 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 58:01
72 Bengt-Olov Törnqvist Sigtuna OK 58:52
73 Ove Forsberg Turebergs IF 59:11
74 Mats Lundblad Täby OK 59:41
75 Klas Langels Skarpnäcks OL 1:00:06
76 Gunnar Hellström Haninge SOK 1:00:51
77 Leif Hermundstad Snättringe SK 1:01:32
78 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 1:03:13
78 Bengt-Olof Samuelsson Klubblös 1:03:13
80 Margareta Haraldsson Sigtuna OK 1:06:56
81 Carin Runqvist Järfälla OK 1:08:20
82 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 1:09:11
83 Tomas Pettersson Haninge SOK 1:09:59
84 Johan Sandvall Skarpnäcks OL 1:15:29
85 Britt Nordqvist OK Sänkan 1:23:05
86 Bengt Fahlin IBM-Klubben 1:32:39
87 Tommy Svensson Hellas Orientering 1:37:02
88 Ingvar Oskarsson Klubblös 2:07:02
  Martin Eriksson OK Södertörn Felst.
  Sören Johansson Sala OK Felst.
  Marianne Hamilton Enebybergs IF Felst.
Plac Bana D - 2,6 km   9 K 59 startande Sluttid
1 Sören Andersson OK Lochness 30:00
2 Mats Holmgren IFK Enskede 34:51
3 Anders Sollberg OK Södertörn 34:57
4 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 36:33
5 Mats Törngren OK Linné 39:31
6 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 41:09
7 Per-Lennart Karlsson Järfälla OK 41:51
8 Rolf Andersson Rimbo SOK 42:39
9 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 42:42
10 Kenneth Berglund Hellas Orientering 42:55
11 Lars Persson Väsby OK 43:14
12 Olle Nilsson Klubblös 43:42
13 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 43:45
14 Björn Stolt OK Ravinen 46:00
15 Sven-Erik Widin OK Österåker 46:32
16 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 47:54
17 Britt Eriksson Hammarby IF OF 48:00
18 Carl Carlin Söders-Tyresö 49:16
19 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 49:42
20 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 49:50
21 Jan-Olof Malm Sigtuna OK 50:16
22 Tord Jonsson Attunda OK 50:17
23 Bo Winald Hellas Orientering 52:12
23 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 52:12
25 UC Lybert Eriksson Väsby OK 53:20
26 Mona Asplund Klubblös 53:22
27 Kristina Frisk Attunda OK 54:58
28 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 55:35
29 Inger Pahlén Söders-Tyresö 55:54
30 Lars Dyrhage Järfälla OK 56:48
31 Inger Andersson Söders-Tyresö 57:13
32 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 57:53
33 Lars-Olov Andersson Sigtuna OK 59:47
34 Carl Lang OK Österåker 1:00:23
35 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 1:00:29
36 Björn Simons Sundbybergs IK 1:00:38
37 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 1:01:01
38 Göran Grimvall Täby OK 1:01:49
39 Lennart Sjöstål Klubblös 1:02:57
40 Lars-Åke Eriksson Täby OK 1:03:57
41 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 1:05:26
42 Tomas Möller OK Södertörn 1:06:18
43 Bo Westling Häverödals SK 1:07:32
44 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 1:07:52
45 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 1:10:22
46 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 1:10:36
47 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 1:16:32
48 Karin Tibbelin Turebergs IF 1:18:40
49 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 1:19:52
50 Bo Eklind Klubblös 1:23:51
51 Mats Halvarez Klubblös 1:24:01
  Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK Felst.
  Christer Andersson ATG Felst.
  Eva Andersson OK Södertörn Felst.
  Kerstin Magnusson Skogsluffarnas OK Felst.
  Hans Holmberg Vallentuna-Össeby OL Ej godk.
  Sixten Westerlund Södertälje IF ej fullf.
  Henry Spovin Täby OK ej fullf.
  Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK ej fullf.
Plac Bana E - 1,6 km   7 K 20 startande Sluttid
1 Bertil Rydgren IFK Enskede 23:42
2 Peter Törnkvist OK Lochness 26:07
3 Roland Bolin Snättringe SK 28:09
4 Sven Eriksson OK Roslagen 29:11
5 Denges Bacol Täby OK 34:05
6 Bror Wahlberg Haninge SOK 35:31
7 Gunvor Granath Nynäshamns OK 35:45
8 Alf Persson OK Österåker 37:03
9 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 37:06
10 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 37:07
11 Ingrid Gunnarsson Täby OK 39:58
12 Sivert Söderbärg OK Roslagen 42:12
13 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 44:08
14 Ulf Eskilsson OK Södertörn 44:27
15 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 45:42
16 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 53:38
17 Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK 58:27
  Kuzey Bacol Täby OK Felst.
  Jan Burell OK Enen Felst.
  Lars-Erik Lindell Väsby OK Ej godk.