Luffarligan   2018 03 27   OK Södertörns Klubbstuga, Farstanäset
Arr: OK Södertörn, Ulf Eskilsson   Banläggare: Kjell Holmberg
Antal startande: 212
Plac Bana A - 5,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 Hannes Svahn OK Ravinen 41:13 99
2 Göran Thimberg Söders-Tyresö 41:25 75
3 Mårten Frendelius Kamrat och IF KIF 42:16 79
4 Per Backlund OK Södertörn 43:01 60
5 Jonas Halai Kamrat och IF KIF 45:10 80
6 Peter Andersson Söders-Tyresö 46:28 74
7 Henrik Sjögren Haninge SOK 47:08 74
8 Galina Ribediuc Hellas Orientering 49:34 89
9 Niklas Wansölin OK Ravinen 49:56 86
10 Arne Back Eksjö SOK 52:44 54
11 Martin Bratt IFK Mora OK 55:07 77
12 Rickard Andersson Tullinge SK 57:21 74
13 Jonas Holmgren Västerbergslagens OL 64:59 72
14 Anders Holmqvist Snättringe SK 66:30 66
15 Lars Boudrie Väsby OK 76:53 53
16 Sarah-Jane Barrable OK Ravinen 80:03 84
17 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 86:57 50
18 Kurt Eriksson Vandrarringen 87:53 50
- Claes Andersson OK Södertörn ej godk 65
Plac Bana B - 4,7 km 22 startande Sluttid Född år
1 Göran Hellgren OK Södertörn 45:56 64
2 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 48:32 56
3 Janne Nilsson Centrum OK 49:04 62
4 Marie Malmborg Söders-Tyresö 51:03 60
5 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 52:29 51
6 Ingemar Gard Söders-Tyresö 53:19 50
7 Per Ljung Centrum OK 53:50 60
8 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 54:25 54
9 Per Öhlund Gustavsbergs OK 55:26 52
10 Claes Ögren Skarpnäcks OL 56:08 52
11 Johan Sjöberg Klubblös 60:15  
12 Leif Åkerblom OK Österåker 60:36 54
13 Jan Dahlin Hellas Orientering 60:41 64
14 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 63:35 52
15 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 64:45 58
16 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 65:41 46
17 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 68:11 50
18 Bo Norbäck Tullinge SK 69:21 46
19 Reijo Korhonen Haninge SOK 78:09 53
20 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 83:36 51
21 Roland Löwgren Spårvägens OK 92:25 38
22 Claes Gustafsson OK Södertörn 388:00 57
Plac Bana C - 3,6 km 83 startande Sluttid Född år
1 Jan Gottfridsson Norbergs OK 37:40 56
2 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 38:21 46
2 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 38:21 50
4 Anders Gärderud IFK Lidingö SOK 39:03 46
5 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 39:07 49
6 Björn Reger Söders-Tyresö 39:35 59
7 Leif Mörkfors Järfälla OK 39:50 62
8 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 41:19 44
9 Anders Sohlberg OK Södertörn 41:57 52
10 Ingvar Svensson Bjursås OK 43:09 46
11 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 43:26 48
12 Per-Johan Vikfors OK Österåker 43:33 48
13 Bengt Kärrström Tullinge SK 43:55 55
14 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 44:14 44
15 Rune Rådström Snättringe SK 44:51 43
16 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 45:59 50
17 Lennart Hävrén Tullinge SK 46:38 52
18 Sven Hedman Attunda OK 46:40 54
18 Carl-Gunnar Boström Enebybergs IF 46:40 50
20 Ing-Marie Back Eksjö SOK 47:09 53
21 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 48:29 44
22 Håkan Boije Attunda OK 48:30 44
23 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 48:55 47
24 Ulla Gummeson Väsby OK 48:58 50
25 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 49:38 56
26 Magnus Blomberg Skogsluffarnas OK 50:00 68
27  Marita Samuelsson Sunbybergs IK 50:40 54
28 Åke Wansölin Söders-Tyresö 50:49 48
28 Bengt Andersson Söders-Tyresö 50:49 45
30 Helena Korhonen Haninge SOK 50:53 51
31 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 51:05 50
32 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 51:06 50
33 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 51:10 c
34 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 51:12 53
35 Jan Falk Hellas Orientering 51:17 48
36 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 51:23 53
37 Bo Hedlund IFK Enskede 51:33 41
38 Anton Mörkfors Järfälla OK 51:36 4
39 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 51:59 42
39 Leif Wallenbro Väsby OK 51:59 49
41 Jan Larsson Tullinge SK 52:55 43
42 Gösta Guteland Snättringe SK 53:25 38
43 Anne Lundmark Järfälla OK 53:32 49
44 Willy Ljungdell Täby OK 53:36 47
45 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 54:06 48
46 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 54:29 47
47 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 55:12 49
48 Christer Hedin IFK Enskede 55:26 47
49 Mats Lundblad Täby OK 56:33 47
50 Bo Källström OK Milan 56:48 39
51 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 56:50 46
52 Bo Romson Hellas Orientering 58:11 43
53 Sara Hektor Järla Orientering 58:20 68
54 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 58:31 39
55 Anders Tegeström Stockholms OK 58:48 63
56 John Östlund Sundbybergs IK 58:49 45
57 Martin Eriksson OK Södertörn 59:00 50
58 Olle Arman Nyköpings OK 59:56 49
59 Svenåke Svensson Snättringe SK 60:26 48
60 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 60:55 49
61 Göran Reinholdsson Järfälla OK 61:14 56
62 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 63:19 41
63 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 63:51 57
64 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 64:10 70
65 Göran Johansson Snättringe SK 64:48 41
65 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 64:48 41
67 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 65:06 55
68 Ingrid Graneli Haninge SOK 66:39 51
69 Peter Bratt Bromma-Vällingby SOK 67:25 44
70 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 67:29 49
71 Rolf Öhrn Nynäshamns OK 69:50 43
72 Bo Winander Järfälla OK 70:16 48
73 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 75:50 42
74 Carin Runqvist Järfälla OK 80:49 47
75 Tommy Svensson Hellas Orientering 82:30 43
76 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 84:15 42
77 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 86:21 44
78 Gunnar Hellström Haninge SOK 88:49 44
79 Klas Langels Skarpnäcks OL 385:48 45
80 Britt Nordqvist OK Sänkan 419:35 45
- Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF ej godk 58
- Erland Ljungström Gustavsbergs OK ej godk 36
- Sören Andersson OIK Lockness ej godk 59
Plac Bana D - 2,7 km 63 startande Sluttid Född år
1 Susanne Holmberg OK Södertörn 37:20 55
2 Lars Cedérus Snättringe SK 38:27 39
3 Jan Olof Norén Järla Orientering 38:42 44
4 Mats Holmgren IFK Enskede 39:33 53
5 Börje Pahlén Söders-Tyresö 40:20 42
6 Rune Carlsson Sundbybergs IK 40:52 36
7 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 41:37 49
8 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 41:47 56
9 Håkan Svahn OK Ravinen 42:12 64
10 Jan Bojling Solna OK 42:36 45
11 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 43:21 34
12 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 44:08 44
13 Björn Stolt OK Ravinen 45:06 39
14 Rolf Jakobsson Alfta-Ösa OK 46:30 42
15 Carl Carlin Söders-Tyresö 46:44 48
16 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 46:59 35
17 Maria Kärrström Tullinge SK 47:21 53
18 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 47:41 41
19 Lennart Sjöstål Klubblös 48:06 44
20 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 49:07 39
21 Stig Lindskog Visborgs OK 49:33 38
22 Inger Jansson Nynäshamns OK 49:44 45
23 Hans Carlsson Hellas Orientering 50:14 47
24 Ingemar Johnsson OK Södertörn 51:08 44
25 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 51:14 43
26 Leif Lundquist Enebybergs IF 51:44 39
27 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 52:31 35
28 Jan Brundell Solna OK 53:11 40
29 Björn Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 53:13 43
30 Kurt Kisslig Waxholms OK 53:23 41
31 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 54:56 52
32 Lars Dyrhage Järfälla OK 54:58 47
33 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 54:59 51
34 Per Geijer FM IF 55:02 56
35 Sven Olov Johansson Söders-Tyresö 55:12 43
35 Lars Persson Väsby OK 55:12 35
37 Anki Landarv Klubblös 56:14 66
38 Bo Winald Hellas Orientering 56:32 36
39 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 56:44 34
40 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 58:00 56
41 Lars Nordin Solna OK 59:02 44
42 Inger Pahlén Söders-Tyresö 59:22 43
43 Carl Lang OK Österåker 61:17 36
44 Johny Lindmark Skarpnäcks OL 64:11 46
45 Göran Glanshed Haninge SOK 66:53 45
46 Göran Haglund Haninge SOK 68:04 40
47 Ann Sjöberg Enebybergs IF 68:49 38
48 Björn Simons Sundbybergs IK 71:14  
49 Mona Asplund Klubblös 72:59 42
50 Hugo Isgren IFK Enskede 73:56 39
51 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 74:04 49
52 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 74:13 53
53 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 75:00 48
54 Åke Linderoth Sundbybergs IK 85:08 42
55 Kurt Boström OK Linné 90:37 41
56 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 103:44 33
- Bertil Rydgren IFK Enskede ej godk 41
- Gunnel Balck IFK Lidingö SOK ej godk 44
- Eva Andersson OK Södertörn ej godk 59
- Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby ej godk 39
- Britt Eriksson Hammarby IF OF ej godk 39
- Ingvar Larsson Gustavsbergs OK ej godk 40
- Tommy Lindberg Haninge SOK ej godk 50
Plac Bana E - 1,5 km 25 startande Sluttid Född år
1 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 26:57 40
2 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 29:09 33
3 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 29:41 43
4 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 29:44 35
5 Alf Persson OK Österåker 30:16 34
6 Bror Wahlberg Haninge 30:40  
7 Gunnel Junegard OK Södertörn 31:20 36
8 Berit Lindunger Haninge SOK 31:33 40
9 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 31:43 37
10 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 32:54 36
11 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 33:17 44
12 Gunvor Granath Nynäshamns OK 33:50 39
13 Claes Rundström OK Älvsjö-Örby 35:25 52
14 Sonja Perneby Tullinge SK 35:35 43
15 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 41:28 42
16 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 43:05 29
17 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 43:18 34
18 Jan Burell OK Enen 46:30 44
19 Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK 48:23 28
20 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 49:20 43
21 Sven Jansson Snättringe SK 52:12 33
22 Nicklas Holgersson Klubblös 58:17  
23 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 59:48 31
- Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godk 38
- Yngve Hedberg Snättringe SK ej godk 28