Luffarligan   2019 04 24   Gubbängens IP   Gubbängen
Arr: Fredrikshofs IF SOK, Paul Kanarbik  Banläggning: Georg Larsson o Ingvar Svensson
231 startande.
Plac Bana A - 5,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 Niklas Wrane Söders-Tyresö 35:32 73
2 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 37:17 68
3 Peter Andersson Söders-Tyresö 37:57 74
4 Magnus Grahn Södertälje-Nykvarn OF 38:21 66
5 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 42:12 72
6 Christian Olsson Frösö IF 42:17 77
7 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 44:00 53
8 Henrik Sjögren Haninge SOK 45:19 74
9 Jörgen Hector Snättringe SK 45:33 63
10 Anders Brinkman Centrum OK 47:46 65
11 Janne Nilsson Centrum OK 48:24 62
12 Ingemar Gard Söders-Tyresö 49:48 50
13 Claes Andersson OK Södertörn 50:44 65
14 Per Ljung Centrum OK 52:40 60
15 Anders Holmqvist Snättringe SK 60:23 66
16 Christer Hördell Söders-Tyresö 62:09 56
17 Lennart Hävrén Tullinge SK 62:17 52
18 Kurt Eriksson Vandrarringen 63:39 50
19 Kurt Maxé Sundbybergs IK 84:02 54
Plac Bana B - 4,5 km 40 startande Sluttid Född år
1 J Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 31:37 68
2 Göran Hellgren OK Södertörn 35:51 64
3 Elis Forsberg Rundström IFK Enskede 36:35 4
4 Björn Reger Söders-Tyresö 38:37 59
5 Marita Axelsson OK Ravinen 39:04 62
6 Jan Gottfridsson Norbergs OK 39:34 56
7 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 42:11 50
8 Leif Åkerblom OK Österåker 42:59 54
9 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 43:02 51
10 Per-Johan Vikfors OK Österåker 43:39 48
11 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 44:00 58
12 Marie Malmborg Söders-Tyresö 44:39 60
13 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 44:42 70
14 Ulf Bråsjö Järla Orientering 45:42 49
15 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 47:50 60
16 Anders Karlsson Tullinge SK 48:15 52
17 Kjell Holmberg OK Södertörn 48:35 50
18 Per-Erik Jansson IF Thor 48:58 50
19 Per Öhlund Gustavsbergs OK 50:21 52
20 Svante Frid Enebybergs IF 50:29 51
21 Bengt Kärrström Tullinge SK 50:49 55
22 Leif Mörkfors Järfälla OK 51:02 62
23 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 51:21 44
24 Paul Norén OK Södertörn 52:32 49
25 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 53:40 57
26 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 54:08 50
27 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 55:31 51
28 Jan Dahlin Hellas Orientering 55:51 64
29 Alicia Björnberg Söders-Tyresö 56:10 4
30 Bo Norbäck Tullinge SK 57:56 46
31 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 57:58 56
32 Göran Kron KSIF 60:21 55
33 Roland Löwgren Spårvägens OK 63:25 38
34 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 70:12 49
35 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 71:04 38
36 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 77:22 49
37 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 78:15 48
38 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 79:23 37
- Niclas Lidström Frösö IF ej godk 66
- Tommy Wåhlin Västerås SOK ej godk 48
Plac Bana C - 3,4 km 83 startande Sluttid Född år
1 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 31:27 58
1 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 31:27 44
3 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 32:38 64
4 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 33:33 66
5 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 33:58 53
6 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 35:00 46
7 Dan Klang Klubblös 35:20 53
8 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 36:20 51
9 Åke Wansölin Söders-Tyresö 36:45 48
10 Anders Gezelius OK Ravinen 36:54 55
11 Sven Hedman Attunda OK 37:25 54
12 Torbjörn Bergman Snättringe SK 37:28 55
13 Tommy Lindberg Haninge SOK 37:29 50
14 Sune Sisell OK Södertörn 37:31 51
15 Jan Lindgren OK Södertörn 37:33 54
15 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 37:33 44
17 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 37:49 53
18 Rasmus Larsson Snättringe SK 37:51 93
19 Magnus Blomberg Skogsluffarnas OK 39:23 68
20 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 39:33 42
21 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 39:47 50
22 Helena Korhonen Haninge SOK 40:05 51
23 Tord Jansson Södertälje Nykvarn 41:02 56
24 Ingemar Bengtsson Söders-Tyresö 41:21 59
25 Bo Hedlund IFK Enskede 41:44 41
26 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 41:52 49
27 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 42:18 48
28 Christer Hedin IFK Enskede 42:52 47
29 Willy Ljungdell Täby OK 43:01 47
29 Kurt Andersson Enebybergs IF 43:01 42
31 Rune Rådström Snättringe SK 43:04 43
32 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 43:27 47
33 Håkan Berglund Lake Kovlands IF 43:29 53
34 Mats Holmgren IFK Enskede 43:31 53
35 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 43:46 54
36 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 43:47 49
37 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 44:05 52
38 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 44:09 46
39 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 44:42 48
40 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 44:49 39
41 Bo Romson Hellas Orientering 44:59 43
42 Mats Lundblad Täby OK 45:16 47
43 Ulf Stridh Snättringe SK 45:28 46
44 Göran Reinholdsson Järfälla OK 45:36 56
45 Olle Arman Nyköpings OK 45:53 49
46 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 45:55 46
47 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 45:57 49
48 Ingrid Graneli Haninge SOK 46:30 51
49 Ulla Gummeson Väsby OK 47:21 50
50 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 47:52 42
51 Göran Johansson Snättringe SK 48:11 41
52 Martin Eriksson OK Södertörn 48:28 50
53 Tommy Svensson Hellas Orientering 48:35 43
54 Jan Falk Hellas Orientering 48:50 48
55 Kristina Klang Klubblös 49:05 64
56 Monika Högberg OK Södertörn 49:07 55
57 Åke Lewander Skarpnäcks OL 49:54 45
58 Bengt Andersson Söders-Tyresö 50:28 45
59 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 51:42 44
60 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 51:52 42
61 Jan-Erik Jonsson IBM-Klubben 52:08 54
62 Kerstin Jensen Klubblös 52:21 54
63 Inger Jansson Nynäshamns OK 52:40 45
64 Jan Larsson Tullinge SK 52:46 43
65 Leif Hermundstad Snättringe SK 53:10 40
66 Börje Pahlén Söders-Tyresö 54:24 42
67 Klas Langels Skarpnäcks OL 54:44 45
68 Bo Källström OK Milan 56:57 39
69 Gunnar Hellström Haninge SOK 57:07 44
70 Eva Elnerud Sigtuna OK 59:41 56
71 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 60:02 40
72 Ingemar Johnsson OK Södertörn 60:27 44
73 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 60:41 49
74 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 61:37 42
75 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 65:21 51
76 Helena Librand OK Älvsjö-Örby 66:29 69
77 Britt Nordqvist OK Sänkan 69:35 45
78 Per Geijer FM IF 75:33 56
79 Tomas Möller OK Södertörn 81:02 44
80 Ingvar Oskarsson Klubblös 81:36 49
81 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 83:45 50
82 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 86:50 53
- Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK ej godk 50
Plac Bana D - 2,5 km 67 startande Sluttid Född år
1 Susanne Holmberg OK Södertörn 27:52 55
2 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 28:46 56
3 Jan Bojling Solna OK 30:43 45
4 Evy Nord Södertälje IF 32:01 44
5 Rune Carlsson Sundbybergs IK 32:20 36
6 Svenåke Svensson Snättringe SK 32:27 48
7 Phedbe Thulin Täby OK 33:34 61
8 Maria Kärrström Tullinge SK 34:41 53
9 Bertil Rydgren IFK Enskede 35:22 41
10 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 36:29 41
11 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 36:31 35
12 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 37:03 38
13 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 37:09 34
14 Norman Thulin Täby OK 37:20 44
15 Inger Pahlén Söders-Tyresö 38:04 43
16 Ronny Hedlund OK Södertörn 38:12 43
17 Ulf Nordin Snättringe SK 38:17 44
18 Göran Johansson Järfälla OK 38:22 46
19 Tord Jonsson Klubblös 38:26 61
19 Björn Stolt OK Ravinen 38:26 39
21 Inger Andersson Söders-Tyresö 38:28 50
22 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 38:31 48
23 Anki Landarv Klubblös 38:49 66
24 Stig Lindskog Visborgs OK 39:00 38
25 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 39:17 41
26 Bo Kimstrand Södertälje-Nykvarn OF 39:23 47
27 Sture Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 40:10 72
28 Hugo Isgren IFK Enskede 40:29 39
29 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 41:03 40
30 Göran Glanshed Haninge SOK 41:04 45
31 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 41:23 44
32 Lennart Sjöstål Klubblös 41:49 44
33 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 42:01 44
34 Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby 43:29 52
35 Mona Asplund Klubblös 45:27 42
36 Björn Simons Sundbybergs IK 45:30 47
37 Kenneth Berglund Hellas Orientering 45:45 43
38 Lars Nordin Solna OK 45:53 44
39 Jan Brundell Solna OK 45:54 40
40 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 46:21 43
41 Lars Fridén FMV 46:34 48
42 Benny Alfordsson Tullinge SK 46:50 40
43 Anders Löfqvist Klubblös 47:04 57
44 Sigrid Blom Tullinge SK 47:09 40
45 Torsten Jansson Skogsluffarna 47:32 36
46 Sonja Perneby Tullinge SK 47:46 43
47 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 48:16 48
48 Johny Lindmark Skarpnäcks OL 48:34 46
49 Bo Eklind Klubblös 49:24 47
50 Margaretha Nylund OK Södertörn 49:51 50
51 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 51:39 44
52 Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby 52:04 45
53 Thomas Fehrm Solna OK 52:36 54
54 Berit Lindunger Haninge SOK 53:52 40
55 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 54:30 36
56 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 54:37 37
57 Kurt Kisslig Waxholms OK 54:42 41
58 Göran Grimvall Täby OK 55:15 40
59 Errol Wicksell Hellas Orientering 56:12 39
60 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 57:25 43
61 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 62:07 52
62 Ingrid Gunnarsson Täby OK 103:01 38
- Tommy Gustavsson Östra Almby FK ej godk 47
- Anki Holmberg Järla Orientering ej godk 47
- Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 36
- Gunnel Junegard OK Södertörn ej godk 36
- Claes Rundström OK Älvsjö-Örby ej godk 52
Plac Bana E - 1,2 km 22 startande Sluttid Född år
1 Lars Nord Södertälje IF 19:29 40
2 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 22:35 33
3 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 23:23 37
4 Alf Persson OK Österåker 23:55 34
5 Gunilla Glanshed Haninge SOK 24:07 46
6 Roland Bolin Snättringe SK 25:57 33
7 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 27:04 40
8 Erik-Olov Cloth Tullinge SK 30:12 38
9 Kerstin Pettersson Tullinge SK 34:59 43
10 Gunvor Granath Nynäshamns OK 36:15 39
11 Bror Wahlberg HSOK 37:57 35
12 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 40:19 31
13 Marianne Bergstrand Skogsluffarnas OK 47:43 35
14 Mats Halvarez Klubblös 50:10 41
15 Sven Jansson Snättringe SK 55:30 33
16 Hans Lindskog Skogsluffarnas OK 86:17 27
17 Yngve Hedberg Snättringe SK 109:29 28
- Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej godk 42
- Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godk 38
- Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK ej godk 44
- Jan Hägerskog Skogsluffarnas OK ej godk 37
- Lars Andersson Skogsluffarnas OK ej godk 37