Luffarligan  2019 08 14   OK Ravinens Klubbstuga  NACKA
Arrangör OK Ravinen, Nick Barrable   Banläggare; Graeme Ackland INT/JOK
161 startande
Kvarglömt: se Luffarligans Hemsida, ANSLAGSTAVLAN.
Plac Bana A - 5,6 km 9 startande Sluttid Född år
1 Axel Granqvist OK Ravinen 35:59 99
2 Christoffer Schönning Järfälla OK 40:21 91
3 Henrik Sjögren Haninge SOK 54:04 74
4 Christer Hördell Söders-Tyresö 73:21 56
5 Jan Retsloff Hellas Orientering 74:03 56
6 Lena Öhman Centrum OK 75:19 74
7 Kurt Eriksson Vandrarringen 85:56 50
8 Stefan Norlin Klubblös 87:57 70
- Johan Lindqvist Täby OK 57:24 73
Plac Bana B - 4,5 km 32 startande Sluttid Född år
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 44:16 51
2 Anders Lillistrand Södertälje-Nykvarn OF 46:41 54
3 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 48:48 51
4 Ingemar Gard Söders-Tyresö 48:49 50
5 Jan Gottfridsson Norbergs OK 49:58 56
6 Einar Bodström Kamrat och IF KIF 52:07 82
7 Claes Ögren OK Nalle 53:13 52
8 Matz Larsson Gustavsbergs OK 54:09 52
9 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 57:18 46
10 Harald Bauer IFK Lidingö 60:07  
11 Malin Carlsson Söders-Tyresö 60:21 94
12 Tommy Lindberg Haninge SOK 61:33 50
13 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 61:37 64
14 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 61:59 44
15 Caroline Eriksson Tullinge SK 62:32 82
16 Anders Karlsson Tullinge SK 64:50 52
17 Anders Larsson Skarpnäcks OL 65:50 50
18 Daniel Helander Tullinge SK 66:20 69
19 Leif Mörkfors Järfälla OK 66:26 62
20 Asgeir Riseth Tullinge SK 66:34 81
20 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 66:34 51
22 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 69:37 57
23 Marie Malmborg Söders-Tyresö 70:11 60
24 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 71:13 50
25 Kenneth Pettersson Järfälla OK 73:49 57
26 Bo Winander Järfälla OK 75:55 48
27 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 78:42 52
28 Tommy Wåhlin Västerås SOK 79:09 48
29 Arne Johansson OK Ravinen 79:49 50
30 Åke Lewander Skarpnäcks OL 90:53 45
- Benny Alfordsson Tullinge SK ej godk 40
- Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF ej godk 48
Plac Bana C - 3,4 km 61 startande Sluttid Född år
1 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 35:46 58
2 Dan Klang Klubblös 37:52 53
3 Tommy Holmér Väsby OK 39:36 59
4 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 39:59 56
5 Per Ljung Centrum OK 40:09 60
6 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 41:02 58
7 Jan Dahlin Hellas Orientering 41:27 64
8 Jan Lindgren OK Södertörn 41:31 54
9 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 41:42 50
10 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 41:50 53
11 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 42:06 49
12 Ingvar Svensson Bjursås OK 43:12 46
13 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 44:12 55
14 Reijo Korhonen Haninge SOK 44:44 53
15 Olle Blomgren OK Södertörn 44:53 51
16 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 45:34 46
17 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 45:43 42
18 Olle Arman Nyköpings OK 47:07 49
19 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 47:42 49
20 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 47:44 50
21 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 48:25 47
22 Bo Hedlund IFK Enskede 48:53 41
23 Lena Jansson Järla Orientering 49:01 54
24 Roland Löwgren Spårvägens OK 49:41 38
25 Lars Johansson Klubblös 49:58 56
26 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 50:10 48
27 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 50:34 56
28 Ulf Bråsjö Järla Orientering 51:11 49
29 Lars Englund Järla Orientering 51:52 43
30 Anne Lundmark Järfälla OK 51:55 49
31 Åke Wansölin Söders-Tyresö 52:26 48
32 Sune Sisell OK Södertörn 52:47 51
33 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 52:52 56
34 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 53:45 49
35 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 53:50 54
36 Bonne Löfman Attunda OK 54:59 56
37 Roger Hagelin Gustavsbergs OK 55:34 99
38 Sven Hedman Attunda OK 55:36 54
39 Roger Larsson Snättringe SK 56:39 57
40 Gösta Guteland Snättringe SK 56:50 38
41 Helena Korhonen Haninge SOK 57:33 51
41 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 57:33 48
43 Peter Wipp Järla Orientering 57:54 62
44 Anders Wetterling Järla Orientering 58:49 47
45 Mats Lundblad Täby OK 61:04 47
46 Kristina Klang Klubblös 61:22 64
47 Börje Pahlén Söders-Tyresö 65:04 42
48 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 66:17 40
49 Kurt Zander Västerås SOK 68:45 38
50 Kerstin Jensen Klubblös 69:02 54
51 Per Geijer FM IF 69:33 56
52 Thomas Malmsjö Hellas Orientering 69:49 68
53 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 70:28 42
54 Liselott Retsloff Hellas Orientering 73:47 57
55 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 75:57 48
56 Mats Holmgren IFK Enskede 76:37 53
57 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 78:27 50
58 Jan Larsson Tullinge SK 89:41 43
59 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 95:48 53
60 Ingvar Oskarsson Solna OK 115:57 49
- Göran Kron KSIF ej godk 55
Plac Bana D - 2,6 km 40 startande Sluttid Född år
1 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 34:18 51
2 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 39:43 52
3 Rune Carlsson Sundbybergs IK 42:34 36
4 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 42:50 55
5 Hans Carlsson Hellas Orientering 42:58 47
6 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 44:17 48
7 Ingrid Graneli Haninge SOK 46:14 51
8 Leif Hermundstad Snättringe SK 47:16 40
9 Jan Olof Norén Järla Orientering 47:54 44
10 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 48:17 39
11 Ronny Hedlund OK Södertörn 52:11 43
12 Anki Landarv Klubblös 53:16 66
13 Carl Lang OK Österåker 56:14 36
14 Lennart Sjöstål Klubblös 57:33 44
15 Åke Linderoth Sundbybergs IK 57:56 42
16 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 59:02 38
17 Berit Lindunger Haninge SOK 59:46 40
18 Gunnar Lindholm Klubblös 60:29 58
19 Jan Brundell Solna OK 61:26 40
20 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 66:54 49
21 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 68:31 40
22 Torsten Jansson Skogsluffarna 68:54 36
23 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 69:20 39
24 Britt Eriksson Hammarby IF OF 69:22 39
25 Robert Puusta OK Älvsjö-Örby 70:28 50
26 Johan Sandwall Skarpnäcks OL 81:40 44
27 Jan Burell OK Enen 83:15 44
28 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 87:23 48
29 Göran Glanshed Haninge SOK 89:38 45
30 Lars Nordin Solna OK 107:42 44
31 Gustav Grandin Järla Orientering 118:01 45
32 Aija Sadurskis Centrum OK 135:41 51
- Inger Pahlén Söders-Tyresö ej godk 43
- Tommy Gustavsson Östra Almby FK ej godk 47
- Kenneth Berglund Hellas Orientering ej godk 43
- Carl Carlin Söders-Tyresö ej godk 48
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 60
- Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK ej godk 34
- Torsten Lundborg Hammarby IF OF ej godk 35
- Göran Haglund Haninge SOK ej godk 40
Plac Bana E - 1,5 km 40 startande Sluttid Född år
1 Alf Persson OK Österåker 33:45 34
2 Gunnel Junegard OK Södertörn 34:09 36
3 Gunvor Granath Nynäshamns OK 35:16 39
4 Elise Riseth Tullinge SK 37:25 12
5 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 39:22 33
6 Bror Wahlberg HSOK 39:46 35
7 Sonja Perneby Tullinge SK 42:23 43
8 Ulf Eskilsson OK Södertörn 44:45 36
9 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 45:36 42
10 Roland Bolin Snättringe SK 47:40 33
11 Margaretha Nylund OK Södertörn 48:15 50
12 Hans Svensson Skogsluffarna 53:16 48
13 Ulla Karnebäck Attunda OK 54:13 53
14 Yngve Hedberg Snättringe SK 57:45 28
15 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 62:22 29
16 Mats Halvarez Klubblös 73:41 41
17 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 78:17 31
- Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK ej godk 44
- Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godk 38