Luffarligan   2019 08 21    Linneaberg   Huddinge
Arrangör/Banläggning: Lennart Stenberg
219 startande
Plac Bana A - 4,3 km 49 startande Sluttid Född år
1 Tom Fellbaum OK Ravinen 29:29 92
2 Zac Hudd IFK Lidingö SOK 29:42 0
3 Rhys Findlay-Robinson OK Ravinen 31:29 86
4 Louis MacMillan OK Ravinen 31:53 2
5 Jim Bailey OK Ravinen 32:29 3
6 Mikael Nyberg Hellas Orientering 33:52 68
7 Irina Nyberg Alfta-Ösa OK 36:05 83
8 Daniel Campbell OK Ravinen 36:22 2
9 P-O Ivarsson Haninge SOK 39:04 51
10 Jonny Malley OK Ravinen 39:34 92
11 Daniel Spencer WCOC 40:38 0
12 Joe Hudd OK Ravinen 41:08 3
13 Finlay Johnson OK Ravinen 42:00 2
14 Ulf Burman Gustavsbergs OK 42:11 58
15 Tamsin Moran Southampton Orienteering Club 42:25 94
16 Adam Conway OK Ravinen 42:36 3
17 Martin Tichovsky SK Praga 42:41 61
18 Ingemar Gard Söders-Tyresö 43:36 50
19 Per Ove Wallén Täby OK 43:59 54
20 Claes Ögren OK Nalle 44:36 52
21 Joe Sunley OK Ravinen 44:39 3
22 Anders Back Klubblös 44:50 85
23 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 46:30 61
24 Mikael Sungqvist Tullinge SK 46:46 60
25 Hana Tichovska SK Praga 49:00 66
26 Jonas Halai Kamrat och IF KIF 49:01 80
27 Nick Jarvis SO 49:29 96
28 Jan Dahlin Hellas Orientering 51:27 64
29 Felix Lunn OK Ravinen 53:40 2
30 Nicklas Doyle Skarpnäcks OL 55:40 68
31 Kurt Eriksson Vandrarringen 56:51 50
32 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 57:09 64
33 Christer Hördell Söders-Tyresö 57:25 56
34 Leif Åkerblom OK Österåker 57:51 54
35 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 60:27 44
36 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 61:16 51
37 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 62:02 57
38 Matz Larsson Gustavsbergs OK 62:15 52
39 Torbjörn Ohlsson Haninge SOK 63:35 63
40 Stefan Norlin Klubblös 64:06 70
41 Anders Larsson Skarpnäcks OL 64:25 50
42 Anders Karlsson Tullinge SK 64:46 52
43 Reijo Korhonen Haninge SOK 65:24 53
44 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 67:25 44
45 Lena Jansson Järla Orientering 71:34 54
46 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 73:27 59
47 Bo Norbäck Tullinge SK 80:46 46
48 Tommy Wåhlin Västerås SOK 97:18 48
49 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 348:20 61
Plac Bana B - 3,6 km 72 startande Sluttid Född år
1 Björn Reger Söders-Tyresö 35:51 59
2 Tommy Holmér Väsby OK 36:23 59
3 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 36:54 54
4 Bengt Kärrström Tullinge SK 39:30 55
5 Alice Wilson Clyde 40:11 2
6 Lizzie Stansfield OK Ravinen 40:26 2
7 Johan Lindbom Hellas Orientering 41:21 87
8 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 41:53 53
9 Tommy Lindberg Haninge SOK 42:44 50
10 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 43:24 56
11 Anders Gärderud Enebyberg IF 43:47 46
12 Sven Hedman Attunda OK 44:50 54
13 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 45:05 43
14 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 45:09 53
15 Olle Blomgren OK Södertörn 45:19 51
16 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 45:31 49
17 Ulf Bråsjö Järla Orientering 45:33 49
18 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 45:59 50
19 Paul Norén OK Södertörn 46:36 49
20 Marie Malmborg Söders-Tyresö 47:40 60
21 Sune Sisell OK Södertörn 48:29 51
22 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 48:50 54
23 Anders Sohlberg OK Södertörn 49:10 52
24 Isobell Cox OK Ravinen 49:11 2
25 Bo Hedlund IFK Enskede 50:50 41
26 Lennart Brattgård IFK Lidingö SOK 50:53 52
27 Alison O'Neill OK Ravinen 51:37 85
28 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 52:05 52
29 Anna Harris OK Ravinen 52:14 3
30 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 52:23 56
31 Jan Lindgren OK Södertörn 52:32 54
32 Anders Gezelius OK Ravinen 52:48 55
33 Caitlin Irving OK Ravinen 53:09 3
34 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 53:56 42
35 Åke Wansölin Söders-Tyresö 55:18 48
36 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 55:18 54
37 Helena Korhonen Haninge SOK 55:45 51
38 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 57:23 50
39 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 58:39 60
40 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 58:56 47
41 Lars Englund Järla Orientering 59:00 43
42 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 59:09 44
43 Rosie Spencer OK Ravinen 59:45 2
44 Pippa Carcas OK Ravinen 59:46 3
45 Kurt Andersson Enebybergs IF 60:11 42
46 Rachel Brown OK Ravinen 61:06 3
47 Roland Löwgren Spårvägens OK 61:10 38
48 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 62:05 48
49 Göran Reinholdsson Järfälla OK 64:54 56
50 Leif Wallenbro Väsby OK 66:45 49
51 Thomas Malmsjö Hellas Orientering 67:17 68
52 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 67:20 53
53 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 67:49 49
54 Ing-Marie Back Eksjö SOK 68:28 53
55 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 69:40 55
56 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 69:43 46
57 Rolf Öhrn Nynäshamns OK 74:11 43
58 Mats Lundblad Täby OK 75:06 47
59 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 75:21 49
60 Kurt Zander Västerås SOK 90:29 38
61 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 92:11 53
62 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 93:02 55
63 Claes Andersson Snättringe SK 117:41 47
64 Ingvar Oskarsson Solna OK 118:29 49
65 Gunnar Hellström Haninge SOK 129:07 44
- Evie Conway OK Ravinen ej godk 2
- Per-Johan Vikfors OK Österåker ej godk 48
- Per Westerlund Skogsluffarnas OK ej godk 70
- Gösta Guteland Snättringe SK ej godk 38
- Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK ej godk 49
- Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK ej godk 49
- Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö ej godk 47
Plac Bana C - 2,4 km 57 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson Centrum OK 27:47 59
2 Torbjörn Bergman Snättringe SK 29:42 55
3 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 33:18 46
4 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 34:11 57
5 Kenneth Pettersson Järfälla OK 35:33 57
6 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 38:11 49
7 Evy Nord Södertälje IF 38:24 44
8 Ulla Clevnert Spårvägens OK 38:31 50
9 Kjell Holmberg OK Södertörn 39:08 50
10 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 39:14 42
11 Anne Lundmark Järfälla OK 39:30 49
12 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 40:23 56
13 Inger Jansson Nynäshamns OK 40:41 45
14 Olle Arman Nyköpings OK 41:10 49
15 Sven Setterqvist OK Södertörn 42:00 51
16 Ronny Hedlund OK Södertörn 42:30 43
17 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 43:48 48
18 Christer Hedin IFK Enskede 44:03 47
19 Göran Johansson Snättringe SK 44:14 41
20 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 44:25 50
21 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 44:35 42
22 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 44:56 42
23 Jan Larsson Tullinge SK 45:27 43
24 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 46:00 50
25 Lars Nord Södertälje IF 46:25 40
26 Carl Carlin Söders-Tyresö 47:37 48
27 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 47:38 35
28 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 48:55 34
29 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 49:06 51
30 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 49:53 41
31 Hans Carlsson Hellas Orientering 50:29 47
32 Börje Pahlén Söders-Tyresö 50:34 42
33 Inger Pahlén Söders-Tyresö 52:32 43
34 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 52:34 39
35 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 53:07 47
36 Kerstin Zäll Tullinge SK 57:17 44
37 Ingemar Johnsson OK Södertörn 57:56 44
38 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 58:19 44
39 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 58:28 49
40 Åke Lewander  Skarpnäck OL 59:07 45
41 Lars Cedérus Snättringe SK 60:05 39
42 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 61:20 47
43 Carl Lang OK Österåker 61:34 36
44 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62:59 48
45 Mats Holmgren IFK Enskede 68:44 53
46 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 70:58 48
47 Lars Nordin Solna OK 76:22 44
48 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 82:33 53
49 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 85:02 42
50 Åke Linderoth Sundbybergs IK 85:50 42
- Ingrid Graneli Haninge SOK ej godk 51
- Lars Vestergård Östra Almby FK ej godk 53
- Jan-Erik Wiberg Järla Orientering ej godk 44
- Östen Häggmark Klubblös ej godk 56
- Per Geijer FM IF ej godk 56
- Eva Hadmark-P. Tullinge SK ej godk 56
- Johan Sandwall Skarpnäcks OL ej godk 44
Plac Bana D - 2,2 km 41 startande Sluttid Född år
1 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 43:03 35
2 Kenneth Berglund Hellas Orientering 44:14 43
3 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 45:49 40
4 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 47:52 41
5 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 47:54 38
6 Lennart Sjöstål Klubblös 49:43 44
7 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 50:16 33
8 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 50:50 60
9 Benny Alfordsson Tullinge SK 51:07 40
10 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 53:06 35
11 Roland Bolin Snättringe SK 53:45 33
12 Berit Lindunger Haninge SOK 54:34 40
13 Siv Frölund Haninge SOK 54:50 41
14 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 55:15 40
15 Jan Burell OK Enen 55:35 44
16 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 58:19 55
17 Maria Marquez Tumba-Mälarhöjden OK 59:02 8
18 Margaretha Nylund OK Södertörn 59:13 50
19 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 62:05 39
20 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 62:12 36
21 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 62:23 37
22 Errol Wicksell Hellas Orientering 64:07 39
23 Per Åke Eriksson Klubblös 64:36 51
24 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 64:40 38
25 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 65:13 43
26 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 65:47 37
27 Alf Persson OK Österåker 66:47 34
28 Bror Wahlberg HSOK 66:59 35
29 Ann-cathrin Lindell OK Södertörn 70:59 48
30 Viviann Andersson Snättringe SK 71:37 47
31 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 72:13 29
32 Kristina Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 85:37 44
33 Yngve Hedberg Snättringe SK 93:38 28
34 Christina Bertilson Klubblös 112:53 41
- Jess Ensoll OK Ravinen ej godk 2
- Ulf Eskilsson OK Södertörn ej godk 36
- Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK ej godk 44
- Torsten Jansson Skogsluffarna ej godk 36
- Hans Svensson Skogsluffarnas OK ej godk 48
- Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej godk 42
- Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK ej godk 43