Luffarligan   2019 08 28  Kärsön, Drottningholm
Arrangör: BVSOK, Hans-Eric Åberg  Banläggare: Jan Olson
225 startande
Plac Bana A - 5,4 km 23 startande Sluttid Född år
1 Nick Barble OK Ravinen 40:48  
2 Jonathan Alm Järfälla OK 46:01 81
3 Pete Tryner GBR 47:55  
4 Ryan Elliot GBR 48:16  
5 Euan Tryner GBR 48:22  
6 Dominic Dakin OK Ravinen 50:06 1
7 Göran Nilsson Snättringe SK 50:50 56
8 Matthew Rochester GBR 55:26  
9 Eve Conway GBR 57:21  
10 Sam Crawshaw GBR 60:36  
11 Louise Adams GBR 61:00  
12 Leif Åkerblom OK Österåker 61:21 54
13 Gunnar Svanberg Järfälla OK 61:32 58
14 Neil Comway GBR 63:32  
15 Mike Pedley GBR 67:44  
16 Ulf Hellerstedt IFK Lidingö 71:22  
17 Henrik Spovin Klubblös 72:59  
18 Anders Holmqvist Snättringe SK 75:45 66
19 Christer Hördell Söders-Tyresö 77:24 56
20 Kurt Eriksson Vandrarringen 79:23 50
21 Torbjörn Larsson CMG 87:38 59
22 Nicklas Doyle Skarpnäcks OL 92:37 68
23 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 93:42 50
Plac Bana B - 4,2 km 48 startande Sluttid Född år
1 Björn Reger Söders-Tyresö 41:08 59
2 Mikael Sungqvist Tullinge SK 42:01  
3 Samuel Murray IFK Lidingö SOK 43:35 93
4 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 46:05 61
5 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 46:23 58
6 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 49:34 64
7 Dan Klang Klubblös 49:42 53
8 Jan Dahlin Hellas Orientering 50:29 64
9 Per Ljung Centrum OK 53:02 60
10 Alex Elliot GBR 55:15  
11 Leif Mörkfors Järfälla OK 55:16 62
12 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 55:30 52
13 Sarah Pedley GBR 56:36 1
14 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 57:14 44
15 Eva Svanberg Järfälla OK 57:19 61
16 Stefan Hörnström Klubblös 57:40 58
17 Olmo Combley GBR 57:45  
18 Stefan Norlin Klubblös 58:01  
19 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 58:22 54
20 Albin Grahn Centrum OK 58:57 84
21 Sven-Anders Olsson Attunda OK 59:42 56
22 Kenneth Pettersson Järfälla OK 59:56 57
23 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 59:59 51
24 Jan Gottfridsson Norbergs OK 60:23 56
25 Anders Karlsson Tullinge SK 60:55 52
26 Per Helen Söders OL 62:42  
27 Conrad Reuber GBR 63:59  
28 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 64:37 54
29 Paul Norén OK Södertörn 64:40 49
30 Pauline Tryner GBR 68:41  
31 Bo Norbäck Tullinge SK 68:50 46
32 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 71:44 42
33 Inger Onsbring Eskilstuna OL 72:29 53
34 Natashma Conway GBR 73:02  
35 Eva Elnerud Sigtuna OK 73:39 56
36 Tommy Wåhlin Västerås SOK 77:28 48
37 Isabelle Hodgson GBR 80:13  
38 Claes Andersson Snättringe SK 80:17 47
39 Magnus Areskoug Enebyberg IF 111:43  
- Anders Back Klubblös ej godk 85
- Olle Blomgren OK Södertörn ej godk 51
- Amanda Crawshaw GBR ej godk  
- Per Öhlund Gustavsbergs OK ej godk 52
- Marie Malmborg Söders-Tyresö ej godk 60
- Lena Jansson Järla Orientering ej godk 54
- Ingvar Svensson Almby IK ej godk 61
- Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK ej godk  
- Roland Löwgren Spårvägens OK ej godk 38
Plac Bana C - 3,6 km 79 startande Sluttid Född år
1 Peter Karlberg Snättringe SK 37:13 59
2 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 41:18 44
3 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 43:33 49
4 Torbjörn Bergman Snättringe SK 44:01 55
5 Sven Hedman Attunda OK 44:37 54
6 Okänd Skogen 44:58  
7 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 45:09 50
8 Anders Sohlberg OK Södertörn 45:38 52
9 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 46:48 57
10 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 47:34 53
11 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 47:39 44
12 Urban Boström Solna OK 48:45 49
13 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 48:59 55
14 Sune Sisell OK Södertörn 49:10 51
15 Per-Johan Vikfors OK Österåker 49:53 48
16 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 50:09 56
17 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 50:16 43
18 Anders Gärderud ENEBYBERGS if 50:32 46
19 Lars Westin Vallentuna-Össeby OL 52:09 49
20 Per Erik Fogel Västerås SOK 52:13 52
21 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 52:35 56
22 Freya Tryner GBR 52:43  
23 Olle Arman Nyköpings OK 52:51 49
24 Bo Hedlund IFK Enskede 53:15 41
25 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 53:33 42
26 Sven Setterqvist OK Södertörn 53:43 51
27 Kjell Holmberg OK Södertörn 54:19 50
28 William Garnett GBR 55:39  
29 Anne Lundmark Järfälla OK 56:29 49
30 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 56:47 39
31 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 58:04 55
32 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 58:28 48
33 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 59:00 50
34 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 59:04 55
35 Anders Gezelius OK Ravinen 59:10 55
36 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 59:39 50
37 Mats Lundblad Täby OK 60:22 47
38 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 62:35 53
39 Leif Nordin Turebergs IF 63:11 47
40 Sam Doyle GBR 64:15  
41 Sören Johansson Sala OK 66:49 43
42 Aila Halttunen Haninge SOK 68:25 49
43 Helena Korhonen Haninge SOK 68:45 51
44 Göran Johansson Snättringe SK 69:03 41
45 Kristina Klang Klubblös 69:29 64
46 Christer Galle Mälarö SOK 69:33 49
47 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 70:33 49
48 Martin Eriksson OK Södertörn 71:08 50
49 Ingrid Graneli Haninge SOK 71:22 51
50 Ove Forsberg Turebergs IF 73:12 41
51 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 73:14 42
52 Kristina Wåhlin Västerås SOK 73:56 52
53 Karin Edström Skogsluffarnas OK 75:20 53
54 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 75:22 44
55 Gunnar Hellström Haninge SOK 76:16 44
56 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 77:57 40
57 Tommy Svensson Hellas Orientering 79:33 43
58 Kurt Zander Västerås SOK 80:12 38
59 Gösta Guteland Snättringe SK 80:35 38
60 Leif Hermundstad Snättringe SK 81:45 40
61 Kurt Andersson Enebybergs IF 88:45 42
62 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 90:22 41
63 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 101:14 51
64 Jan Larsson Tullinge SK 102:06 43
65 Ingvar Oskarsson Solna OK 102:17 49
66 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 126:28 55
67 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 131:53 47
68 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 132:18 52
- Farfar Redtzer Attunda ej godk  
- Tommy Lindberg Haninge SOK ej godk 50
- Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK ej godk 50
- Matthew mMrris GBR ej godk  
- Bo Romson Hellas Orientering ej godk 43
- Åke Andreasson Gustavsbergs OK ej godk 49
- Carl Lang OK Österåker ej godk 36
- Per Geijer FM IF ej godk 56
- Kerstin Jensen Klubblös ej godk 54
- Aino Birgitta Redtzer Attunda OK ej godk 37
- Christer Hedin IFK Enskede ej godk 47
Plac Bana D - 2,4 km 57 startande Sluttid Född år
1 Alex Crawshaw GBR 27:26  
2 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 29:01 51
3 Sören Andersson Centrum OK 29:03 59
4 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 31:19 72
5 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 32:48 52
6 Ingrid Kling Ockelbo OK 34:29  
7 Carolina Magnusson Täby OK 35:46 93
8 Claudine Hodgson GBR 37:55  
9 Leif Kling Ockelbo OK 39:16  
10 Imogen Pieters GBR 39:32  
11 Susanne Holmberg OK Södertörn 40:37 55
12 Phedbe Thulin Täby OK 43:37 61
13 John Östlund Sundbybergs IK 44:17 45
14 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 46:49 42
15 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 47:47 45
16 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 48:14 41
17 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 48:49 38
18 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 51:26 40
19 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 51:34 35
20 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 52:09 47
21 Norman Thulin Täby OK 53:47 44
22 Ingemar Johnsson OK Södertörn 53:48 44
23 Lennart Sjöstål Klubblös 55:14 44
24 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 55:56 60
25 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 56:11 34
26 Lars Nordin Solna OK 56:25 44
27 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 56:40 35
28 Ronny Hedlund OK Södertörn 57:03 43
29 Berit Lindunger Haninge SOK 57:53 40
30 Jacky Dakin GBR 60:12  
31 Kerstin Magnusson Skogsluffarnas OK 64:40 46
32 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 64:59 43
33 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 65:39 45
34 Åke Linderoth Sundbybergs IK 67:16 42
35 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 69:29 44
36 Maria Marquzez Tumba-Mälarhöjden OK 70:27 8
37 Jan Burell OK Enen 71:02 44
38 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 72:23 48
39 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 74:20 32
40 Gustav Grandin Järla Orientering 76:32 45
41 Johan Sandwall Skarpnäcks OL 99:00 44
42 Aija Sadurskis Centrum OK 103:48 51
43 Siv Frölund Haninge SOK 396:06 41
44 Barbro Melvinger OK Enen 434:32 42
- Hans Eriksson Hellas Orientering 55:02 44
- Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK ej godk 44
- Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godk 39
- Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godk 38
- Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby ej godk 39
- Britt Eriksson Hammarby IF OF ej godk 39
- Viviann Andersson Snättringe SK ej godk 47
- Christina Bertilson Klubblös ej godk  
- Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK ej godk 34
- EBBA-Lisa Flygar Tullinge Sk ej godk  
- Jan Olof Norén Järla Orientering ej godk 44
- Göran Haglund Haninge SOK ej godk 40
- Sonja Perneby Tullinge SK ej godk 43
Plac Bana E - 1,3 km 18 startande Sluttid Född år
1 Rune Carlsson Sundbybergs IK 17:49 36
2 Kerstin Sundberg Västerås SOK 18:01 55
3 Christer Andersson ATG 18:12 44
4 Lars-Erik Lindell Väsby OK 22:51 35
5 Margaretha Nylund OK Södertörn 23:52 50
6 Benny Alfordsson Tullinge SK 25:25 40
7 Carys Phoenix GBR 27:06  
8 Bror Wahlberg HSOK 28:32 35
9 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 28:41 42
10 Alf Persson OK Österåker 29:24 34
11 Errol Wicksell Hellas Orientering 29:27 39
12 Ulf Eskilsson OK Södertörn 31:06 36
13 Gunvor Granath Nynäshamns OK 34:31 39
14 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 34:57 29
15 Mats Halvarez Klubblös 35:47 41
16 Pyttan Asplund OK Södertörn 47:12 45
17 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 53:54 31
- Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK ej godk 44