Luffarligan   2019 09 04   Torpet Paradiset  Huddinge
Arrangör/Banläggning: Hellas orienterng, Åke Johansson och Jonas Ernfridsson 
165 startande
Plac Bana A - 4,3 km 18 startande Sluttid Född år
1 Jakob Jansson Järla Orientering 44:58 79
2 Nick Barble OK Ravinen 49:16  
3 Peter Andersson Söders-Tyresö 50:05 74
4 Niklas Wansölin OK Ravinen 57:44 86
5 Henrik Sjögren Haninge SOK 61:33 74
6 Leif Åkerblom OK Österåker 76:24 54
7 Christer Hördell Söders-Tyresö 83:27 56
8 Paul Norén OK Södertörn 96:04 49
9 Reijo Korhonen Haninge SOK 99:22 53
10 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 116:23 47
11 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 123:27 50
12 Kurt Eriksson Vandrarringen 140:07 50
13 Göran Nilsson Snättringe SK 362:17 56
- Tommy Wåhlin Västerås SOK ej godk 48
- Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF ej godk 59
- Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF ej godk 53
- Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK ej godk 46
- Per Molin Södertälje-Nykvarn OF ej godk 54
Plac Bana B - 3,4 km 41 startande Sluttid Född år
1 Karin Almgren Söders-Tyresö 54:16 76
2 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 56:51 64
3 Marie Malmborg Söders-Tyresö 57:23 60
4 Bengt Kärrström Tullinge SK 57:59 55
5 Bo Davidsson Solna OK 59:53 53
6 Tommy Lindberg Haninge SOK 61:50 50
7 Stefan Norlin Klubblös 66:36 70
8 Anders Gezelius OK Ravinen 67:26 55
9 Svante Frid Enebybergs IF 67:46 51
10 Per Öhlund Gustavsbergs OK 68:31 52
11 Jan Lindgren OK Södertörn 69:55 54
12 Lars Forsstedt Söders-Tyresö 70:07 56
13 EvaLena Ericson Södertälje-Nykvarn OF 71:45 57
14 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 71:59 56
15 Claes Ögren OK Nalle 72:25 52
16 Per Helen Söders Tyresö 73:33  
17 Leif Wallenbro Väsby OK 73:49 49
18 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 73:55 44
19 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 77:32 47
20 Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 77:53 50
21 Bengt Mattiasson Södertälje-Nykvarn OF 78:26 43
22 Åke Wansölin Söders-Tyresö 79:16 48
23 Anders Karlsson Tullinge SK 79:47 52
24 Anders Svensson Klubblös 79:53  
25 Mark Ruda OK Ravinen 79:59 67
26 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 80:32 46
27 Ann-Mari Holmström Gustavsbergs OK 83:28  
28 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 84:38 48
29 JohnArne Lindström Enebybergs IF 85:34  
30 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 89:54 42
31 Claes Havenberg Southdowns OC 98:27  
32 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 100:46 49
33 Claes Andersson Snättringe SK 101:25 47
34 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 113:50 43
35 Gunnar Hellström Haninge SOK 126:54 44
- Björn Reger Söders-Tyresö ej godk 59
- Jan Gottfridsson Norbergs OK ej godk 56
- Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL ej godk 48
- Bo Norbäck Tullinge SK ej godk 46
- Staffan Wikström Klubblös ej godk 54
- Per Ljung Centrum OK ej godk 60
Plac Bana C - 2,9 km 48 startande Sluttid Född år
1 Peter Karlberg Snättringe SK 36:49 59
2 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 42:52 49
3 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 44:02 54
4 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 44:21 50
5 Ulf Bråsjö Järla Orientering 47:46 49
6 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 51:09 53
7 Helena Korhonen Haninge SOK 52:25 51
8 Sune Sisell OK Södertörn 52:28 51
9 Anders Sohlberg OK Södertörn 54:15 52
10 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 54:52 53
11 Erik Hallgren Finspångs SOK 55:58 51
12 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 56:05 56
13 Kurt Andersson Enebybergs IF 58:23 42
14 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 58:43 57
15 Christer Hedin IFK Enskede 59:50 47
16 Gösta Guteland Snättringe SK 60:25 38
17 Olle Arman Nyköpings OK 63:58 49
18 Torbjörn Bergman Snättringe SK 64:44 55
19 Kjell Holmberg OK Södertörn 65:53 50
20 Sven Setterqvist OK Södertörn 66:19 51
21 Håkan Boije Attunda OK 66:47 44
22 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 67:37 48
23 Lena Jansson Järla Orientering 68:03 54
24 Ingrid Graneli Haninge SOK 68:43 51
25 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 68:52 50
26 Leif Kling Ockelbo OK 72:22 53
27 Karin Edström Skogsluffarnas OK 74:20 53
28 Roland Pettersson Söders SOL 75:30  
29 Lars Englund Järla Orientering 76:51 43
30 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 78:36 48
31 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 79:40 55
32 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 80:18 44
33 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 80:29 49
34 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 80:34 62
35 Mats Lundblad Täby OK 82:26 47
36 Jan Larsson Tullinge SK 82:31 43
37 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 93:16 42
38 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 96:07 55
39 Lars-Erik Hallenfur Fredrikshovs IF Skid & OK 97:04 41
- Tommy Holmér Väsby OK ej godk 59
- Ingvar Oskarsson Solna OK ej godk 49
- Bo Hedlund IFK Enskede ej godk 41
- Aila Halttunen Haninge SOK ej godk 49
- Leif Hermundstad Snättringe SK ej godk 40
- Per Geijer FM IF ej godk 56
- Kurt Zander Västerås SOK ej godk 38
- Göran Johansson Snättringe SK ej godk 41
- Bonne Löfman Attunda OK ej godk 56
Plac Bana D - 2,1 km 39 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson Centrum OK 33:52 59
2 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 36:29 51
3 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 45:17 48
4 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 45:43 56
5 Rune Carlsson Sundbybergs IK 45:53 36
6 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 48:56 42
7 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 49:31 34
8 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 51:59 40
9 Ronny Hedlund OK Södertörn 52:34 43
10 Jan Olof Norén Järla Orientering 53:25 44
11 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 56:07 47
12 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 68:33 38
13 Carl Carlin Söders-Tyresö 69:10 48
14 Kristina Wåhlin Västerås SOK 70:42 52
15 Lennart Sjöstål Klubblös 73:23 44
16 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 78:28 47
17 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 84:38 48
18 Torsten Jansson Skogsluffarna 85:52 36
19 Klas Langels Skarpnäcks OL 85:54 45
20 Åke Lewander  Skarpnäck OL 100:52 45
21 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 101:08 53
22 Lars Nordin Solna OK 110:29 44
23 Bo Eklind Klubblös 114:29 47
24 Mats Halvarez Klubblös 114:47 41
25 Christina Bertilson Klubblös 142:05  
26 Aija Sadurskis Centrum OK 406:35 51
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 60
- Hugo Isgren IFK Enskede ej godk 39
- Siv Frölund Haninge SOK ej godk 41
- Elisabeth Carlin Söders-Tyresö ej godk 49
- Anna Blomgren Tullinge SK ej godk 48
- Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK ej godk 45
- Hans Svensson Skogsluffarnas OK ej godk 48
- Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 34
- Anders Hallgren Gustavsbergs OK ej godk 45
- Lars Nord Södertälje IF ej godk 40
- Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK ej godk 51
- Anders Kihlström Klubblös ej godk 45
- Agnes Thor Centrum OK ej godk 86
Plac Bana E - 1,6 km 19 startande Sluttid Född år
1 Göran Glanshed Haninge SOK 34:45 45
2 Roland Bolin Snättringe SK 36:18 33
3 Berit Lindunger Haninge SOK 37:23 40
4 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 37:50 46
5 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 40:36 33
6 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 42:13 33
7 Benny Alfordsson Tullinge SK 42:23 40
8 Alf Persson OK Österåker 46:34 34
9 Viviann Andersson Snättringe SK 50:28 47
10 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 55:16 43
11 Johan Sandwall Skarpnäcks OL 55:24 44
12 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 62:13 43
13 Bror Wahlberg HSOK 66:04 35
14 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 87:58 35
15 Lars Ottosson Hellas Orientering 410:22  
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 35
- Saga Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 40
- Ulla-Britt Åleberg Attunda OK ej godk 31
- Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK ej godk 44