Luffarligan   2019 09 18  Lida friluftsgård  Tullinge
Arrangör:Tumba Mälarhöden OK     Banläggare: Arne Åhman
202 startande
Plac Bana A - 5,5 km 16 startande Sluttid Född år
1 Mattias Hovmöller Söders-Tyresö 38:58 72
2 Göran Nilsson Snättringe 45:09  
3 Jonas Holmgren Gustavsbergs OK 47:04 72
4 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 50:07 46
5 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 50:18 61
6 Niklas Wansölin OK Ravinen 52:45 86
7 Thomas Calleberg Snättringe SK 55:00 64
8 Rickard Andersson Tullinge SK 55:11 74
9 Hanna Korhonen Haninge SOK 55:48 96
10 Sven-Anders Olsson Attunda OK 59:19 56
11 Peter Edelsvärd Centrum OK 60:45 67
12 Lennart Hävrén Tullinge SK 61:00 52
13 Jan Retsloff Hellas Orientering 63:53 56
14 Albin Grahn Centrum OK 64:23 84
15 Christer Hördell Söders-Tyresö 73:48 56
16 Kurt Eriksson Vandrarringen 76:16 50
16 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 76:16 50
Plac Bana B - 4,5 km 26 startande Sluttid Född år
1 Björn Reger Söders-Tyresö 37:09 59
2 Ulf Burman Gustavsbergs OK 37:22 58
3 Magnus Elwin IFK Enskede 38:04 69
4 Johan Palmgren Täby OK 39:47 61
5 Per Helen Söders OL 42:30 52
6 Marie Malmborg Söders-Tyresö 43:19 60
7 Matz Larsson Gustavsbergs OK 43:28 52
8 Daniel Helander Tullinge SK 47:07 69
9 Paul Norén OK Södertörn 47:45 49
10 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 48:11 54
11 Jan Gottfridsson Norbergs OK 48:23 56
12 Stefan Norlin Klubblös 49:11 70
13 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 49:15 51
14 Per Öhlund Gustavsbergs OK 50:24 52
15 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 50:40 57
16 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 54:14 53
17 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 54:53 60
18 Staffan Holmberg Södertälje-Nykvarn OF 54:55 47
19 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 55:12 57
20 Bo Hedlund IFK Enskede 58:29 41
21 Tommy Wåhlin Västerås SOK 61:40 48
22 Åke Lewander Skarpnäck OL 66:37 45
23 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 69:14 49
24 Gustaf Richert Skogsluffarna  82:53  
25 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 87:49 49
26 Kerstin Frenckner Södertälje-Nykvarn OF 91:37 48
Plac Bana C - 3,6 km 89 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 26:59 68
2 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 30:06 54
3 Dan Klang Klubblös 35:30 53
4 Tommy Lindberg Haninge SOK 35:32 50
5 Jan Lindgren OK Södertörn 37:38 54
6 Knut-Åke Hallebro OK Klemmingen 37:51 51
7 Anders Sohlberg OK Södertörn 38:50 52
8 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 39:48 49
9 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 40:24 50
10 Sune Sisell OK Södertörn 40:48 51
11 Erik Hallgren Finspångs SOK 40:49 51
12 Leif Mörkfors Järfälla OK 41:05 62
13 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 41:33 44
14 Åke Wansölin Söders-Tyresö 41:53 48
15 Leo Larsson MIK 42:32 56
16 Torbjörn Bergman Snättringe SK 42:55 55
17 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 43:47 53
18 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 44:15 50
19 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 44:44 57
20 Jonas Esbjörnsson Frösö IF 45:20 70
21 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 45:30 42
22 Lars Johansson Klubblös 45:38 56
23 Sören Andersson Centrum OK 45:54 59
24 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 45:55 50
25 Kjell Holmberg OK Södertörn 45:57 50
26 Ingemar Gard Söders-Tyresö 46:17 50
26 Test Test 46:17  
28 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 46:20 44
29 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 46:35 54
30 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 46:47 49
31 Bonne Löfman Klubblös 47:17  
32 Ulf Stridh Snättringe SK 47:42 46
33 Olle Arman Nyköpings OK 48:20 49
34 Ann-Marie Rees-Andersson Enebybergs IF 49:08 49
35 Anne Lundmark Järfälla OK 49:33 49
36 Kurt Andersson Enebybergs IF 50:00 42
37 Bo Romson Hellas Orientering 50:01 43
38 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 50:52 62
39 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 50:54 49
40 Ulla Clevnert Spårvägens OK 51:11 50
41 John Östlund Sundbybergs IK 51:25 45
42 Roland Pettersson Söders OL 52:06 55
43 Mats Lundblad Täby OK 52:07 47
44 Roland Löwgren Spårvägens OK 52:25 38
45 Ingemar Bengtsson Söders SOL 52:57 59
46 Kenneth Pettersson Järfälla OK 52:58 57
47 Anders Gezelius OK Ravinen 53:33 55
48 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 53:57 55
49 Leif Nordin Turebergs IF 54:04 47
50 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 54:31 48
51 Helena Korhonen Haninge SOK 55:05 51
52 Klas Langels Skarpnäcks OL 56:01 45
53 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 56:15 56
54 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 56:34 50
55 Hans Gustavsson Nyköpings OK 56:52 49
56 Leif Wallenbro Väsby OK 56:53 49
57 Per Geijer FM IF 56:54 56
58 Bo Winander Järfälla OK 57:01 48
59 Lars Cedérus Snättringe SK 57:09 39
60 Håkan Boije Attunda OK 57:19 44
61 Tommy Svensson Hellas Orientering 58:18 43
62 Christer Hedin IFK Enskede 58:34 47
63 Bengt Mattiasson Södertälje-Nykvarn OF 59:00 43
64 Kristina Klang Klubblös 59:15 64
65 Martin Eriksson OK Södertörn 59:35 50
66 Björn Ekblom Skogsluffarna 59:59 38
67 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 60:02 48
68 Inger Jansson Nynäshamn 60:08  
69 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 61:45 41
70 Andris Rozenbachs TK IF 62:42 51
71 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 63:26 47
72 Jan Larsson Tullinge SK 65:05 43
73 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 67:24 44
74 Kurt Zander Västerås SOK 67:34 38
75 Aila Halttunen Haninge SOK 68:17 49
76 Anne-Mari Holmström Gustavsbergs OK 70:17  
77 Bengt Johansson Sundbybergs IK 71:45 47
78 Hans Carlsson Hellas Orientering 71:50 47
79 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 72:56 42
80 Karin Edström Skogsluffarnas OK 78:03 53
81 Tomas Möller OK Södertörn 78:04 44
82 Håkan Larsson OK Älvsjö-Örby 80:23 45
83 Elisabet Larsson OK Älvsjö-Örby 80:28 52
84 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 81:21 44
85 Ingvar Oskarsson Solna OK 88:02 49
86 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 99:35 47
87 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 99:48 52
- Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK ej godkänd  
- Anita Lindbohm Skarpnäcks OL ej godkänd 53
Plac Bana D - 2,6 km 54 startande Sluttid Född år
1 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 29:28 55
2 Susanne Holmberg OK Södertörn 29:50 55
3 Rune Carlsson Sundbybergs IK 30:03 36
4 Caroline Magnusson Täby OK 32:38 56
5 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 33:32 44
6 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 34:15 55
7 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 35:03 56
8 Lars Vestergård Östra Almby FK 39:21 53
9 Lars Nord Södertälje IF 40:14 40
10 Ronny Hedlund OK Södertörn 40:29 43
11 Sten-Åke Johansson Gustavsberg 40:45  
12 Mats Holmgren IFK Enskede 40:49 53
13 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 41:48 35
14 Barbro Cedérus Snättringe SK 42:20 42
15 Jan Olof Norén Järla Orientering 42:31 44
16 Evy Nord Södertälje IF 42:34 44
17 Leif Lundquist Enebybergs IF 42:48 39
18 Kenneth Berglund Hellas Orientering 43:22 43
19 Norman Thulin Täby OK 43:41 44
20 Carin Runqvist Järfälla OK 44:05 47
21 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 45:06 40
21 Gunilla Häggstrand Tumba-Mälarhöjden OK 45:06 42
23 Leif Hermundstad Snättringe SK 46:00 40
24 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 46:14 34
25 Hugo Isgren IFK Enskede 46:48 39
26 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 47:17 34
27 Inger Pahlén Söders-Tyresö 47:22 43
28 Anki Landarv Klubblös 49:09  
29 Pheabe Thulin Täby OK 51:12 61
30 Ann Sjöberg EIF 51:42 38
31 Kerstin Zäll Tullinge SK 51:59 44
32 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 52:14 51
33 Gunnel Junegard OK Södertörn 53:29 36
34 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 54:02 44
35 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 57:44 40
36 Berit Lindunger Haninge SOK 59:08 40
37 Jan Burell OK Enen 60:32 44
38 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 61:13 48
39 Torsten Jansson Skogsluffarna 61:24 36
40 Lars Nordin Solna OK 64:40 44
41 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 65:10 55
42 Jenny Magnvall OK Södertörn 65:29 71
43 Lars Fridén FMV 65:46 48
44 Kristina Hermanson Bromma-Vällingby SOK 68:06 43
45 Susanne Lind Haninge SOK 68:34 62
46 Sonja Perneby Tullinge SK 69:36 43
47 Bo Eklind Klubblös 73:24  
48 Mats Halvares Klubblös 73:32  
49 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 89:04 43
50 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 91:03 45
51 Chritina Bertilsson Klubblös 98:59 38
- Margaretha Nylund OK Södertörn ej godkänd 50
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godkänd 60
- Tommy Holmér Väsby OK ej godkänd 59
Plac Bana E - 1,6 km 17 startande Sluttid Född år
1 Björn Stolt OK Ravinen 29:47 39
2 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 31:28 35
3 Benny Alfordsson Tullinge SK 33:31 40
4 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 33:47 33
5 Jan Bengtsson Klubblös 35:39 37
6 Gunvor Granath Nynäshamns OK 36:11 39
7 Sune Andersson Snättringe SK 36:29 37
8 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 42:46 36
9 Roland Bolin Snättringe SK 45:39 33
10 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 48:45 38
11 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 50:03 43
12 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 51:07 40
13 Pyttan Asplund OK Södertörn 54:40 45
14 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 57:52 37
15 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 60:23 29
- Olle Öberg Skogsluffarnas OK ej godkänd 42
- Ulla-Britt Åleberg Attunda OK ej godkänd 31