Luffarligan   2019 10 23   HSOK klubbstuga vid sjön Rudan i Handen
Arrangör: Haninge SOK   Banläggare: Berit Lindunger
270 startande.
Plac Bana A - 5,5 km 16 startande Sluttid Född år
1 Irina Nyberg Alfta-Ösa OK 41:30 83
2 Mikael Nyberg Hellas Orientering 42:11 68
3 Peter Andersson Söders-Tyresö 44:09 74
4 Mårten Frendelius Kamrat och IF KIF 44:29 79
5 Sverker Lenas Centrum OK 44:31 74
6 Jonas Nordström Tullinge SK 45:17 91
7 Mattias Hovmöller Söders-Tyresö 46:53 72
8 Henrik Sjögren Haninge SOK 49:00 74
9 Niklas Wansölin OK Ravinen 50:04 86
10 Hans-Ove Eriksson Nyköpings OK 52:58 46
11 Ulf Burman Gustavsbergs OK 54:03 58
12 Stefan Gustavsson Haninge SOK 54:57 69
13 Jan Retsloff Hellas Orientering 67:06 56
14 Christer Hördell Söders-Tyresö 73:47 56
15 Kurt Eriksson Vandrarringen 81:14 50
16 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 83:18 50
Plac Bana B - 4,5 km 36 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 38:42 59
2 Björn-Ove Pettersson Attunda OK 41:37 58
3 Jan Gottfridsson Norbergs OK 43:10 56
4 Jan Lundbeck Järfälla 44:34 72
5 Per Ove Wallén Täby OK 44:47 54
6 Öyvind Michelsen Järfälla OK 46:35 67
7 Marie Malmborg Söders-Tyresö 47:09 60
8 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 52:12 51
9 Leif Åkerblom OK Österåker 53:05 54
10 Sven-Anders Olsson Attunda OK 53:28 56
11 Matz Larsson Gustavsbergs OK 53:33 52
12 Stefan Persson Södertälje-Nykvarn OF 53:55 58
13 Bengt Kärrström Tullinge SK 54:22 55
14 Lars Grankvist Täby OK 54:30 49
15 Ola Malmqvist Klubblös 55:39 67
16 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 57:17 57
17 Per Öhlund Gustavsbergs OK 59:22 52
18 Paul Norén OK Södertörn 60:05 49
19 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 61:36 49
20 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 62:21 58
21 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 62:32 54
22 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 63:00 44
23 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 63:22 44
24 Tommy Wåhlin Västerås SOK 65:28 48
25 Per Molin Södertälje-Nykvarn OF 66:54 54
26 Lars-Åke Aspelin Klubblös 69:28 58
27 Bo Hedlund IFK Enskede 75:52 41
28 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 80:54 53
29 Göran Kron KSIF 81:40 55
30 Bo Norbäck Tullinge SK 83:59 46
31 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 85:08 50
32 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 88:02 37
33 Hans Sylvan Järfälla OK 91:11 44
34 Arne Kaijser Klubblös 96:57 50
35 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 99:38 49
36 Per-Erik Jansson IF Thor 100:35 50
Plac Bana C - 3,5 km 103 startande Sluttid Född år
1 Per Ljung Centrum OK 35:21 60
2 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 36:14 48
3 Mikael Sungqvist Tullinge SK 36:52 60
4 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 37:02 44
5 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 37:36 49
6 Per-Johan Vikfors OK Österåker 39:23 48
7 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 39:41 55
8 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 40:24 57
9 Torbjörn Bergman Snättringe SK 41:47 55
10 Anders Gärderud Enebybergs IF 41:56 46
11 Olle Blomgren OK Södertörn 42:59 51
12 Anders Kärrström Tullinge SK 43:02 53
13 Sune Sisell OK Södertörn 43:20 51
14 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 43:31 50
15 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 43:35 50
16 Lars-Göran Herrgård Gustavsbergs OK 43:54 50
17 Jan-Olof Wåhlberg IBM Club Sweden 44:27 45
18 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 44:30 51
19 Lars Englund Järla Orientering 45:00 43
20 Göran Forsberg Nyköpings OK 45:17 48
21 Kjell Holmberg OK Södertörn 45:23 50
22 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 45:27 46
23 Leif Mörkfors Järfälla OK 45:56 62
23 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 45:56 54
25 Ingemar Bengtsson Söders Tyresö  46:00 59
26 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 46:03 42
27 Göran Larbo Attunda OK 46:08 45
28 Svante Frid Enebybergs IF 46:42 51
29 Willy Ljungdell Täby OK 46:47 47
30 Eva Elnerud Sigtuna OK 47:04 56
31 Sven Hedman Attunda OK 47:40 54
32 Bengt Andersson Söders-Tyresö 47:42 45
33 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 48:31 46
34 Gudrun Elvhage IF Thor 48:32 53
35 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 48:35 64
36 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 49:23 47
37 Sven Setterqvist OK Södertörn 49:26 51
38 Helena Korhonen Haninge SOK 49:35 51
39 Bernt Eriksson Spårvägens OK 49:41 46
40 Olle Arman Nyköpings OK 49:46 49
41 Kurt Andersson Enebybergs IF 49:48 42
42 Ulla Gummeson Väsby OK 49:49 50
43 Ulla Clevnert Spårvägens OK 49:53 50
44 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 50:11 46
45 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 50:54 39
46 John Östlund Sundbybergs IK 50:58 45
47 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 51:06 49
48 Björn Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 51:16 43
49 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 51:18 50
50 Anne Lundmark Järfälla OK 51:31 49
51 Leif Wallenbro Väsby OK 51:45 49
52 Monika Högberg OK Södertörn 52:13 55
52 Mona Forsberg Nyköpings OK 52:13 50
54 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 52:15 56
55 Leif Kling Ockelbo OK 54:11 53
56 Ulf Stridh Snättringe SK 55:19 46
57 Tommy Svensson Hellas Orientering 55:24 43
58 Bo Romson Hellas Orientering 55:26 43
59 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 55:31 42
60 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 55:52 42
61 Bengt Eriksson Väsby OK 56:08 42
62 Mats Lundblad Täby OK 56:32 47
63 Bo Källström OK Milan 57:35 39
64 Göran Frisk Attunda OK 57:44 48
65 Carin Runqvist Järfälla OK 57:59 47
66 Svenåke Svensson Snättringe SK 58:32 48
67 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 58:42 55
68 Ingrid Graneli Haninge SOK 59:59 51
69 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 60:11 66
69 Christer Hedin IFK Enskede 60:11 47
71 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 60:18 42
72 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 60:25 38
73 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 60:34 43
74 Leif Hermundstad Snättringe SK 61:25 40
75 Kurt Zander Västerås SOK 62:14 38
76 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 62:26 62
77 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn 64:03 48
78 Hans Gustavsson Nyköpings OK 65:36 49
79 Liselott Retsloff Hellas Orientering 65:40 57
80 Bo Winander Järfälla OK 66:27 48
81 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 66:44 40
82 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 67:23 44
83 Lars Strinnholm Östersunds OK 67:40 49
84 Klas Langels Skarpnäcks OL 68:45 45
85 Jan Falk Hellas Orientering 71:04 48
86 Kurt Kisslig Waxholms OK 73:50 41
87 Ingemar Johnsson OK Södertörn 75:35 44
88 Andris Rozenbachs TK IF 75:40 51
89 Jan Larsson Tullinge SK 75:42 43
90 Lars Dyrhage Järfälla OK 77:36 47
91 Stig Thuren Skarfpnäck 78:00 47
92 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 80:34 50
93 Kjell Lindblom Järfälla OK 82:15 51
94 Per Geijer FM IF 98:33 56
- Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF ej tömt SI-card 59
- Anders Sohlberg OK Södertörn ej godkänd 52
- Clas-Göran Herrgård Gustavsbergs OK ej godkänd 50
- Björn Sveréus Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd 47
- Leif Nordin Turebergs IF ej godkänd 47
- Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF ej godkänd 53
- Jan Lindqvist Mälarö SOK ej godkänd 59
- Åsa Linfdqvist Rodell Mälarö SOK ej godkänd 59
- Leo Larsson MIK ej godkänd 56
Plac Bana D - 2,8 km 80 startande Sluttid Född år
1 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 28:15 51
2 Rune Carlsson Sundbybergs IK 30:16 36
3 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 31:57 53
4 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 34:15 56
5 Christer Andersson ATG 35:46 44
6 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 37:09 46
7 Pheabe Thulin Täby OK 38:57 61
8 Lennart Lundquist OK Nalle 39:22 52
9 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 39:39 41
10 Bertil Rydgren IFK Enskede 40:05 41
11 Evy Nord Södertälje IF 40:59 44
12 Lars-Erik Thofelt OK Klemmingen 41:05 44
13 Inga Johansson Nyköpings OK 41:31 45
14 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 41:35 43
15 Inger Andersson Söders-Tyresö 41:40 50
16 Lars Nord Södertälje IF 41:46 40
17 Stig Thorsson Södertälje-Nykvarn OF 42:30 45
18 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 42:43 44
19 Björn Stolt OK Ravinen 42:52 39
20 Inger Pahlén Söders-Tyresö 43:42 43
21 Tord Jonsson Attunda OK 43:48 61
22 Jan Brundell Solna OK 44:04 40
23 Åke Lewander Skarpnäcks OL 44:12 45
24 Kenneth Berglund Hellas Orientering 44:18 43
25 Göran Johansson Snättringe SK 44:36 41
26 Mats Holmgren IFK Enskede 44:54 53
27 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 44:59 48
28 Göran Larsson Södertälje-Nykvarn OF 45:18 33
29 Carl Carlin Söders-Tyresö 45:56 48
30 Åke Wansölin Söders-Tyresö 46:15 48
30 Elisabet Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 46:15 44
32 Lennart Sjöstål Klubblös 46:22 44
33 Norman Thulin Täby OK 46:48 44
34 Thomas Svedin Bromma-Vällingby SOK 47:24 45
35 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 47:26 47
36 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 48:17 34
37 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 48:32 51
38 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 48:50 48
39 Hans Carlsson Hellas Orientering 50:21 47
40 Lars Cedérus Snättringe SK 51:01 39
41 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 51:59 35
42 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 52:50 53
43 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 53:04 44
44 Bo Winald Hellas Orientering 53:06 36
45 Åke Linderoth Sundbybergs IK 54:37 42
46 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 56:13 44
47 Hugo Isgren IFK Enskede 56:28 39
48 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 58:39 45
49 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 59:28 35
50 Torsten Jansson Skogsluffarna 59:29 36
51 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 59:34 41
52 Lars Vestergård Östra Almby FK 59:37 53
53 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 61:17 48
54 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 62:02 49
55 Stig Larsson Spårvägens OK 63:07 46
56 Elisabeth Eriksson Nyköpings OK 64:30 53
57 Margaretha Nylund OK Södertörn 64:31 50
58 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 64:35 47
59 Sigrid Blom Tullinge SK 64:41 40
60 Bo Eklind Klubblös 67:03 47
61 Mats Halvarez Klubblös 67:13 41
62 Göran Glanshed Haninge SOK 68:04 45
63 Robert Puusta OK Älvsjö-Örby 68:19 50
64 Hans Svensson Skogsluffarnas OK 68:58 48
65 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 69:39 55
66 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 71:26 41
67 Jan Burell OK Enen 73:42 44
68 Anders Löfqvist Klubblös 76:29 57
69 Björn Simons Sundbybergs IK 81:12 47
70 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 89:56 43
71 Bo Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 99:49 47
72 Kerstin Skoog Tumba-Mälarhöjden OK 100:14 52
73 Christina Bertilson Klubblös 146:19 41
- Maria Kärrström Tullinge SK ej godkänd 53
- Kristina Wåhlin Västerås SOK ej godkänd 52
- Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK ej godkänd 60
- Ronny Hedlund OK Södertörn ej godkänd 43
- Anki Landarv Klubblös ej godkänd 66
- Anders Johansson Nyköpings OK ej godkänd 40
- Åsa Norell Skogsluffarnas OK ej utstämplat 51
Plac Bana E - 1,6 km 35 startande Sluttid Född år
1 Jan Bojling Solna OK 26:50 45
2 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 28:12 35
3 Barbro Cedérus Snättringe SK 31:20 42
4 Olof Sunesson Stockholmspolisens IF 31:31 43
5 Hans Eriksson Hellas Orientering 32:40 44
6 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 33:38 39
7 Gunnel Junegard OK Södertörn 33:41 36
8 Karl-Werner Andersson Snättringe SK 38:53 33
9 Jan-Åke Björklund Visborgs OK 39:21 38
10 Kerstin Pettersson Tullinge SK 39:55 43
11 Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK 40:15 44
12 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 41:03 40
13 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 41:25 40
13 Berit Edengren Nyköpings OK 41:25 45
15 Errol Wicksell Hellas Orientering 42:03 39
16 Claes Rundström OK Älvsjö-Örby 43:48 52
17 Jan Hägerskog Skogsluffarnas OK 44:59 37
18 Sonja Perneby Tullinge SK 45:06 43
19 Rune Thurén Vallentuna-Össeby OL 45:17 40
20 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 46:16 37
21 Benny Alfordsson Tullinge SK 47:14 40
22 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 48:13 42
23 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 48:23 29
24 Alf Persson OK Österåker 48:36 34
25 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 49:24 42
26 Jan Bengtsson Klubblös 53:27 37
27 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 54:44 43
28 Gunvor Granath Nynäshamns OK 57:12 39
29 Ulla-Britt Åleberg Attunda OK 68:21 31
30 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 70:18 36
31 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 70:19 37
32 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 78:39 44
33 Yngve Hedberg Snättringe SK 80:06 28
- Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF ej godkänd 38
- Ebbalisa Flygar Tullinge SK ej godkänd 33