Luffarligan   2019 10 30   Rundby Skola  Upplands-Väsby
Arrangör: Väsby OK, P-Å Carlenstam o Bengt Etiksson      Banläggare: Tommy Holmér
235 Startande
Plac Bana A - 5,2 km 17 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 35:06 68
2 Sverker Lenas Centrum OK 38:08 74
3 Niklas Wrane Söders-Tyresö 38:13 73
4 Stefan Gustavsson klubblös 44:57  
5 Ulf Burman Gustavsbergs OK 45:52 58
6 Per Ove Wallén Täby OK 46:00 54
7 Lars Gerhardsson Attunda OK 48:02 60
8 Leif Åkerblom OK Österåker 50:58 54
9 Stig Andersson OK Linné 51:05 52
10 Gunnar Svanberg Järfälla OK 54:06 58
11 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 54:09 51
12 Sven-Anders Olsson Attunda OK 59:38 56
13 Henrik Spovin klubblös 63:04  
14 Kurt Eriksson Vandrarringen 64:35 50
15 Anders Svensson klubblös 68:30  
16 Sven-Inge Nylund Järfälla OK 73:51 50
- Björn Jakobsson Täby OK ej godk 59
Plac Bana B - 4,1 km 46 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmér Väsby OK 28:21 59
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 33:52 51
3 Janne Nilsson Centrum OK 36:19 62
4 Claes Ögren OK Nalle 36:45 52
5 Jenny Hallman Attunda OK 37:22 80
6 Mikael Sungqvist Tullinge SK 38:42  
7 Lars Grankvist Täby OK 39:34 49
8 Marie Malmborg Söders-Tyresö 39:53 60
9 Stefan Norlin Klubblös 40:00 70
10 Börje Wahlgren Sundbybergs IK 40:24 48
11 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 41:10 61
12 Lars Landström Långhundra IF 41:12 55
13 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 43:59 57
14 Per Helen Söders SOL 44:00 52
15 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 44:55 57
16 Kjell Jansson Långhundra IF 45:57 51
17 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 46:03 44
18 Matz Larsson Gustavsbergs OK 46:27 52
19 Anders Lindgren Vallentuna-Össeby OL 46:57 53
20 Anders Eriksson Vallentuna-Össeby OL 47:48 52
21 Eva Elnerud Sigtuna OK 48:17 56
22 Leif Nordlund Länna IF 48:31 45
23 Paul Norén OK Södertörn 48:41 49
24 Svante Frid Enebybergs IF 48:48 51
25 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 49:20 54
26 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 49:26 53
27 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 49:31 44
28 Andreas Pettersson klubblös 50:02 93
29 Per-Erik Jansson IF Thor 51:10 50
30 Arne Kaijser Klubblös 52:21 50
31 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 55:27 49
32 Anna Blomgren Tullinge SK 56:05 48
33 Göran Kron KSIF 56:18 55
34 Matts Björke Söders-Tyresö 57:16 53
35 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 61:31 49
36 Tommy Wåhlin Västerås SOK 62:29 48
37 Roland Löwgren Spårvägens OK 62:39 38
38 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 63:00 49
39 Karin Edström Skogsluffarnas OK 63:31 53
40 Christina Nordström Bodens BK 65:32 59
41 Ove Eriksson Nyköpings OK 65:55 55
42 Hans Sylvan Järfälla OK 69:07 44
43 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 76:57 37
- Åke Andreasson Gustavsbergs OK ej godk 49
- Ingemar Gard Söders-Tyresö ej godk 50
- Eva Svanberg Järfälla OK ej godk 61
Plac Bana C - 3,4 km 86 startande Sluttid Född år
1 Frida Junegard Tullinge SK 29:48 97
2 Mats Herbert Täby OK 31:31 63
3 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 32:07 64
4 Bengt Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 32:11 49
5 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 32:39 54
6 Tina Junegard Tullinge SK 32:50 70
7 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 32:59 54
8 Bo Davidsson Solna OK 33:03 53
9 Anders Gärderud Enebybergs IF 33:18 46
10 Sören Andersson Centrum OK 33:24 59
11 Tommy Lindberg Haninge SOK 34:15 50
12 Ingemar Bengtsson Söders Tyresö 34:29 59
13 Karl-Gunnar Karnebäck Attunda OK 35:04 55
14 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 35:17 51
15 Roland Jansson OK Linné 35:53 56
16 Anders Sohlberg OK Södertörn 36:26 52
17 Sven Hedman Attunda OK 37:00 54
18 Willy Ljungdell Täby OK 37:04 47
19 Leo Larsson MIK 38:14 56
20 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 38:58 50
21 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 39:01 57
22 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 39:29 46
23 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 39:35 59
24 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 39:40 50
25 Kjell Holmberg OK Södertörn 39:48 50
26 Jan-Olof Wåhlberg IBM Club Sweden 40:20 45
27 Sune Sisell OK Södertörn 40:26 51
28 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 40:33 56
29 Göran Larbo Attunda OK 40:36 45
30 Bengt Andersson Söders-Tyresö 40:39 45
31 Leif Nordin Turebergs IF 41:28 47
32 Ulla Clevnert Spårvägens OK 41:30 50
33 Kjell Lindblom Järfälla OK 41:41 51
34 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 41:47 42
35 Helena Korhonen Haninge SOK 41:49 51
36 Anne Lundmark Järfälla OK 42:02 49
37 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 42:22 42
38 Henrik Nyström Attunda OK 42:37 48
39 Bo Winander Järfälla OK 42:38 48
40 Per-Johan Vikfors OK Österåker 43:18 48
41 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 43:31 42
42 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 43:42 50
43 Per-Åke Holm Sigtuna OK 43:45 54
44 Jörgen Ahlqvist Sundbybergs IK 44:00 47
45 Olle Arman Nyköpings OK 44:40 49
46 John Östlund Sundbybergs IK 44:48 45
47 Tommy Höglund Långhundra IF 45:18 50
48 Margareta Hallmén Attunda OK 45:23 53
49 Lars Olavi Peldan Enebybergs IF 45:27 49
50 Per Geijer FM IF 45:34 56
51 Bernt Eriksson Spårvägens OK 45:36 46
52 Göran Frisk Attunda OK 45:52 48
53 Göran Andersson Enebybergs IF 45:56 48
54 Kurt Andersson Enebybergs IF 46:01 42
55 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 46:12 48
56 Karin Ivarsson Haninge SOK 46:39 55
57 Clas Göran Herrgård Gustavsberg OK 47:24  
58 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 47:42 52
59 Bo Källström OK Milan 48:04 39
60 Maria Ehn Tullinge SK 48:26 46
61 Bengt Friberg Järfälla OK 48:53 45
62 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 49:08 39
63 Ingrid Graneli Haninge SOK 49:34 51
64 Åsa Lindqvist Mälarö SOK 49:54 92
65 Liljan Lagerström Gustavsberg OK 50:30  
66 Hugo Isgren IFK Enskede 50:47 39
67 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 52:11 44
68 Ewa Nordlund Länna IF 52:12 47
69 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 52:19 42
70 Gunnar Hellström Haninge SOK 53:03 44
70 Leif Lundquist Enebybergs IF 53:03 39
72 Bengt-Olov Törnqvist Sigtuna OK 53:51 44
73 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 54:38 44
74 Carin Runqvist Järfälla OK 56:26 47
75 Jan Larsson Tullinge SK 57:57 43
76 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 58:29 40
77 Leif Hermundstad Snättringe SK 58:35 40
78 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 58:40 38
79 Kurt Kisslig Waxholms OK 58:45 41
80 Jan Lindqvist Mälarö SOK 60:13 89
81 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 73:36 53
82 Tommy Svensson Hellas Orientering 82:44 43
83 Ingemar Johnsson OK Södertörn 83:30 44
- Göran Andersson Attunda OK ej godk 53
- Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö ej godk 47
- Lennart Lagerström Gustavsbergs OK ej godk 50
Plac Bana D - 2,5 km 59 startande Sluttid Född år
1 Per Ljung Centrum OK 20:26 60
2 Caroline Magnusson Täby OK 23:01 56
3 Ulf Carnby Täby OK 24:18 53
4 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 25:02 53
5 Anders Kihlström Tullinge SK 28:05 45
6 Klara Junegard Tullinge SK 28:08 5
7 Rune Carlsson Sundbybergs IK 28:19 36
8 Christer Andersson ATG 28:30 44
9 Pheabe Thulin Täby OK 31:16 61
10 Evert Sandahl Täby OK 31:21 44
11 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 32:04 47
12 Björn Stolt OK Ravinen 33:28 39
13 Jan Bojling Solna OK 34:22 45
14 Bertil Rydgren IFK Enskede 34:34 41
15 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 34:45 34
16 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 35:01 48
17 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 35:46 41
18 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 35:54 35
19 Lars Nordin Solna OK 36:45 44
20 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 37:13 51
21 Lars Dyrhage Järfälla OK 37:26 47
22 Hans Holmberg Vallentuna-Össeby OL 37:44 43
23 Inger Andersson Söders-Tyresö 37:49 50
24 Carl Carlin Söders-Tyresö 37:57 48
25 Norman Thulin Täby OK 38:03 44
26 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 38:55 38
27 Anki Landarv Klubblös 39:34 66
28 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 39:36 41
29 Torsten Jansson Skogsluffarna 39:47 36
30 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 40:26 48
31 Lars Roos Attunda OK 40:45 39
32 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 40:53 40
33 Åke Wansölin Söders-Tyresö 40:54 48
34 Kenneth Berglund Hellas Orientering 40:58 43
35 Ann-Marie Grankvist Väsby OK 41:45 56
36 Ronny Hedlund OK Södertörn 42:19 43
37 Bo Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK 43:26 44
38 Lars Löthman Järfälla OK 44:52 35
39 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 46:19 39
40 Britt Eriksson Hammarby IF OF 46:25 39
41 Jan Brundell Solna OK 46:53 40
42 Lars Fridén FMV 48:07 48
43 Eva von Heijne Sigtuna OK 49:04 40
44 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 49:24 48
45 Bo Winald Hellas Orientering 49:29 36
46 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 49:36 49
47 Lennart Sjöstål Klubblös 49:56 44
48 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 50:07 45
49 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 51:17 55
50 Åke Lewander Skarpnäcks OL 51:44  
51 Ove Kjjllberg Klubblös 51:57 39
52 Jan Burell OK Enen 55:54 44
53 Siv Frölund Haninge SOK 55:57 41
54 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 56:05 39
55 Bo Eklind Klubblös 56:37 47
56 Mats Halvarez Klubblös 56:45 41
57 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 58:50 48
58 Ulla Karnebäck Attunda OK 60:06 53
59 Christina Bertilson Klubblös 86:15 37
Plac Bana E - 1,9 km 29 startande Sluttid Född år
1 Jan Bengtsson klubblös 32:30 56
2 Hans Eriksson Hellas Orientering 33:48 44
3 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 33:59 42
4 Lars-Olov Andersson Sigtuna OK 37:20 43
5 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 40:06 35
6 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 40:29 36
7 Bror Wahlberg Haninge SOK 40:39 35
8 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 43:17 43
9 Sonja Perneby Tullinge SK 43:51 43
10 Errol Wicksell Hellas Orientering 43:56 39
11 Berit Lindunger Haninge SOK 45:05 40
12 Alf Persson OK Österåker 48:17 34
13 Ulf Eskilsson OK Södertörn 49:25 36
14 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 50:23 36
15 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 50:26 37
16 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 51:49 40
17 Gunvor Granath Nynäshamns OK 54:16 39
18 Ulla-Britta Hall Järla Orientering 54:43 29
19 Yvonne Roos Attunda OK 58:15 40
20 Ingrid Gunnarsson Täby OK 62:55 38
21 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 64:00 44
22 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 82:50 29
23 Åsa Norell Skogsluffarnas OK 83:47 51
24 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 107:17 34
- Jan-Åke Björklund Visborgs OK ej godk 38
- Tommy Ljusenius Skogsluffarnas OK ej godk 44
- Ulla-Britt Åleberg Attunda OK ej godk 31