Luffarligan   2019 11 27   Ursviks Motionsgård  Sundbyberg
Arrangör/Banläggning: Sundbybergs IK   Gunnar Bramsten
211 startande
Plac Bana A - 5,6 km 16 startande Sluttid Född år
1 Ulf Burman Gustavsbergs OK 41:29 58
2 Stefan Gustavsson Klubblös 43:50  
3 Karin Skogholm Tumba-Mälarhöjden OK 45:17 78
4 Jenny Hallman Attunda OK 48:43 80
5 Lars Gerhardsson Attunda OK 49:08 60
6 Leif Åkerblom OK Österåker 49:18 54
7 Gunnar Svanberg Järfälla OK 49:57 58
8 Peter Lundberg Järfälla OK 50:53 59
9 Henrik Spovin Klubblös 62:11  
10 Anders Svensson Klubblös 67:40  
11 Kurt Eriksson Vandrarringen 68:22 50
12 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 68:30 50
13 Sven-Anders Olsson Attunda OK 73:55 56
14 Christina Nordström Bodens BK 90:40 59
- Christer Hördell Söders-Tyresö ej godk 56
- Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF ej godk 38
Plac Bana B - 4,5 km 40 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 28:10 68
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 33:59 51
3 Ola Malmqvist Klubblös 34:25  
4 Janne Nilsson Centrum OK 35:24 62
5 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 36:19 53
6 Claes Ögren OK Nalle 36:55 52
7 Per Ove Wallén Täby OK 37:24 54
8 Per Ljung Centrum OK 37:31 60
9 Jan Gottfridsson Norbergs OK 38:01 56
10 Marie Malmborg Söders-Tyresö 39:52 60
11 Per Öhlund Gustavsbergs OK 40:44 52
12 Mats Rönnlund Järfälla OK 41:05 66
13 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 42:22 57
14 Thomas Wester Gustavsbergs OK 42:54 53
15 Harald Bauer IFK Lidingö SOK 45:16 57
16 Lotta Valentin Gustavsbergs OK 45:59 57
17 Paul Norén OK Södertörn 46:40 49
18 Lars Landström Långhundra IF 46:44 55
19 Leif Mörkfors Järfälla OK 46:51 62
20 Anders Larsson Skarpnäcks OL 47:05 50
21 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 47:35 50
22 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 47:51 44
23 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 48:18 51
24 Anders Johnson Järfälla OK 50:24 66
25 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 52:26 44
26 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 53:07 49
27 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 53:45 42
28 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 54:30 49
29 Anneli Lindqvist Gustavsbergs OK 55:12 54
30 Sara Hektor Järla Orientering 56:14 68
31 Per-Erik Jansson IF Thor 56:32 50
32 Matts Björke Söders-Tyresö 59:37 53
33 Eva Elnerud Sigtuna OK 62:37 56
34 Reijo Korhonen Haninge SOK 62:56 53
35 Svante Frid Enebybergs IF 65:22 51
36 Hans Sylvan Järfälla OK 67:32 44
37 Tomas Norlén Södertälje-Nykvarn OF 73:39 48
38 Henrik Bergman OK Linné 79:15 42
39 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 80:40 37
- Eddie Bjärrenholt Rånäs OK ej godk 57
- Roland Löwgren Spårvägens OK ej godk 38
Plac Bana C - 3,7 km 74 startande Sluttid Född år
1 Tommy Holmer Väsby OK 26:41 59
2 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 33:18 50
3 Anders Gärderud Enebybergs IF 33:30 46
4 Claes Vallin IFK Lidingö SOK 33:58 54
5 Tommy Lindberg Haninge SOK 34:26 50
6 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 36:59 55
7 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 37:25 46
8 Erik Hallgren Finspångs SOK 38:00 51
9 Sören Andersson Centrum OK 38:05 59
10 Göran Larbo Attunda OK 38:11 4
11 Claes Landqvist Vallentuna-Össeby OL 38:29 57
12 Gerhard Lilliestierna OK Roslagen 39:37 51
13 Jan-Olof Wåhlberg IBM Club Sweden 39:41 45
14 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 40:01 47
15 Helena Korhonen Haninge SOK 40:09 51
16 Göran Frisk Attunda OK 40:14 48
17 Ulf Bråsjö Järla Orientering 40:50 49
18 Lars Boudrie Väsby OK 41:39 53
19 Jan Lindgren OK Södertörn 42:24 54
20 Per-Åke Holm Sigtuna OK 42:45 54
21 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 43:10 49
22 Bo Hedlund IFK Enskede 43:29 41
23 Anders Sohlberg OK Södertörn 45:14 52
24 Leif Wallenbro Väsby OK 45:16 49
25 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 45:47 55
26 Roland Pettersson Söders SOL 45:53 55
27 Leif Nordin Turebergs IF 46:03 47
28 Anne Lundmark Järfälla OK 46:45 49
29 Per Helen Söders SOL 47:11 52
30 Maria Ehn Tullinge SK 47:19 46
31 Leif Kling Ockelbo OK 47:26 53
32 Lars Rönnols Täby OK 47:37 57
33 Greger Wedin Södertälje-Nykvarn OF 48:11 43
34 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 48:37 42
35 Kurt Andersson Enebybergs IF 49:09 42
35 Tomas Pettersson Haninge SOK 49:09 52
37 Per Södersten Gustavsbergs OK 49:16 45
38 Mats Lundblad Täby OK 49:17 47
39 Håkan Boije Attunda OK 49:23 44
40 Kjell Lindblom Järfälla OK 49:33 51
41 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 49:44 39
42 Åke Lewander Skarpnäcks OL 49:47 45
43 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 51:34 49
44 Carin Runqvist Järfälla OK 51:49 47
45 Jan Larsson Tullinge SK 52:07 43
46 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 53:18 42
47 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 53:27 46
48 Ulla Gummeson Väsby OK 53:57 50
49 Olle Arman Nyköpings OK 54:16 49
50 Aila Halttunen Haninge SOK 54:51 49
51 Stefan Ladufjäll Gustavsbergs OK 55:33 53
52 Leif Hermundstad Snättringe SK 55:42 40
53 Carl-Arne Malmberg Vallentuna-Össeby OL 56:33 52
54 Anders Winell Tumba-Mälarhöjden OK 56:55 42
55 Per Geijer FM IF 57:00 56
56 Bo Källström OK Milan 57:10 39
57 Tommy Peterson Helsingborgs SOK 59:05 48
57 Gunnar Mongård Skogsluffarnas OK 59:05 49
59 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 59:37 41
60 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 59:48 44
61 Birgitta Klang Långhundra IF 65:46 45
62 Margareta Haraldsson Sigtuna OK 65:49 44
63 Gunnar Hellström Haninge SOK 67:10 44
64 Sören Johansson Sala OK 69:17 43
65 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 69:42 40
66 Kurt Kisslig Waxholms OK 71:49 41
67 Lilian Lagerström Gustavsbergs OK 74:23 55
68 Ingvar Oskarsson Solna OK 78:09 49
69 Lennart Lagerström Gustavsbergs OK 84:56 50
- Kjell Jansson Långhundra IF ej godk 51
- Susanne Holmberg OK Södertörn ej godk 55
- Ingrid Graneli Haninge SOK ej godk 51
- Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn ej godk 55
- Stig Turen Skarpnäcks OL ej godk  
Plac Bana D - 2,8 km 60 startande Sluttid Född år
1 Christer Andersson ATG 31:07 44
2 Sven Hedman Attunda OK 31:22 54
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 32:09 56
4 Jan Falk Hellas Orientering 32:25 48
5 Tommy Gustavsson Östra Almby FK 32:46 47
6 Inger Andersson Söders-Tyresö 36:04 50
7 Johan Claesson Klublös 36:40  
8 Björn Stolt OK Ravinen 37:11 39
9 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 37:30 38
10 Ronny Hedlund OK Södertörn 37:35 43
11 Jan-Erik Wiberg Järla Orientering 37:46 44
12 Jan-Erik Jonsson IBM-Club Sweden 37:55 54
13 Bo Sundén Karlsbyhedens OK 37:58 42
14 Bo Landarv Klubblös 38:14  
15 Inger Pahlén Söders-Tyresö 39:01 43
16 Hugo Isgren IFK Enskede 39:54 39
17 Lars Nordin Solna OK 40:52 44
18 Lars Dyrhage Järfälla OK 40:53 47
19 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 41:28 41
20 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 41:36 41
21 Magnus Hjohlman ESIK 42:05  
22 Hans Holmberg Vallentuna-Össeby OL 42:23 43
23 Lennart Sjöstål Klubblös 42:47 44
24 Albert Mård Bromma-Vällingby SOK 43:00 35
25 Thomas Fehrm Solna OK 43:27 54
26 Anki Landarv Klubblös 43:30 66
27 Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK 45:48 60
28 Viveka Backman Tullinge SK 46:12 50
29 Lars Persson Väsby OK 46:26 35
30 Gunnel Balck IFK Lidingö SOK 47:35 44
31 Ulf Åström OK Roslagen 47:45 38
32 Staffan Wikström Söders SOL Tyresö 47:54 54
33 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 48:10 52
34 Torsten Jansson Skogsluffarna 48:40 36
35 Margareta Hallmén Attunda OK 48:52 53
36 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 48:56 34
37 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 48:58 53
38 Stig Jaremalm Vallentuna-Össeby OL 49:41 39
39 Bo Winald Hellas Orientering 50:04 36
40 Ulf Hellerstedt IFK Lidingö SOK 50:24 65
41 Björn Simons Sundbybergs IK 51:06 47
42 Kurt Zander Västerås SOK 52:36 38
43 Göran Grimvall Täby OK 54:02 40
44 Lars-Erik Lindell Väsby OK 55:44 35
45 Björn Eriksson OK Roslagen 56:48 53
46 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 60:16 39
47 Jan Burell OK Enen 61:45 44
48 Jan-Olov Evertsson Järfälla OK 61:52 43
49 Lars-göran Franson Gustavsbergs OK 62:50  
49 Urban Johanssong Gustavsbergs OK 62:50  
51 Gustav Grandin Järla Orientering 71:20 45
52 Margaretha Nylund OK Södertörn 74:38 50
53 Ann Sjöberg Enebybergs IF 76:01 38
54 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 110:26 45
- Kristina Nygren Frisk Attunda OK ej godk 46
- Bertil Rydgren IFK Enskede ej godk 41
- Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby ej godk 39
- Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 36
- Britt Eriksson Hammarby IF OF ej godk 39
- Eva von Heijne Sigtuna OK ej godk 40
Plac Bana E - 1,8 km 21 startande Sluttid Född år
1 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 22:48 35
2 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 28:46 42
3 Alf Persson OK Österåker 29:20 34
3 Lars-Olov Andersson Sigtuna OK 29:20 43
5 Berit Lindunger Haninge SOK 29:45 40
6 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 30:17 44
7 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 32:36 43
8 Kjell Isaksson 32:45  
9 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 33:08 40
10 Henrik Bruhn Fredrikshofs IF Skid & OK 33:28 48
11 Sivert Söderbärg OK Roslagen 35:06 37
12 Siv Frölund Haninge SOK 35:11 41
13 Gunvor Granath Nynäshamns OK 35:55 39
14 Uno Dahl Mälarhöjdens IK OK 36:34 36
15 Ulf Tidbeck Mälarhöjdens IK OK 36:39 37
16 Ulf Eskilsson OK Södertörn 36:49 36
17 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 37:30 29
18 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 43:21 44
19 Bror Wahlberg Haninge SOK 45:05 35
20 Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK 57:50 34
- Tage Eriksson Bromma-Vällingby SOK ej godk 28