Luffarligan   2019 12 04   Hanvedens IP   Västerhaninge
Arrangör/Banläggare:  FREDRIKA  GIRLS
224 startande
Plac Bana A - 5,5 km 19 startande Sluttid Född år
1 Robert Wallstén Snättringe SK 34:44 75
2 Peter Andersson Söders-Tyresö 41:05 74
3 Juha Loenberg Skarpnäcks OL 42:45 67
4 Henrik Sjögren Haninge SOK 43:11 74
5 Peter Lundberg Järfälla OK 44:29 59
6 Janne Nilsson Centrum OK 49:00 62
7 Björn Jakobsson Täby OK 53:18 59
8 Lars Gerhardsson Attunda OK 54:45 60
9 Staffan Zilling OK Södertörn 55:48 64
10 Leif Åkerblom OK Österåker 57:45 54
11 Jan Retsloff Hellas Orientering 62:55 56
12 Sven-Anders Olsson Attunda OK 63:41 56
13 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 66:29 51
14 Kurt Eriksson Vandrarringen 70:32 50
15 Christer Hördell Söders-Tyresö 79:02 56
16 Birger Andrén Fredrikshofs IF Skid & OK 79:48 50
17 Bjarne Erlandsson Hammarby IF OF 107:02 38
18 Christina Nordström Bodens BK 108:39 59
- Stefan Gustavsson Legendariska grupp 69 ej godk 69
Plac Bana B - 4,5 km 35 startande Sluttid Född år
1 Ulrik Englund Tumba-Mälarhöjden OK 33:03 68
2 P-O Ivarsson Haninge SOK 40:05 51
3 Claes Ögren OK Nalle 40:42 52
4 Thomas Karlsson Södertälje-Nykvarn OF 42:17 53
5 Ola Malmqvist Klubblös 45:30 67
6 Marie Malmborg Söders-Tyresö 46:19 60
7 Joakim Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 46:31 61
8 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 47:56 51
9 Per Öhlund Gustavsbergs OK 48:20 52
10 Bengt Kärrström Tullinge SK 52:20 55
11 Anders Hallmén Attunda OK 52:25 52
12 Lars Grankvist Täby OK 53:11 49
13 Mats Rönnlund Järfälla OK 54:21 66
14 Per-Erik Jansson IF Thor 55:29 50
15 Eva Elnerud Sigtuna OK 55:55 56
16 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 56:10 46
17 Anders Karlsson Tullinge SK 56:39 52
18 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 56:52 44
19 Anders Larsson Skarpnäcks OL 58:28 50
20 Börje Lenas Skogsluffarnas OK 58:42 44
21 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 59:41 59
22 Lennart Hävrén Tullinge SK 60:33 52
23 Reijo Korhonen Haninge SOK 62:42 53
24 Leif Jonsson Gustavsbergs OK 68:06 50
25 Bernt Eriksson Spårvägens OK 68:16 46
26 Tommy Wåhlin Västerås SOK 69:19 48
27 Margareta Haraldsson Gustavsbergs OK 69:27 49
28 Svante Frid Enebybergs IF 69:49 51
29 Lars Mongård Skogsluffarnas OK 70:00 53
30 Per Ånmark Tumba-Mälarhöjden OK 73:37 49
31 Åke Andreasson Gustavsbergs OK 77:17 49
32 Nina Karlsson IFK Lidingö SOK 82:30 68
33 Roland Löwgren Spårvägens OK 83:11 38
34 Ann-Marie Holmström Gustavsbergs OK 84:03 49
35 Gustaf Richert Skogsluffarnas OK 433:04 37
Plac Bana C - 3,5 km 88 startande Sluttid Född år
1 Oskar Karlin Centrum OK 28:32 78
2 Anders Lillstrand Södertälje-Nykvarn OF 30:34 54
3 Per Ljung Centrum OK 31:12 60
4 Dan Klang Hellas OK 31:24 53
5 Björn Reger Söders-Tyresö 32:28 59
6 Eidar Lindgren OK Ravinen 33:01 53
7 Per Helen Söders SOL 33:49 52
8 Willy Ljungdell Täby OK 34:38 47
9 Anders Gärderud Enebyberg IF 34:40 46
10 Lars Rönnols Täby OK 35:29 57
11 Rolf Skoglund Södertälje-Nykvarn OF 36:06 44
12 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 36:37 56
13 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 37:15 57
14 Tommy Lindberg Haninge SOK 37:46 50
15 Torbjörn Eriksson Snättringe SK 37:47 55
16 Svante Sandberg Södertälje-Nykvarn OF 38:14 53
17 Jan Lindgren OK Södertörn 38:42 54
18 Leif Magnusson Skogsluffarnas OK 38:45 43
19 Ingemar Gard Söders-Tyresö 39:57 50
20 Jan Olsson Bromma-Vällingby SOK 40:45 50
21 Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK 40:58 50
22 Anders Sohlberg OK Södertörn 41:24 52
23 Catrin Johnson Skogsluffarnas OK 42:08 61
24 Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK 42:38 56
25 Bror Fureskog Alfta-Ösa OK 43:02 46
26 Clas Herrgård Gustavsbergs OK 43:03 50
27 Staffan Elmhagen Söders-Tyresö 43:19 42
28 Kjell Lindblom Järfälla OK 43:54 51
29 Bo Romson Hellas Orientering 44:07 43
30 Ulla Gummeson Väsby OK 44:17 50
31 Anne-Christine Schunnesson Attunda OK 44:50 55
32 Tomas Pettersson Haninge SOK 45:06 52
33 Anne Lundmark Järfälla OK 45:31 49
34 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 46:04 55
35 Leif Kling Ockelbo OK 46:08 53
36 Kurt Andersson Enebybergs IF 46:14 42
37 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 46:24 60
38 Per Geijer FM IF 46:44 56
39 Leif Nordin Turebergs IF 46:47 47
40 Tommy Svensson Hellas Orientering 47:01 43
41 Per-Åke Carlenstam Väsby OK 47:36 46
42 Ingrid Graneli Haninge SOK 47:56 51
43 Helena Korhonen Haninge SOK 48:21 51
44 Aila Halttunen Haninge SOK 48:23 49
45 Lars Boudrie Väsby OK 48:44 53
46 Jan Larsson Tullinge SK 48:55 43
47 Harriet Tiderman Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 49:06 62
48 Alf Eriksson-Lång Söders-Tyresö 49:18 47
49 Ulf Bråsjö Järla Orientering 49:38 49
50 Göran Johansson Snättringe SK 49:44 41
51 Birgitta Thunell IFK Lidingö SOK 50:12 39
52 Rolf Löfqvist Söders-Tyresö 50:49 42
53 Jacob Hård Af Segerstad OK Södertörn 52:24 55
54 Leif Wallenbro Väsby OK 52:39 49
55 Bo Winander Järfälla OK 52:46 48
56 Ulf Stridh Snättringe SK 53:10 46
57 Olle Arman Nyköpings OK 53:57 49
58 Åke Lewander Skapnäcks OL 55:02 45
59 John Östlund Sundbybergs IK 55:04 45
60 Carin Runqvist Järfälla OK 55:43 47
61 Monika Högberg OK Södertörn 56:14 55
62 Tomas Bruce Skogsluffarnas OK 56:43 44
63 Håkan Boije Attunda OK 56:48 44
64 Gösta Guteland Snättringe SK 57:00 38
65 Gunnar Hellström Haninge SOK 57:04 44
66 Bo Hedlund IFK Enskede 58:31 41
67 Göran Frisk Attunda OK 58:36 48
68 Stefan Pettersson Klubblös 58:38 54
69 Per Södersten Gustavsbergs OK 58:41 45
70 Liselott Retsloff Hellas Orientering 59:45 57
71 Ingvar Larsson Gustavsbergs OK 59:57 40
72 Ove Forsberg Turebergs IF SOK 60:14 41
73 Svenåke Svensson Snättringe SK 61:27 48
74 Stefan Ladufjäll Gustavsbergs OK 62:45 53
75 Hans Sylvan Järfälla OK 66:29 44
76 Margareta Hallmén Attunda OK 67:13 53
77 Hugo Isgren IFK Enskede 68:22 39
78 Urban Johansson Gustavsberg 68:47 60
79 Per Lennart Karlsson Järfälla OK 69:34 44
80 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 73:38 40
81 Stig Thuren Skarpnäcks OL 76:20 47
82 Mats-Ola Öberg Sundbybergs IK 85:18 52
83 Ingvar Oskarsson Solna OK 85:46 49
84 Christina Bertilson Klubblös 117:23 41
- Tommy Holmér Väsby OK ej godk 59
- Roland Pettersson Söders SOL ej godk 55
- Lars Forsstedt Söders-Tyresö ej godk 56
- Kerstin Ohlsson Haninge SOK ej utstämplat 60
Plac Bana D - 2,5 km 62 startande Sluttid Född år
1 Sören Andersson Centrum OK 23:29 59
2 Christer Andersson ATG 29:19 44
3 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 30:02 56
4 Mats Holmgren IFK Enskede 30:43 53
5 Martin Eriksson OK Södertörn 30:50 50
5 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 30:50 53
7 Kjell Ohlsson Fredrikshofs IF Skid & OK 31:03 50
8 Torbjörn Hellquist Tullinge SK 31:46 48
9 Ronny Hedlund OK Södertörn 33:00 43
10 Bengt Hermanson Bromma-Vällingby SOK 35:01 34
11 Caroline Magnusson Täby OK 35:34 56
12 Lars Nord Södertälje IF 36:02 40
13 Maria Kärrström Tullinge SK 36:11 53
14 Mats Lundblad Täby OK 36:47 47
15 Håkan Sjökvist Söders-Tyresö 37:11 41
16 Björn Öqvist Fredrikshofs IF Skid & OK 37:23 43
17 Kenneth Berglund Hellas Orientering 37:51 43
18 Bertil Rydgren IFK Enskede 38:21 41
19 Kjell Holmberg OK Södertörn 38:31 50
20 Bengt Fahlin IBM Club Sweden 38:32 41
21 Ann Sjöberg Enebybergs IF 38:35 38
22 Norman Thulin Täby OK 38:47 44
23 Tord Jonsson Attunda OK 39:01 61
24 Tor Lindström Tumba-Mälarhöjden OK 40:02 43
25 Leif Lundquist Enebybergs IF 40:28 39
26 Arne Åhman Tumba-Mälarhöjden OK 40:33 35
27 Pheabe Thulin Täby OK 41:07 61
28 Evy Nord Södertälje IF 41:55 44
29 Britt-Louise Edlund IFK Lidingö SOK 42:30 52
30 Kristina Nygren Frisk Attunda OK 43:02 46
31 Kristina Wåhlin Västerås SOK 44:35 52
32 Björn Stolt OK Ravinen 45:10 39
33 Håkan Beijar Gustavsbergs OK 45:27 47
34 Björn Simons Sundbybergs IK 45:36 47
35 Sigrid Blom Tullinge SK 46:14 40
36 Dagny Tirén OK Ravinen 46:24 46
37 Anita Lindbohm Skarpnäcks OL 47:16 53
38 Carl Lang OK Österåker 49:37 36
39 Sten-Åke Johansson Gustavsbergs OK 50:18 38
40 Elisabeth Carlin Söders-Tyresö 51:59 49
41 Margaretha Nylund OK Södertörn 52:04 50
42 Iris Wallsten IFK Lidingös Skid o OK 53:58 54
43 Agneta Porkén Fredrikshofs IF Skid & OK 55:25 51
44 Carl Carlin Söders-Tyresö 56:18 48
45 Tomas Möller OK Södertörn 56:34 44
46 Ina Widegren Skogsluffarnas OK 56:50 48
47 Lars Dyrhage Järfälla OK 58:38 47
48 Mats Halvarez Klubblös 59:16 41
49 Leif Hermundstad Snättringe SK 63:17 40
50 Jan Burell OK Enen 64:10 44
51 Bengt Säfwenberg Tumba-Mälarhöjden OK 64:48 48
52 Lars Nordin Solna OK 65:57 44
53 Anders Hallgren Gustavsbergs OK 78:26 45
54 Inger Pahlén Söders-Tyresö 367:54 43
- Kristina Skoglund Södertälje-Nykvarn OF ej startstämplat 44
- Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK ej godk 36
- Albert Mård Bromma-Vällingby SOK ej godk 35
- Lennart Sjöstål Klubblös ej godk 44
- Gunnel Balck IFK Lidingö SOK ej godk 44
- Sverker Tirén Hellas Orientering ej godk 43
- Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK ej godk 34
- Riina Larsson Mämd Fredrikshofs IF Skid & OK ej utstämplat 60
Plac Bana E - 1,7 km 19 startande Sluttid Född år
1 Hans Eriksson Hellas Orientering 29:34 44
2 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 31:26 43
3 Gunvor Granath Nynäshamns OK 32:44 39
4 Rune Rådström Snättringe SK 33:26 43
5 Saga Mård Bromma-Vällingby SOK 33:59 40
6 Erik-Olov Cloth Tullinge SK 38:42 38
7 Errol Wicksell Hellas Orientering 40:42 39
8 Bror Wahlberg Haninge SOK 40:55 35
9 Torsten Lundborg Hammarby IF OF 42:44 35
10 Kerstin Pettersson Tullinge SK 43:17 43
11 Karl-Verner Andersson Snättringe SK 43:24 33
12 Gunnel Junegard OK Södertörn 43:33 36
13 Christina Larsson Söders SOL Tyresö 43:48 42
14 Berit Lindunger Haninge SOK 43:53 40
15 Alf Persson OK Österåker 45:18 34
16 Lennart Hyllengren Tumba-Mälarhöjden OK 50:48 44
17 Siv Frölund Haninge SOK 55:22 41
18 Mats Jonsson Bromma-Vällingby SOK 71:18 44
- Jan-Åke Björklund Visborgs OK ej godk 38